Czy muszę zrezygnować z wymarzonego binokularu ?

Postlawok | 29 Maj 2020, 20:23

Witam wszystkich serdecznie .Po 50 latach nic nie robienia z moimi marzeniami w końcu zdecydowałem się na zakup swojego pierwszego teleskopu. Postanowiłem to zrobić jak należy ,czyli poczytałem , poszperałem , pogrzebałem na różnych forach i w końcu zapadła decyzja Orion Maksutov-Newton MN 190/1000 na montażu tej samej marki Atlas z Go-To. Jak to świeżak nie spodziewałem się ,że wiele dodatkowych akcesoriów znacząco podniesie ten wydatek do nie bagatela 20 tyś.pln. Pełen nadziei postanowiłem swoje wybory skonsultować ze specjalistą największego dostawcy internetowego takowego sprzętu i tu zaczynają się schody, które mam nadzieję pokonam z pomocą życzliwych osób tego forum. Otóż nie potrafię patrzeć przez jeden okular ,jest to dla mnie męczące i niekomfortowe w przeciwieństwie do obserwacji lornetkowych. Rozwiązanie wydawało się proste ...Orion Premium Linear BinoViewer z dużą chęcią zabrałem się do skompletowania przynajmniej 3 par wysokiej klasy okularów najlepiej UWA lub XWA. Specjalista wysłuchał cierpliwie moich chciejstw, achów i ochów po czym stwierdził ,że istnieje duże prawdopodobieństwo iż wyciąg Crayforda mojego teleskopu może mieć problemy z udźwignięciem takiej ilości sprzętu ( o tym nie pomyślałem )i jak na złość praktycznie wszystkie wybrane przeze mnie okulary ważyły od 0,5kg w górę. Usłyszałem zalecenie zrezygnowania z binokularu lub dobranie tak okularów aby ich waga łącznie z binovierem nie przekroczyła 1000g ( to może być trudne lub niemożliwe bo sam binoviewer waży 680g ). Oczywiście znalazłem okulary , które mógłbym użyć ale absolutnie nie zdecydowałbym się na ich zakup z własnej woli.Tak ,zgadzam się,że nie mam żadnego doświadczenia w ocenie nawet najprostszego sprzętu ale jestem trochę podłamany tym,że nie mogę korzystać z całego wachlarza możliwości zakupowych.Czy istnieje szansa ,że wyciąg z mojego wymarzonego teleskopu poradzi sobie z ok 1,5-2 kg ciężarem i nie będzie on moim kłopotem po roku użytkowania. Nadmienię ,że szukałem informacji w internecie ale nie jest to zbyt popularny model wśród kupujących i informacji jakichkolwiek nie znalazłem. Pan, z którym rozmawiałem tak do końca też nie był pewny , ale to ja muszę teraz podjąć decyzję co dalej. :?
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 Maj 2020, 19:42

 

Postfranek | 29 Maj 2020, 22:18

Problem będzie z ostrzeniem na dal,z nasadką bino,bez barlowa.
Przy nasadce bino i kupnie okularów,zwróć uwagę,czy nos się zmieści,przy Twoim rozstawie oczu.
Nie wiem,czy to dobry wybór,szczególnie tej nasadki bino .
A może lorneta kątowa APM ED 100/90* ,lub Semi Apo+ Cassegrain 8" + Bino Maxbright II z przelotem 25,5mm.
Wybór sprzętu zależy,od konkretnych warunków i co chcesz obserwować i od kasy.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postzbyszek | 29 Maj 2020, 23:24

Do 2 tygodni można zwrócić zakupiony sprzęt ...
Można też dać teleskop do wymiany wyciągu, wzmocnienia czy wymiany tuby i aby dopasowano do bino bez Barlowa. Do wzmocnienia może wręgi wystarczą , przed i za nowym wyciągiem , można tez bliżej LG następne dać , ale to też pewnie drogie, menisk .., a efekt niewiadomy
Najprościej było by kupić dla próby Newtona 200/1000 Synta i sprawdzić czy ok będzie . Tylko wyciąg do wymiany, ale zawsze do wykorzystania w tym co masz . Tuby mają solidne
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postlawok | 30 Maj 2020, 08:13

Dziękuję za szybką odpowiedź. Myślę ,że pójdę , jednak na kompromis i poszukam okularów o odpowiedniej wadze . Wpadły mi w oko Explore Scientific LER 82 waga do 280g więc w sumie zamknąłbym się w wadze ok 1200-1300g ( nie wiem czy to nadal dużo i czy szukać jednak lżejszych okularów). Natomiast z chęcią bym komuś powierzył tubę w okolicach Łodzi , kto mógłby mi odpłatnie profesjonalnie ocenić czy powinienem wzmocnić ten wyciąg. Myślę ,że przy tej cenie za tubę wyciąg powinien być również solidny i chyba nawet dedykowany do binoviera zwłaszcza tego samego producenta. Ale to tylko takie moje dywagacje pierwszoklasisty.
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 Maj 2020, 19:42

 

Postoptyk | 30 Maj 2020, 09:25

Kolega chyba kompletnie nieświadomy tematu.
UWA czy co dopiero XWA do ciasnego przelotu binonasadki to raczej kompletna pomyłka przez mega winietowanie. Grube okulary nie pozwolą na osiągnięcie odpowiedniego rozstawu oczu. Waga tychże okularów to już może być problem dla zwykłego ekonomicznego wyciągu na jedną tylko sztukę.

Wielu bardzo satysfakcjonuje zwykły Plossl kitowy 50st w binonasadce. Wrażenia i tak nieziemskie.

Pamiętaj, że coś konstrukcyjnie zbliżonego do a'la Newton to raczej przymus korzystania z barlowa dla sięgnięcia ogniska. Za to refraktor lub Maksutow lub SCT to w większości przypadków wolność bez barlowa.
Kompromisu trzeba szukać bo inaczej się nie da.
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

Postfranek | 30 Maj 2020, 14:37

Jak chcesz używać do nasadki bino dowolnych okularów 1,25",to pod okularami,musi być przelot 28mm,bo taka jest średnica wewnętrzna okularu 1,25".A więc pryzmaty szerokości 30mm.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJaLe | 30 Maj 2020, 16:51

Mnie ciekawi dlaczego Orion Maksutov-Newton MN 190/1000?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postlawok | 30 Maj 2020, 17:11

Ale właśnie dlatego wybrałem tą nasadkę Oriona ,że ma zerowy back fokus i nie potrzebuje Barlowa (ich konstrukcji nie znam ale tego dowiedziałem sie na youtubie z filmu zamieszczonego nawet w sklepie sprzedającym te okulary, proszę o wyrozumiałość jeśli bedę dalej niespójny w swoim rozumowaniu i trącę amatorszczyzną ). Poza tym czy jeżeli będzie mega winietowanie w okularach UWA i XWA tzn zawsze nie nadają się do binokularu, i że powinienem szukać czegoś z mniejszym polem widzenia np 60 lub 68st. a omijać wszystkie z szerokim ( czy to reguła ?), dotychczas myślałem ,że mam problem tylko z wagą całego zestawu ( binoviewer + 2 okulary ), biorę pod uwagę również kształt okularu ( żeby nie było problemu na osiągnięcie odpowiedniego rozstawu oczu ) - oczywiście mogę użyć Plossla i tak zrobię jak się upewnię ,że nie mam innego wyjścia. Jak rozmawiałem z Panem od doradzania- jak sprzęt skonfigurować -nic nie wspominał o winietowaniu???
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 Maj 2020, 19:42

 

Postoptyk | 30 Maj 2020, 22:05

Z relacji z Neta znalazłem, że mimo iż to ambitny, nowoczesny projekt optyczny nasadki to jednak obraz jakościowo odbiega od klasyków. Chyba za dużo szkieł po drodze.
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

Postfranek | 30 Maj 2020, 23:26

Czy ktoś miał okazję używać tej nasadki bino ?
https://www.astro-forum.cz/viewtopic.ph ... &start=435
https://www.astro-forum.cz/viewtopic.ph ... &start=450
Jedyna zaleta,że w newtonie i MN ostrzy bez barlowa.
Najważniejsze w obserwacjach,to jakość obrazu.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postfranek | 31 Maj 2020, 08:52

https://www.cloudynights.com/topic/6055 ... cular-125/
Nigdzie nie widzę fotek z newtona.Tylko ta jedna na Czeskim Forum z refraktora APO,na wprost,bez kątówki,bo z tego bino obraz prosty(ziemski).
APM cytuję przez google:
24 mm 65 stopni nie jest w porządku, muszę to poprawić, tak, powinien powiedzieć 18 mm(65*)
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postoptyk | 31 Maj 2020, 10:45

Nikt tego w Polsce chyba nie miał wcześniej. :?
Co ciekawe konstrukcja dzieli światło na półkrążki, a nie jak w klasyku półprzepuszczalnym pryzmatem.
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

Postendriu624 | 31 Maj 2020, 10:58

optyk napisał(a):Nikt tego w Polsce chyba nie miał wcześniej. :?
Co ciekawe konstrukcja dzieli światło na półkrążki, a nie jak w klasyku półprzepuszczalnym pryzmatem.

Obserwacje tą nasadką bino powodują przesunięcie obrazu z osi optycznej teleskopu , czyli dwa okulary korzystają z dwóch połówek obiektywu, dokładnie tak jak w mikroskopie technicznym PZO MST i LOMO MBS , co daje w tych mikroskopach pseudo efekt 3D , prawdziwy efekt 3d dają mikroskopy techniczne wyposażone w dwa obiektywy jak lornetka.
Efekt obserwacyjny tą nasadką bino powoduje że gwiazdy nie są już punktowe lecz widziane jako owale , aby to samemu sprawdzić jak to działa, wystarczy umieścić okular za połową osi optycznej w wyciągu , czyli przesunąć okular w bok wyciągu, wtedy uzyskamy obraz taki jak w tej nasadce.
Dlatego ta nasadka jest mało popularna i nikt nie chce wtopić kasy w to badziewie, gdzie gwiazdki są tam rozjechane jak jajo.
Ps.
Jest klasyczna nasadka bino Soligor, która ostrzy z każdym teleskopem i ma wbudowany dodatkowy układ optyczny w nosku nasadki.

https://www.google.com/url?sa=i&url=htt ... AdAAAAABAE
Ostatnio edytowany przez endriu624, 31 Maj 2020, 11:09, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postfranek | 31 Maj 2020, 11:08

Tak Ludes to szef APM.Ale On sprawdzał tylko w dzień,na małych powiększeniach.
Wygląda na to,że kilka sztuk ,było na testach w Austri.
Tommy_nawratil pisze:
witam,

Mieliśmy kilka próbek do przetestowania tutaj, podział wiązki został rozwiązany tak, że wiązka padająca jest o połowę w połowie, a połowa jest odbita 100% w lewo, a druga 100% w prawo. Otrzymujesz więc dwa półkoliste promienie cząstkowe, a prosta krawędź powoduje bardzo silne zjawisko dyfrakcji. W rezultacie obserwacja planetarna / księżycowa nie jest tak mrowiąca z tym podejściem bino: silne kolce są widoczne po lewej i prawej stronie. Przy średnim i niskim powiększeniu instrumentów, które mają mało backfocus, możesz go użyć. Ale przepuszczalność światła nie jest zbyt duża, Pano 19 mm lub podobne ma już wyraźne Randabsschattung. Interesujące podejście z kompensacją ścieżki optycznej, ale konstrukcja podziału wiązki sprawia, że IMHO jest raczej specjalnym przypadkiem.

Nawiasem mówiąc, do próbek testowych dołączono 2 nieprostopne pentaprmy w kształcie 1,25 ", 45 ° i 90 °, ponieważ Bino odwraca obraz.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postfranek | 31 Maj 2020, 11:14

Mnie ciekawi,czy w tym nowym bino,wszystkie soczewki są w nosku :?:
Jeżeli tak,to co by było,jakby wykrecic nosek i wkrecić do normalnej nasadki bino. :roll: :?:
https://www.astro-forum.cz/viewtopic.ph ... 35#p364323
Która soczewka odwraca obraz na prosty(ziemski :?: ).
Przed ostatnią soczewką ,od strony pryzmatu,wiązka wygląda na równoległą.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postlawok | 05 Cze 2020, 22:30

No więc zakupiony sprzęt w drodze ,czas oczekiwania na cały zestaw ok 3-4 tyg i skoro o tym piszę to znaczy przeżyłem rozmowę z żoną . Ostatecznie zamiast nasadki czerwonej Oriona zdecydowałem się na żółtą bliźniaczkę Omegon Pro Triton -tańsza a specyfikacja identyczna . Jak tylko sprzęt otrzymam postaram się jak najprędzej sprawdzić jego możliwości.
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 Maj 2020, 19:42

 

Postoptyk | 10 Cze 2020, 13:46

Nie wiem dlaczego się w to pakujesz skoro nie ma ona dobrych opinii. Ja tam wolę czyste obrazy kosztem pewnych ograniczeń wygody.
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat