MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 23:49

Zdzisiu ja stosuję około 1,5D przy oglądaniu Planet i Księżyca i przy takim powiększeniu przeważnie zawsze są bardzo ładne obrazy oglądając Planety czy Księżyc Refraktorami.Czasem jak warunki są bardzo dobre to i podchodzę pod 2D.Owszem do dzielenia ciasnych układów Gwiazd można zaszaleć nawet 2,5D-3D i nie widzę osobiście innego sensu stosowania tak dużych powiększeń w praktyce.Parę lat temu moim byłym Equinoxem 120ED oglądałem czasem Księżyc przy około 300X powiększenia z ładnym ostrym obrazem , ale to nie było już to , za ciemno i brak przyrostu detalu pomimo nadal dobrego obrazu.Taki i inne Bardzo Dobre Refraktory APO wytrzymują więcej z ładniejszym obrazem , ale mnie to osobiście nie cieszy tak jak mniejsze powiększenia z lepszymi wszystkimi walorami obrazu. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 02 Lip 2020, 23:59, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 02 Lip 2020, 23:58

Pomijając temat 2D,3D i tak dalej :D to kiedy zmienisz awatara, bo na tym zdjęciu jesteś ze swoim byłem STF 8" ?
Ostatnio edytowany przez witos, 03 Lip 2020, 00:03, edytowano w sumie 1 raz
witos
 

PostKrzysztof_P | 03 Lip 2020, 00:02

Tomku zapewne po Zlocie Kudłacze Sierpień 2020r.Będzie nowy awatar z nowym Makiem OMC 200.Ten awatar z Intesem w wersji STF 8" F10 jest właśnie z zeszłego roku ze Zlotu z Kudłaczy Sierpień 2019r. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 03 Lip 2020, 03:45

Cześć.

Zakończyłem właśnie oglądanie Planet z mojego balkonu gdzie rozgrzane ściany od Słońca buchają ogniem. :D A tak na poważnie to Słońce zachodzi mi za dach domu około godz.13-14 i wszystko stygnie do wieczora , więc nic mi nie bucha , nie dmucha i nie faluje na balkonie od rozgrzanych od Słońca za dnia ścian. :D Raczej może ciepło , które wychodzi z mieszkania przy otwartych drzwiach balkonu , ale mam na to sposób , jest haczyk i zamykam drzwi od zewnątrz będąc na balkonie. :D Warunki dzisiaj słabsze niż ostatnio i najlepsze obrazy w Refraktorze ED-APO TS 125/975mm były przy około 170X Jowisza , Saturna i Marsa.Przy okazji przypomniały mi się pewne widoczki Marsa z dwóch SCT 8" , gdzie faktycznie te obrazy były bardzo dobre.Jeden to były Kolegi Zbyszka ZP53 z optyką 1/8L całego układu wydany przez Firmę Celestron w limitowanej serii na rocznicę Firmy , który szereg lat temu zakupił Kolega Zbyszek jako nowy Teleskop w USA.Tak z niego Mars w ORTO BGO 9mm przy około 230X był bardzo ładny ostry i kontrastowy z pięknie widocznym detalem Planety.Drugi 8" SCT to był Kolegi Krzysztofa , który pracował w AK i modyfikował w nim optykę , wraz z nowymi porządnymi warstwami.Tu z Kolegami Grzegorzem i Krzysztofem Bolidy oglądaliśmy ładnego Marsa u mnie w Krakowie około 12-15 lat temu tym właśnie SCT 8", już dokładnie nie pamiętam roku.Którego potem zakupili dla siebie.A trzeci dobry Schmidt-Newton 10" to mój były modyfikowany optycznie z poprawioną optyką i nowymi warstwami na lustrach , który około 12-15 lat temu zachwycał nas na Zlocie Kudłacze w szerokim gronie obrazami Saturna.Pan Janusz Wiland był też wtedy z nami na Zlocie Kudłacze i wszyscy którzy wtedy oglądali tą Planetę byli pod wrażeniem.Tak że zwracam po części Honor konstrukcji SCT i SN jako dobre Planetarne Teleskopy.Ale zaznaczam tylko w tych konkretnych trzech instrumentach.Reszta jakie miałem okazję testować i nimi oglądać były jednak słabsze a było ich co najmniej myślę około 30 sztuk przez te wszystkie lata.Myślę zatem że właściciele SCT , którzy trafią dobry egzemplarz też mogą się cieszyć bardzo dobrymi obrazami Planet , wcześniej o tych konstrukcjach mało pisałem jako dobry sprzęt do oglądania Planet.Ale w końcu napisałem iż były te konkretne naprawdę dobre egzemplarze.Tyle tego wszystkiego było że nie sposób spamiętać , ale pewne obrazki tkwią nam w głowie na lata i przypominają się podczas nocnych sesji z Planetami.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 20 Lip 2020, 17:43

MAK ORION U.K. już wyregulowany, było pierwsze światło ?
witos
 

PostKrzysztof_P | 21 Lip 2020, 06:44

Cześć Tomaszu.

Oczywiście pierwsze światełko z OMC 200 już było i Jowisz Super Ostry z masą detalu.Mam jeszcze małe poprawki , wiesz jak to ja , wszystko musi być ze sprzętem Perfekt.Aktualnie robię z trzema Teleskopami i czasu na wszystko brak.Pomalutku systematycznie do celu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Sie 2020, 20:19

Cześć.

Dawno nic nie pisałem o moim nowym nabytku , Maku ORION U.K. OMC 200 F20 DE LUX.
Że jestem perfekcjonistą i u mnie wszystko musi grać na 100% postanowiłem zrobić porządek na szereg lat.
Mak OMC 200 F20 pojechał do Serwisu Firmy ORION Optics U.K. do Wielkiej Brytanii , czyli do domku gdzie został zbudowany.Dzisiaj tam dotarł , dostałem od Johna info.Raz a porządnie , dostanie nówki warstwy Hilux 97% tak ustaliłem z Johnem z ORION U.K.Odnowiłem też Maki Rumaki Intesa 180mm F10 i 127 F10 dostały już nówki powłoki.Teraz to będzie zupełnie jak nowy sprzęt.Trzy w praktyce nowe Maczki.
Taką podjąłem decyzję , coś tam się dopatrzyłem na LG jak i było sporo już nalotu w postaci maleńkich kropeczek widocznych na LG co prawda tylko pod pewnym kątem ale były i pomyślałem jak już tyle wydałem to dołożę jeszcze , ale tak aby wszystko było jak w przysłowiowym "Szwajcarskim Zegarku". Teleskop jest obecnie w Serwisie ORIONA U.K. i powróci jak z nową optyką.Nie chciałem innych warstw , mam cały czas możliwość napylenia w paru miejscach w Polsce , ale chciałem Oryginał z wysokim współczynnikiem odbicia Hilux.Teleskop wróci po kompletnym Serwisie w ORIONIE U.K. z Kolimacją Wzorową Gotowy na Sezon Planet.Nie jest to tani zabieg , ale przy tej cenie zakupu jaką zapłaciłem za Teleskop to adekwatna kwota jak za kompleksowy serwis jaki zostanie wykonany w ORION U.K.John z ORION Optics U.K. wyszczególnił mi sporo podpunktów tym samym czynności jakie obejmą Teleskop , jest tego sporo , pełny kompleksowy przegląd , praktycznie Teleskop idzie do rozbiórki na części pierwsze i z powrotem składany na nowo po przeczyszczeniu z nowymi warstwami a potem Kolimacja na Ławie.Czekam na Teleskop , który otrzymam z powrotem niebawem i będą opisy z praktycznego oglądania skarbów nieba.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 16 Wrz 2020, 20:57

Cześć.

Dzisiaj otrzymałem Maka OMC 200 F20 po serwisie w ORION U.K. i jak to przeważnie bywa , pogoda się popsuła. :D
To standard , więc czekam na lepsze czasy i spoglądam w niebo. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWoj2007 | 16 Wrz 2020, 21:11

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Dzisiaj otrzymałem Maka OMC 200 F20 po serwisie w ORION U.K. i jak to przeważnie bywa , pogoda się popsuła. :D
To standard , więc czekam na lepsze czasy i spoglądam w niebo. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Czyli cała operacja trwała nieco ponad miesiąc?

Jutro późniejszym wieczorem ma być ładnie, czekamy na pierwsze światło :)
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 17 Wrz 2020, 11:37

Cześć Wojtku.

Wczoraj trochę popatrzyłem na Jowisza i Saturna , ale przez chmury i przy froncie jak wszystko płynęło jak rzeka.Obrazy widać będą ekstra , widać i czuć potencjał pomimo frontu i chmur.Jednak nie było warunków do jakiejkolwiek oceny teleskopu , czy przebija mojego poprzedniego Maka Intesa 203/2030mm F10 DE LUX.Tu musi być czyściutko na niebie jak i bardzo dobry Seeing.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 17 Wrz 2020, 19:47

Krzychu , czekam na testy tego maka i na możliwość popatrzenia przez niego :)
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 17 Wrz 2020, 22:18

Cześć Mateuszu.

Oczywiście zawsze jak tylko się spotkamy to wspólnie pooglądamy.
Oglądam teraz Jowisza i Saturna.Warunki Seeingowe totalna porażka.Jest Front i przez Planety powietrze płynie w Krakowie jak rzeka.Ale co już zauważyłem. :D Jasne strefy na Jowiszu są bielsze niż w poprzednim Maku Intesa STF MIRAGE 8" F10 DE LUX z przeszkodą centralną C.O.30,5% i warstwami 95%.Mój nowy Mak OMC ORION 200 F20 DE LUX ma tylko 22% przeszkody Centralnej C.O. i warstwy Hilux 97% , które napyliłem teraz nowe w Serwisie ORIONA U.K. u Johna w Wielkiej Brytanii.Wymieniłem też tuleję w LG odcinającą boczne światło na nową z baflami , teleskop skolimowany idealnie jak i focuser przesmarowany , korektor czyściutki , wszystko jak nowy sprzęt.Już widzę że OMC 200 F20 będzie lepszy co mnie niezmiernie cieszy.Jestem Happy. :D Lepszy kontrast ze względu na pomijalną przeszkodę centralną.Obraz Jowisza i jego jasnych stref myślę niemalże jak w APO Catalina CFF D-185mm jaki widziałem w zeszłym roku na zlocie Kudłacze.
Jest Petarda. :D Lepiej chyba być nie może , to będzie 7" APO w kompaktowej obudowie. :D Tak jak opisy nie kłamią , widzę to teraz osobiście po obrazie.Saturn też jak z APO , piękny kontrast i przebija się przez powietrze ostry jak brzytwa obraz. :D
To Stricte Planetarny Teleskop , teraz dopiero odetchnąłem z ulgą jak zobaczyłem te obrazki.Seeng tak potwornie kiepski a Cassini w pierścieniach Saturna czarniusieńki jak w APO.Czekam na Marsa i lepsze Seengowe czasy. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2020, 00:21

Witajcie.

Pomimo tego że jest Front i powietrze przepływa przez Marsa jak rzeka , teraz Mars wysoko i trochę spokojniej.To to co i jak widać na Marsie to POTĘGA. :D :D :D Kolorki jaśniejszych i ciemniejszych stref , odcienie , kontrast , ostrość , wszystko REWELACJA. :D :D :D Przy 160X z ORTO PARKS 25mm USA-Japan , 222X z ORTO 18mm BGO , 256X z Orto Zeiss 16-0.Nie widziałem w życiu ładniejszego Marsa z tak olbrzymią widoczną ilością Detalu. :D :D :D REWELACJA pomimo naprawdę nie najlepszych warunków Seeingowych.Żegnaj ED-APO APM 152/1200mm i inne jak do tej pory sprzęty w tym Mak Intesa 8" F10 DE LUX , nie wspominając o dużych SCT i naszym 11", konkurencja tylko jakieś APO 7" i to Markowy Tryplet a nie jakiś chiński Dublet ED.W BINO WO z okularkami 20mm dodawanymi w zestawie też REWELACJA.Mak ORION OMC 200 F20 DE LUX aktualnie jest najlepszym z wszelakich dotychczasowych planetarnych sprzętów jakie posiadałem do tej pory. :D :D :D Obraz Marsa z jego widocznym detalem jest. :shock: :shock: :shock: :shock: Zachodnie opisy tego MAKA nie kłamią. :idea: :!: :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 18 Wrz 2020, 03:27, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2020, 00:59

Witajcie.

Przed chwilą na Marsie przy 320X z okularem ORTO ANTARES Japan 12,5mm , szcz... mi opadła. :shock: :D :wink:
Dzisiaj 400X i więcej nie pociągnę , cały czas widać przechodzący front na tle Planety i obraz płynie , ale jaki płynie to ja już wiem. :D :D :D Obrazy Marsa są Piękne i lepsze niż przypuszczałem.Aktualnie to mój Docelowy i chyba na dłuższy czas do Planet i Księżyca Sprzęt. :D :D :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postforem | 18 Wrz 2020, 11:29

Przy takim maczku czeka Ciebie już tylko walka z seeingiem i chmurami. No i myślę też, że po cichu odkładanie kasy na porządny refraktor APO, bo jednak co soczewka to soczewka, a lustro zawsze będzie lustrem ;) Fajnie, że udało się odratować ten sprzęcik <ok>
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2020, 11:55

Cześć.

Wczoraj akurat szedł Front , gdyby to było dwa dni temu to obraz stał by praktycznie w miejscu , kiedy oglądałem w naszym Obserwatorium Refraktorem APM 6" ED-APO i SCT 11".
Szczerze to odpuszczam na razie APO , gdyż nie stać mnie na zakup co najmniej 7" aby przebić czy zrównać się na Planetach z tym Makiem.Obrazy przeszły moje oczekiwania , jest lepiej niż myślałem że będzie. :D Mam kompaktowy sprzęt w praktyce jak 7" APO , to jest fakt a niedowiarków Zapraszam do Obserwatorium na wspólne oglądanko. :D Wiesz jaka to "Rura" 7" APO , ja wiem , oglądałem 7"APO CFF na Zlocie.Nie za bardzo go weżmiesz gdzie zechcesz.A Maka wezmę wszędzie bez problemu w ciemne miejsce pod czyste niebo , to zaleta.Może kiedyś kupię APO jak doczekam takich czasów , ale wtedy stacjonarne 8".Obrazy z SCT są słabsze , kontrast , kolorystyka , ostrość , testowaliśmy na Marsie SCT 11" z Refraktorem ED-APO APM 152/1200mm dwa dni temu w Obserwatorium.Refraktor APM wypadł lepiej walorami obrazu od SCT 11" a MAK OMC 200 F20 DE LUX , wczoraj jak oglądałem MARSA to przebił te dwa sprzęty jakością obrazu z jego walorami jak i widocznie większą ilością Detalu na Marsie w Refraktorowym Wykonaniu jak z dużego APO powiedzmy 7". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2020, 13:23

forem napisał(a):Przy takim maczku czeka Ciebie już tylko walka z seeingiem i chmurami. No i myślę też, że po cichu odkładanie kasy na porządny refraktor APO, bo jednak co soczewka to soczewka, a lustro zawsze będzie lustrem ;) Fajnie, że udało się odratować ten sprzęcik <ok>


Cześć.

Ponadto właściciele APO Trypletów od 6" wzwyż , też narzekają na wychłodzenie sprzętu trzeba brać pod uwagę że może nie nadążyć np. za spadkiem temperatury w nocy.Tyle zawsze jest ciupania na Maki a nad większym APO kiedy mamy trzy elementy bardzo blisko siebie to nikt nic nie pisze.
Ja sobie wyobrażam czas chłodzenia 7"-8" APO.Niech ktoś o tym coś napisze. :D Już właściciele Takahashi TOA 150B Trytpletu APO czasem narzekają a co dopiero większe APO-TRYPLET.W Maku każdy element jest osobno i szybciej Mak ulegnie schłodzeniu.Korektor w Maku ORIONA OMC 200 F20 ma mniejszą krzywiznę , gdyż to F20 i jest cienki w stosunku do Maków z F10 np.Intesa.
Ja bym się tutaj zastanowił , nie wspominając o cenie 7" Porządnego APO. :idea: Tak że mniej więcej wiedziałem co kupuję i na co mogę liczyć a w praktyce jest lepiej niż przypuszczałem i obrazy są Bajka jak z większego APO. :D Ten system należy traktować jak obiektyw zbudowany z trzech elementów , zachodnie opisy nie kłamią.Ten Mak przebija obrazami na Planetach i Księżycu Rasowe Wspaniałe Markowe Tryplety APO. :D

https://www.orionoptics.co.uk/OMC/omc200maksutovca.html



User review OMC 200 f20

I have used many quality telescopes in my years in astronomy: TMB 152 Refractor/Takahashi FS 152 /10" TEC Mak cass and many various designs but I must say the OMC 200 is one of the very best planetary/lunar telescopes I have ever used - the contrast needs to be seen to be believed!

The views of the moon/planets are jaw dropping. On one particular night I decided to set up the OMC up at the side of my TMB 6" refractor expecting the refractor to out perform the OMC 200 by quite a considerable margin but, to my surprise, the out performing was done by the OMC, the scope was showing detail on Jupiter that was stunning (that's not to say the views in the refractor were bad) it's just the detail seen in the OMC was that much better.

Tom Yates (Wigan)

Tłumaczenie:

Recenzja OMC 200 f20

Używałem wielu wysokiej jakości teleskopów podczas moich lat w astronomii: refraktor TMB 152 / Takahashi FS 152/10 "TEC Mak i wiele różnych konstrukcji, ale muszę powiedzieć, że OMC 200 jest jednym z najlepszych teleskopów planetarnych / księżycowych, jakich kiedykolwiek używałem - trzeba zobaczyć kontrast, aby uwierzyć!

Widoki księżyca / planet opadają szczęki. Pewnej nocy zdecydowałem się ustawić OMC z boku mojego refraktora TMB 6 ", spodziewając się, że refraktor przewyższy OMC 200 ze znacznym marginesem, ale, ku mojemu zaskoczeniu, najlepsze wyniki wykonała OMC, luneta pokazywała szczegóły Jowisza, co było oszałamiające (to nie znaczy, że widoki w refraktorze były złe), po prostu szczegóły widoczne w OMC były o wiele lepsze.

User reviews OMC 200 f20
I I am using a 7” Mewlon, it never quite matches up to the APO like views, I have often pined for a bit more aperture in a small scope. Thanks to my friend I recently purchased an OMC200 and have been using it for two sessions this week.
What can I say about it? Simply put everyone should have one! In my last report I was actually using the scope at x400 in daylight on the moon. Well tonight it was x400 in the dark – the contrast is APO like – the detail is amazing. The craters are black and the high contrast allows the finest of details to be seen. Almost too much detail for me to sketch with my limited skills. I was so impressed I just had to stop racing along the terminator and concentrate on a small area.
On stars – tight and against a black background – wonderful. Superb diffraction rings when out of focus. Collimation is perfect despite its journey by road. There was me looking at a mag 12 double, at x 400. Colour in stars is much more obvious. Happily seeing colour in a mag 7 double, sep 1.6”, also in 8.5/8.9 double sep by 1.5”. I can now go hunting closer doubles and much fainter ones – joy oh joy – have to create new doubles lists to push this scope to the limits
Then I wandered through 9 open clusters in Auriga – delightful. Looked at M42, Beetlegeuse, Mu Ori and Rigel.
The finder scope is also excellent. The scope is out performing both the 7” Mewlon and the C9.25. Time to rationalise my scopes I think.
In the earlier hours I got out again this time for Jupiter watching. The air was so unsteady that it was not the best of times for putting the OMC through its paces. However despite the poor conditions I was getting a view that was as good as the 20” on its best nights and in fleeting moments I could see much more detail.
I also looked at the Leo Messier galaxies, again I felt the good contrast helped them stand out.
At this point I should exclaim “Wow, blown away” and no doubt a beginner would, but of course I knew the OMC would deliver. I knew I was using an instrument of quality. Hard to imagine a better scope for the aperture, overall size and weight. This is surely the scope that will see me out.
Fred

Tłumaczenie:

Opinie użytkowników OMC 200 f20
Używam 7-calowego Mewlona, ​​nigdy nie pasuje do widoków APO, często tęskniłem za nieco większą aperturą w małym teleskopie. Dzięki mojemu przyjacielowi niedawno kupiłem OMC200 i używam go przez dwie sesje w tym tygodniu.
Co mogę o tym powiedzieć? Mówiąc najprościej, każdy powinien mieć! W moim ostatnim raporcie faktycznie używałem lunety przy x400 w świetle dziennym na Księżycu. Cóż, dziś wieczorem było x400 w ciemności - kontrast jest podobny do APO - szczegóły są niesamowite. Kratery są czarne, a wysoki kontrast pozwala zobaczyć najdrobniejsze szczegóły. Prawie za dużo szczegółów, abym mógł naszkicować przy moich ograniczonych umiejętnościach. Byłem pod takim wrażeniem, że po prostu musiałem przestać ścigać się wzdłuż terminatora i skoncentrować się na niewielkim obszarze.
Na gwiazdach - ciasno i na czarnym tle - cudownie. Doskonałe pierścienie dyfrakcyjne, gdy jest nieostry. Kolimacja jest idealna pomimo podróży samochodem. Patrzyłem na podwójny 12 mag, przy rozmiarze x 400. Kolor w gwiazdach jest znacznie bardziej oczywisty. Szczęśliwie widząc kolor w podwójnej klapie 7 mag, separacji 1,6 ”, a także w podwójnej 8,5 / 8,9 o 1,5”. Mogę teraz polować na bliższe dublety i znacznie słabsze - radość, radość - muszę stworzyć nowe listy dubletów, aby przesunąć ten zakres do granic możliwości
Potem wędrowałem przez 9 gromad otwartych w Auriga - zachwycające. Spojrzał na M42, Beetlegeuse, Mu Ori i Rigel.
Szukacz jest również doskonały. Luneta jest lepsza od 7-calowego Mewlona i C9.25. Myślę, że czas zracjonalizować moje zakresy.
We wcześniejszych godzinach wyszedłem ponownie, tym razem, aby obserwować Jowisza. Powietrze było tak niespokojne, że nie był to najlepszy czas na testowanie OMC. Jednak pomimo kiepskich warunków widok był tak dobry, jak 20 ”w najlepsze noce iw ulotnych chwilach mogłem zobaczyć znacznie więcej szczegółów.
Spojrzałem też na galaktyki Leo Messiera i znowu poczułem, że dobry kontrast pomógł im się wyróżnić.
W tym momencie powinienem wykrzyknąć „Wow, zdmuchnięty” i bez wątpienia początkujący to zrobi, ale oczywiście wiedziałem, że OMC to zapewni. Wiedziałem, że używam narzędzia jakości. Trudno sobie wyobrazić lepszy zakres apertury, całkowitego rozmiaru i wagi. To z pewnością zakres, który mnie wyprowadzi.
Fred

Więcej nie komentuję jakości generowanych obrazów.Zapraszam aby naocznie się przekonać w praktyce co to za sprzęt. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2020, 14:57

Witajcie.

Tak się prezentuje z zakręconym odrośnikiem carbon na montażu SW AZ-EQ5 GT. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: Maksiutov.jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 18 Wrz 2020, 17:00

Spory, wygląda co najmniej jak niutek 150/750 a w relacji do głowicy jak 200/1000 :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwitos | 18 Wrz 2020, 19:11

Jeszcze raz gratuluję, pięknie się prezentuje ten OMC 200 F20 :)
witos
 

PostDominRZS | 18 Wrz 2020, 20:15

Fajny. Długa szyna. To klasa sprzęt. Lubię maksutovy. Dają obrazy żyleta.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2020, 20:22

Cześć.

To fakt obrazy daje doskonałe i Planety mają tyle detalu.Warunki w Krakowie nadal kiepskie , dzisiaj też czekam na Marsa.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 18 Wrz 2020, 20:30

No to jest nas dwóch :P p
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2020, 21:07

Dominiku ja na Makach Intesach MN i MK jechałem od 10 lat.Teraz jest ORION U.K. z maleńką C.O. , który działa w praktyce prawie jak Refraktor.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Post_Wojtek_ | 18 Wrz 2020, 21:49

Krzysztof_P napisał(a):Dominiku ja na Makach Intesach MN i MK jechałem od 10 lat.Teraz jest ORION U.K. z maleńką C.O. , który działa w praktyce prawie jak Refraktor.


Koledzy z forum, ratujcie bo nie wiem co robić. Przez 10 lat czytałem, że ruskie sprzęty ze stajni Intesa z maleńką C.O. działały w praktyce prawie jak Refraktor. Teraz dowiaduję się, że to wszystko bujda bo dopiero ORION U.K. z maleńką C.O. działa w praktyce prawie jak Refraktor.
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat