Co wybrać? GSO 203/800 czy SW200/1000?

PostRosso | 05 Wrz 2019, 12:29

Witajcie,
Na wstępie chciałbym się z wami przywitać bo jest to mój pierwszy post na tym forum. Astronomią fascynuje się od 6-7 lat z mniejszymi i większymi przerwami.
Aktualnie stoję przed dylematem, gdyż na przełomie września i października planuje kupić nowy teleskop. Dotychczas używałem SO 90/900 AZ3 którego mam do dzisiaj, oraz SW 200/1000HEQ5PRO, którego niestety, z bólem serca pozbyłem się po krótkiej przygodzie. Na dobre nawet nie zdążyłem skorzystać z jego możliwości.
Zmierzając do sedna:
zastanawiam się pomiędzy ponownie SW 200/1000 a GSO 203/800 M-CRF, raczej na pewno na montażu HEQ5 Pro.
Obserwacje będę prowadzić - pół na pół - z ogródka w  małym  mieście, oraz pola na wsi, z bardzo dobrym niebem.
Chciałbym też zacząć naukę z astrofotografią. Póki co planuje fotografować w ognisku głównym teleskopu, gdyż mam dwie lustrzanki, a kamerę planuje zakupić na przełomie nowego roku. Wiem, że tutaj lepszym wyborem byłby SW 150/750 ze względu na wagę, ale jako że planuje teleskop użytkować pół na pół do wizuala i właśnie prostego, podstawowego astrofoto, dlatego nie mogę pogodzić się z myślą, że lustro będzie mniejsze niż 8".
Dlatego nurtują mnie pytania:
Czy jest sens kupować GSO 203/800 do wizuala i nauki astrofoto? Czy lepiej SW 200/1000? przy założeniu, że gdy wszystko pójdzie dobrze, w przyszłości kupię APO?
Nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto, nie chcę też żałować decyzji.
Budżet na teleskop, montaż i 1-2 okulary sensowne to około 6300zl
Czy teoretycznie, kupując 203/800 te okulary na początek będą miały sens?
- Explore Scientific 35 mm 70 stopni AFOV 2"
- TMB 4,5 mm 1,25" 58° PLANETARY II?
Jaka według was będzie różnica w obserwacji DSów między 203/800 a 200/1000?
Jaka będzie różnica w prostej fotografii w ognisku głównym?

Będę wdzięczny jeśli nakreslicie mi kierunek, dacie jakieś rady, odniesiecie się do wszystkiego co napisałem w tym poście,

Pozdrawiam, Mateusz/Rosso
 
Posty: 1
Rejestracja: 04 Wrz 2019, 21:15

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat