Mak 150/1800 Sky watcher czy Mak 150/1800 Oriona

PostLM | 29 Lip 2020, 08:44

Zamierzam kupić większego maka i nie wiem na który się zdecydować. Jak one wyglądają pod względem jakości wykonania?
Mak sky watcher objęty jest 3 letnią gwarancją, a oriona roczną gwarancją.
Proszę o opinie.
Mak 127/1500; SW 120/600; Bino SW; lornetka Nikon-Action EX 10x50 CF; okulary UW 6mm, 9mm, 15mm, 20mm,
Awatar użytkownika
 
Posty: 80
Rejestracja: 25 Wrz 2010, 14:25

 

Postmegrez23 | 29 Lip 2020, 13:22

To czytałeś?
viewtopic.php?f=1&t=4106

Słyszałem, że MAK150 Oriona jest lepiej wyczerniony. Gabaryty teleskopy mają takie same. Nie znalazłem porównania czy i jak bardzo różnią się obrazy w podanych przez Ciebie teleskopach.
Zanim kupiłem MAK-a 150 SW korzystałem z porad doświadczonego Kolegi z Forum. Napisał, że "jak trafisz na dobry egzemplarz SW to tez będzie ok". Swoją drogą również ciekawi mnie takie bezpośrednie porównanie SW i Oriona.

A jak masz dylemat to kup MAK-a 180 SW będzie lepszy od Oriona. :D I hope.

Pozdrawiam

Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostLM | 29 Lip 2020, 14:44

megrez23 napisał(a):To czytałeś?
viewtopic.php?f=1&t=4106

Słyszałem, że MAK150 Oriona jest lepiej wyczerniony. Gabaryty teleskopy mają takie same. Nie znalazłem porównania czy i jak bardzo różnią się obrazy w podanych przez Ciebie teleskopach.
Zanim kupiłem MAK-a 150 SW korzystałem z porad doświadczonego Kolegi z Forum. Napisał, że "jak trafisz na dobry egzemplarz SW to tez będzie ok". Swoją drogą również ciekawi mnie takie bezpośrednie porównanie SW i Oriona.

A jak masz dylemat to kup MAK-a 180 SW będzie lepszy od Oriona. :D I hope.

Pozdrawiam

Jarek


Posty z linka czytałem, ale niewiele mi to pomogło, Mak Oriona ma większy przelot, tylko przy małym polu widzenia czy ma to znaczenie.
Jak w twoim Maku z winietą?
Mak 127/1500; SW 120/600; Bino SW; lornetka Nikon-Action EX 10x50 CF; okulary UW 6mm, 9mm, 15mm, 20mm,
Awatar użytkownika
 
Posty: 80
Rejestracja: 25 Wrz 2010, 14:25

 

Postmegrez23 | 29 Lip 2020, 15:10

Mak Oriona ma większy przelot - tego nie wiem, ale wątpię że tak jest

Jak w twoim Maku z winietą? - nigdy nie miałem z tym problemu ponieważ dobieram odpowiednie okulary.
Teraz mam Let 28 i doskonała większość mieści się całkowicie w polu widzenia. Zresztą głównie obserwuję Księżyc i planety z napędem w osi RA, więc pole widzenia nie ma to dla mnie większego znaczenia.

Pozdrawiam

Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostPiotrek K. | 29 Lip 2020, 15:41

Hej. Mak Orion 150 to bardzo fajny teleskop, nie mam niestety bezpośredniego porównania do SW 150, miałem natomiast SW 102, 127 i aktualnie mam 180. Na pewno jest wykończony z większą dbałością o szczegóły. Czy daje lepsze obrazy od SW, tego nie potwierdzę, nie patrzyłem obydwoma na raz obok siebie. Na pewno podawany przelot optyczny 31.1 mm jest fikcją, to średnica wewnętrzna pierścienia na końcu tuby. Wewnątrz jest węższa rura, kiedyś to mierzyłem komuś, ale nie pamiętam dokładnie ile mm tam jest. Poza tym te same bolączki występują w Orionie co w SW, kiwka na LG, śrubki zamiast clampów, luźny wypadający dekiel itp. Generalnie na pewno to będą teleskopy porównywalne ze sobą, i dużo będzie zależało od konkretnego egzemplarza, jak to w przypadku chińczyków zazwyczaj bywa.
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 570
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

Postmegrez23 | 29 Lip 2020, 15:48

Piotrze, czekałem na Twoją wypowiedź. :D

Może kiedyś skonfrontujemy nasze MAK-i. Twój zdeklasował Cassegraina 6 cali GSO na Jowiszu o ile dobrze pamiętam.

Pozdrawiam

Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostKrzysztof_P | 29 Lip 2020, 16:56

Cześć.

Osobiście uważam że lepiej kupić używkę Maka Intesa 150mm F10 lub F12 i mieć Klasa Optycznie i w ogóle pod każdym względem sprzęt.
Posiadałem wszystkie chińskie Maki od 102mm-180mm włącznie jak i Intesy od 127-203mm.
Wszystkie Intesy dawały o Klasę ładniejsze obrazy i nawet szerokie Erfle 40mm z nimi nie winietują , przy ich dużych przelotach , bez kiwek luster , itp.
Lepszy jeden zakup a dobry , niż pięć pół-środków z przyciętą Aperturą w drodze po ten "Docelowy".
Niby chodzi fama że Maki ORION USA są lepiej wykonane i pewniejsza lepsza jakość optyki , ale to wszystko chińska masowa produkcja i loterii z różnoraką jakością optyki niestety nie unikniemy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 30 Lip 2020, 00:19, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 00:10

Cześć.

Maki Ioptron mają większe przeloty , microfocusery , trochę większe od Maków SW LW , większy przelot mniej winiety i są moim zdaniem o wiele lepiej wykonane.
Je też Polecam , uważam że są po środku pomiędzy Makami Intesa a SW czy ORION USA.
https://www.astroshop.eu/telescopes/iop ... r_0_select

Posiadałem dwa takowe i byłem z nich również zadowolony.Są też bodajże jak Maki Intesa w układzie Ruttena popularnie zwane "Rumakami" a nie Gregory jak Maki SW i ORION USA.Owszem są droższe , ale warte dołożenia tej kwoty do ich zakupu.

Generalnie każdego z wymienionych powyżej Maków 6" wolał bym od SCT 6" , gdyż obrazy z Teleskopu Maksutova są widocznie lepsze , ale różnice też pomiędzy wszystkimi tymi Makami występują i dobrze jest przed zakupem poczytać trochę o ich plusach i minusach w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 30 Lip 2020, 21:31

Cześć.

Był piękny Maczek Intesa 150/1500mm w bardzo dobrej cenie na Forum "Astronomie.de".Sprzedał się szybciutko , co wcale mnie nie dziwi.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat