Lornetka Nikon 10x50 EX czy warto

PostBrunoBucciarati | 20 Maj 2020, 19:11

Cześć wszystkim
Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad kupnem opisanego w tytule sprzętu jakim jest lornetka Nikon action 10x50 EX
Ostatnio na forach w przedziałach około 600zł była właśnie ona i faktycznie pytając osobę, która kupiła lornetkę miesiąc temu, usłyszałem, że wydała na nią 650zł.
Czy ze mną jest coś nie tak i nie umiem szukać, czy w ciągu tych trzech tygodni jej cena wzrosła o ponad 150zł? Najtaniej gdzie widzę to 800zł bez grosza z darmową wysyłką.
Czy za tyle kasy warto kupić tego nikona, czy w takim razie coś w niższym przedziale cenowym da taki sam efekt?
Najbardziej zależy mi na obserwacjach przyrody ale nie ukrywam że bardzo często bym planował patrzeć w niebo.
Stąd też pytanie, gdzie znajdę orientacyjne szkice jakie zaobserwuję tą lornetką? Nigdzie nie mogę znaleźć żadnych solidnych recenzji po za tym, że "no, fajna jakościowo lornetka". Niestety taka informacja mnie nie zadowala, chciałbym mieć chociaż przybliżony obraz tego, co zobaczę, bo jak patrząc niebo gołym okiem widzę białą kropkę, a przez lornetkę za 800zł zobaczę również białą kropkę z tym, że w okularze, to nie wiem czy na prawdę takie coś warte jest 800zł? Chyba że naprawdę jest duża różnica miedzy widokiem lornetka-oko. Niestety nigdy nie miałem okazji używać lornetki w celach astronomicznych i ciężko mi to sobie wyobrazić.
Dodam, że mieszkam na wiosce obok niewielkiego (30 tys.) miasteczka, więc widoczność powinna być całkiem dobra.
Z góry dzięki za odpowiedzi :]
DO Extreme 10x50 ED
GSO 10' ; Orion q70 26mm
 
Posty: 9
Rejestracja: 20 Maj 2020, 18:59
Miejscowość: Chojnów, Legnica

 

Postszary | 22 Maj 2020, 10:36

Patrzyłem przez tę lornetkę kilka razy, zarówno w dzień jak i w nocy. Moim zdaniem Nikon Action EX 10x50 to średnia półka jakościowa, z nienajlepszym odwzorowaniem bieli, dająca w dzień lekko kremowe obrazy, a nocy pokazująca aberracje na gwiazdach i irytujące jak dla mnie odblaski na Księżycu. Ogólnie nie jest zła, ale w mojej ocenie nie jest warta 800 zł. W tej cenie można kupić na giełdzie używaną Deltę Extreme 10x50, która optycznie stoi klasę albo dwie klasy wyżej. Kilka dni temu sprzedała się taka na tutejszej giełdzie za ok. 700 zł. A za 200 zł poszukać używki zbliżonej do jakościowo Delty Optical 10x50 Silver (w sklepach już raczej niedostępnej). Tańszą alternatywą są również zbierające dobre opinie Opticrony Adventurer T WP czy Ecotone/Kamakura 10x50 WP 2 (moim zdaniem lornetka lepsza od Nikona EX - miałem i bezpośrednio porównywałem). Poza tym zamiast 10x50 warto rozważyć lornetkę o parametrach 8x40. W rękach będzie lżej, stabilniej (mniejsze drgania obrazu) i szerzej jeśli chodzi o pole widzenia, a powiększenie niewiele mniejsze.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostBenedykt | 22 Maj 2020, 16:47

BrunoBucciarati napisał(a):[...] Stąd też pytanie, gdzie znajdę orientacyjne szkice jakie zaobserwuję tą lornetką? Nigdzie nie mogę znaleźć żadnych solidnych recenzji po za tym, że "no, fajna jakościowo lornetka". Niestety taka informacja mnie nie zadowala, chciałbym mieć chociaż przybliżony obraz tego, co zobaczę, bo jak patrząc niebo gołym okiem widzę białą kropkę, a przez lornetkę za 800zł zobaczę również białą kropkę z tym, że w okularze, to nie wiem czy na prawdę takie coś warte jest 800zł? Chyba że naprawdę jest duża różnica miedzy widokiem lornetka-oko. Niestety nigdy nie miałem okazji używać lornetki w celach astronomicznych i ciężko mi to sobie wyobrazić.[...]


Przed zakupem lornetki powinieneś kupić lub od kogoś pożyczyć i przeczytać książkę P. Moore'a "Niebo przez lornetkę". Tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Ciebie pytania.

Nie łudź się, że za 600 - 800 zł kupisz nową bardzo dobrej jakości lornetkę. Ceny bardzo dobrych jakościowo lornetek liczone są w tysiącach złotych. Natomiast w kwocie 600 - 800 zł kupisz lornetkę przyzwoitej jakości. Ja używam Nikona EX 10x50 i mogę powiedzieć tyle, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Mimo swoich wad jest lornetką przyzwoitą. Cena? Cóż, cenę wyznacza rynek. Faktem jest, że ceny optyki w Polsce (lornetki, obiektywy fotograficzne) od kilku lat mocno rosną. Kamakury nie znam, ale czytałem niezłe opinie na jej temat. Oczywiście jako na lornetkę w tej klasie cenowej.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostSylwek89 | 23 Maj 2020, 18:16

Ja też chciałem lornetkę do Astro i do przyrody i zamiast Nikona wziąłem kamakure i jestem zadowolony. DO extreme wg mnie jest za ciężka do obserwacji z ręki. Ogólnie musisz się zastanowić jakie parametry Cię interesują. 10x50 czy może 8x42?
 
Posty: 42
Rejestracja: 23 Lip 2019, 20:40
Miejscowość: Gdynia

 

PostAndrzej.Ch63 | 23 Maj 2020, 21:51

Sylwek89 napisał(a): wziąłem kamakure i jestem zadowolony.


Gdzie dorwałeś tę Kamkurę ? .Miałem ją pół dekady temu ale przez nie opatrzność sprzedałem ją sobie .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostSylwek89 | 23 Maj 2020, 22:11

Kupiłem ja w sklepie w Gdyni. Można ją kupić droga wysyłkowa https://www.ecotone.com.pl/produkty/lor ... 10x50.html
 
Posty: 42
Rejestracja: 23 Lip 2019, 20:40
Miejscowość: Gdynia

 

PostBrunoBucciarati | 24 Maj 2020, 02:06

Dzięki za rady. Musiałbym się przejść do jakiegoś sklepu z takim sprzętem i chyba wziąć do ręki żeby zobaczyć z czym to się je.
Byłem zdecydowany na 10x50 bo niby jest wszechstronna, jednak planuję używać lornetki 50/50 przyroda-astronomia. Czy zatem 8x40 lub 8x42 będzie przyjemniejsza od tej 10x50? Na dobrą sprawę nawet w sklepie nie będę w stanie wyczuć tych drgań (jak w ogóle będzie coś na stanie, mały wybór jest u mnie w okolicy). Jeśli różnica w widoku jest niewielka a wygoda dużo większa to może rzeczywiście bym poszedł za tym 8x40/42...tylko jak tak, to jaką? Czy tutaj też ten Nikon EX jest taki fajny jak go malują, czy może dostanę coś podobnego jakościowo w niższej cenie?
Póki co nie planuję kupowac żadnego statywu, chcę czysto amatorsko poznawać niebo trzymając lornetkę w rękach. Ponoć 10x50 to nie takie 15x70 i nadaje się do obserwacji z ręki, ale jak ktoś z Was miał porównanie między 8x40/42 a 10x50 to chętnie bym wysłuchał jak to w końcu jest :D
DO Extreme 10x50 ED
GSO 10' ; Orion q70 26mm
 
Posty: 9
Rejestracja: 20 Maj 2020, 18:59
Miejscowość: Chojnów, Legnica

 

Postszary | 24 Maj 2020, 07:32

Pomyśl o Opticronie T WP 8x42 z tego wątku. viewtopic.php?f=10&t=57329 Z opinii na forach wynika, że to optycznie jest to klasa Nikona EX i Ecotone/Kamakury, w bardzo dobrej cenie 400 zł. Póki co, ponieważ ostatnio, zapewne w związku z pandemią, ceny sprzętu optycznego ostro idą w górę.Np. Nikon Action 10x50 EX, który jeszcze niedawno kosztował niecałe 700 zł, obecnie jest w sklepach po 800-900 zł. Ja miałem m.in. lornetki Swift Audubon 8,5x44 oraz Kamakurę 10x50. Zdecydowanie wolałem tę pierwszą, zarówno do astronomii, jak i do przyrody. Była mniejsza, lżejsza, a więc nie męczyła tak rąk jak 10x50, łatwiej było ją zabrać do lasu czy w góry, miała większe pole widzenia, a więc dawała fajniejsze obrazy nocnego nieba, a nieco mniejsze powiększenie w pełni rekompensowała mniejszymi drganiami obrazu, co ma znaczenie zwłaszcza podczas nocnych obserwacji gwiazd. Bo testy dzienne lornetek, zwłaszcza tych o powiększeniu od 10x w górę, nie zawsze będą miarodajne. W dzień drgań możesz nie dostrzec, za to w nocy będziesz widział zygzaki zamiast gwiazd. Z tych powodów lornetka 10x50 mniej mi pasowała, dlatego ją sprzedałem, a Swifta po jakim czasie zastąpiłem Nikonem 8x30 EII. Ten Swift to wprawdzie nie był do końca 8x40, ale gościnnie patrzyłem przez Nikona Action EX 8x40, który również bardziej mnie przekonał niż większy EX 10x50. Dla mnie lornetka 10x50 to sprzęt do wszystkiego i niczego zarazem. Powiększenie ze względu na drgania za duże do ręki, a za małe, aby opłacało się targać ze sobą statyw. 8x40 jest tutaj dla mnie idealnym kompromisem. Jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i wiele osób zapewne poleci Ci 10x50.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postendriu624 | 24 Maj 2020, 08:32

Warto zobaczyć jakie obrazy daje Olimpus 8x40 DPSI i porównać ją z Nikonem EX , Mam taką od dwóch tygodni , cena zakupu nowej to 300 zł. Jakość wykonania bardzo przyzwoita, cała jest metalowa , mechanika lornetki również bardzo dobra.
Co prawda ma ona pryzmaty BK7 , ale jest bardzo jasna , ma bardzo duży kontrast , ostrość obrazu bardzo wysoka, odwzorowanie bieli bardzo dobre ,
Jak Kolega porówna tą lornetkę z Nikonem EX i weźmie pod uwagę ile kasy trzeba wydać na Nikona, to bez wahania wybierze Olimpusa 8x40.
Obecnie porównuje ją z moją SkyGiude 15x70 i ten Olimpus cały czas mnie zaskakuje kontrastem i ostrością obrazu.
Wersji Olimpus 10x50 DPS I nie polecam bo daje gorszy obraz.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostGKG | 24 Maj 2020, 12:56

Myśl, że w kwocie do 500zł z nowych lornetek to Opticorny są bardzo dobrym pomysłem. Sam mam Opticron Adventurer T WP 6,5x32 i wydawało by się że za małe parametru do astro. Tak zasięg mag na nocnym niebie jest ograniczony, ale w zamian mogę powiedzieć, że na reszcie drgania przy patrzeniu na gwiazdy są opanowane. Obraz na brzegach już nie jest ostry, ale w centrum jakieś 50% super czysty, klarowny, bardzo kontrastowy i jasny z pięknym odwzorowaniem bieli. W dzień do przyrody jeszcze lepiej, duża głębia ostrości, lekkość, fajne miękkie muszle oczne. Mimo małych parametrów z chęcią sięgam po tą lornetkę - to taki relaks dal oczów.
Za Nikona EX 10x50 moim zdaniem można dać tak max 500 - 550zl i to jest opłacalny zakup. No 800zł to już raczej szukałbym używanej 10x50 ze serii BA8.
Myślę, że można zaryzykować Opticron Adventurer T WP w wersji 10x50 (500zł nowa) lub 8x40 (400zł nowa).
Ja z dzisiejszej perspektywy (a miałem też Nikona EX10x50) brałbym Opticorna ze sklepu internetowego z możliwością zwrotu. jJak nie spasuje to myślę, że trzeba szukać używanej zamiast wydawać 800zl na nową.
 
Posty: 58
Rejestracja: 10 Cze 2018, 20:23
Miejscowość: Podhale

 

PostBrunoBucciarati | 06 Lis 2020, 03:55

Odkopuję temat, podczas wakacji natrafiłem w Olsztynie na sklep militarny z przecenioną na 899zł Deltą Optical Extreme 10x50 ED z gwarancją i wszystkim i jestem bardzo zadowolony.
Fakt, swoje to waży, ale daje przyjemność podczas obserwacji przyrody jak i nocnego nieba.
Jestem laikiem i póki co znalazłem M42, M45, M31. Czy macie do zaproponowania jakieś obiekty, które lornetką o powiększeniu 10x da się przyjemnie pooglądać?
Dodam, że nie mam statywu, bo nie odczułem specjalnie potrzeby posiadania go, choć podobno daje dużo więcej przyjemności. Polecilibyście jakiś w rozsądnej cenie do tej lornety? (1,5kg)
Nie chciałbym za niego płacić niewiadomo ile bo używałbym go raczej jako ciekawego dodatku aniżeli codziennego użytku. Czy jednak lepiej nie kupować w ogóle niż kupować szajs?
DO Extreme 10x50 ED
GSO 10' ; Orion q70 26mm
 
Posty: 9
Rejestracja: 20 Maj 2020, 18:59
Miejscowość: Chojnów, Legnica

 

Postdexter77 | 06 Lis 2020, 10:01

BrunoBucciarati napisał(a):Odkopuję temat, podczas wakacji natrafiłem w Olsztynie na sklep militarny z przecenioną na 899zł Deltą Optical Extreme 10x50 ED z gwarancją i wszystkim i jestem bardzo zadowolony.
Fakt, swoje to waży, ale daje przyjemność podczas obserwacji przyrody jak i nocnego nieba.
Jestem laikiem i póki co znalazłem M42, M45, M31. Czy macie do zaproponowania jakieś obiekty, które lornetką o powiększeniu 10x da się przyjemnie pooglądać?
Dodam, że nie mam statywu, bo nie odczułem specjalnie potrzeby posiadania go, choć podobno daje dużo więcej przyjemności. Polecilibyście jakiś w rozsądnej cenie do tej lornety? (1,5kg)
Nie chciałbym za niego płacić niewiadomo ile bo używałbym go raczej jako ciekawego dodatku aniżeli codziennego użytku. Czy jednak lepiej nie kupować w ogóle niż kupować szajs?


Zacznij obserwacje od tego: http://picios.pl/wimmer/
Statyw to podstawa, jak nie chcesz wydawać kroci to kup jakikolwiek foto.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postszary | 06 Lis 2020, 15:01

BrunoBucciarati napisał(a):Odkopuję temat, podczas wakacji natrafiłem w Olsztynie na sklep militarny z przecenioną na 899zł Deltą Optical Extreme 10x50 ED z gwarancją i wszystkim i jestem bardzo zadowolony.
Fakt, swoje to waży, ale daje przyjemność podczas obserwacji przyrody jak i nocnego nieba.
Jestem laikiem i póki co znalazłem M42, M45, M31. Czy macie do zaproponowania jakieś obiekty, które lornetką o powiększeniu 10x da się przyjemnie pooglądać?
Dodam, że nie mam statywu, bo nie odczułem specjalnie potrzeby posiadania go, choć podobno daje dużo więcej przyjemności. Polecilibyście jakiś w rozsądnej cenie do tej lornety? (1,5kg)
Nie chciałbym za niego płacić niewiadomo ile bo używałbym go raczej jako ciekawego dodatku aniżeli codziennego użytku. Czy jednak lepiej nie kupować w ogóle niż kupować szajs?



Jak nie chcesz wydawać kroci na statyw i chcesz, aby było możliwie mobilnie, to możesz kupić sobie monopod. Zawsze jest jakieś pdparcie, a DO 10x50 ED ma stosunkowo małe powiększenie i gabaryty, aby trzeba było taszczyć statyw jak pod 25x100. Są tutaj na koledzy, którzy chwalili sobie obserwacje przez lornetki na takim monopodzie.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 06 Lis 2020, 20:27

Cześć.

Monopod to też dobra opcja , sam nieraz korzystam pomimo tego iż mam na stanie dwa statywy , mniejszy i większy solidniejszy.Jeżeli zaczynasz przygodę to na początek aby nie wydawać za dużo zadowolenie da Ci nawet starsza rosyjska Lornetka 7X50 czy 10X50.Co prawda pole widzenia ma widocznie mniejsze od wspomnianych tu wyżej lornetek , ale jakość obrazu całkiem przyjemna i na sam początek na jakiś czas wystarczy.
Sprzętu mamy do wyboru i koloru , inną kwestią jest cena i dobry wybór adekwatny do ceny danego instrumentu.Lornetki Nikona EX 10X50 czy wcześniejsze Nikona CF VII były kiedyś na Topie.Aktualnie mamy dużo większy wybór w przystępnych cenach.
Polecam przy okazji lornetkę WO 10X50 z drugiej ręki , może trochę już zapomnianą , ale to jeden z lepszych klonów Fujinona 10X50 FMT-SX czy FMTR-SX , która jest cięższa gdyż jest dodatkowo ogumowana.Do ręki aby obraz zbytnio nie drgał stosuje się lornetki z Pow.około 10X nie większym , potem niezbędny staje się statyw lub jak wspomniano wymieniony monopod.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostBrunoBucciarati | 06 Lis 2020, 22:02

Dzięki za polecenie lornetek Krzysztofie, ale napisałem trochę wyżej - nabyłem juz DO Extreme 10x50 ED :D
Jedyne, czego mi brakuje, to ten stojak, choć namówiliście mnie chyba w stronę monopodu bo fajnie to wygląda, mieszkam pod kamieniem chyba bo nawet nie wiedziałem, że takie coś istnieje, heheh
DO Extreme 10x50 ED
GSO 10' ; Orion q70 26mm
 
Posty: 9
Rejestracja: 20 Maj 2020, 18:59
Miejscowość: Chojnów, Legnica

 

PostNiebieski | 13 Lis 2020, 21:56

Istnieją jeszcze stytywy z opcją monopodu. Odkręcając jedną nogę i dokręcając do niej głowicę otrzymujesz monopad. Może to by było jakimś rozwiązaniem.

OPTICRON 8X32
PENTAX 20X60
SW MAK 127 2" + BINO
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 16 Wrz 2017, 23:07
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat