Pierwszy przyrząd do obserwacji nieba: lornetka, teleskop

PostPsychotyk | 01 Sty 2020, 23:18

Witam wszystkich, jestem nowy na forum. Chciałbym się Was doradzić w sprawie pierwszego sprzętu do obserwacji nieba. Przeczytałem sporo tematów i zdecydowałem o zakupie lornetki (choć nie do końca, ale o tym później). Mieszkam w bloku w mniejszym mieście i raczej będą to obserwacje balkonowe. Mam też opcję działki na wsi, gdzie można swobodnie się rozstawić z czymś większym. Chciałbym też nieco zainteresować tym tematem swojego syna (lvl 5,5). Myślę o lornetce 10x50. Kwota (tak jak w większości zapytań to około 300-400 zł). W pierwszej kolejności wybór padł na DO Silver, ale ciężko jest z jej dostępnością.
Jest też opcja DO Entry, udało mi się poszukać na aukcji taką ze statywem (mały camrock) w kwocie 250zł.
Natknąłem się też na używkę Nikona Action EX, tylko jest tam problem z pękniętą muszlą oczną i na zdjęciach lornetka jakaś taka zakurzona. Cena korzystna, sprzedający mieszka niedaleko, także przed zakupem jest możliwość obejrzenia lornetki. I tu jest moje pytanie, czy jest opcja wymiany tej muszli na nową, albo jej sklejenia? I czy w ogóle warto się w to bawić?
i teraz jeszcze kolejna moja propozycja, czy może zamiast lornetki iść w kierunku teleskopu Sky Watcher 804 AZ3 (cena to około 450zł za używkę, też ma to osoba z okolicy) albo w jakiś inny o parametrach 90/900?
Jeśli będzie potrzeba to mogę wstawić linki z ogłoszeniami.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wskazówki


Edycja :)

Po doczytaniu kilku tematów preferencje idą jednak w stronę czegoś bardziej poręcznego, czyli lornetka 8x40. Tu mam dwa typy:
Olympus DPS I (wiem, że jest na bk-7, ale ma pozytywne recenzje). Odpowiada mi cena za nową, bo jeśli chodzi o Nikony to nawet za używkę trzeba trochę zapłacić.
pojawił się też pentax SP 8x40, ale tu z kolei pojawia się jego krytyka z uwagi na małe pole (czy będzie ono faktycznie takie ograniczone?).
Pozdrawiam
 
Posty: 10
Rejestracja: 01 Sty 2020, 22:50

 

PostPsychotyk | 24 Sty 2020, 01:10

Widzę, że w sprawie brak zainteresowania, choć parę osób zerknęło na temat.

Otóż, z uwagi na brak możliowości czasowych, co by podjechać do większego miasta i potestować jakiś sprzęt, zakupiłem używaną małą lornetkę 7x35 marki bresser. Nie wiem co to dokładnie za model, bo nawet w necie nie mogłem go poszukać więc może jakaś podpucha, ale mniejsza z tym. Pewnie ktoś może powiedzieć, że zrobiłem błąd (i może mieć rację), jednakże ja nie mając nigdy do czynienia z urządzeniami optycznymi (poza okularami na własnym nosie), twierdzę, że może to być ciekawe doświadczenie, szczególnie, że lornetka kosztowała niewielkie pieniądze. Pomyślałem też, że jak się nie sprawdzi to albo wyląduje w sakwie rowerowej i będzie służyła do podglądania przyrody, albo dam ją synowi, żeby powoli ogarniał temat.
Po powrocie wieczorem do domu chciałem ją nieco wytestować i tu... małe niemiłe zdziwienie. Lornetka przeleżała trochę w samochodzie i w domu najnormalniej zaparowała. Ale co tam, pierwsze śliwki robaczywki.... Wychodzę na balkon a tu lipa, dużo chmur, zero gwiazd. Poobserwowałem okolicę i nie było nawet tak źle. Po paru godzinach ponownie wychodzę na balkon. Chmury przetarły i zerknąłem w niebo. Jakież było moje zaskoczenie. Tylu gwiazd to w życiu nie widziałem... Jakaś masakra (pozytywna oczywiście). Na ogół ogarniałem tylko te jaśniejsze, najbardziej widoczne, a tu w tle tyle się dzieje, że ciężko ogarnąć.
Miałem okazję pooglądać (jeśli dobrze ustawiłem) Oriona. Pomocna była apka na telefon. Nawet przy tak małym powiększeniu obraz na bardziej punktowych gwiazdkach trząsł się, ale tu może wychodzi mój brak obycia z lornetką.
Pomyślałem tylko, że to jest chyba początek nowej przygody. Co prawda zaczął się już wcześniej, od czytania, przeglądania, ale to teoria (poniekąd bardzo ważna), a praktyka jest duuużo przyjemniejsza.

I teraz kilka moich wniosków i przemyśleń.
Czytając fora spotkałem się z twierdzeniami typu "kup porządny sprzęt, bo tylko się zniechęcisz". Oczywiście rozumiem je i osoby to piszące, że chcą zaoszczędzić początkującym osobom rozczarowań, jednakże moje doświadczenie z ową lornetką pokazuje, że jak coś ma wciągnąć, to wciągnie, nawet jeśli się nie zaczyna swojej przygody od razu z nikonem czy fujinonem. Bardziej chyba chodzi o to, by próbować, bawić się i cieszyć tym, co jest dostępne, niż zrezygnować, bo cena sprzętu przekracza zaplanowany budżet.
I tak jak ktoś napisał, "twój sprzęt jest dobry do czasu, jak spojrzysz przez lepszy" i z tym się zgadzam.
Oczywiście po dzisiejszym dniu, raczej nie poprzestanę na tej lornetce, ale daje mi ona jakiś punkt odniesienia i większą świadomość pewnych rzeczy.

Oczywiście nadal rozglądam się za czymś solidniejszym więc pytanie jak w tytule aktualne (tylko że nie pierwszy a kolejny przyrząd) :)

I jeszcze kolejna prośba o radę, mogę kupić refraktor astromaster 70 eq za cenę około 300 zł (pewnie do negocjacji) czy to sensowna opcja? Jest jeszcze travel scope 70? czy da radę tym coś ciekawego zobaczyć?



Pozdrawiam wszystkich.
 
Posty: 10
Rejestracja: 01 Sty 2020, 22:50

 

PostJaro666 | 24 Sty 2020, 08:08

Astromaster 70 to juz dość fajny refraktor, lata temu tez od niego zaczynałem przygodę. Do zestawowych okularów należy dokupić jakiś okular 9 lub 6 mm(np sky watcher 6 mm, 66') to koszt ok 120zł i uzyskujesz wtedy fajne powiekszenie do planet. Sezon na ogladanie Saturna czy Jupka już za pasem więc warto już myśleć ;) do łysego ten teleskop też fajnie si€ sprawdzi. Kupuj zatem i miłego oglądania.
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

Postanatol1 | 24 Sty 2020, 08:44

Ta lornetka idealnie pasuje na początek jeśli chodzi o parametry (7x35).
Jeśli masz balkon jako miejsce obserwacji to ten Astromaster 70 też będzie dobrym wyborem na początek. Poręczny i natychmiast gotowy do użycia (praktycznie nie wymaga chłodzenia), będziesz z niego mógł często korzystać. Gdybyś kupił coś większego do wyjazdów na wieś to z czasem byś się zniechęcił, bo patrzyłbyś w okno, widziałałbyś czyste niebo, ale żeby obserwować trzeba się spakować i jechać na wieś. A tak otwierasz drzwi na balkon, wystawiasz teleskop i obserwujesz. Najlepszy jest ten sprzęt, którego się często używa.
A później przyjdzie czas na kolejne zakupy, kiedy będziesz mądrzejszy o wiedzę i doświadczenie.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostPsychotyk | 05 Lut 2020, 01:09

Witam ponownie :)

Dziękuję za zainteresowanie i wpisy, przekonały mnie (albo bardziej utwierdziły) w decyzji co do zakupu :)

Teleskop jest już u mnie w domu. Niestety niebo nie zachwyca, cały czas jest pochmurno, więc szans na obserwację nocną nie miałem. Pobawiłem się trochę w dzień. Do telepka dostałem dwa okulary: 10mm i 20mm. I tu moja wątpliwość, bo nie wiem, czy tak ma być, czy może jeden z okularów jest jakiś wadliwy (albo moje umiejętności marne, bo to pierwszy raz, jak miałem okazję wypróbować), ale w okularze 20mm jest jakby ładniejszy i bardziej ostry obraz, natomiast okular 10mm daje taki trochę rozmyty, jest powiększenie, ale czegoś brakuje (przypomnę, obserwacja naziemna w pochmurny dzień).

I tak na dalszą przyszłość, zastanawiam się też, czy jest sens dokupić jakiegoś barlowa. Poczytałem trochę w innych tematach i zdania są podzielone. Wywnioskowałem też, że max użyteczne powiększenie dla tego sprzętu to 140x.
Czy może lepiej porządniejszy okular, taki jak kolega Jaro666 polecał? A może póki co powstrzymać się i poczekać na dobre warunki i dać szansę tym okularom co były w zestawie?

I jeszcze kwestia montażu. Ten dołączony to jest paralaktyczny. Czy do podstawowych początkowych obserwacji jest konieczność jego dokładnego ustawiania względem bieguna północnego?

Pozdrawiam
 
Posty: 10
Rejestracja: 01 Sty 2020, 22:50

 

Postlolak89 | 05 Lut 2020, 08:13

Nie musisz go ustawiać dokładnie na biegun, wystarczy, żebyś mniej więcej ustawił w kierunku gwiazdy polarnej a na teleskopie ustawiasz kąt głowicy na 52 stopnie, do obserwacji wizualnych wystarczy.
Co do widoków, mniemam, że zarówno 20 mm jak i 10 mm mają na sobie oznaczenie H?
No szczyt techniki to to nie jest, poszukaj na giełdzie tutaj okularów SW WA 20 mm 66 stopni i 9 mm 66 stopni, a nawet w przypadku Księżyca 6 mm 66stopni.
Kolejność w jakiej bym ich szukał to przede wszystkim 9 mm i 6 mm, 20 mm na końcu a dlaczego?. Bo ten teleskop najlepiej spisze się na Księżycu a tam potrzebny jest większy power.

W dzień nie licz na dobre widoki z 10 mm, bo po pierwsze jest teraz strasznie pochmurno, po drugie to za duże powiększenie i dodatkowo przyciemnia obraz, po trzecie ten okular jest zwyczajnie słaby, po czwarte im większe powiększenie tym bardziej rozmyty obraz (tak z grubsza mówiąc).

Poczytaj o zdolności rozdzielczej.
lolak89
 

PostPsychotyk | 11 Lut 2020, 01:17

Obejrzałem swoje okularki i niestety nie mają żadnego oznaczenia literkowego. Są tylko podpisane, że to Celestron. Pewnie są jakieś najzwyklejsze. A lepiej byłoby iść w osobny okular, czy w dokupienie soczewki barlowa (np takiej: Soczewka Barlowa GSO 2x i 1,5x)?
Niestety pojawia się dylemat finansowy, bo lepszy okular często w mojej sytuacji będzie droższy (albo zbliżony cenowo) niż sam teleskop.

Pierwsze obserwacje za mną. W niedzielę mogłem poobserwować księżyc, niestety dość mocno wiało, co powodowało drgania. Powietrze też nie było do końca przejrzyste, jednakże wrażenia bardzo przyjemne. Cały czas uczę się też ogarniać celowanie w mniejsze obiekty (z księżycem nie ma problemów :) ). Próbowałem wyłapać gwiazdki z pasa Oriona i te trochę poniżej, ale tak średnio mi to wyszło. Zdecydowanie lepiej ogarnia mi się całość lornetką.

Czy coś byście jeszcze polecili na początek? Dodam tylko, że balkon mam na południową stronę. Na uparciucha, mogę wytargać wszystko przed blok.
 
Posty: 10
Rejestracja: 01 Sty 2020, 22:50

 

Postzloty_2000 | 12 Lut 2020, 13:31

Psychotyk na pewno kupienie soczewki Barlowa nie rozwiąże Ci problemu słabych okularów seryjnych. Lepiej idź w dokupienie okularów, jeśli Cię wciągnie zawsze możesz zostawić okulary do kolejnego teleskopu. Tak to jest, że ceny dodatków ostatecznie przewyższą cenę samego teleskopu.

Poszukaj na naszej giełdzie jakichś nie drogich (dla Twojego budżetu okularów) i może coś Ci się trafi.

Rozglądnij się też po forum, czy nie masz w swojej okolicy osób z którymi mógłbyś się spotkać i porozmawiać a przy okazji może i wypróbować ich okulary dzięki czemu zobaczysz co Ci pasuje przy obserwacjach.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostJSC | 12 Lut 2020, 14:16

Psychotyk napisał(a):I tak na dalszą przyszłość, zastanawiam się też, czy jest sens dokupić jakiegoś barlowa. Poczytałem trochę w innych tematach i zdania są podzielone. Wywnioskowałem też, że max użyteczne powiększenie dla tego sprzętu to 140x.
Czy może lepiej porządniejszy okular, taki jak kolega Jaro666 polecał? A może póki co powstrzymać się i poczekać na dobre warunki i dać szansę tym okularom co były w zestawie?

I jeszcze kwestia montażu. Ten dołączony to jest paralaktyczny. Czy do podstawowych początkowych obserwacji jest konieczność jego dokładnego ustawiania względem bieguna północnego?

Pozdrawiam


Nie wiem czy dobrze odczytuję, ale kupiłeś Astromastera 70/900?

Lubuję się w takich małych refraktorkach i miałem (mam) ich cała masę.
Achromacik 70/900 to porządna optyka, wynikająca przede wszystkim z małej światłosiły. Na Księżycu wyciągnie nawet 180x (tyle też używałem na gwiazdy podwójne- bardzo polecam ich obserwacje - śmiało rozdzielisz tym teleskopem Epsilony w Lutni na 4), lepiej chyba jednak zacząć od mniejszych powiększeń - tak jak piszesz ok.150x- nie wiem jak odczuwasz komfort jasności obiektu...?

Okulary dodawane fabrycznie do tych teleskopów nie są za dobre. Polecałbym okular BCO ortho. Uzywane są w granicach 140zł... 180zł. Ja bym brał na Ksiezyc Baadera ortho 6mm (tzw. BCO).
https://teleskopy.pl/Okular-Baader-Plan ... -3117.html
Jak wolisz bardziej jasny obraz (ale mniejszy) to 10mm BCO.
No chyba, że będziesz myslał perspektywicznie, to kup jeszcze lepszej jakosci orciaka - np. Masuyama.


Bralow z refraktorem standardu Conrady - bo 70/900 łapie się na ten standard (chociaz z jakościa srednich lotów) - to herezja. W żadnym wypadku nie kupuj! :wink:

Przede wszystkim musisz jednak odczekać na dogodne warunki atmosferyczne, no i jak Księżyc to przypadkiem nie w pełni - musi być ze światłocieniem czyli jak jest w jakimś tam stopniu zacieniony. Obserwujesz wówczas na granicy światłocienia. Obraz będzie wówczas taki, że opada szczęka.

PS
Przeczytaj dokładnie to co napisał o montazu EQ lolak89. Jak tak ustawisz montaż, to obserwacje będą przyjemnością. Jeszcze lepiej jak bys dokupił do tego teleskopu silniczek w jednej osi. Są w granicach 70...140zł (za nowe).

PS2
Nie jest to teleskop do szerokich pól i małych powiększeń. Jesli takowe preferujesz, to radziłbym jednak zmienic sprzet na bardziej swiatłosilny (generalnie krótszy) i na montażu AZ.
Achro 70/900 to teleskopik planetarny do dużych powiększeń. Miejmy nadzieję, że optyka nie była grzebana, a jeśli tak, to czeka Cie ustawianie soczewek na gwieździe (ich obracanie w osi wzgledem siebie), chociaż zdarzają sie kwiatki, że ktoś (jakiś "optyczny grzebacz") w ogóle założy soczewki odwrotnie niz powinny byc.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostPsychotyk | 21 Lut 2020, 01:31

Dzięki za wskazówki :)
Zgadza się, zakupiłem Astromastera 70/900 i niestety też się zgadza, że te dołączone okulary nie są jakieś porywające, zresztą sprzedający chyba niezbyt dobrze się z nimi obchodził, bo nie dostałem do nich zaślepek czy pudełka. Przypuszczam, że mogą być trochę sfatygowane, jednakże nie mam pewności, bo nie mam z czym porównać i nie mam też doświadczenia jak to powinno być. Pomimo to jestem pozytywnie nastawiony, bo zawsze jest to już jakaś nauka i zapoznawanie się ze sprzętem :)

A czy okular GSO 9mm Plossl (jest tu na giełdzie w cenie 60zł) to byłaby dobra decyzja? Czy jednak lepiej dołożyć trochę i kupić BCO (6mm albo 10mm). Pojawiła się również opcja SW WA o szerszym polu (również 6 albo 9 mm). Coś z tych propozycji chciałbym wybrać.

A póki co, to częściej zdarza mi się sięgać po lornetkę i przez nią spoglądać i podziwiać. Jest bardziej mobilna :), biorę ją ze sobą na wieczorne wyjście lub wyjazd, i jak jest krótka chwilka to można sobie szybko zerknąć, nawet idąc z samochodu do mieszkania jest okazja, by spojrzeć w górę. Odczuwam nawet mały zawód, jak chmury nie pozwalają dostrzec kilku gwiazdek :)

Pozdrawiam
 
Posty: 10
Rejestracja: 01 Sty 2020, 22:50

 

Postzloty_2000 | 21 Lut 2020, 09:31

Psychotyk napisał(a):Dzięki za wskazówki :)
A czy okular GSO 9mm Plossl (jest tu na giełdzie w cenie 60zł) to byłaby dobra decyzja? Czy jednak lepiej dołożyć trochę i kupić BCO (6mm albo 10mm). Pojawiła się również opcja SW WA o szerszym polu (również 6 albo 9 mm). Coś z tych propozycji chciałbym wybrać
Pozdrawiam


Wg mnie, jeśli możesz dołożyć, to poszedłbym w BCO i kupił obie ogniskowe 6mm i 10mm a jeśli miałbym wybrać jedną z ogniskową, to szczerze powiem nie wiem co bym wybrał.
Z szerszego pola wybrałbym chyba coś koło 15mm aby móc "liznąć" pierwsze jasne DS'y.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostJSC | 21 Lut 2020, 15:46

zloty_2000 napisał(a):Wg mnie, jeśli możesz dołożyć, to poszedłbym w BCO i kupił obie ogniskowe 6mm i 10mm a jeśli miałbym wybrać jedną z ogniskową, to szczerze powiem nie wiem co bym wybrał.
Z szerszego pola wybrałbym chyba coś koło 15mm aby móc "liznąć" pierwsze jasne DS'y.


He, he... Ja tez nie wiem czy bym wybrał 6mm czy 10mm. Na nisko położone planety 10mm (a nawet 12,5mm, no ale takich BCO nie ma), na wysoko połozone planety 6mm (jeśli seeing jest OK i optyka teleskopu jest w miare OK), na Księzyc raczej 6mm. Na gwiazdy podwójne 6mm, a lepiej nawet 5mm (ale tu zowu uwaga, że takiego BCO nie produkuja, a BGO (Masuyama) jest znacznie droższa).

Na DSy - zależy jak jasne jest niebo... Ten teleskop nie obsłuży chyba więcej niż 25mm Kellnera, bo tam średnica wewnętrzna wyciagu to chyba 32mm (?), ale mimo wszystko zapewni on źrenicę wyjściową ok. 2mm (dość ważną źrenicę :) ).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostPsychotyk | 12 Mar 2020, 01:12

Witam po dłuższej przerwie. Niestety okazji do obserwacji niewiele, więc nie było do czego się odnieść. W kwestii okularów też nie poczyniłem żadnych kroków. Postanowiłem bardziej popróbować to co mam.
Kilka dni temu były dość sprzyjające warunki oraz wolny czas i można było wybyć na balkon. Jak zawsze zacząłem od Księżyca, a następnie skierowałem teleskop na mgławicę w Orionie. Widoki były bardzo zachęcające i rozbudzające apetyt :)

Ogólnie lepiej i wygodniej zerka mi się przez ten okular 20mm, kilka razy zmieniałem na 10, ale tam obraz jest nie do zaakceptowania (cóż, że większe powiększenie, jak jakość i ostrość to jedna, wielka kicha).
I tak sobie myśląc i analizując, to bardziej skłaniałbym się ku okularom z nieco większym polem widzenia. I czy faktycznie jest tak, że różnica w obrazie między tym co mam, a tym co jest proponowane jest aż taka duża (tzn że mogę mieć duże powiększenie i jednocześnie dobrą ostrość? no bo to chyba się nie wyklucza). I czy jest wyraźna różnica pomiędzy 9mm a 6mm, jeśli chodzi o dostrzegalne szczegóły na obiektach?

Pozdrawiam i ponownie dziękuję za wskazówki. Niestety im większy wybór, tym trudniej się na coś zdecydować, taki chyba odwieczny dylemat, że jak by się trochę dołożyło, to zawsze można coś lepszego zakupić :)
 
Posty: 10
Rejestracja: 01 Sty 2020, 22:50

 

PostSmorff84 | 12 Mar 2020, 09:34

Cześć czy masz już ustalony jakiś budżet ile chcesz wydać na okulary do teleskopu ?

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostSmorff84 | 12 Mar 2020, 09:44

Ja na początku posiadałem już tutaj wyżej wymienione SW 66 15mm oraz 9 mm. Plusem tych okularów jest to że w okularze 9 można wykręcić soczewkę barlowa idzięki temu można otrzymać okular szerokokątny.wkrecajac tuleje z 15

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostJSC | 12 Mar 2020, 11:16

Psychotyk napisał(a):Ogólnie lepiej i wygodniej zerka mi się przez ten okular 20mm, kilka razy zmieniałem na 10, ale tam obraz jest nie do zaakceptowania (cóż, że większe powiększenie, jak jakość i ostrość to jedna, wielka kicha).


A jak jest w słoneczny dzień na antenkach? Ten refraktorek nie powinien mieć przebarwień na krawędziech drutów i antenek. Obraz tez powinien byc ostry. Jeśli tak nie jest w okularze 10mm, to albo okular jest skopany (i tak trzeba go wymienić), albo wyciag jest nieosiowy, albo soczewki obiektywu są źle włożone.
Jesli obraz faluje tzn. że masz kiepski seeing. Jeśli obraz na antenkach jest dobry, tzn. że kiepski był seeing na dużych wysokościach, gdy oglądałeś Ksieżyc. Trzeba wówczas poczekac na lepszy seeing.

Na Księżycu obraz powinien byc ostry przy 10mm okularze (mówię to na podstawie dwóch refraktorków 70/900, które miałem). Planet to teraz w zasadzie nie ma. No i obiekty obserwuje się jak są w najwyższym miejscu nad horyzonem, gdzieś na południu. Przy wschodzie i zachodzie szczegóły planetarne są degradowane przez gruba warstwę atmosfery, bo są nisko nad horyzontem.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostPsychotyk | 12 Mar 2020, 19:25

Na okular chciałbym przeznaczyć coś około 100zl.
Patrząc przez ten 10mm, obraz jest jakby taki mydlany, płaski i nieostry. W tym 20mm widać więcej detali, pomimo, że mniejsze powiększenie, to obraz jest bardziej wyrazisty i przyjemniejszy. Trochę jakby w TV oglądać obraz w SD (10mm) i w HD (20mm).
Muszę jeszcze raz wypróbować teleskop w dzień, przy lepszych warunkach pogodowych.
 
Posty: 10
Rejestracja: 01 Sty 2020, 22:50

 

PostSmorff84 | 12 Mar 2020, 22:05

Teraz na Allegro są do kupienia 2 okulary 12 mm jeden gso super PL za 25 zł i meade 12 mm za 49 zł albo czekać możesz poczekać jak na giełdzie znajdzie sie jakis inny PL

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostJSC | 12 Mar 2020, 22:15

"12" jest OK z tym teleskopem na planety.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSmorff84 | 12 Mar 2020, 22:29

Na giełdzie jest teraz SkyWatcher UWA 11 mm 1,25'' 80° za 119 zł można tez rozważyć.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostPsychotyk | 12 Mar 2020, 22:39

Warto dołożyć te kilkadziesiąt złotych? Różnica będzie widoczna? Zastanawiam się nad tym 12mm Meade i 11mm SW UWA
 
Posty: 10
Rejestracja: 01 Sty 2020, 22:50

 

PostJSC | 13 Mar 2020, 08:33

Ja bym brał do planet i Księżyca okular ortoskopowy (10mm lub 12mm). Pomimo, ze ma małe pole to daje jednak najbardziej ostry obraz, szczególnie z długimi refraktorami.
Zawsze taki mozesz uzyć do ewentualnego nastepnego teleskopu lub sprzedać.
Senswowny (i tani!) tez byłby Kellner, ale w ciężkiej metalowej obudowie - te plastikowe nie nadają się do obserwacji astronomicznych. Mam 12,5mm z poniższego linku i miałem go także do refraktora 70/900 - niezwykle ostro pokazywł Saturna (pomimo, że w nie największym powiększeniu) , aż żona i znajomi nie chcieli uwierzyć, że to obraz na żywo, a nie przyklejony do szkiełka obrazek :lol: http://www.skywatcher.co.za/index.php?m ... cts_id=976

PS
Ja tez kiedyś kupiłem do refraktora 70/900 okular ortoskopowy (BCO5mm - potrzebowałem do rodzielania ciasnych gwiazd podwójnych), który był ze dwa razy droższy od teleskopu :D I byłem zadowolony bo okazało się, że nie tylko gwiazdy podwóne rozdziela (inne tygo nie robiły - jak np. kitowe plastikowe Kellnery), ale nawet nadaje się do obserwacji Ksiezyca (pow. 180x!!!) przy idealnym seeingu.
Ostatnio edytowany przez JSC 13 Mar 2020, 10:24, edytowano w sumie 5 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postendriu624 | 13 Mar 2020, 09:21

Smorff84 napisał(a):Na giełdzie jest teraz SkyWatcher UWA 11 mm 1,25'' 80° za 119 zł można tez rozważyć.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Tylko sprzedawca nie informuje o jakości tego szkiełka , jakie daje obrazy i jak jest z korekcją na skraju pola.
Przed zakupem warto poczytać recenzje .

tu akurat opinie o wersji 16 mm,

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=24&t=46296

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=36902

Osobiście nawet do Maczka nie kupił bym tego szkiełka , w tej cenie 80 stopni pola to chyba jakaś pomyłka.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat