Refraktor SW 120/600

PostDariusz.p | 19 Maj 2020, 21:22

JSC napisał(a):Z prostego przeliczenia rozdzielczości apertury wynikałoby, ze w 120mm aperturze bedziesz widział kraterki 1,5 raza mniejsze od tego jednego, którego widzisz w aperturze 80mm (jesli przy danych warunkach widzisz tylko jeden). Czyli, że w 120mm musiałbyś widzieć 5 kraterków w Plato (pomijam kraterek "W")... a tak nie jest.

Toteż JSC ja nie twierdzę, że sama apertura ma wpływ i oczywiście że nie widzę tyle więcej tych kraterków ile by wynikało z prostego przeliczenia rozdzielczości.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostMateusz F | 19 Maj 2020, 21:33

Refraktor 120/600 wykorzystuje aperturę do czego innego. Na DS-ach pozamiata każdą ,nawet najcudowniejszą 80-tkę. Za to dobry ...podkreślam dobry MAK 127 pozamiata oba na każdym typie obiektów :lol:
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostDariusz.p | 19 Maj 2020, 21:48

Mateusz F napisał(a):Refraktor 120/600 wykorzystuje aperturę do czego innego. Na DS-ach pozamiata każdą ,nawet najcudowniejszą 80-tkę. Za to dobry ...podkreślam dobry MAK 127 pozamiata oba na każdym typie obiektów :lol:

Nie omieszkam w najbliższym czasie sprawdzić bo MAK 127 jest w moim najbliższym planie zakupowym aczkolwiek jestem sceptyczny by pozamiatał na wszystkim. Jak kupię jak zwykle będą porównania :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postszary | 20 Maj 2020, 07:46

Mateusz F napisał(a):Refraktor 120/600 wykorzystuje aperturę do czego innego. Na DS-ach pozamiata każdą ,nawet najcudowniejszą 80-tkę. Za to dobry ...podkreślam dobry MAK 127 pozamiata oba na każdym typie obiektów :lol:

"Dobry" Mak 127 to znaczy który model konkretnie?
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postbolid25 | 20 Maj 2020, 09:51

szary napisał(a):
Mateusz F napisał(a):Refraktor 120/600 wykorzystuje aperturę do czego innego. Na DS-ach pozamiata każdą ,nawet najcudowniejszą 80-tkę. Za to dobry ...podkreślam dobry MAK 127 pozamiata oba na każdym typie obiektów :lol:

"Dobry" Mak 127 to znaczy który model konkretnie?

Maki SW 127 to sprawdzony sprzęt. Miałem dawniej niebieską wersję tego maka od Janusza, to był maczek wybrany i przetestowany przez Janusza z pośród kilku modeli dostępnych wtedy w Astrokraku. Rzeczywiście obrazy z tego maka były świetne, pamiętam jak potwierdził to na Kudłaczach Mirek. D twórca Taurusów podczas obserwacji Jowisza, to był naprawdę świetny egzemplarz,żałowałem później że go sprzedałem.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postmgr | 20 Maj 2020, 22:07

Dziękuję serdecznie za wszystkie (wyczerpujące!) odpowiedzi :) Dużo z Waszych postów widziałem wcześniej :)
Ostatnio mam sporo na głowie i nie byłem w stanie zabrać głosu na forum. W sumie minęły tylko 3 dni - macie niezłe tempo. Na niektórych forach na odpowiedzi trzeba czekać tygodniami ;)
Widzę, że wkradło się też trochę polemiki ;) To potwierdza tylko, że wybór nie jest oczywisty. Na końcu jeszcze pojawia się jeszcze kwestia subiektywnego odbioru.
Cały czas kalkuluję, sprawdzam historię cen i ogłoszeń. Nie jest łatwo.

W toku rozważań i ciągłych dylematów zrodziła się w mojej głowie jeszcze inna koncepcja - tylko SW 10" Flex! Mam go od początku w planach bo tu raczej wszyscy są zgodni, że dopiero duże (dla niektórych pewnie dużo większe) lustro pokaże "pazury".
Myślałem, żeby zacząć od czegoś co nie wywoła konsternacji w domu i problemów logistycznych. Skłaniam się jednak ku stwierdzeniu, że Flex będzie OK. Przy wyjeździe w góry tuba pójdzie na przednie siedzenie, które zawsze jest wolne, a dobsona najwyżej rozkręcę, owinę w coś i wcisnę do podwójnej podłogi w bagażniku. Ewentualnie nadam kurierem dzień przed wyjazdem i odbiorę na miejscu. Przez 3 lata z rzędu wysyłałem tak duży wózek spacerowy, a koszt to całe 20-25 zł :) Zresztą widzę, że dobson ma trochę wolnych przestrzeni to może uda się wcisnąć bagaże pomiędzy. Bagażnika dachowego na pełną tubę raczej nie chcę kupować, tak samo jak rozkładać tylną kanapę.
Przy wyjeździe w bliższe rejony to już w ogóle nie będzie problem.
Nie chcę się po prostu obudzić z przysłowiową "ręką w nocniku" bo jak zacznę sumować koszt tuby, montażu, kątówki, ew. wyciągu itd. to wyjdzie niezła kwota i potem z budżetem będzie kiepsko. Nie mam fortuny do wydania i wieloletniego doświadczenia, a tym samym wysublimowanych oczekiwań. Muszę iść w sprawdzone, powszechnie uznane rozwiązania. Mając Flexa, jak już wszystko opanuję i hobby pochłonie mnie do reszty :) mogę dopiero śledzić ogłoszenia i powoli kompletować sprzęt uzupełniający. Wystarczyłoby dorwać tanio AZ4 na stalowych nogach (żeby był zapas nośności), a potem już tylko dokupienie właściwej tuby, a może nawet kilku ;)
Dzisiaj Pan z Delty starał się przekonać mnie telefonicznie do pełnej tuby twierdząc, że jest lepsza od flexa (lepiej wyważona, nie wymaga każdorazowej kolimacji jak flex, jest też tańsza). Widziałem jednak posty użytkowników, którzy mieli obie tuby i jakoś flex batów nie zbierał. Obym nie popadł w paranoję przy czytaniu kolejnych opinii i w końcu coś kupił! :) Na pewno dam znać na czym stanęło :) Jeszcze raz Wam dziękuję!
 
Posty: 10
Rejestracja: 17 Maj 2020, 14:58

 

Postwojt0000 | 20 Maj 2020, 22:39

mgr napisał(a):Przy wyjeździe w góry tuba pójdzie na przednie siedzenie, które zawsze jest wolne, a dobsona najwyżej rozkręcę, owinę w coś i wcisnę do podwójnej podłogi w bagażniku. Ewentualnie nadam kurierem dzień przed wyjazdem i odbiorę na miejscu.


Dobra rada ;) Jeżeli raz już skręcisz dobsona to lepiej go nie rozkręcać. To jest po prostu płyta wiórowa i parę takich zabiegów i gniazda w miejscach gdzie wkręcone są śruby się wyrobią i nie będą trzymać.
Druga sprawa to wysyłanie newtona na dobsonie kurierem to też słaby pomysł :) Nawet w oryginalnym kartonie zdarzały się niespodzianki, już nie wspominając o tym że dobsona znowu trzeba rozkręcić.
Rozwiązaniem problemu może być przerobienie dobsona na tzw zatrzaski meblowe. Widziałem raz taki patent na forum, ktoś sprzedawał teleskop po takiej modyfikacji i wyglądało to całkiem całkiem.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostMateusz F | 20 Maj 2020, 23:11

szary napisał(a):
Mateusz F napisał(a):Refraktor 120/600 wykorzystuje aperturę do czego innego. Na DS-ach pozamiata każdą ,nawet najcudowniejszą 80-tkę. Za to dobry ...podkreślam dobry MAK 127 pozamiata oba na każdym typie obiektów :lol:

"Dobry" Mak 127 to znaczy który model konkretnie?


Np. Intens Micro 127 F/10 lub OrionOptics OMC 140 Deluxe
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat