Lorneta APM 120 SD apo czy refraktor APM 140/152 do US?

PostEternal84 | 23 Lis 2019, 10:52

_Wojtek_ napisał(a):Zanim kolega poda pytania i odpowiedzi, warto rzucić okiem na wątek, który już raz linkowałem (pod kątem wagi lornety) - https://www.cloudynights.com/topic/563242-apm-120-sd-bt/. Jego autorem, jak sądzę, jest jeden z polskich posiadaczy APM 120SD i dość dokładnie opisuje on sam sprzęt oraz jak lorneta zachowuje się na niebie.
Zgadza się Wojtku, to właśnie z nim rozmawiałem. Tutaj na forum jako MB_WA. Udzielił się nawet w wątku gdzie kolega Wampum porównał mój refraktor TS 152/900 z swoją lornetą APM 100 Semi-Apo
viewtopic.php?f=1&t=54902&hilit=Wampum
Sam patrzyłem przez oba sprzęty i jestem zdecydowanie za lornetą. W przypadku refraktora ED i lornety ED miałem wątpliwości. Dlatego założyłem ten temat, aby zaczerpnąć innych opinii. Wiem, że bino kolegi Snakersena jest znacznie lepszym sprzętem do planet i Księżyca, ale ze względu na wagę i gabaryty nie mieści się w moich granicach sprzętu mobilnego.
Lornetka: Fujinon 10x50 FMT-SX2
Refraktor: APM 140/980 SD-APO
 
Posty: 170
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

Postjerzej | 23 Lis 2019, 20:03

Kolega MB_Wa pomógł także i mi gdy kupowałem 100ke. Dzięki niemu kupiłem pary lvw które dobrze współpracują z apm. Polecam ci także serwis binomania, człowiek kocha lornetki i jest tam wiele rzetelnych informacji. Do tego relacje z obserwacji Lukosta, Pawła Trybusa i Panasmarasa no i łatwiej można przetrwać pochmurne dni...
Powodzenia w zakupie!
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 203
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostEternal84 | 23 Lis 2019, 20:53

jerzej napisał(a):Kolega MB_Wa pomógł także i mi gdy kupowałem 100ke. Dzięki niemu kupiłem pary lvw które dobrze współpracują z apm. Polecam ci także serwis binomania, człowiek kocha lornetki i jest tam wiele rzetelnych informacji. Do tego relacje z obserwacji Lukosta, Pawła Trybusa i Panasmarasa no i łatwiej można przetrwać pochmurne dni...
Powodzenia w zakupie!

Dzięki. Z tych trzech najbardziej Panasmaras zaszczepił we mnie zamiłowanie do obserwacji przez lornetkę. Również dzięki jego pomocy zakupiłem lornetkę, która spełnia moje wymagania ergonomiczne i obserwacyjne jakie oczekuje od lornetki prostej. Relacje pozostałych również czytam.
Lornetka: Fujinon 10x50 FMT-SX2
Refraktor: APM 140/980 SD-APO
 
Posty: 170
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat