Lorneta APM 120 SD apo czy refraktor APM 140/152 do US?

PostEternal84 | 20 Lis 2019, 20:51

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Skoro tak jest , to faktycznie najlepiej to porównać czy też zapoznać się z Marcina BINO w praktyce.
Lub kupić np. BINO 100mm do przeglądu nieba a do Planet Refraktor 140ED APM.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Krzysztof, czy potrafisz określić jakość optyczną refraktora APM 152/1200 ED APO na tle SW 120/900 ED?
Lornetki: Kowa 6.5x32 BD II XD
Fujinon 10x50 FMT-SX2
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

PostAndrzej.Ch63 | 20 Lis 2019, 21:47

Ludzie mi piszą czy dobrze zrobisz kupując 152\900 do DS mając ED-120 .
Do DS przeskok nie wielki .
Jako że lubię spojrzeć na Księżyc a planety w końcu nie będą wisieć w nie skończoność nisko nad horyzontem , wobec tego trzeba ciułać kasę na ED-140 .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostEternal84 | 20 Lis 2019, 22:11

Andrzej.Ch63 napisał(a):Ludzie mi piszą czy dobrze zrobisz kupując 152\900 do DS mając ED-120 .
Do DS przeskok nie wielki .
Jako że lubię spojrzeć na Księżyc a planety w końcu nie będą wisieć w nie skończoność nisko nad horyzontem , wobec tego trzeba ciułać kasę na ED-140 .

Mam porównanie TS-a 152 i SW 120 ED na Saturnie i zdecydowanie wybrałbym ED 120 kosztem utraty rozdzielczości na DS.
Lornetki: Kowa 6.5x32 BD II XD
Fujinon 10x50 FMT-SX2
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

Postbolid25 | 20 Lis 2019, 23:22

Do poważnych obserwacji planetarnych nie nadaje się żadna duża jasna lorneta, to jest sprzęt typowo przeglądowy do obiektów głębokiego nieba i nie ma co jej porównywać z planetarnym refraktorem APO czy ED, to całkiem dwa inne światy. Do obserwacji planetarnych używa się dedykowanych do tego ciemnych instrumentów lustrzanych o dobrej optyce i małym lustrze wtórnym lub dobry do tego celu ciemny refraktor achromatyczny lub APO.
Jedyna dobra planetarna w sumie uniwersalna lorneta jaką widziałem to właśnie ATM bino 120 ED kolegi snakersena bijąca na głowę wszystkie takie wynalazki jak lornety APM na tegorocznym zlocie na Kudłaczach
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 20 Lis 2019, 23:28

Eternal84 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Skoro tak jest , to faktycznie najlepiej to porównać czy też zapoznać się z Marcina BINO w praktyce.
Lub kupić np. BINO 100mm do przeglądu nieba a do Planet Refraktor 140ED APM.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Krzysztof, czy potrafisz określić jakość optyczną refraktora APM 152/1200 ED APO na tle SW 120/900 ED?


Cześć.

Oczywiście mam bardzo dobre porównanie swego czasu posiadałem trzy różne wersje 120ED a przerzuciłem kilka więcej.APM jakościowo jest jak 120ED , natomiast przyrost Detalu na Jowiszu i Księżycu znaczny.Jakość obrazu naprawdę dobra i jak za tą cenę jestem w pełni zadowolony z zakupu.Gdyby tak nie było to nie wisiał by u nas w Obserwatorium jako stacjonarny sprzęt.Nie jest to jakość Takahashi FS pod względem walorów obrazu , ale bardzo dobra i nie ma przy ostrym dobrze wyostrzonym obrazie widocznej żadnej np. na Jowiszu AC.Osobiście Polecam , zadowolenie w tej cenie na pewno Gwarantowane.Mechanika i Design KLASA.Wyrób taki jak z najwyższej półki.Optycznie Bardzo Dobry jak na Dublet ED.Tu bym się nawet nie zastanawiał , gdybym ponownie miał kupić Dobry Refraktor 6" , ED. :D Jedynym aktualnie sprzętem który przebija nasze ED 6" APM na Planetach , jest mój obecny Mak Intesa 8" , ale to już potęga Apertury jak na takiego Maka z najwyższej póły a cena sama mówi za siebie , nowy taki Mak Intesa 8" to koszt około 5500-6000 EURO w APM.Żadne tam SCT i inne podobne tańsze wynalazki , tylko Dobry Refraktor co najmniej ED lub Dobry Mak np.Intesa czy z Maków np.ORION U.K. lub TEC USA , itp.Tego się trzymam od lat i nie zawiodłem się. :D Jedyna przeszkoda to trzeba wydać sporo pieniążków jak na naszą Polską kieszeń.Ja myślę że warto , są takie noce że Szok. :shock: :D

Proszę to byłby również dla przykładu Planetarny Gral bijący mniejsze APO i ED około 6" na Łeb:
https://www.cloudynights.com/classified ... t-reports/
Już mi teraz nikt nie wmówi co dobre a co nie , sam się przekonałem i wiem.Nawet Św.P. Janusz mi mówił pamiętam jak dziś.Bawił się moim Makiem Intesa 8" przez miesiąc.Dopóki nie kupię APO lub Dobrego Refraktora co najmniej ED , D-170-180mm to abym nie tykał Maka Intesa 8".Poczytaj Recenzje Maka ORION U.K. 8" w porównaniu z Refraktorami APO 6" z najwyższej półki na Jowiszu , które piszą na stronie ORION U.K. i nie tylko. :D

Jak kupisz Refraktor APO-ED APM 152/1200mm to moim zdaniem będziesz zadowolony , nie tylko na Planetach , ale i na innych obiektach , włącznie z obiektami DS. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 20 Lis 2019, 23:51, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostAndrzej.Ch63 | 20 Lis 2019, 23:47

W takim razie mając już upragnione APM -140 ED z nienaganną optyką potrzebuję nasadkę bino z wyższych lotów do obserwacji planet . Nie wspominając o zestawie okularów .
I tu budżet daje do myślenia .

W końcu 20 kafli to nie w kij dmuchał .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostKrzysztof_P | 20 Lis 2019, 23:55

Cześć.

Refraktor ED 140mm APM też bardzo dobry na pewno jest , sam nie miałem jeszcze okazji przez takowy spoglądać , ale opisy i recenzje z CN i nie tylko się mniej więcej pokrywają.Tak samo jak czytałem wcześniej przed zakupem o Refraktorze ED-APO 152/1200mm APM.Mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać po przeczytaniu paru Recenzji w sieci i nie zawiodłem się.Miejmy świadomość że nie będziemy mieli jakości TAKA czy LZOS , ale będzie naprawdę dobrze jak za około 1/3 ceny rasowego Super APO.I będziemy mieć to zadowolenie na pewno większe niż oglądanie Planet z SCT.
Szczerze to wystarczą Dobre ORTO Klasy: BGO , ANTARES , UO , Plossle TV , UO RKE , nasadka jak lubisz z dobrą sprawnością , niekoniecznie z dużymi pryzmatami , wcale nie musi być np. Denkmeier.Ja wolę jednak oglądać jednym okiem , widać po prostu jaśniej i więcej subtelnego delikatnego detalu.Bino jest też dobre , ale zakres powiększeń na Planetach sporo mniejszy.Aperturę podziel przez 1,4 i dobierz do niej żrenicę około 1mm , to wszystko co myślę można Max.Pow. na Planetach , tak aby nie zatracał się słabszy i subtelny w Bino detal. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 21 Lis 2019, 00:16, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostEternal84 | 21 Lis 2019, 00:16

W takim razie wychodzi na to, że do szerokich pól lepiej kupić lornete 100 Semi-Apo i nie pchać się w 3-krotnie droższa 120 SD apo skoro i tak może nie spełnić moich wymagań planetarnych.
Lornetki: Kowa 6.5x32 BD II XD
Fujinon 10x50 FMT-SX2
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 00:18

Eternal84 napisał(a):W takim razie wychodzi na to, że do szerokich pól lepiej kupić lornete 100 Semi-Apo i nie pchać się w 3-krotnie droższa 120 SD apo skoro i tak może nie spełnić moich wymagań planetarnych.


Ja tak samo sobie pomyślałem jak rozważałem zakup BINO 120ED APM. :D Ale tego jeszcze nie potwierdziłem praktyką , tak przypuszczam i myślę że to tylko kwestia czasu aż dopadnę kogoś z tym Bino 120ED APM w terenie.Natomiast co do BINO Marcina 2X120ED to jest to naprawdę Ekstra Sprzęt. :D Bino ma za dużo po drodze szkła do Planet , ponadto to F-5,5 , to nie jest to w przypadku Dubletu ED , nawet na szkle FPL53.Bino moim zdaniem bardzo dobrze spisuje się przy małych i średnich powiększeniach , ale przy większym Powerze niestety za dużo tego wszystkiego szklanego po drodze jest i tracimy zbyt wiele na jakości obrazów.Planety Refraktor i Dobry Mak.Do przeglądu nieba i jaśniejszych obiektów DS wystarczy w zupełności dobre BINO SEMI APO , tak myślę , szkoda po prostu do Planet przepłacać za Bino APM.Jeżeli się mylę to Przeprosze publicznie jak tylko porównam w praktyce i stwierdzę że tak nie jest , ale raczej chyba się nie mylę i jestem tego prawie pewien na 100% w praktyce. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 21 Lis 2019, 00:32, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 21 Lis 2019, 00:28

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Refraktor ED 140mm APM też bardzo dobry na pewno jest , sam nie miałem jeszcze okazji przez takowy spoglądać , ale opisy i recenzje z CN i nie tylko się mniej więcej pokrywają.Tak samo jak czytałem wcześniej przed zakupem o Refraktorze ED-APO 152/1200mm APM.Mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać po przeczytaniu paru Recenzji w sieci i nie zawiodłem się.Miejmy świadomość że nie będziemy mieli jakości TAKA czy LZOS , ale będzie naprawdę dobrze jak za około 1/3 ceny rasowego Super APO.I będziemy mieć to zadowolenie na pewno większe niż oglądanie Planet z SCT.
Szczerze to wystarczą Dobre ORTO Klasy: BGO , ANTARES , UO , Plossle TV , UO RKE , nasadka jak lubisz z dobrą sprawnością , niekoniecznie z dużymi pryzmatami , wcale nie musi być np. Denkmeier.Ja wolę jednak oglądać jednym okiem , widać po prostu jaśniej i więcej subtelnego delikatnego detalu.Bino jest też dobre , ale zakres powiększeń na Planetach sporo mniejszy.Aperturę podziel przez 1,4 i dobierz do niej żrenicę około 1mm , to wszystko co myślę można Max.Pow. na Planetach , tak aby nie zatracał się słabszy i subtelny w Bino detal. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Z bino zakres powiększeń na planetach sporo mniejszy ? A niby dlaczego ? Spokojnie poweruję grubo powyżej 200x w newtonach z bino. Obraz jest nieco ciemniejszy, to fakt, ale planety są na tyle jasne, że w ogóle to nie przeszkadza a nawet pomaga zwiększając nieco kontrast. A detalu widać przez bino nawet więcej niż jednoocznie co potwierdza wielu obserwatorów. Oczywiście nie każdy to lubi i wielu nadal woli obserwować jednoocznie, poza tym to dodatkowy koszt, bo po pierwsze nasadka bino tania nie jest a poza tym trzeba mieć każdy okular x2.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 00:39

Wiesz , nie wiem jaki Detal widzisz np. na Jowiszu.Ja oglądałem jednoocznie i widziałem , widzę go zawsze więcej niż w Bino.Z samej zasady ciemniejszego obrazu będzie tego Detalu subtelnego mniej.Oczywiście przy tym samym Powiększeniu z BINO i bez patrząc jednoocznie.Delikatne zawirowania czy białe owale znikną , gdyż są one słabo widoczne jednoocznie , na pograniczu czasem percepcji.Weżmy dla przykładu szereg białych Owali w pociemnieniu biegunowym Jowisza i różne okulary zastosowane w Refraktorze SW 120ED.Kiedyś zrobiliśmy sobie takie porównanie u nas w Obserwatorium w cztery osoby.Refraktor SW 120ED: Orto BGO 5mm , 180X , widać je w postaci maleńkich białych kropeczek , Pentax XW 5mm , 180X dalej je widać ale już nie tak na wprost i chwilami giną zatarte z otoczeniem , okular TS HR 5mm , 180X w ogóle ich nie widać. :D A co dopiero w Bino jak robi się znacznie ciemniej , nawet nie ma o czym mówić aby je dostrzec.Zapytaj Marcina Snackersen , oglądaliśmy wtedy razem był też Kolega Zbyszek ZP53 i Koleżanka Małgosia. :D Może zapytam inaczej , czy widziałeś je w ogóle kiedykolwiek w Bino lub patrząc w okular jednym okiem, wszystkie jak były na tarczy planety? Widać je słabo w ORTO BGO 5mm w Refraktorze 120ED przy 180X , ponadto jaki wysoki kontrast w Newtonie i jeszcze z BINO? A co dopiero... :D Widziałem je kiedyś w Newtonie D-360mm , ale wymagają sporego Newtona Aperturowo aby je dostrzec i naprawdę bardzo dobrych warunków Seeingowych.W mniejszych Newtonach po prostu ich albo nie widać albo nawet na nie nie zwraca nikt uwagi gdyż prawie zlewają się z pociemnieniem biegunowym ze względu na Newtona słabszy kontrast obrazu.W Refraktorze co najmniej 120ED lepiej kontrastują swoją białością na tle pociemnienia i dlatego wymagają większej Apertury Newtona , który musi nadrobić Aperturą i jasnością obrazu ten mniejszy właśnie kontrast obrazu.Zapytam jeszcze o białe chmury poprzyklejane pod jednym z pasów równikowych Jowisza wraz z ich obrysami.Ja je widzę tak samo na fotkach u nas na Forum w Dziale astrofotografii jak i w praktyce w wizualu w Maku Intesa 8" , słabiej je widać w Refraktorze ED-APO 152mm ze względu na mniejszą jasność obrazu , tu Mak z dobrym kontrastem , lepszym niż Teleskop Newtona sporo nadrabia jasnością obrazu i dlatego te chmury widać po prostu lepiej , wyrażniej i na wprost.Czego niestety nie uświadczymy raczej w np. 8" Newtonie właśnie ze względu na mniejszy kontrast obrazu.No chyba że będzie to np. Newton 8" , F-8 z maleńkim LW i warstwami na Lustrach Hilux 97% :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 21 Lis 2019, 01:24, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 21 Lis 2019, 01:09

Co do owali na Jowiszu to ich nie widziałem, ale Jowisza w dobrych warunkach ostatnio obserwowałem raz w tym roku kiedy seeing był brzytwa, ale Jowisz był mega nisko a poprzednio to chyba kilka lat temu kiedy jeszcze nie używałem nasadki bino (chodzi o doby seeing). Mogę coś więcej powiedzieć o Marsie gdzie w starciu bino vs jedno oko wygrało bino (newton 6" F10) i oczywiście o Księżycu gdzie bino zawsze pokazuje więcej drobnych struktur nawet jeśli Księżyc jest w małej fazie (zwłaszcza przed nowiem kiedy terminator przechodzi przez ciemne rejony księżycowych mórz) i obraz jest ciemniejszy - i tak widać więcej detalu przez bino. Ale mówię o newtonach 6 i 10 cali, gdzie nigdy nie brakuje światła. Jak miałem TS-a 102/1100 to w większych powerach było jak dla mnie za ciemno i wówczas mogą rzeczywiście detale ginąć w ciemnościach.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 01:23

Jowisz jest myślę jednym z lepszych obiektów do testów , porównaj kiedyś obrazy z BINO i bez przy tych samych powerach.Dałem przykład z Jowiszem , gdyż na nim największą skupiam uwagę , właśnie ze względu na bogactwo subtelnego Detalu.Może się też okazać że w Bino widzisz więcej np. no nie wiem ciemnych tworów w pociemnieniu biegunowym Jowisza , też takie podłużne czy innych kształtów widuję na Jowiszu oglądając Makiem 8" , ale nie widzę ich tak dobrze w Refraktorze 152mm APM.W BINO nie ma mowy abym je dostrzegł , spada jasność i wymagają one też sporego kontrastu obrazu aby się wyłonić różnicą w ciemniejszym delikatnie zabarwieniu na tle samego szarego pociemnienia biegunowego , którego odcienie szarości widzę też w Maku Intesa 8".Jedno wiem na pewno , aby dostrzec ten Detal który widzę w Maku Intesa 8" to potrzeba naprawdę dobrego sprzętu , Mak 8" spokojnie bije 11" SCT na Jowiszu , zresztą czytałem też sporo recenzji i opisów gdzie sporo większe SCT pomimo dobrego Seeingu i tak wysiadały przy Makach Intesa mniejszych Aperturowo nawet parę Cali i to nie są bajki tylko tak jest w praktyce.Refraktor ED-APO APM 6" jest słabszy na Jowiszu od Maka Intesa 8" jeżeli bierzemy pod uwagę taki właśnie Detal a co dopiero Newton czy SCT , ja tego doświadczyłem w praktyce i to na pewno wiem.Jeszcze napiszę tak , tylko w Newtonie 14" widziałem na Jowiszu tyle co w obecnym Maku Intesa 8" , ale jakość tego wszystkiego była i tak słabsza niż z Maka , były wtedy świetne warunki parę razy pod rząd zaraz praktycznie po zachodzie Słońca.W żadnym innym sprzęcie nie widziałem nigdy tyle co widzę w Maku 8" i tym właśnie Newtonie.Z tym też że Newton 14" wymaga o wiele lepszych warunków aby nim dostrzec to samo co widać w Maku 8" przy powiedzmy średnio lepszych warunkach Seeingowych.Inny jest Detal Księżyca a inny Planet , tu też na pewno występują różnice.Może na Księżycu widać więcej w większym Newtonie 10" , ale na pewno trudniej to zobaczyć na Jowiszu co pokaże Dobry Refraktor czy też dobry Mak.O walorach obrazu nie wspomnę , są po prostu najsłabsze w Newtonie , nawet jak bierzemy pod wgląd tylko Księżyc to lepiej wypada on w Refraktorze czy Maku.Newton z tej trójki wypada najsłabiej walorami obrazu.Po prostu system Newtona nadrobi Aperturą aby dostrzec nim tyle co w mniejszym a z samej zasady lepszym Refraktorem czy Makiem.Tu warunki Seeingowe dyktują bardzo dużo i dlatego rzadziej widzimy w większym Newtonie tyle co w 6" ED Refraktorze czy większym Maku 7"-8".Newton rzadziej stanowczo rozwija swoje skrzydła na Planetach czy Księżycu to też fakt z praktyki , przynajmniej taki od około 10" i wzwyż.Pooglądaj kiedyś większym Refraktorem co najmniej ED 130mm-150mm czy dobrym Makiem 7"-8" a sam się naocznie przekonasz o czym piszę.Twój były Refraktor AC to tylko było około D-102mm , więc tu szału nie będzie a większy Newton 10" myślę nie rozwinął jeszcze skrzydeł , zakładając dobry Seeing i jego dobrą optykę.Jak ładnie kolorystycznie i z wysokim kontrastem może pokazać Planety większy Dobry Refraktor co najmniej ED lub Dobry Mak to wystarczy np. porównać sobie samo tło nieba i kolory , intensywność , nasycenie barw Gwiazd dla przykładu w Refraktorze 80ED i Newtonie.Newton będzie blady , kolory Gwiazd wyprane i mniej intensywne a w Refraktorze 80ED pokaże już całkiem inaczej same Gwiazdy w ich żywszych barwach.Albo obrazy Dyfrakcyjne , jak widać np. Epsilonki w Lutni podzielone w Refraktorze a jak w Newtonie.Może to będzie jakiś przynajmniej punkt zaczepienia do tego jak wyglądają ładnie Planety z ich detalem i pięknym kolorem w wymienionych sprzętach w porównaniu do standardowego chińskiego Teleskopu Newtona F-5 , F6.Zapraszam na Zlot Kudłacze 2020r. będzie w przyszłym roku APO 8" CFF , tak zapowiedział nam Catalin jak był na Kudłaczach z APO D-185mm CFF.Jest wtedy masa sprzętu i można sobie pooglądać do wyboru i koloru.Porównać wszelakie konstrukcje sprzętów i wybrać najbardziej odpowiedni do danych obiektów i własnych celów sprzęt.Pisanie nie oddaje w pełni obrazów widzianych w praktyce , może co najwyżej nam coś na ten temat nakreślić.Każdy z nas też popatruje pewne rzeczy inaczej i najlepszy jest indywidualny test i porównanie w praktyce. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostVroobel | 21 Lis 2019, 14:33

Panowie, czy dyskutując o wyższości pewnych jednych rozwiązań nad innymi w kontekście lornety, zauważyliście jaki super edukacyjny wątek Wam wyszedł? Co chwila robię printscreen'y uwieczniajac fragmenty informacji. Czuję się, jakbym czytał recenzje przeplatane testami! I aż czuć emocje, które towarzyszyły Wam zapewne w czasie obserwacji, o których piszecie! :)

Pozdrawiam
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostEternal84 | 21 Lis 2019, 14:46

To może tak jeszcze postawie pytanie. Załóżmy, że jest tak jak pisał kolega Waldixs, że lorneta APM 120 daje bardzo ostry obraz do 150x (do 100x bez AC). Czy refraktor APM 140 - 150 da mi znaczną przewagę na planetach na tyle, żeby zrezygnować z krótszej i wygodniejszej lornety?
Lornetki: Kowa 6.5x32 BD II XD
Fujinon 10x50 FMT-SX2
 
Posty: 161
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

Postbolid25 | 21 Lis 2019, 15:22

Eternal84 napisał(a):To może tak jeszcze postawie pytanie. Załóżmy, że jest tak jak pisał kolega Waldixs, że lorneta APM 120 daje bardzo ostry obraz do 150x (do 100x bez AC). Czy refraktor APM 140 - 150 da mi znaczną przewagę na planetach na tyle, żeby zrezygnować z krótszej i wygodniejszej lornety?

Kolego wczoraj krótko i na temat odpowiedziałem na to pytanie, może lepiej z takim poziomem wiedzy zacznij od Synty 8 szkoda wydawać grubych tysięcy tylko po to żeby sobie zerknąć wygodnie na planety przez sprzęt który się do tego nie nadaje.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postlolak89 | 21 Lis 2019, 16:00

Krzysztofie to, że Ty widzisz mniej w bino to tylko i wyłącznie twoje doświadczenie. Zadałeś pytanie Anatolowi czy porównywał widoki przy tym samym powiększeniu z bino i bez.
Ja to robiłem wielokrotnie jako, że uwielbiam testować i nie powiem, że w bino widać więcej bo widać dokładnie tyle samo z tym, że w mono jest jaśniej w tych samych powiększeniach i niektórym osobom może się to podobać.

Kolejne pytanie, które zadałeś to czy widział owale w pociemnieniu na Jowiszu w bino. Dwa lata temu podczas opozycji w najtańszym czarnym bino z najtańszymi orciakami na świecie BCO 18 mm (nazywanymi pseudo przez lokalnych specjalistów) w pogardzanym Chińskim maku 150 z obciętą aperturą itd. widziałem te owale o czym pisałem na forum. W tym roku miałem mało okazji obserwować planety więc i efekty mizerne, chyba nawet na WCP nie trafiłem przez te kilka obserwacji.
Przy obserwacjach planetarnych nie liczy się tylko i wyłącznie sprzęt ale też i poświęcenie. Ja to potrafię jednak nie każdy ma ochotę siedzieć 3 godziny i patrzeć na Jowisza a właśnie tego wymagają planety, żeby trafić na dobre warunki i nauczyć się dostrzegać te drobne szczegóły. Uważam więc, że patrzenie dwuoczne w tym wypadu ma kluczowe znaczenie bo co innego wytrzeszczać jedno oko przez 3 godziny np. tranzytu WCP a co innego patrzeć obojgiem oczu, zdecydowanie mniej się męczymy i jest szansa na lepszy efekt finalny.

Każdy może mieć swoje zdanie i bagaż doświadczeń, Twoje nie jest ostateczną wyrocznią i prawdą objawioną a piszesz w taki sposób, z takim przekonaniem jakby tak właśnie było, jakby to było na 100% pewne. Piszesz również o jasności, że spada i jakiś detal się zaciera. Skąd takie wnioski? To jaka to musiałaby być krotność obrazu, żeby zabrakło światła obserwując Jowisza w bino :D
Przecież to jest żarówa. No chyba, że mówisz o 5 * zdolność rozdzielcza ale tak nikt nie obserwuje, przy tych bezpiecznych i rozsądnych 3-4*rozdzielcza planeta jest komfortowo jasna. Nie rozumiem co napisałeś, kompletnie nie zgadza się to z moimi doświadczeniami a od dwóch lat oglądam prawie tylko i wyłącznie w bino czy to DS czy US, z małą przerwą 2 miesięczną jak nie miałem nasadki.

Powiedz mi proszę ile było tych porównań z Twojej strony bino a mono na planetach? Z tego co kojarzę z raportów z obserwacji to ciągle używasz mono. I dlaczego nie mogłeś czegoś dostrzec skoro większość innych obserwatorów bino raportuje jakoby nawet więcej dostrzegali w bino? Bardzo mnie to ciekawi, ja jestem z tych co widzą dokładnie tyle samo, nie mniej, nie więcej.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 16:06

Eternal84 napisał(a):To może tak jeszcze postawie pytanie. Załóżmy, że jest tak jak pisał kolega Waldixs, że lorneta APM 120 daje bardzo ostry obraz do 150x (do 100x bez AC). Czy refraktor APM 140 - 150 da mi znaczną przewagę na planetach na tyle, żeby zrezygnować z krótszej i wygodniejszej lornety?


Cześć.

Może dodam jeszcze parę zdań na ten temat.Biorąc pod uwagę wiele czynników myślę że tylko i wyłącznie do Planet wybrał bym jednak Refraktor ED APM 140ED lub lepiej 152ED.Owszem BINO 120ED może pokazać Ci też ładnie Planety i będzie bardziej "Uniwersalnym" sprzętem do "wszystkiego" , ale jak dedykowany instrument do Planet , to albo Dobry większy Refraktor D-130mm-152mm lub Dobry Mak 7"-8". Sam posiadam parę sprzętów , nie dobierzesz raczej jednego instrumentu do wszystkiego ekstra.
Można myślę też zbudować np. większe BINO 2X150 mm AC z Refraktorów SW 150/750mm i mieć Ekstra sprzęt do DS , ale do Planet jednak skupił bym się na większym Refraktorze co najmniej ED lub Dobrym większym Maku.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 21 Lis 2019, 16:10

Eternal84 napisał(a):To może tak jeszcze postawie pytanie. Załóżmy, że jest tak jak pisał kolega Waldixs, że lorneta APM 120 daje bardzo ostry obraz do 150x (do 100x bez AC). Czy refraktor APM 140 - 150 da mi znaczną przewagę na planetach na tyle, żeby zrezygnować z krótszej i wygodniejszej lornety?


Weźmy pod uwagę parę oczywistych parametrów wynikających z samej konstrukcji tych instrumentów :

Lornetka (D120F660 = F/5,5) ma jaśniejsze obiektywy niż refraktor APM (D140F980 = F7) czyli 1 pkt. dla refraktora (dla obserwacji planetarnych oczywiście bo o takich teraz mówimy)

Refraktor ma większą aperturę - 1 pkt. dla refraktora

Lornetka ma więcej powierzchni optycznych (pryzmaty ) co musi chociaż odrobinkę degradować obraz - 1 pkt. dla refraktora

Refraktor jest tańszy ( o prawie 2000 euro) - 1 pkt. dla refraktora

Obserwacje dwuoczne - 1 pkt. dla lornetki.

Czyli w mojej skromnej opinii z tych dwóch instrumentów brałbym refraktor ( a osobiście wybrałbym Maka Intensa 8" lub zbudował porządnego planetarnego newtona)
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postlolak89 | 21 Lis 2019, 16:22

Mateusz F napisał(a):
Eternal84 napisał(a):To może tak jeszcze postawie pytanie. Załóżmy, że jest tak jak pisał kolega Waldixs, że lorneta APM 120 daje bardzo ostry obraz do 150x (do 100x bez AC). Czy refraktor APM 140 - 150 da mi znaczną przewagę na planetach na tyle, żeby zrezygnować z krótszej i wygodniejszej lornety?


Weźmy pod uwagę parę oczywistych parametrów wynikających z samej konstrukcji tych instrumentów :

Lornetka (D120F660 = F/5,5) ma jaśniejsze obiektywy niż refraktor APM (D140F980 = F7) czyli 1 pkt. dla refraktora (dla obserwacji planetarnych oczywiście bo o takich teraz mówimy)

Refraktor ma większą aperturę - 1 pkt. dla refraktora

Lornetka ma więcej powierzchni optycznych (pryzmaty ) co musi chociaż odrobinkę degradować obraz - 1 pkt. dla refraktora

Refraktor jest tańszy ( o prawie 2000 euro) - 1 pkt. dla refraktora

Obserwacje dwuoczne - 1 pkt. dla lornetki.

Czyli w mojej skromnej opinii z tych dwóch instrumentów brałbym refraktor ( a osobiście wybrałbym Maka Intensa 8" lub zbudował porządnego planetarnego newtona)


Podpisuję się pod tym, dodałbym tylko jeszcze zakup dobrej nasadki bino :lol: :lol: :lol: jak maxbright + wygodne krzesełko.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 16:39

lolak89 napisał(a):Krzysztofie to, że Ty widzisz mniej w bino to tylko i wyłącznie twoje doświadczenie. Zadałeś pytanie Anatolowi czy porównywał widoki przy tym samym powiększeniu z bino i bez.
Ja to robiłem wielokrotnie jako, że uwielbiam testować i nie powiem, że w bino widać więcej bo widać dokładnie tyle samo z tym, że w mono jest jaśniej w tych samych powiększeniach i niektórym osobom może się to podobać.

Kolejne pytanie, które zadałeś to czy widział owale w pociemnieniu na Jowiszu w bino. Dwa lata temu podczas opozycji w najtańszym czarnym bino z najtańszymi orciakami na świecie BCO 18 mm (nazywanymi pseudo przez lokalnych specjalistów) w pogardzanym Chińskim maku 150 z obciętą aperturą itd. widziałem te owale o czym pisałem na forum. W tym roku miałem mało okazji obserwować planety więc i efekty mizerne, chyba nawet na WCP nie trafiłem przez te kilka obserwacji.
Przy obserwacjach planetarnych nie liczy się tylko i wyłącznie sprzęt ale też i poświęcenie. Ja to potrafię jednak nie każdy ma ochotę siedzieć 3 godziny i patrzeć na Jowisza a właśnie tego wymagają planety, żeby trafić na dobre warunki i nauczyć się dostrzegać te drobne szczegóły. Uważam więc, że patrzenie dwuoczne w tym wypadu ma kluczowe znaczenie bo co innego wytrzeszczać jedno oko przez 3 godziny np. tranzytu WCP a co innego patrzeć obojgiem oczu, zdecydowanie mniej się męczymy i jest szansa na lepszy efekt finalny.

Każdy może mieć swoje zdanie i bagaż doświadczeń, Twoje nie jest ostateczną wyrocznią i prawdą objawioną a piszesz w taki sposób, z takim przekonaniem jakby tak właśnie było, jakby to było na 100% pewne. Piszesz również o jasności, że spada i jakiś detal się zaciera. Skąd takie wnioski? To jaka to musiałaby być krotność obrazu, żeby zabrakło światła obserwując Jowisza w bino :D
Przecież to jest żarówa. No chyba, że mówisz o 5 * zdolność rozdzielcza ale tak nikt nie obserwuje, przy tych bezpiecznych i rozsądnych 3-4*rozdzielcza planeta jest komfortowo jasna. Nie rozumiem co napisałeś, kompletnie nie zgadza się to z moimi doświadczeniami a od dwóch lat oglądam prawie tylko i wyłącznie w bino czy to DS czy US, z małą przerwą 2 miesięczną jak nie miałem nasadki.

Powiedz mi proszę ile było tych porównań z Twojej strony bino a mono na planetach? Z tego co kojarzę z raportów z obserwacji to ciągle używasz mono. I dlaczego nie mogłeś czegoś dostrzec skoro większość innych obserwatorów bino raportuje jakoby nawet więcej dostrzegali w bino? Bardzo mnie to ciekawi, ja jestem z tych co widzą dokładnie tyle samo, nie mniej, nie więcej.


Cześć.

Łukaszu Proszę , ja czasem spędzam całe sesje na wpatrywaniu się godzinami tylko w jedną Planetę , więc ten wpis o poświęceniu się ja myślę że zrobiłem już parę lat temu wcześniej , zanim Ty doszedłeś do tego wniosku. :D Sam lubię i polubiłem ostatnio BINO , kupiłem w USA BINO Denkmeier II , to już jest wysoka póła BINO z bardzo dobrą transmisją i sprawnością , dużymi przelotami pryzmatów bez widocznej winiety , itp.Kupiłem BINO Denka z całym osprzętem jaki w ogóle jest dostępny , nawet kątówką Denkmeier Dielektrykiem 99% z Power Switch , dedykowanym do Newtona korektorem z dedykowanymi korektorami do Refraktora , SCT i Maka , wszelkie Power Switche z krotnościami: 0,66X , 0X i 2X , OCS-y i takie tam różne dedykowane dodatki pod konkretny sprzęt , wszystko w walizce Denkmeier.Tak że mogę BINO wykorzystać w każdym dostępnym sprzęcie , bez żadnych podnoszeń LG czy przeróbek i wymiany wyciągów na niższe , itp, kwestia wymiany dedykowanego korektora do danego sprzętu czy to Refraktor , Newton czy SCT , Mak i wszystko jest w temacie OK , tylko oglądać. :D Wywaliłem kupę kasy co mnie trochę boli , wywalić tyle kasy nie jest zbyt przyjemne , ale zrobiłem to raz a porządnie. :D
Owszem oglądałem w BINO Planety czy Księżyc , lubię to robić ale tylko do średnich powiększeń.Nieraz oglądaliśmy w więcej osób i przy tym samym Pow. obraz Jowisza jednak był ciemniejszy przez rozbicie Apertury światła na dwa tory i słabsze białe chmury na Jowiszu były słabiej widoczne , prawie zanikały.To samo z kulkami , nawet tak jasnymi jak M13 , porównałem obraz jednym okiem i w Bino było znacznie ciemniej i mniej tych gwiazd patrząc obuocznie.Na Jowiszu mam na myśli te chmury które są w strefie równikowej poprzyklejane pod pasem.Obrysy ich wyrażnie zanikały w widoku z BINO właśnie ze względu na utratę jasności obrazu.Maczek 150 równa się mniej więcej w praktyce powiedzmy jak Refraktor 120ED.Muszę znowu powrócić do tego co wcześniej napisałem , porównaj sobie obrazy w większym Refraktorze 140mm-150mm ED czy Maku 7"-8". Przecież to jest oczywiste , skoro spada jasność obrazu to słabszy widoczny Detal zanika , to sama Logika.Skoro ledwo tam dostrzegam jakieś pociemnienie punktowe czy podłużne jednym okiem np. w pociemnieniu biegunowym Jowisza na tle szarej strefy a jest ono nieznacznie tylko ciemniejsze od niej samej to jak przygaszę obraz to się zleje z otoczeniem , to sama Logika nie wymagająca chyba tłumaczenia. :D Niejednokrotnie widziałem takie obrazki Jowisza w Maku 8" z tak drobnym i słabym szczegółowym detalem pasów że nie ukazały tego tutaj fotki Jowisza w dziale Astrofotografii.Nie jest to często , ale tak bywa.Planety oglądam wszelakim sprzętem od szeregu lat , wiesz że to też mój Priorytet.Wiesz dlaczego w Refraktorze APM ED-APO 152/1200mm a Makiem Intesa 8" przy tych samych Powerach np.200X słabiej widać obrysy białych chmur na Jowiszu? To ja napiszę , Mak 8" daje też kontrastowe i bardzo ostre obrazy Jowisza , generalnie wspaniałe a że jest z niego więcej światła to i widać w nim więcej tego właśnie słabego Detalu który jest jaśniejszy w Maku 8" niż w Refraktorze 152mm ED i dlatego widać go więcej i lepiej a w Refraktorze trzeba się go bardziej doszukiwać.W Bino przy tej samej Aperturze po rozbiciu toru światła na dwa to wszystko słabe po prostu zginie.Inna sprawa to to że to co ja widzę w Maku 8" na Jowiszu czy w Refraktorze ED-APO APM 152/1200mm to praktycznie Ty tego w ogóle nie widzisz w swoim mniejszym sprzęcie.Więc nie dogadamy się.Dałem takie przykłady z tymi Owalami i Chmurami a tego wszystkiego widać znacznie więcej i czasem nie sposób tego wszystkiego chwilami w ogóle ogarnąć swoim wzrokiem.To co widać w mniejszym 120ED czy Maku 150mm to ja wiem doskonale , ale w większym Refraktorze APM ED 152/1200mm czy Maku 8" widzę to , czego Ty nie masz po prostu u siebie w zasięgu sprzętu jakim dysponujesz.Więc myślę że dlatego nie wiesz o czym ja piszę , gdyż nie zobaczysz tego wszystkiego u siebie w mniejszym sprzęcie.Nie gniewaj się czasem ale tak jest , przerobiłem wszystkie te mniejsze sprzęty , inaczej nie sięgał bym po większe i lepsze aby zobaczyć nimi to czego właśnie nie byłem w stanie zobaczyć w tym mniejszym i słabszym Łukaszu sprzęcie.Nie jestem wcale odosobniony w tym co widzę w Maku 8" i opisuję , gdyż często oglądamy wspólnie , najczęściej z Kolegą Zbyszkiem ZP53 , który sam stwierdził że to co widać w Maku 8" na Jowiszu to naprawdę nie potrzeba już nic więcej.Mamy do dyspozycji kupę sprzętu w tym też SCT 9,25" , SCT 11" , wiem co piszę , po prostu nie widzisz tego wszystkiego u siebie w mniejszym słabszym sprzęcie.To sama logika , zakup lepszego dedykowanego , ale drogiego sprzętu aby zobaczyć nim więcej i w lepszej jakości obrazu. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 21 Lis 2019, 17:30, edytowano w sumie 10 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 16:48

lolak89 napisał(a):
Mateusz F napisał(a):
Eternal84 napisał(a):To może tak jeszcze postawie pytanie. Załóżmy, że jest tak jak pisał kolega Waldixs, że lorneta APM 120 daje bardzo ostry obraz do 150x (do 100x bez AC). Czy refraktor APM 140 - 150 da mi znaczną przewagę na planetach na tyle, żeby zrezygnować z krótszej i wygodniejszej lornety?


Weźmy pod uwagę parę oczywistych parametrów wynikających z samej konstrukcji tych instrumentów :

Lornetka (D120F660 = F/5,5) ma jaśniejsze obiektywy niż refraktor APM (D140F980 = F7) czyli 1 pkt. dla refraktora (dla obserwacji planetarnych oczywiście bo o takich teraz mówimy)

Refraktor ma większą aperturę - 1 pkt. dla refraktora

Lornetka ma więcej powierzchni optycznych (pryzmaty ) co musi chociaż odrobinkę degradować obraz - 1 pkt. dla refraktora

Refraktor jest tańszy ( o prawie 2000 euro) - 1 pkt. dla refraktora

Obserwacje dwuoczne - 1 pkt. dla lornetki.

Czyli w mojej skromnej opinii z tych dwóch instrumentów brałbym refraktor ( a osobiście wybrałbym Maka Intensa 8" lub zbudował porządnego planetarnego newtona)


Podpisuję się pod tym, dodałbym tylko jeszcze zakup dobrej nasadki bino :lol: :lol: :lol: jak maxbright + wygodne krzesełko.


Ja się też spokojnie przyłącze do podpisu , ale do słabego ledwo widocznego detalu Planet widocznego tylko na pograniczu percepcji wybiorę jednak obserwy jednym okiem.Bino też jak najbardziej , ale nie do wyłuskiwania tego co na pograniczu widoczności jednym okiem. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 21 Lis 2019, 17:28

Krzysztofie edytujesz wpisy, że nie wiem już do czego chciałem się odnieść :)
Ja wiem, że ty potrafisz się poświęcić do obserwacji planet ale mało kto to robi więc dla Ciebie napisanie, że widziałeś jakiś tam subtelny detal jest całkowicie czym innym niż dla kogoś kto ogląda planety z doskoku bo tak to nigdy nie dojdzie do takich wyników. Nawet jestem w stanie powiedzieć, że planety najbardziej odwdzięczą się jak usiądziesz do nich sam,w swoim zaciszu i skupieniu. Daleki jestem od stwierdzenia, że jak na zlocie popatrzy ktoś w jakieś super duże APO to z miejsca zobaczy cuda wianki.

Co do tego kto ma jaki sprzęt na balkonie, z jaką rozdzielczością to chyba nie ten temat, nie jesteśmy dziećmi w piaskownicy chwalący się kto ma większą łopatkę :) Mi chodzi o to, że wpływ nasadki nie jest taki zabójczy jak uważasz... OK, zgodzę się, że niektóry najmniejszy detal może gorzej wyskakiwać (ale będzie) w nasadce ale to zobaczysz Ty i ktoś kto poświęca US całe wieczory i to przy gruntownym testowaniu. Postronny obserwator w nasadce zobaczy to samo ale wygodniej.

Co do jasności obrazu i jej wpływu na detal to już pisałem, nie wiem z jakim powiększenie obserwujesz detale planet ale u mnie najlepiej sprawdza się 3 x zdolność rozdzielcza, więc nie rozumiem wpisu o ciemnym obrazie.
Jest na forum temat o zdolności rozdzielczej, nie ma tam nic o jasności tylko o rozmiarze obiektywu, gdyby było inaczej to skoro nasadka dzieli światło na pół to by tam nic nie było widać :) albo o połowę mniej.

W naszej grupie obserwacyjnej mamy też bino Earthwin (to samo co Denk.... zresztą właściciel firmy to Bill Denkmayer :) ) z power i filter switchem w jednej obudowie, fajna sprawa, Maxbrighta i WO. Sprzętu nam nie brakuje do testów jednak do US to bardziej Max podchodzi, lekki i mniej szkieł a power i tak trzeba mieć duży więc OCS i Power Switch tylko tu przeszkadza.

I znowu się robi tasiemiec, sorki :) Ja się wyłączam, kolega i tak kupi co mu najbardziej podpasuje a nie nam osobiście :)
Pozdrawiam i ciemnego nieba.
lolak89
 

Postanatol1 | 21 Lis 2019, 17:39

W bino jest oczywiście nieco ciemniej, ale patrzymy DWOMA oczami a więc łapiemy dwa razy więcej światła niż jednym okiem. Co do tego chyba nie ma żadnych wątpliwości?
Krzysztofie o ile dobrze pamiętam jak miałeś jeszcze newtona SW flexi tube bodajże 12" to również widziałeś białe owale, a więc nie tylko Mak Intesa i refraktor APM to potrafi, co nie ?
I jeszcze jedna uwaga - masz niefajną manierę edytowania postów po ich wrzuceniu do danego wątku. Czytam to co napisałeś, odpisuję a tu się okazuje, że twój wpis jest już dwa razy dłuższy, bo go w międzyczasie edytowałeś i to czasami kilkukrotnie (widzę, że Lolak89 również to zauważył). Fakt, mi też się to czasami zdarza ale edytuję wyłącznie błędy stylistyczne czy gramatyczne, nigdy treść.
Ostatnio edytowany przez anatol1, 21 Lis 2019, 17:44, edytowano w sumie 1 raz
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 21 Lis 2019, 17:42

lolak89 napisał(a):Krzysztofie edytujesz wpisy, że nie wiem już do czego chciałem się odnieść :)
Ja wiem, że ty potrafisz się poświęcić do obserwacji planet ale mało kto to robi więc dla Ciebie napisanie, że widziałeś jakiś tam subtelny detal jest całkowicie czym innym niż dla kogoś kto ogląda planety z doskoku bo tak to nigdy nie dojdzie do takich wyników. Nawet jestem w stanie powiedzieć, że planety najbardziej odwdzięczą się jak usiądziesz do nich sam,w swoim zaciszu i skupieniu. Daleki jestem od stwierdzenia, że jak na zlocie popatrzy ktoś w jakieś super duże APO to z miejsca zobaczy cuda wianki.

Co do tego kto ma jaki sprzęt na balkonie, z jaką rozdzielczością to chyba nie ten temat, nie jesteśmy dziećmi w piaskownicy chwalący się kto ma większą łopatkę :) Mi chodzi o to, że wpływ nasadki nie jest taki zabójczy jak uważasz... OK, zgodzę się, że niektóry najmniejszy detal może gorzej wyskakiwać (ale będzie) w nasadce ale to zobaczysz Ty i ktoś kto poświęca US całe wieczory i to przy gruntownym testowaniu. Postronny obserwator w nasadce zobaczy to samo ale wygodniej.

Co do jasności obrazu i jej wpływu na detal to już pisałem, nie wiem z jakim powiększenie obserwujesz detale planet ale u mnie najlepiej sprawdza się 3 x zdolność rozdzielcza, więc nie rozumiem wpisu o ciemnym obrazie.
Jest na forum temat o zdolności rozdzielczej, nie ma tam nic o jasności tylko o rozmiarze obiektywu, gdyby było inaczej to skoro nasadka dzieli światło na pół to by tam nic nie było widać :) albo o połowę mniej.

W naszej grupie obserwacyjnej mamy też bino Earthwin (to samo co Denk.... zresztą właściciel firmy to Bill Denkmayer :) ) z power i filter switchem w jednej obudowie, fajna sprawa, Maxbrighta i WO. Sprzętu nam nie brakuje do testów jednak do US to bardziej Max podchodzi, lekki i mniej szkieł a power i tak trzeba mieć duży więc OCS i Power Switch tylko tu przeszkadza.

I znowu się robi tasiemiec, sorki :) Ja się wyłączam, kolega i tak kupi co mu najbardziej podpasuje a nie nam osobiście :)
Pozdrawiam i ciemnego nieba.


Cześć.

Ale ja się zgadzam w większości tematu z Tobą , stwierdzam też to co ja stwierdziłem i paru Kolegów z Obserwatorium.Mało jest myślę miłośników Astronomii odsetkowo , którzy naprawdę poświęcają tyle uwagi Planetom.Każdy przeważnie tylko spogląda , ale aby siedzieć godzinami i wpatrywać się w Planetę. :D To robi myślę niewielu miłośników nieba.Dlatego czasem padają takie uogólnione nie do końca prawdziwe różne stwierdzenia.Ja stwierdzam Fakty co widzę a czego nie w tańszym czy droższym i lepszym sprzęcie.Po to pakuję ciężko przychodzący grosz w sprzęt aby zobaczyć lepiej i więcej.Myślę że nie ma tu nic nie zrozumiałego.Po prostu , to co widać w lepszym i droższym sprzęcie trudno nam dojrzeć w tańszym , mniej dedykowanym czy z mniejszymi możliwościami sprzęcie. :D Ludzie posiadają nie takie sprzęty , szkoda że tak mało osób pisze.Są na Forum użytkownicy Dużych i Porządnych Super APO , ale niestety wypowiada się tylko garstka użytkowników i obserwatorów Planet.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 22 Lis 2019, 03:02, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Tomaszekm oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat