Teleskop na balkon do miasta - montaz paralaktyczny?

Postwookash | 23 Kwi 2020, 12:39

Witam,

Planuje zakup teleskopu glownie do obserwacji z balkonu w miescie (mieszkam na obrzezach Gdanska), mozliwe ze kilka razy zabiore go za miasto, ale glownie bedzie to balkon. Z tego co czytalem bede w stanie poogladac glownie planety. Chce zaangazowac 6-letniego syna w obserwacje.

Chcialbym moc cos przez niego dostrzec i oczywiscie nie wydac fortuny. Fajnie by bylo tez zrobic zdjecie (mam aparat Fuji X-E3)

Troche czytalem i zastanawiam sie nad MAK 127 https://www.astroshop.pl/teleskopy/skyw ... to/p,14987

1. Warunki - Mieszkam na Obrzezach trojmiasta - czyli dosc duze zaswietlenie, ale blisko do ciemniejszych terenow

2. Konstrukcja teleskopu - zastanawiam sie nad MAK ze wzgledu na dosc kompaktowe rozmiary, newton na dobsonie raczej bylby za duzy, poza tym nie wiem czy to dobry wybor glownie to planet

3. Skad bede obserwowal: duzy taras na 3cim i ostatnim pietrze, widok na poludnie i wschod, latarnie przede mna, w nocy widac gwiazdy ale blizej zenitu, 9 na 10 razy bede prowadzil obserwacje z balkonu, sporadycznie moge zabrac autem (winda do garazu) w ciemniejsze miejsca i na pewno tego sprobuje

4. Co bede obserwowal: Bede ogladal sila rzeczy glownie planety najpewniej na poczatek, jesli uda sie cos z DS to tez, ale jako poczatkujacy pewnie zaczne od planet, chyba ze jest sens pojscia w zupelnie inna strone i zmieszcze w budzecie cos co da mozliwosc ogladania i US i DS (ale raczej watpie). Z tego co czytalem MAK pokaze tez kilka obrazow DS (oczywiscie przy swoich ograniczeniach)

5. Przedzial cenowy: do 3k PLN

Moje pytania:
co proponujecie?
czy warto brak MAK 2'' czy 1.25''?
czy warto brac GOTO?
czy warto brac paralaktyka na balkon z widokiem na poludnie?
montaz eqm-35 czy eq3-2?
jakie okulary?

Z gory dzieki za pomoc.
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 12:12

 

Postheizel | 24 Kwi 2020, 22:59

Nie polecam paralaktyka na balkon - jest raczej duży i ciężki, przeciwwaga w nim przeszkadza przez co musisz go trochę odsunąć od barierki, zbyt dużo czasu zajmuje jego rozstawienie i też nie masz widoku na gwiazde polarną.

Mam maka 127 na montażu sky watcher az gti i szczerze polecam na balkon. Do tego przydałby się statyw. Ja ma fotograficzny na szybkie lookanie i stalowy 1.5 na ksiezyc i planety. Zaletą az gti jest też kompaktowość i to że działa na baterie. Sterujesz tym przez wifi z aplikacji na telefon. Na wyjazdy nie zabierze duzo miejsca a po aktualizacji oprogramowania i dokupieniu klina i przeciwwagi ze star adventurer możesz go używac jako paralaktyka i pobawic sie w przyszlosci w astrofoto z jakas lustrzanką i obiektywem.
Ostatnio edytowany przez heizel 24 Kwi 2020, 23:25, edytowano w sumie 2 razy
C8 Edge, Ts 72/432, Delta ex 7x50
 
Posty: 271
Rejestracja: 05 Sty 2018, 13:45

PostWoj2007 | 24 Kwi 2020, 23:15

heizel napisał(a):. Do tego przydałby się statyw.


Na balkon dobry jest słup, zajmuje mało miejsca.
Ostatnio edytowany przez Woj2007, 25 Kwi 2020, 16:41, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Postwookash | 24 Kwi 2020, 23:27

Dzieki. Balkon mam całkiem spory - 3mx9m wychodzi na południe, wschód i częściowo zachód. Widać tez kawałek północnego wschodu, także polarna o tej porze roku dopiero pozna wieczorowa pora.

Jakie okulary byście polecili do tego Maka? Na razie chyba ku temu się skłaniam.
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 12:12

 

Postheizel | 24 Kwi 2020, 23:33

W takim razie to nie polarna bo ona jest ciągle w tym samym miejscu :)
C8 Edge, Ts 72/432, Delta ex 7x50
 
Posty: 271
Rejestracja: 05 Sty 2018, 13:45

Postwookash | 24 Kwi 2020, 23:37

heizel napisał(a):W takim razie to nie polarna bo ona jest ciągle w tym samym miejscu :)


Ups. No widzisz. Nowy jestem nie znam sie :)
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 12:12

 

Postromek1000 | 25 Kwi 2020, 10:32

jak już kupisz tego maka to podstawą do niego jest nasadka bino i parka okularów BCO18
SW 102/500 , SW MAK 127 ,BINO SW, ES 4,7-6,7-8,8-11-14-18-24 /82 ,Maxvision 28-40/68 ,BCO 2x10-18 , BGSZ 2,3x40 , BPC5 8X30 ,BPC2 7x50 ,BPC2 12x45M
 
Posty: 111
Rejestracja: 20 Lut 2017, 01:02
Miejscowość: Radomsko

 

Postheizel | 25 Kwi 2020, 11:01

Jak brać maka to w opcji 2", w zestawie jest bardzo dobry okular do maka let 28mm który posłuży raczej do obiektów ds jak gromady gwiazd. Do tego ze dwa krótsze okulary np gso sv 15mm i jakiś w okolicy 10mm.

Docelowo do planet i księżyca nasadka bino i bco 18mm. Ja do nasadki bino mam jeszcze dwa plossle 12mm ale bco 18 lądują w niej najczęściej.

Głowica z prowadzeniem i nasadka bino i można oglądać księżyc godzinami
C8 Edge, Ts 72/432, Delta ex 7x50
 
Posty: 271
Rejestracja: 05 Sty 2018, 13:45

Postwookash | 25 Kwi 2020, 13:08

Dziekuje wszystkim za informacje i pomoc. Dam znac w razie dodatkowych pytań.
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 12:12

 

Postwookash | 25 Kwi 2020, 14:16

Jestem w zasadzie zdecydowany na Mak 127 (2"), eq3-2, naped w 1 osi, musze jeszcze znalezc mocowanie do x-mount (apart Fuji)

Zastanawiam sie jeszcze nad okularami, krotki research daje takie pozycje:

    * plossl 5000 9mm 60 stopni
    * BCO 10 mm 52 stopnie
    * Explore Scientific 9 mm 62 stopnie
    * Vixen SLV 9 mm 50 stopni
    * Tele Vue Plossl 11 mm 50 stopni
    * TS Optics HR 9mm 58 stopni

Czy dobrze rozumiem, ze wieksze pole widzenia bedzie lepsze - z tej listy mysle dlatego o Explore Scientific lub plossl 5000 9mm, czy warto doplacic do polecanego BCO 10mm? do szerszych pol zostawiam kitowego LE 28, czy tak?
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 12:12

 

PostSebastian Ś. | 25 Kwi 2020, 14:46

Typowo planetarne okulary to dobre ortho i plossl, czyli z małym polem ale ostre na osi.

Ja bym wziął na razie tego BCO 10 mm albo Tele Vue Plossl 11 mm do kompletu z tym LE 28 mm. Myślę że na początek wystarczy Ci taki zestaw. Później można pomyśleć o okularze w okolicach 15-20 mm już później pod bino.
Ostatnio edytowany przez Sebastian Ś., 26 Kwi 2020, 10:20, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 25 Kwi 2020, 22:49

Cześć.

Bierz śmiało Maka 127mm , ostatnio z Kolegą Zbyszkiem ZP53 spędziliśmy na porównaniach z Refraktorem APO WO 98 FLT i Maka 127mm na Ds-ach w naszym Obserwatorium parę godzin.Mogę śmiało potwierdzić na 100% , że Mak SW 127mm sięga głębiej w otchłań Kosmosu.Słabiutkie Emki na granicy widoczności są w nim lepiej wychwytywane jak i gwiazdki w kulkach takich jak np. M3 są lepiej widoczne.Obrazy Księżyca i Planet ładne jak to z Maka i lepsze na pewno niż z SCT.Tak samo Mak ładniej dzieli układy podwójne i wielokrotne Gwiazd , obrazy Dyfrakcyjne lepsze od SCT.
Wniosek , Mak SW 127mm sięga dalej i wyławia lepiej Emki od Refraktora 4".
Sami byliśmy trochę tym faktem zdziwieni , spędziliśmy parę godzin na porównaniach na różnych Emkach , ale tak jest.
Ponadto mobilność , kompaktowość , dobra jakość obrazów pomimo przyciętej Apertury do około D-120mm.
W tej cenie jak się sprzedaje na pewno warto.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwookash | 26 Kwi 2020, 10:17

dzieki, biore sie za zakup w takim razie. pozdrawiam
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 12:12

 

PostDominik Woś | 26 Kwi 2020, 10:52

Weź pod uwagę, że teleskopy Maksutova, jako konstrukcja zamknięta, są wrażliwe na chłodzenie. Często zdarza się, że szczególnie latem nie nadążają za szybkim spadkiem temperatury w ciągu nocy i przez to są bezużyteczne. :wink: W refraktorze "wiązka światła" przechodzi przez tubę teleskopu 1 raz, a w Cassegrainie aż 3x, przez co obrazy z niewychłodzonego Maksutova są bardzo kiepskie. Nawet najlepsza optyka jeśli nie osiągnie stabilności temperaturowej potrafi rozczarować. Podobnie ogniskowa takiego Maksutowa jest często dość długa przez co są one podatne na gorszy seeing, którego pewnie niejednokrotnie doświadczysz obserwując z balkonu, nad rozgrzanymi dachami domów latem. Dodatkowo małe Maksutowy to raczej dedykowane teleskopy planetarne a przez najbliższych kilka lat pozycja Saturna i Jowisza nad horyzontem nie będzie korzystna do ich obserwacji.

Poważnie przemyśl refraktor APO o aperturze około 100mm, byłbyś zadowolony. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 26 Kwi 2020, 10:58

Cześć.

Jak tylko fundusze pozwalają na zakup Refraktora APO co najmniej 4" to warto , ale trzeba się liczyć z wydatkiem paru tysiaków albo i kilkunastu jak w przypadku zakupu Refraktora APO z wysokiej półki.Chyba że EDEK 100mm , to też bardzo dobry Dublet ED i po pieniądzach.Nie posiada może jakości i wszystkich walorów obrazu Dobrego Refraktora APO , ale jako Edek jest bardzo dobry.Masz duży balkon i spokojnie masz też na niego warunki.Jest też mniej czuły na zewnętrzne warunki jak pisze powyżej Dominik i praktycznie zawsze pooglądasz nim ładnie Planety i Księżyc.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 26 Kwi 2020, 11:17

Przypomnę tylko, że ED100 to według definicji też APO, starajmy się nie mieszać pojęć użytego szkła, ilości soczewek i układu soczewek.

Na pewno warto rozważyć też jakiś refraktor zamiast Maka, że względu właśnie na chłodzenie.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postwookash | 26 Kwi 2020, 11:47

no kurcze wlasnie refraktor odrzucilem bo przy tym budzecie naczytalem sie ze gorsze sa te widoki planet niz w MAKu..

z tego co rozumiem to musialby to byc 100 ED, ale to poza moim budzetem.

jaki refraktor byscie w takim razie polecili zeby zestaw (statyw, okulary itd.) zmiescilo sie w 3k PLN?
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 12:12

 

PostSebastian Ś. | 26 Kwi 2020, 12:03

Najsensowniej chyba używany ED100.

Z nowych może achromat 102/1000.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 26 Kwi 2020, 12:13

Sebastian Ś. napisał(a):Przypomnę tylko, że ED100 to według definicji też APO, starajmy się nie mieszać pojęć użytego szkła, ilości soczewek i układu soczewek.

Na pewno warto rozważyć też jakiś refraktor zamiast Maka, że względu właśnie na chłodzenie.


Cześć.

Może według definicji , ale w konfrontacji z dobrym trypletem czy dubletem fluorytowym Takahashi FS 102mm jednak walory obrazu są słabsze. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 26 Kwi 2020, 12:39

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Może według definicji , ale w konfrontacji z dobrym trypletem czy dubletem fluorytowym Takahashi FS 102mm jednak walory obrazu są słabsze. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Zapewne Takahashi jest lepszy to oczywiste :) Ale to w każdym rodzaju teleskopów są teleskopy dobre i jeszcze lepsze. To w sumie nie jest powód by twierdzić że edki SW to nie APO. Takie moje zdanie na ten temat choć odbiegamy trochę znów od tematu wątku :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 26 Kwi 2020, 14:52

Dariusz.p napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Może według definicji , ale w konfrontacji z dobrym trypletem czy dubletem fluorytowym Takahashi FS 102mm jednak walory obrazu są słabsze. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Zapewne Takahashi jest lepszy to oczywiste :) Ale to w każdym rodzaju teleskopów są teleskopy dobre i jeszcze lepsze. To w sumie nie jest powód by twierdzić że edki SW to nie APO. Takie moje zdanie na ten temat choć odbiegamy trochę znów od tematu wątku :)


Warto porównać z dobrym Trypletem a kolorki Planet i samych Gwiazd są widocznie ładniejsze w Tryplecie niż w Dublecie ED , kontrast obrazu też lepszy i tym samym ciemniejsze tło nieba.
Odnośnie Refraktora SW AC 102/1000mm F10 to bardzo dobre Refraktory z niskim poziomem AC i też warte zakupu , mechanika wyciągu może nie najlepsza , ale powiedzmy może być.Ważne jest że te obiektywy w praktyce pokazują jak na Refraktor AC bardzo ładne obrazy ze stosunkowo niskim poziomem AC.Tak samo Refraktory AC 90/900mm to też bardzo przyjemny i nie drogi sprzęt.Wszystko rozbija się o wysokie koszty zakupu , kogo stać na Taka 102mm to nie rozważa zakupu Edka 100mm i kupuje Taka lub inny np. Refraktor APO Tryplet.Edek 100mm to bardzo dobry sprzęt w swojej Klasie cenowo-jakościowej i na tym bym poprzestał.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwookash | 27 Kwi 2020, 16:31

dzieki za informacje, ale powyzsze propozycje sa poza moim budzetem. Stwierdzilem ze pojde w MAKa a potem moge cos dokupic, jak juz lepiej rozeznam swoje potrzeby.

Czekanie na uzywanego ED100 moze sie mijac z celem..

mam kolejne pytanie - jak to jest z obrazem z tym MAKu 127? jest odwrocony przy zlaczce katowej 90 stopni? czy musze/warto cos dokupic zeby obraz nie byl odwrocony?
 
Posty: 21
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 12:12

 

PostSmorff84 | 27 Kwi 2020, 16:48

Obraz obrucony prawo lewo jak w lustrze. Taki obraz daje nasadka lustrzana która jest w komplecie jak kupujesz nowy.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 519
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

Postchondryt | 27 Kwi 2020, 19:10

Dominik Woś napisał(a):Weź pod uwagę, że teleskopy Maksutova, jako konstrukcja zamknięta, są wrażliwe na chłodzenie. Często zdarza się, że szczególnie latem nie nadążają za szybkim spadkiem temperatury w ciągu nocy i przez to są bezużyteczne. :wink: W refraktorze "wiązka światła" przechodzi przez tubę teleskopu 1 raz, a w Cassegrainie aż 3x, przez co obrazy z niewychłodzonego Maksutova są bardzo kiepskie. Nawet najlepsza optyka jeśli nie osiągnie stabilności temperaturowej potrafi rozczarować. Podobnie ogniskowa takiego Maksutowa jest często dość długa przez co są one podatne na gorszy seeing, którego pewnie niejednokrotnie doświadczysz obserwując z balkonu, nad rozgrzanymi dachami domów latem. Dodatkowo małe Maksutowy to raczej dedykowane teleskopy planetarne a przez najbliższych kilka lat pozycja Saturna i Jowisza nad horyzontem nie będzie korzystna do ich obserwacji.

Poważnie przemyśl refraktor APO o aperturze około 100mm, byłbyś zadowolony. :D

Pozdrawiam,
Dominik


Witam.
Nie przesadzajmy z tym chłodzeniem, sam obserwuję z blokowego balkonu i mimo ze wcześniej miałem Maka 127 zaryzykowałem na 150 i tragedii nie ma. Co prawda widać już większą podatność na seing jednak jeśli już się trafi to nawet z balkonu jest super. Mając balkon zawsze wcześniej można sprzęt wystawić aby się dobrze wychłodził więc z tym nie powinno być problemu, jeśli chodzi o wahania temperatur to myślę że nie ma aż tak dużych aby teleskop nie nadążył.

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 27 Kwi 2020, 20:17

chondryt napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Weź pod uwagę, że teleskopy Maksutova, jako konstrukcja zamknięta, są wrażliwe na chłodzenie. Często zdarza się, że szczególnie latem nie nadążają za szybkim spadkiem temperatury w ciągu nocy i przez to są bezużyteczne. :wink: W refraktorze "wiązka światła" przechodzi przez tubę teleskopu 1 raz, a w Cassegrainie aż 3x, przez co obrazy z niewychłodzonego Maksutova są bardzo kiepskie. Nawet najlepsza optyka jeśli nie osiągnie stabilności temperaturowej potrafi rozczarować. Podobnie ogniskowa takiego Maksutowa jest często dość długa przez co są one podatne na gorszy seeing, którego pewnie niejednokrotnie doświadczysz obserwując z balkonu, nad rozgrzanymi dachami domów latem. Dodatkowo małe Maksutowy to raczej dedykowane teleskopy planetarne a przez najbliższych kilka lat pozycja Saturna i Jowisza nad horyzontem nie będzie korzystna do ich obserwacji.

Poważnie przemyśl refraktor APO o aperturze około 100mm, byłbyś zadowolony. :D

Pozdrawiam,
Dominik


Witam.
Nie przesadzajmy z tym chłodzeniem, sam obserwuję z blokowego balkonu i mimo ze wcześniej miałem Maka 127 zaryzykowałem na 150 i tragedii nie ma. Co prawda widać już większą podatność na seing jednak jeśli już się trafi to nawet z balkonu jest super. Mając balkon zawsze wcześniej można sprzęt wystawić aby się dobrze wychłodził więc z tym nie powinno być problemu, jeśli chodzi o wahania temperatur to myślę że nie ma aż tak dużych aby teleskop nie nadążył.

Pozdro... .


Cześć.

Jestem tego samego dokładnie zdania , sam oglądam z balkonu Makiem 8" F10 i nie narzekam.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat