Teleskop dla taty do astronomicznych obserw. balkonowych :)

PostKlementynka | 29 Paź 2019, 00:27

Drodzy Państwo,
Zbliża się Gwiazdka i jak zwykle stoję przed dylematem, co też podarować memu ukochanemu tacie. Padło w tym roku na teleskop. W zeszłym roku dostał lornetkę Delta Optical Voyager II 16x50 (DO-1506). Gdy nie może spać, wstaje w nocy, idzie na balkon i ogląda gwiazdy oraz Księżyc. Narzeka jednak na małe powiększenie, stąd moje myśli o teleskopie. Budżet to jednak max 450 zł. Wiem, że to bardzo mało. Nie chciałbym też kupować używanego sprzętu. W Delcie sugerują mi Celestron PowerSeeker 70 AZ. W Militariach Opticon Sky Navigator (OPT-37-001841) oraz Opticon Zodiac (OPT-37-000070). Sprzet w obu sklepach ma podobną cenę, ale w powiększeniu różnica jest kolosalna. Przejrzałam tutejsze forum i widzę, że Opticon to samo zło :) Może Celestron lepszy. Albo mogą Państwo polecić coś w ogóle innego. Bardzo proszę o pomoc, bo jak zresztą widać po moim liście - jestem zupełnie zielona w tym temacie. Na domiar złego mieszkam w Holandii, więc też nie za wielkie pole manewru jeśli chodzi o sklepy stacjonarne i próby używania specjalistycznego słownictwa :)
Pozdrawiam serdecznie
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 Paź 2019, 23:58

 

Postszary | 31 Paź 2019, 16:54

Cóż, jeżeli teleskop ma być nowy, to w tej cenie trudno jest znaleźć coś sensownego. Można rozważyć taki sprzęt - w miarę duża średnica tuby i już z gotowym montażem. Ten montaż jest bardzo prosty w obsłudze i co ważne, nie trzęsie się przy obserwacjach tak jak teleskopy na tanich montażach statywowych (drgania obrazu).

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... %20KOMPAKT

Jednak do niego trzeba będzie dokupić co najmniej jeden przyzwoity okular, a to kolejny wydatek. Te fabryczne najczęściej dodawane są tylko na sztukę, aby teoretycznie był komplet gotowy do obserwacji. Niestety, praktycznie najczęściej ciężko przez nie cokolwiek zobaczyć. W miarę przyzwoite budżetowe okulary do takiego sprzętu (np. Sky Watcher WA 66*) to w sklepie ok. 140 zł za sztukę. Pytanie, czy taki teleskop Newtona został fabrycznie dobrze skolimowany (tj. czy ma dokładnie ustawione lustra względem siebie), bo jeżeli nie, to nie będzie dawał ładnych obrazów. A początkujący obserwator samemu może nie dać sobie rady z kolimacją. Okular w dobrym stanie najlepiej wyrwać z giełdy, aby jako tako zmieścić się w budżecie.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostMaciek_Cz | 31 Paź 2019, 17:07

Klementynka napisał(a):Drodzy Państwo,
Zbliża się Gwiazdka i jak zwykle stoję przed dylematem, co też podarować memu ukochanemu tacie. Padło w tym roku na teleskop. W zeszłym roku dostał lornetkę Delta Optical Voyager II 16x50 (DO-1506). Gdy nie może spać, wstaje w nocy, idzie na balkon i ogląda gwiazdy oraz Księżyc. Narzeka jednak na małe powiększenie, stąd moje myśli o teleskopie. Budżet to jednak max 450 zł. Wiem, że to bardzo mało. Nie chciałbym też kupować używanego sprzętu. W Delcie sugerują mi Celestron PowerSeeker 70 AZ. W Militariach Opticon Sky Navigator (OPT-37-001841) oraz Opticon Zodiac (OPT-37-000070). Sprzet w obu sklepach ma podobną cenę, ale w powiększeniu różnica jest kolosalna. Przejrzałam tutejsze forum i widzę, że Opticon to samo zło :) Może Celestron lepszy. Albo mogą Państwo polecić coś w ogóle innego. Bardzo proszę o pomoc, bo jak zresztą widać po moim liście - jestem zupełnie zielona w tym temacie. Na domiar złego mieszkam w Holandii, więc też nie za wielkie pole manewru jeśli chodzi o sklepy stacjonarne i próby używania specjalistycznego słownictwa :)
Pozdrawiam serdecznie


Ja poradzę dać ogłoszenie tutaj na forum i kupić coś używanego. Tuba SW80/400 to max koszt 200zł a są i tańsze, kitowa kątówka to max 40/50 zł, ktoś może dorzuci po taniości ze dwa plossle GSO 20 i 12mm.
No i montaż AZ3 pewnie też da się tanio wyłuskać. A może ktoś będzie miał i cały zestaw. W sklepie to koszt ponad 600zł. A taki refraktor będzie na pewno lepszy od tego małego newtona i z plastiku to będzie miał tylko celę obiektywu i pokrętła wyciągu okularowego a reszta to prawdziwe szkło i metal.

Tu jest tuba SW80/400 z okularem Plossl 9mm za grosze: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?t=53729
Nie sugeruj się początkiem wątku bo tam był wcześniej inny wyciąg okularowy. No jeszcze do tego trzeba obejmy+devotail, kątówkę 90 stopni, drugi okular, no i montaż ze statywem.
Ale może łatwiej znaleźć cały zestaw niż się bawić.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKlementynka | 31 Paź 2019, 17:50

Dziękuję obu Panom za pomoc i cenne wskazówki.
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 Paź 2019, 23:58

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat