Sprzęt do 5000 zł

PostPstrykaczkosmosu | 29 Gru 2019, 19:08

Witam, planuję w związku z pewnymi zmianami w życiu powrócić do astronomii obserwacyjnej. Wymagania co do sprzętu pozostają takie same, czyli balkon w dużym mieście, więc głównym obiektem obserwacji będzie US, gwiazdy podwójne i pozostałe obiekty, które można obserwować na niebie z dosyć sporym LP. Tym razem jednak budżet mam 5000 zł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostVroobel | 29 Gru 2019, 21:30

#1: IDAS LPS-D2 ? Choć w sumie nie wiem jeszcze jak on się zachowuje w obserwacji, czy nie jest np. zbyt ciemny. Może kolega Tiger się wypowie, chyba jest pierwszym tu właścicielem takiegoż.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 29 Gru 2019, 21:35

Rozsądnym wyborem wydaje się jakiś dublet ED w okolicach 100 mm i do tego montaż z prowadzeniem. To budżet na sam teleskop czy z montażem? Nowe czy używane? Oczywiście pierwszy na myśl przychodzi nieśmiertelny ED 100. Niestety dość długa tuba, ja się mieszczę na balkonie bo mam 1,5m szerokości.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postmkowalik | 29 Gru 2019, 21:59

Wymiatacz balkonowy do miasta to MAK127 :-), można jeszcze spróbować Newtona 150/750 lub jakiś krótki refraktor.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostSebastian Ś. | 29 Gru 2019, 22:09

W tym budżecie to można już celować nawet w Maka 150, jeżeli to budżet na tubę i montaż.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMichał N. | 29 Gru 2019, 22:26

teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

Postwojt0000 | 29 Gru 2019, 23:10

mkowalik napisał(a):Wymiatacz balkonowy do miasta to MAK127 :-), można jeszcze spróbować Newtona 150/750 lub jakiś krótki refraktor.

Widzę że forum ma krótką pamięć.
Kolega miał maka 127 na którego notabene zbierali się użytkownicy tego forum :)
Teleskop sprzedał a teraz wraca z pokaźnym budżetem i tematem wałkowanym tysiąc razy na tym czy innym forum, litości :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 537
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postmaxio | 29 Gru 2019, 23:17

wojt0000 napisał(a):
mkowalik napisał(a):Wymiatacz balkonowy do miasta to MAK127 :-), można jeszcze spróbować Newtona 150/750 lub jakiś krótki refraktor.

Widzę że forum ma krótką pamięć.
Kolega miał maka 127 na którego notabene zbierali się użytkownicy tego forum :)
Teleskop sprzedał a teraz wraca z pokaźnym budżetem i tematem wałkowanym tysiąc razy na tym czy innym forum, litości :)


Dobre :lol:To prawie jak inny kolega co zbierał na sprzęt wyjazdowy za ocean.
 
Posty: 194
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 20:54

Postlolak89 | 29 Gru 2019, 23:33

wojt0000 napisał(a):
mkowalik napisał(a):Wymiatacz balkonowy do miasta to MAK127 :-), można jeszcze spróbować Newtona 150/750 lub jakiś krótki refraktor.

Widzę że forum ma krótką pamięć.
Kolega miał maka 127 na którego notabene zbierali się użytkownicy tego forum :)
Teleskop sprzedał a teraz wraca z pokaźnym budżetem i tematem wałkowanym tysiąc razy na tym czy innym forum, litości :)


Hi hi :lol:
Uwielbiam to forum, zawsze jakieś jaja do poczytania :)
Może jednak niech zaryzykuje raz jeszcze tego maka bo z tego co pamiętam to zamiast obiecanej obszernej recenzji tegoż sprzętu spojrzał nim dwa razy na Wenus i chyba Jowisza a potem sprzęt trafił na giełdę. Biorąc to pod uwagę śmiem wątpić czy słowo "miał" powinno być rozumiane jako "miał i wie co ten sprzęt potrafi" :lol:
lolak89
 

Postmkowalik | 29 Gru 2019, 23:42

wojt0000 napisał(a):.
Kolega miał maka 127 na którego notabene zbierali się użytkownicy tego forum :)
Teleskop sprzedał a teraz wraca z pokaźnym budżetem i tematem wałkowanym tysiąc razy na tym czy innym forum, litości :)


Nie wiem czy do mnie bijesz, czy do Pstrykacza, że zadaje standardowe pytanie o wymiatacz balkonowy? Nawet jakby Pstrykacz miał 500 tyś na zakup teleskopu to wiele to nie zmieni, bo ograniczeniem jest miejsce obserwacji - miasto i balkon. Jak go stać to może kupić maka lepszej klasy niż SW. Jeśli teleskop ma mieć możliwie dużą średnicę 5"-6" to ma wybór jedynie między makiem lub krótkim Newtonem, bo 5 tyś na krótki refraktor ED/APO o podobnej średnicy to mało.

W małym SCT widać krzywiznę pola i mi obraz nawet z 8" STC nie podba się. Mak 150 to już ciężki teleskop.

Jak zbierali? Chwilowy brak funduszy?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postlolak89 | 30 Gru 2019, 00:08

mkowalik napisał(a):
wojt0000 napisał(a):.
Kolega miał maka 127 na którego notabene zbierali się użytkownicy tego forum :)
Teleskop sprzedał a teraz wraca z pokaźnym budżetem i tematem wałkowanym tysiąc razy na tym czy innym forum, litości :)


Nie wiem czy do mnie bijesz, czy do Pstrykacza, że zadaje standardowe pytanie o wymiatacz balkonowy? Nawet jakby Pstrykacz miał 500 tyś na zakup teleskopu to wiele to nie zmieni, bo ograniczeniem jest miejsce obserwacji - miasto i balkon. Jak go stać to może kupić maka lepszej klasy niż SW. Jeśli teleskop ma mieć możliwie dużą średnicę 5"-6" to ma wybór jedynie między makiem lub krótkim Newtonem, bo 5 tyś na krótki refraktor ED/APO o podobnej średnicy to mało.

W małym SCT widać krzywiznę pola i mi obraz nawet z 8" STC nie podba się. Mak 150 to już ciężki teleskop.

Jak zbierali? Chwilowy brak funduszy?



Pozwól, że przypomnę temat.
viewtopic.php?f=10&t=44471

W każdym bądź razie 5-6" maka jest ok na balkon.
lolak89
 

PostKarol | 30 Gru 2019, 11:50

Jak Wy możecie Mu wypominać MAKa ! Toż to potwarz !


wojt0000 napisał(a):a teraz wraca z pokaźnym budżetem


Pewnie odsetki od sami wiecie czego :lol:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostPstrykaczkosmosu | 30 Gru 2019, 14:19

Budżet jest i na tubę i na montaż. Podam kilka konkretów na jakie ja się zapatruję:
1. Lornetka na żurawiu/statywie, zestaw balkonowo-wyjazdowy, w tym przypadku chyba budżet jest nad wyrost. Niemniej muszę przyznać, że to właśnie obserwacje przez lornetkę mi najbardziej odpowiadały.
2. Powrót do korzeni, czyli mak 127 lub mak 150 z bino na AZ4 lub Go-To.
3. Coś o czym myślałem już od dawna czyli ED 100.
PS Wiedziałem, że sprawa zbiórki wypłynie, mogłem się domyślać. Rzeczone suma 500 zł faktycznie została zebrana, ale dobrowolnie i przez kolegę Maxxa, którego wyrzuciliście z forum. Ja uważam sprawę za zamkniętą, ale najwyraźniej inni nie.
Ponadto uważam, że jakiekolwiek uwagi, że mój obecny budżet jest tak wysoki, to już naprawdę typowo polskie prymitywne zaglądanie ludziom do portfela. A kolega Karol może zamiast wyrażać publicznie swoją zazdrość i chamstwo to zacznie robić coś pożytecznego.
Ostatnio edytowany przez Pstrykaczkosmosu, 30 Gru 2019, 16:44, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostMeade;) | 30 Gru 2019, 14:22

Karol napisał(a):Jak Wy możecie Mu wypominać MAKa ! Toż to potwarz !


wojt0000 napisał(a):a teraz wraca z pokaźnym budżetem


Pewnie odsetki od sami wiecie czego :lol:


Serio wojt0000 co ty nie powiesz???? Od tego o czym piszesz mineły 3 lata ale tego nie napiszesz bo po co oczywiście. Za 3 lata idzie odłozyć i dozbierac kwotę jaka ktos potrzebuje na dany sprzet a tym bardziej za taka kwotę. Sam za 3 lata odkładajac czy rodzice by mi dawali kieszonkowe bym odłozył. Więc nie wiem co ma na celu wypominanie tego po takim czasie.
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

Postwojt0000 | 30 Gru 2019, 15:00

To na co kto wydaję pieniądze to jego sprawa.
Jeżeli ktoś chce pomóc finansowo to też jego rzecz.
Nie napisałbym nic jeżeli temat założył by ktoś bez doświadczenia (choć i tak wypadałoby wcześniej przeszukać forum) ale zrobiła to osoba która jest na forum od 2013 roku i ma prawie tysiąc postów na koncie. Z czego większość dotyczy tematu teleskopu na balkon i wszystkich pobocznych rzeczy z tym związanych. Ale jeżeli ktoś lubi powtórkę z rozrywki to proszę bardzo.
Ja polecam maka 127 na az4 :D I nie ma w tym krzty ironii.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 537
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postendriu624 | 30 Gru 2019, 15:34

Pstrykaczkosmosu napisał(a):Budżet jest i na tubę i na montaż. Podam kilka konkretów na jakie ja się zapatruję:
1. Lornetka na żurawiu/statywie, zestaw balkonowo-wyjazdowy, w tym przypadku chyba budżet jest nad wyrost. Niemniej muszę przyznać, że to właśnie obserwacje przez lornetkę mi najbardziej odpowiadały.
2. Powrót do korzeni, czyli mak 127 lub mak 150 z bino na AZ4 lub Go-To.
3. Coś o czym myślałem już od dawna czyli ED 100.
PS Wiedziałem, że sprawa zbiórki wypłynie, mogłem się domyślać. Rzeczone suma 500 zł faktycznie została zebrana, ale dobrowolnie i przez kolegę Maxxa, którego wyrzuciliście z forum. Ja uważam sprawę za zamkniętą, ale najwyraźniej inni nie.
Ponadto uważam, że jakiekolwiek insynuacje, że mój obecny budżet wynosi 5000 zł to już naprawdę typowo polskie prymitywne zaglądanie ludziom do portfela. A kolega Karol może zamiast wyrażać publicznie swoją zazdrość i chamstwo to zacznie robić coś pożytecznego.


Kolegi Maxx nikt nie wyrzucił z forum, po prostu obrazi się na cały świat , i nic już tu nie pisze, Do mnie też nie dzwonił od ponad roku. Konto ma nadal aktywne.

Jak Mak 127 nie dał Koledze satysfakcji z obserwacji , to tym bardziej nie da satysfakcji Mak 150 i prawdopodobnie każdy inny teleskop.
Przypuszczam, że lornetka kątowa z wymiennymi okularami była by najlepsza dla Kolegi, i to z aperturą 2 x 100 mm, czyli sprzęt do okazjonalnego spojrzenia na nocne niebo , a głównie do lukania pleneru.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmkowalik | 30 Gru 2019, 16:24

Pstrykaczkosmosu napisał(a):Budżet jest i na tubę i na montaż. Podam kilka konkretów na jakie ja się zapatruję:
1. Lornetka na żurawiu/statywie, zestaw balkonowo-wyjazdowy, w tym przypadku chyba budżet jest nad wyrost. Niemniej muszę przyznać, że to właśnie obserwacje przez lornetkę mi najbardziej odpowiadały.
2. Powrót do korzeni, czyli mak 127 lub mak 150 z bino na AZ4 lub Go-To.
3. Coś o czym myślałem już od dawna czyli ED 100.
PS Wiedziałem, że sprawa zbiórki wypłynie, mogłem się domyślać. Rzeczone suma 500 zł faktycznie została zebrana, ale dobrowolnie i przez kolegę Maxxa, którego wyrzuciliście z forum. Ja uważam sprawę za zamkniętą, ale najwyraźniej inni nie.
Ponadto uważam, że jakiekolwiek insynuacje, że mój obecny budżet wynosi 5000 zł to już naprawdę typowo polskie prymitywne zaglądanie ludziom do portfela. A kolega Karol może zamiast wyrażać publicznie swoją zazdrość i chamstwo to zacznie robić coś pożytecznego.


Za Wikipedią ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie ) o symptomach trollowania:

- prosta do zauważenia sztuczna nieznajomość podstaw tematu danego forum (np. na forum o zaletach systemów komputerowych, troll zapyta, czym jest system komputerowy.);
-częste zadawanie tych samych pytań, na które odpowiedź została już udzielona – celem trolla jest w tym przypadku zapętlenie dyskusji i wprowadzenie dodatkowego zamieszania;

Przy takiej liczbie postów, prawie 1000, to według mnie powinieneś zadać bardziej precyzyjne pytanie niż to : jaki teleskop kupić na balkon, bo marnujesz czas innych na prowadzenie bezcelowej dyskusji. Czytałem Twój wątek z przed kilku lat o zakupie maczka i muszę stwierdzić, że jest strasznie przydługawy. Obawiam się, że temu wątkowi również to grozi. W kolejnym poście precyzujesz, że ma to być zestaw balkonowo-wyjazdowy, a na koniec piszesz "Ponadto uważam, że jakiekolwiek insynuacje, że mój obecny budżet wynosi 5000 zł to już naprawdę typowo polskie prymitywne zaglądanie ludziom do portfela" przecząc sam sobie. Przecież w pierwszym poście napisałeś, że masz 5 tyś do wydania na zestaw.

To ostatnie spełnia kolejny symptom trolowania:
- brak konsekwencji podczas prowadzenia dyskusji i zaprzeczanie własnym tezom i opiniom;

Zgadzam się z kolegą endriu, że jeśli nie wytrwałeś przy Maku, który jest bardzo fajnym teleskopem na setki godzin obserwacji nieba, to żaden inny teleskop nie da Ci satysfakcji.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postwampum | 30 Gru 2019, 16:28

endriu624 napisał(a):Przypuszczam, że lornetka kątowa z wymiennymi okularami była by najlepsza dla Kolegi, i to z aperturą 2 x 100 mm, czyli sprzęt do okazjonalnego spojrzenia na nocne niebo , a głównie do lukania pleneru.


Oj nie wiedziałem, że mam sprzęt do okazjonalnego lukania, do tej pory myślałem, że taka lorneta to najbardziej mobilny i uniwersalny sprzęt ze wszystkich możliwych.
1. Gabaryt - mieści się do średniej wielkości plecaka pseudo trekingowego a'la "Biedronka". Nosimy na pleckach, jak do szkoły postawowej.
2. Statyw - najlepiej fotograficzny z głowicą kulową o dużej nośności (min.8kg). Też do torby i na ramię.
3. Podstawowy zestaw okularów: 2x Zoom Baadera (lub inny) + jeden komplet okularów szerokokątnych 20-25mm. Też do plecaka.
4. Podstawowy zestaw filtrów :2x Orion UB + 2x Fringe Killer (lub Semi Apo).
5. Nic więcej nie potrzeba....

A. Czas chłodzenia - no chyba szybciej się nie da.
B. Przy 100mm. obiektywach mamy bardzo ładne obrazy DS odpowiadające aperturze refraktora 120-130mm.
C. Statyw z głowicą kulową można bardzo pewnie prowadzić za obiektem (wymaga trochę wprawy).
D. Planety i Księżyc są większe o 1/3 w stosunku do patrzenia jednocznego - a z barlowem x2.25 można powerować do x156 - aczkolwiek tutaj już obraz trochę siada i robi się maślany - tak do x120-130 jest stabilnie.

Polecam....chyba prościej i bardziej uniwersalnie się nie da.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1202
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostPstrykaczkosmosu | 30 Gru 2019, 16:56

mkowalik napisał(a):
Pstrykaczkosmosu napisał(a):Budżet jest i na tubę i na montaż. Podam kilka konkretów na jakie ja się zapatruję:
1. Lornetka na żurawiu/statywie, zestaw balkonowo-wyjazdowy, w tym przypadku chyba budżet jest nad wyrost. Niemniej muszę przyznać, że to właśnie obserwacje przez lornetkę mi najbardziej odpowiadały.
2. Powrót do korzeni, czyli mak 127 lub mak 150 z bino na AZ4 lub Go-To.
3. Coś o czym myślałem już od dawna czyli ED 100.
PS Wiedziałem, że sprawa zbiórki wypłynie, mogłem się domyślać. Rzeczone suma 500 zł faktycznie została zebrana, ale dobrowolnie i przez kolegę Maxxa, którego wyrzuciliście z forum. Ja uważam sprawę za zamkniętą, ale najwyraźniej inni nie.
Ponadto uważam, że jakiekolwiek insynuacje, że mój obecny budżet wynosi 5000 zł to już naprawdę typowo polskie prymitywne zaglądanie ludziom do portfela. A kolega Karol może zamiast wyrażać publicznie swoją zazdrość i chamstwo to zacznie robić coś pożytecznego.


Za Wikipedią ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie ) o symptomach trollowania:

- prosta do zauważenia sztuczna nieznajomość podstaw tematu danego forum (np. na forum o zaletach systemów komputerowych, troll zapyta, czym jest system komputerowy.);
-częste zadawanie tych samych pytań, na które odpowiedź została już udzielona – celem trolla jest w tym przypadku zapętlenie dyskusji i wprowadzenie dodatkowego zamieszania;

Przy takiej liczbie postów, prawie 1000, to według mnie powinieneś zadać bardziej precyzyjne pytanie niż to : jaki teleskop kupić na balkon, bo marnujesz czas innych na prowadzenie bezcelowej dyskusji. Czytałem Twój wątek z przed kilku lat o zakupie maczka i muszę stwierdzić, że jest strasznie przydługawy. Obawiam się, że temu wątkowi również to grozi. W kolejnym poście precyzujesz, że ma to być zestaw balkonowo-wyjazdowy, a na koniec piszesz "Ponadto uważam, że jakiekolwiek insynuacje, że mój obecny budżet wynosi 5000 zł to już naprawdę typowo polskie prymitywne zaglądanie ludziom do portfela" przecząc sam sobie. Przecież w pierwszym poście napisałeś, że masz 5 tyś do wydania na zestaw.

To ostatnie spełnia kolejny symptom trolowania:
- brak konsekwencji podczas prowadzenia dyskusji i zaprzeczanie własnym tezom i opiniom;

Zgadzam się z kolegą endriu, że jeśli nie wytrwałeś przy Maku, który jest bardzo fajnym teleskopem na setki godzin obserwacji nieba, to żaden inny teleskop nie da Ci satysfakcji.

1. Od kiedy to licznik postów jest miarą wiedzy?
2. W kwestii maka nie chodziło o wytrwanie.
Dobrze, może źle postawiłem główne pytanie. Czy ponownie zakupić maka 127 na AZ4, który na balkonie sprawiał się świetnie, czy mają już prawie 5x większy budżet jak na poprzedni zestaw mogę sobie pozwolić na coś lepszego?
Na razie to widzę nakręca się niepotrzebna dyskusja poboczna nawiązująca do zbiórki części budżetu do maka 127.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postchondryt | 30 Gru 2019, 17:08

Witam.
Nie wdając się w kwestie co kiedyś, ktoś, powiem tak. Jeśli na balkon to apertura nie większa ni 150 mm,wiadomo seing wpływ termiczny budynków itp. a montaż raczej AZ ale z mikro ruchami nie zaś jakiś Dobson czy paralaktyk choć jak sądzę nie wszyscy się zemną zgodzą.

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postendriu624 | 30 Gru 2019, 17:18

Przy takim budżecie 5000 zł, jak ma to być powrót do maka , to tylko używany INTES , ostatecznie nowy ORION, minimum 150 mm apertury.

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 00%2009967

Jeszcze nie widziałem maka ORION 150 czy 127 używanego na naszej giełdzie , bo niechętnie się ich ludziska pozbywają, Jak są maczki na giełdzie to tylko SW.

Swoją drogą to szukał bym lornetki kątowej minimum 80 mm apertury, a budżet powinien starczyć na aperturę 100 mm używkę.

Można by jeszcze sporo teleskopów wymienić , ostatecznym moim kandydatem jest jeszcze BM 127 /635 Petzval który zasługuje na miano uniwersalnego.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostPiotrek K. | 30 Gru 2019, 17:39

endriu624 napisał(a):Przy takim budżecie 5000 zł, jak ma to być powrót do maka , to tylko używany INTES , ostatecznie nowy ORION, minimum 150 mm apertury.

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 00%2009967

Ten mak 150 Orion pozamiata pod dywan edki 100 i 80 . starczy jeszcze kasy na nasadkę bino i AZ 4

Jeszcze nie widziałem maka ORION 150 czy 127 używanego na naszej giełdzie , bo niechętnie się ich ludziska pozbywają, Jak są maczki na giełdzie to tylko SW.


Tak się składa że mam oba te teleskopy aktualnie, właśnie z przeznaczeniem na balkon w mieście. Trudno mi jednoznacznie określić, który jest lepszy do Łysego i planet, bo Edka 100 mam zbyt krótko, do tego warunków pogodowych jak na lekarstwo, nie było kiedy tak naprawdę jeszcze potestować. Natomiast Maka 150 Oriona (u mnie na eq5 z napędem w jednej osi) mogę tylko i wyłącznie polecić, teleskop na pewno da wyraźnie lepsze obrazy od np Maka 127 SW. A z bino to już w ogóle bajka, przynajmniej dla mnie ;)
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 570
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostCharon X | 31 Gru 2019, 01:00

Pstrykaczkosmosu napisał(a):
mkowalik napisał(a):
Pstrykaczkosmosu napisał(a):Budżet jest i na tubę i na montaż. Podam kilka konkretów na jakie ja się zapatruję:
1. Lornetka na żurawiu/statywie, zestaw balkonowo-wyjazdowy, w tym przypadku chyba budżet jest nad wyrost. Niemniej muszę przyznać, że to właśnie obserwacje przez lornetkę mi najbardziej odpowiadały.
2. Powrót do korzeni, czyli mak 127 lub mak 150 z bino na AZ4 lub Go-To.
3. Coś o czym myślałem już od dawna czyli ED 100.
PS Wiedziałem, że sprawa zbiórki wypłynie, mogłem się domyślać. Rzeczone suma 500 zł faktycznie została zebrana, ale dobrowolnie i przez kolegę Maxxa, którego wyrzuciliście z forum. Ja uważam sprawę za zamkniętą, ale najwyraźniej inni nie.
Ponadto uważam, że jakiekolwiek insynuacje, że mój obecny budżet wynosi 5000 zł to już naprawdę typowo polskie prymitywne zaglądanie ludziom do portfela. A kolega Karol może zamiast wyrażać publicznie swoją zazdrość i chamstwo to zacznie robić coś pożytecznego.


Za Wikipedią ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie ) o symptomach trollowania:

- prosta do zauważenia sztuczna nieznajomość podstaw tematu danego forum (np. na forum o zaletach systemów komputerowych, troll zapyta, czym jest system komputerowy.);
-częste zadawanie tych samych pytań, na które odpowiedź została już udzielona – celem trolla jest w tym przypadku zapętlenie dyskusji i wprowadzenie dodatkowego zamieszania;

Przy takiej liczbie postów, prawie 1000, to według mnie powinieneś zadać bardziej precyzyjne pytanie niż to : jaki teleskop kupić na balkon, bo marnujesz czas innych na prowadzenie bezcelowej dyskusji. Czytałem Twój wątek z przed kilku lat o zakupie maczka i muszę stwierdzić, że jest strasznie przydługawy. Obawiam się, że temu wątkowi również to grozi. W kolejnym poście precyzujesz, że ma to być zestaw balkonowo-wyjazdowy, a na koniec piszesz "Ponadto uważam, że jakiekolwiek insynuacje, że mój obecny budżet wynosi 5000 zł to już naprawdę typowo polskie prymitywne zaglądanie ludziom do portfela" przecząc sam sobie. Przecież w pierwszym poście napisałeś, że masz 5 tyś do wydania na zestaw.

To ostatnie spełnia kolejny symptom trolowania:
- brak konsekwencji podczas prowadzenia dyskusji i zaprzeczanie własnym tezom i opiniom;

Zgadzam się z kolegą endriu, że jeśli nie wytrwałeś przy Maku, który jest bardzo fajnym teleskopem na setki godzin obserwacji nieba, to żaden inny teleskop nie da Ci satysfakcji.

1. Od kiedy to licznik postów jest miarą wiedzy?
2. W kwestii maka nie chodziło o wytrwanie.
Dobrze, może źle postawiłem główne pytanie. Czy ponownie zakupić maka 127 na AZ4, który na balkonie sprawiał się świetnie, czy mają już prawie 5x większy budżet jak na poprzedni zestaw mogę sobie pozwolić na coś lepszego?
Na razie to widzę nakręca się niepotrzebna dyskusja poboczna nawiązująca do zbiórki części budżetu do maka 127.


Właśnie udowadniasz, że można mieć prawie 1000 postów nie mając żadnej wiedzy :twisted: . Gdyby to jeszcze była inna tematyka, którą się wczesniej nie zajmowałeś, ale miałeś 2 teleskopy i jeszcze chyba lornetkę - powinieneś już mieć pewną wiedzę o sprzęcie, obserwacjach i być w stanie sprecyzować oczekiwania. A tymczasem:

Pstrykaczkosmosu napisał(a):Budżet jest i na tubę i na montaż. Podam kilka konkretów na jakie ja się zapatruję:
1. Lornetka na żurawiu/statywie, zestaw balkonowo-wyjazdowy, w tym przypadku chyba budżet jest nad wyrost. Niemniej muszę przyznać, że to właśnie obserwacje przez lornetkę mi najbardziej odpowiadały.
2. Powrót do korzeni, czyli mak 127 lub mak 150 z bino na AZ4 lub Go-To.
3. Coś o czym myślałem już od dawna czyli ED 100.
PS Wiedziałem, że sprawa zbiórki wypłynie, mogłem się domyślać. Rzeczone suma 500 zł faktycznie została zebrana, ale dobrowolnie i przez kolegę Maxxa, którego wyrzuciliście z forum. Ja uważam sprawę za zamkniętą, ale najwyraźniej inni nie.
Ponadto uważam, że jakiekolwiek uwagi, że mój obecny budżet jest tak wysoki, to już naprawdę typowo polskie prymitywne zaglądanie ludziom do portfela. A kolega Karol może zamiast wyrażać publicznie swoją zazdrość i chamstwo to zacznie robić coś pożytecznego.


Lornetka to zupełnie inny sprzęt niż maki czy długie refraktory. Piszesz, że odpowiadają ci obrazy z lornetki, a z drugiej strony chcesz się skupic na obserwacjach US - to albo jedno albo drugie. Chociaż w zasadzie to w tym budżecie możesz zmieścić i jakąś lornetę 70-80mm i maka 5". Oba sprzęty się uzupełniają. Wcześniej może jednak się zastanów, czy to aby nie jest kolejny słomiany zapał i czy naprawdę astro ciebie interesuje.

maxio napisał(a):
Dobre :lol:To prawie jak inny kolega co zbierał na sprzęt wyjazdowy za ocean.


Chodzi o kolegę co zbierał na drona za 10 tysięcy do wyprawy na zacmienie. Zresztą na zdjęcie zaćmienia przez ten sprzęt czekamy już pół roku :lol: .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postanatol1 | 31 Gru 2019, 01:21

Zbiórka była organizowana na innym forum i tam jest od dawna relacja z tego wyjazdu z użyciem sprzętu zakupionego z tej zbiórki.
Zbiórka nie była na drona ale na aparat z tego co pamiętam.
I nie chodziło o żadne 10 tysięcy. O ile dobrze pamiętam zebrano ok. 1,5 tys.
Na Astromaniaku było tylko wspomniane o tej zbiórce, co spowodowało prawdziwą wojnę. Na tym drugim forum (wiadomo jakim) nikt nie wylewał żali, nie było hejtu tylko merytoryczna dyskusja (swoją drogą ciekawe dlaczego?).

Więc Charon zanim coś napiszesz to sprawdź jakie są fakty a nie twórz ich sam.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postmirror | 31 Gru 2019, 02:25

A moźe pójdź w jakiegoś Schmidta. Można redukować śwoatłosiłę i jest bardziej uniwersalny i mobilny od Maczka. Do tego szybciej się chłodzi.
Ostatnio edytowany przez mirror, 31 Gru 2019, 03:47, edytowano w sumie 1 raz
Celestron AZ 102
Lornetka 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 383
Rejestracja: 10 Kwi 2007, 21:37
Miejscowość: Kwidzyn

Użytkownicy przeglądający to forum: Mumia oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat