Kompletowanie sprzętu używanego // początkujący - AF

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postktatar156 | 16 Gru 2019, 16:52

Cześć,

Chciałbym spróbować przygody z astrofotografią - czy w ogóle to mnie będzie kręcić.
Co mam:
- aparat Canon, 760D
- obiektywy: Tamron 28-75 mm, 2.8/f, canon 10-18 mm (ale ten rozumiem odpada :) )
- statyw do aparatu

Czytając artykuły w necie rozumiem, że potrzebuję montaż paralaktyczny, który będzie 'prowadzić' automatycznie mój aparat za gwiazdami. Ktoś mógłby mi polecić czego szukać na początek i gdzie? Może być używka aby zbić koszt na początek :) Coś jak najbardziej low-cost - jeśli stwierdzę, że to jednak nie dla mnie, to abym nie żałował pieniędzy :)
Planuję w najbliższym czasie kupić także obiektyw o ogniskowej do 300mm.

Znalazłem coś takiego:
https://www.ebay.com/itm/SkyWatcher-Sta ... SwM0hdyWFy
Rozumiem, że to jest ten montaż paralaktyczny cały czy jeszcze jakieś części do niego muszę dokupować? Bo widzę tutaj jakieś korbki, a myślałem, że to samo się 'obraca'?

PS. Kojarzycie gdzie w województwie łódzkim warto wybrać się na zdjęcia?
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 Gru 2019, 16:42

 

PostBenedykt | 16 Gru 2019, 17:49

Hej!

Miej świadomość, astrofotografia ma dużo różnych "rodzajów". Od bardzo prostej, do bardzo skomplikowanej. Różnica pomiędzy nimi to przepaść w każdym aspekcie: potrzebnej wiedzy, doświadczenia, sprzętu i wielu innych czynników. Mam wrażenie, że chcesz od razu "wskoczyć" na wyższy poziom. Może Ci się uda, ale nie jest to wg mnie łatwe.
Ja na Twoim miejscu zaczął bym o astrofotografii szerokokątnej, do której potrzebny jest szerokokątny obiektyw, aparat i statyw. I znajomość "reguły 600", którą znajdziesz w necie. Potem warto spróbować fotografować Księżyc ze statywu, ale dla odmiany - obiektywem długoogniskowym. Jeśli taka astrofotografia Cię wciągnie, wtedy możesz myśleć o zakupie poważnego montażu paralaktycznego z prowadzeniem. Ale nie za 69 EURO, tylko przynajmniej EQ3-2. Używkę można wyhaczyć w granicach 500 zł.

Powodzenia!
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 855
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostSebastian Ś. | 16 Gru 2019, 18:09

To co wrzuciłeś to klin paralaktyczny, który montujesz do statywu i do tego dopiero głowica, niestety musisz tymi korbkami kręcić ale nie żeby prowadzić. Jak masz sensowny statyw foto to w zasadzie możesz zaczynać, ale musisz kupić ten komplet https://www.teleskopy.pl/product_info.p ... %20bia%20y to tak na początek wydatków :mrgreen:

EDIT: Co do zakupów używek to najpewniej tutaj na giełdzie astro lub innych astro forach.
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postktatar156 | 16 Gru 2019, 19:02

Benedykt napisał(a):Hej!

Miej świadomość, astrofotografia ma dużo różnych "rodzajów". Od bardzo prostej, do bardzo skomplikowanej. Różnica pomiędzy nimi to przepaść w każdym aspekcie: potrzebnej wiedzy, doświadczenia, sprzętu i wielu innych czynników. Mam wrażenie, że chcesz od razu "wskoczyć" na wyższy poziom. Może Ci się uda, ale nie jest to wg mnie łatwe.
Ja na Twoim miejscu zaczął bym o astrofotografii szerokokątnej, do której potrzebny jest szerokokątny obiektyw, aparat i statyw. I znajomość "reguły 600", którą znajdziesz w necie. Potem warto spróbować fotografować Księżyc ze statywu, ale dla odmiany - obiektywem długoogniskowym. Jeśli taka astrofotografia Cię wciągnie, wtedy możesz myśleć o zakupie poważnego montażu paralaktycznego z prowadzeniem. Ale nie za 69 EURO, tylko przynajmniej EQ3-2. Używkę można wyhaczyć w granicach 500 zł.
Powodzenia!

Dziękuję za odpowiedzi! Generalnie robiłem już fotki nieba szerokokątnym obiektywem z regułą 600 i zaczęło mnie to wciągać powoli - na zasadzie - chcę bliżej i więcej gwiazd zobaczyć :)
Gdzie to EQ3-2 mogę znaleźć używkę? Gdzieś znajdę jakiś internetowy komis albo aukcje z takimi sprzętami?
Sebastian Ś. napisał(a):To co wrzuciłeś to klin paralaktyczny, który montujesz do statywu i do tego dopiero głowica, niestety musisz tymi korbkami kręcić ale nie żeby prowadzić. Jak masz sensowny statyw foto to w zasadzie możesz zaczynać, ale musisz kupić ten komplet https://www.teleskopy.pl/product_info.p ... %20bia%20y to tak na początek wydatków :mrgreen:

EDIT: Co do zakupów używek to najpewniej tutaj na giełdzie astro lub innych astro forach.

Również dziękuję - czyli potrzebuję klin i głowicę do kompletu na początek... 1.5k PLN na początek aby sprawdzić czy na pewno chcę to robić to trochę za dużo. Muszę gdzieś używkę znaleźć
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 Gru 2019, 16:42

 

Postmarro7 | 26 Gru 2019, 10:21

"Gdzie to EQ3-2 mogę znaleźć używkę? Gdzieś znajdę jakiś internetowy komis albo aukcje z takimi sprzętami?"

Większość forów astronomicznych ma giełdy - tam poszukaj.
Są też na facebooku grupy typ Giełda Sprzętu Astronomicznego.

viewforum.php?f=31

Możesz wrzucić coś w sekcji "kupię" ale z tego co tam widać to raczej nie działa.
Pozdrawiam.
Marek
GSO Dobson 16", Bresser Messier 152 S, SCT 9,25 EQ6R, ES-y 9 mm 20mm, 100 stopni, 30 mm ES 14 82 stopnie, Tele Vue 7 mm, William Optics 3,5 mm 110 stopni, Celestron 9 mm X-Cel LX, Lumicony 2" UHC i O III, Fastron i parę takich tam
 
Posty: 30
Rejestracja: 21 Maj 2016, 10:22
Miejscowość: Podhale

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat