Lustrzanka kontra bezlusterkowiec

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postdobrychemik | 22 Lip 2019, 20:57

Rozważam zakup nowego aparatu foto, który oprócz zwyczajnego, dziennego użytku miałby posłużyć wejściu w świat astrofotografii. Kwota do ok. 2500-3000 zł.
Znam już różnicę między lustrzankami a bezlusterkowcami z wymienną optyką w fotografii codziennej, jednak nie wiem czy któryś z tych typów sprzętów zdecydowanie lepiej nadaje się do astrofotografii. Bardzo proszę o pomoc.
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

Postszuu | 22 Lip 2019, 22:42

w astrofotografii nie używa się lustrzanek bo nie ma dla nich zastosowania: lustrzankowy autofocus i lustrzankowy wizjer są nieprzydatne.

ale nie istnieją stare dobre używane bezlusterkowce, więc wszyscy używają starych dobrych bezlusterkowców-z-przyczepionym-lustrem, udając że tego lustra tam nie ma :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Postdark | 23 Lip 2019, 06:33

Wydaje mi się że ważniejszym kryterium jest niskoszumiąca matryca a nie to czy aparat ma lub nie ma lustra. Z tym można sobie poradzić w lustrzance podnosząc lustro w LV. Ale astrofotografem nie jestem. Za to fotografuję w dzień i jeśli nie fotografujesz zwierzyny to polecam pełną klatkę.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postdobrychemik | 23 Lip 2019, 17:24

Panowie, przecież podałem budżet i napisałem, że ma to być sprzęt także do codziennego fotografowania. Proszę tylko o informację czy jest jakaś generalna zasada mówiąca, że jeden z tych typów aparatów lepiej współpracuje z teleskopami. Np. jaka jest optymalna wielkość sensora przy współpracy z teleskopem o wyciągu 1,25"? Wiem, że generalnie im większa matryca tym lepiej, ale czy cały jej obszar będzie wykorzystywany przy maku 1,25"?
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

Postzloty_2000 | 23 Lip 2019, 20:42

Dobrychemik Koledzy podpowiadają zgodnie z tym co wysnuli na podstawie szczątkowej informacji od Ciebie.
Napisałeś, do codziennej fotografii - a co to oznacza? Bo dla mnie to, że użytkujesz aparat co dzień (czy zarobkowo czy hobbystycznie też ma znaczenie). Ale poza konkretem, że chcesz też go podpiąć pod teleskop nie wiemy co to za codzienne zdjęcia będą robione i czy masz już jakiś sprzęt i system (pisałeś o nowym, więc zakładam że coś już tam masz).
Odpowiem Ci, że każdy aparat będzie dobry, bo to nie on a Ty robisz zdjęcia i to decyduje o jakości zdjęcia. Jak napisał Ci Dark, jak chcesz wykorzystać i przy astrofoto to warto inwestować w matrycę o jak najmniejszym szumie.
A czy to ma być lustro czy bezlusterkowiec - oba typy mają swoje "zady i walety" i zależy od Ciebie co wybierzesz, bo np. dla mnie bezlusterkowiec to aparat podróżny, bo mały i poręczny a wolę lustrzanki bo pewniej leżą mi w ręku.

Jak pisałem - opisz jaki masz obecnie system (jeśli chcesz kupić coś nowszego) z jakimi szkłami a wtedy można coś doradzić.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postdobrychemik | 23 Lip 2019, 21:15

Już doprecyzowuję:
- obecnie mam tylko duży, stary kompakt Panasonica FZ38, nie mam żadnych obiektywów powodujących, że muszę się trzymać jakiegoś systemu.
- fotografowanie codzienne to dla mnie fotografowanie rodziny, widoki na wycieczkach, uroczystości rodzinne itp. - nic nadzwyczajnego. Nie potrzebuję tu nie wiadomo jakiego sprzętu, ale oczekuję lepszej jakości niż dają smartfony.

Przy okazji: czy jest sens bawić się w astrofotografię na wyciągu 1,25"? Czy może jednak to nie ma znaczenia?
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

Postzloty_2000 | 23 Lip 2019, 22:36

dobrychemik napisał(a):Już doprecyzowuję:
- obecnie mam tylko duży, stary kompakt Panasonica FZ38, nie mam żadnych obiektywów powodujących, że muszę się trzymać jakiegoś systemu.
- fotografowanie codzienne to dla mnie fotografowanie rodziny, widoki na wycieczkach, uroczystości rodzinne itp. - nic nadzwyczajnego. Nie potrzebuję tu nie wiadomo jakiego sprzętu, ale oczekuję lepszej jakości niż dają smartfony.

Przy okazji: czy jest sens bawić się w astrofotografię na wyciągu 1,25"? Czy może jednak to nie ma znaczenia?


Wg m nie wyciąg 1.25'' nie stanowi problemu przy zabawie w astrofotografię. Przez pewien czas używałem SW 130/650 wyciągiem 1.25'' i nie zauważyłem jakichś problemów.

Co do wyboru aparatu, osobom które się mnie o to pytają zawsze mówię by poszły do sklepu i "pomacały" wybrane modele, aby sprawdzić jak leżą Ci dane modele w rękach (duże zniechęcenie daje niewygodny aparat).

Co do samego aparatu - osobiście wybierałbym lustrzankę, bo po prostu bardziej je preferuję. Z modeli to przekrój na rynku jest duży i pytanie czy nie boisz się używki, wtedy masz w podanym budżecie większe pole manewru.

Chcesz iść trochę pod prąd klanów na N i C to wybierz Pentax K-S2 (kawał dobrego aparatu z uszczelnieniami i dobrymi jakościowo zdjęciami, jeszcze może gdzieś go trafisz nowego, choć prędzej używka) lub Pentax K-70. Będzie to górna granica Twojego budżetu z jednym obiektywem.

Ze stajni Canona... hmm 800D, 200D (z 2 obiektywami powinien się trafić do górnej granicy budżetu), 750D i z najnowszych modeli 250D. Z używek może trafisz 7d MkII, choć może to być mało wykonalne do 3 tyś. z obiektywem.

Z Nikona któryś z serii D5xxx (5600 czy 5300).

Z bezlusterkowców nie podpowiem Ci nic, bo nie mam z nimi doświadczenia na tyle by móc coś podpowiedzieć.

Osobiście (z racji sentymentu i "mania" Pentax) polowałbym na coś Pentax'owego - aparaty te dają dobre obrazy i dość przyjemnie współpracują z obiektywami M42.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postdobrychemik | 24 Lip 2019, 10:02

Dzięki za sugestie. Przyjrzę się uważniej Pentaxom. Przyznam, że do tej pory najbardziej myślałem o Canonach 250D (lustrzanka) i M50 (bezlustekowiec). Zależy mi, by nie był to bardzo duży i ciężki sprzęt - chęć noszenia przy sobie aparatu jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu jego masy :)
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

Postzloty_2000 | 24 Lip 2019, 11:07

dobrychemik napisał(a):Dzięki za sugestie. Przyjrzę się uważniej Pentaxom. Przyznam, że do tej pory najbardziej myślałem o Canonach 250D (lustrzanka) i M50 (bezlustekowiec). Zależy mi, by nie był to bardzo duży i ciężki sprzęt - chęć noszenia przy sobie aparatu jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu jego masy :)


Jeśli szukasz czegoś lekkiego, to rzeczywiście bezlusterkowce są lżejsze i mniejsze. Pytanie czy będą Ci na tyle dobrze leżały w rękach by robienie zdjęć było komfortowe. Choć wydaje mi się, iż różnice co do samej wagi zaczynają się zacierać (sprawdź sobie wagi różnych modeli), chyba że szukasz oszczędności wagi rzędu 200-300g, choć to też zależne od dopiętego obiektywu czy innych akcesoriów. Część bezlusterkowców nie ma też wizjera (też sprawdź które), a dla mnie to znacząca wada, gdyż dla mnie ostrzenie przez wizjer z pokryciem kadru 100% i powiększeniami rzędu 0.90-0.95x jest wygodniejsze niż ślepienie się w tylny ekranik w trybie LV (i to też przedkłada się na czas pracy baterii, wizjer "żre" jednak mniej).
Sporo bezlusterek ma też "swoje" bagnety (micro 4/3, czy Canonowe EF-M) i jakbyś chciał kupić "normalny" obiektyw to potrzebujesz przejściówek, a same obiektywy są wg mnie dość drogie w stosunku do tych "normalnych".

Jak Ci wspominałem, zrób po prostu rozeznanie rynku z cenami aparatów, czy całych zestawów z obiektywami, zobacz ile kosztuje do aparatu jakaś lampa błyskowa (się przydaje zewnętrzna choć to już dodatek przydatny a nie konieczny) i jakie są ceny obiektywów do poszczególnych systemów/aparatów, byś wiedział ile kosztowałoby Cię rozbudowanie systemu o 1-2 dodatkowe obiektywy. A potem idź je "pomacać" sklepach i zdecyduj który najwygodniej Ci się trzyma i najlepiej pasuje do Twoich rąk.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postdobrychemik | 20 Sie 2019, 17:17

Po zaznajomieniu się z ofertą i długich przemyśleniach zdecydowałem się na Canona M50 - bezlusterkowiec z 2018 roku. Zauważyłem jednak, że dość ciężko kupić stosowny pierścień T2 do bagnetu Eos-m. (Nie chcę korzystać z dostępnych przejściówek ze zwykłego canonowskiego ef na wersję m, bo to niepotrzebny dla mnie koszt i dodatkowy element wiszący na teleskopie). Polskie sklepy go nie mają, trzeba zamawiać z zagranicznych. Czy ktoś z Was podłączał jakiś sprzęt z bagnetem eos-m do teleskopu? Byłbym wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami.
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 20 Sie 2019, 21:14

Ani słowem nie wspomniano tu o Sony Nex, a przecież paru osobom ten sprzęt dobrze służy, a i sama matryca Exmor jest godna uwagi. Akurat przeszukuję sieć pod kątem tej serii i jej współpracy z teleskopem i rzuciło mi się w oczy parę komentarzy kolegów z tego forum. Nie były to negatywne komentarze.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postdobrychemik | 20 Sie 2019, 22:29

O ile się orientuję to ostatni Sony z tej serii został wydany w 2013 roku. 6 lat to cała epoka w rozwoju matryc, więc wolę nie wchodzić w tak stary sprzęt.
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 20 Sie 2019, 23:14

OK. Warto unikać tak małego pixela: 3,7um. Wspomniany Soniak może jest i nie najnowszy, ale pixel ma o 1um większy, a to prawie 30%. No, nie ważne. Pochwal się zdjęciami astro, jak już kupisz.

A jak jest z softem do sterowania tym aparatem?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postdobrychemik | 21 Sie 2019, 17:37

Przede wszystkim nie wchodzę na poważnie w astrofotografię - nie kupuję profesjonalnego sensora ccd, nie mam dużej tuby, ani porządnego montażu. Kupuję aparat/kamerę do codziennego, dziennego użytku, który przy okazji będę mógł podłączyć do MAKa i zrobić sensowne fotki. Nie nastawiam się na piękne obrazy mgławic czy galaktyk, bo wiem, że to nierealne. Ale na pewno ucieszę się mogąc uchwycić na zdjęciu np. słabe obiekty układu słonecznego.
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

Postdobrychemik | 03 Wrz 2019, 13:50

Canon EOS M50 kupiony. Adapter Kipon EF-M/T2 i dodatkowy akumulator też. Program do zdalnego sterowania aparatem jest już zainstalowany na smartfonie. Pozostaje mi czekać do weekendu, żeby wszystko przetestować.
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

Postchavez1976 | 03 Wrz 2019, 16:39

dobrychemik napisał(a):Canon EOS M50 kupiony. Adapter Kipon EF-M/T2 i dodatkowy akumulator też. Program do zdalnego sterowania aparatem jest już zainstalowany na smartfonie. Pozostaje mi czekać do weekendu, żeby wszystko przetestować.

Myślę, że to dobry wybór :) Szum identyczny jak w lustrzankach APSC. RAWy niekombinowane, niekompresowane. Aparacik lekki i maleńki, nadaje się do lekkich startrackerów, np. Star Adventurera Mini.
Ja do zasilania używam atrapy akumulatora z zasilaczem USB 7.4V na 5V 2-4A, który z dobrym powerbankiem nie sprawia problemów.
Mam pytanie jakiego programu używasz do zdalnej obsługi?
Ja na andku mam Canon Camera Connect ale daremny, nie obsługuje interwałów i ściągania plików w RAW.
Na iPhone'a jest Cascable, który ma wszystko czego ww. brakuje choć jest dość drogi.
W związku z powyższym korzystam z alternatywnego oprogramowania CHDK (odpowiednik Magic Lantern) w aparacie, który jednak nie obsłuży M50 bo Canon go zablokował dla najnowszych EOS-ów M.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postdobrychemik | 04 Wrz 2019, 09:26

Tak, mam Canon Camera Connect. Program prymitywny, nie zawsze sprawnie się łączy ze smartfonem, ale darmowy i działa. Najważniejsze, że jest zdalna obsługa migawki w trybie bulb. Na ściąganiu RAWów na smartfon mi nie zależy, do szybkiej kontroli jakości fotki wystarczą JPG. Docelowo zainstaluję go jeszcze na tablecie, będzie wszystko lepiej widać na dużym, porządnym ekranie OLED.
 
Posty: 188
Rejestracja: 07 Lip 2019, 22:00
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat