Po raz kolejny świeżak pyta i pierwszy teleskop...

Postmmisiak | 08 Sty 2020, 12:51

Tak, wiem, pytanie przetacza się dziesiątki razy, ja od kilu miesięcy wertuję "cały internet" - i jednak chciałbym zapytać o radę ... Wybaczcie

Sytuacja niełatwa
Miejsce:
Centrum warszawy, Praga Północ. Blok. Balkon typu wnęka 2 m x 0,8 m. Czyli wąsko jak byk. Piętro 8, dwa powyżej. Czyli trochę mniej świeci z góry. Od dołu jakaś ulica, zajezdnia. Światła moc, ale za to widok wprost na wschód po horyzont, jakby ciemniej. Na północ łuna blokowiska Targówka, Na południe łuna nad Gocławiem. Na wprost najlepiej. Czas w dobrą noc widać Hiady gołym okiem, w dobry dzień przez lornetkę dopatrzę się M44.

Od kilu miesięcy gapię się przez nienajgorszą, ae i nie najlepszą lornetkę 10x50. Kiedys pewnie 15x70 sobie sprawię.

Przechodząc do sedna.
Wymyśliłem sobie, że fajnie byłoby mieć jakiś prosty teleskopik, popatrzeć "na wszystko" z tego balkoniku. Nie chcę wydawać na początek kupy kasy, bo może mi się znudzi, a żony wystawi walizkę. Z przyczyn subiektywnych odrzuciłem Newtony. Chce coś małego, co wyjmę z szafy (mieszkani neiwielkie, rpzestrzeń magazynowa skromna), wyjdę sobie, ustawię w kilka minut i spędze godzinkę "na swieżym powietrzu": podziwiając to, co akurat wyjdzie nad horyzont. Bardziej w stronę DSów, oczywiście na planetki też, ale sądzę, że spojrzę kilka razy nacieszę oko i wrócę do wypatrywania gromad i galaktyk.

I z racji gabarytów stwierdziłem - zmieszczę się z krótkim refraktorem pewnie tylko. I myślę o SW80/400 badź 102/500. Ten drugi to skraj możliwości finansowych na dzis. Czy warto brać to większe na moje warunki zaświetleniowe w ogóle ? A może w ogóle dac sobie spokój, i sprawic sobie 15x70 i statywik. Myslalem i o MAKu małym, ale jakos mnie nie przekonuje, bo tochlodzic trzeba, wiecej zachodu - no i koszt...

W sumie chce zapytac, na dostrzezenie czego w kontekscie mgławic czy galaktyk mam szansę przez 80/400, czy warto i duzo nim zyskam w stosunku do 15x70, i czy duzo strace w stosunku do 102/500 ? Oczwiscie ze 3-4 razy w roku gdzies wyjade na wakacje i spojrze w "lepsze niebo", ale 98% używania bedzie z doskoku, spontanicznie, na szybki wypad balkonowy.
 
Posty: 2
Rejestracja: 08 Sty 2020, 11:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat