Okular Planetarny do ED120

Postwampum | 08 Lis 2020, 11:39

Hej.
Tak się głośno zastanawiam, w którą stronę pójść z okularem do planet....
Z jednej strony mam bardzo dobrego barlowa od Hyperiona x2.25, wkręcanego w tulejkę okularu co daje mi osiowość i bardzo duży komfort użytkowania., z drugiej strony kusi mnie okular bezpośredni (bez barlowa) do obserwacji planetarnych.....więc tak.

Co do okularu planetarnego, biorąc pod uwagę polskie "średnie" warunki mierzę w coś o powiększeniu około x200.
Okular 5mm da mi powiększenie x180 (i źrenicę 0,66mm) okular 4mm odpowiednio x225 i 0,53mm.
Chciałbym coś o dobrej optyce i w miarę szerokim polu (min 60stopni), miałem Meade Plossl 5,5mm (aktualnie wystawiony na giełdzie) i uważam go za ideał stosunek widoków/ pola/ i ceny, no ale szukam czegoś troszkę mniejszego. Al o coś takiego mi chodzi....coś możecie polecić?.

Opcja z uwzględnieniem barlowa jest bardziej uniwersalna.
Okular o ogniskowej 10mm + barlow da mi powiększenie 202,5 i źrenicę 0,59mm. Ale z takim okularem mogę też rozbijać gromady i sięgnąć głębiej z moim ZENKIEM 150mm - mam powiększenie x100 i źrenicę 1,5mm. Wiadomo coś za coś.....jakieś propozycje okularu 10mm?...byłbym wdzięczny.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postkurp | 08 Lis 2020, 12:30

Cześć. Polecam Vixen LV 10mm. Posiadam kilka LV-ek, ( między innymi 10mm ) i mogę je ocenić w samych plusach dodatnich :mrgreen:
Dobrymi okularami są też Ortho oraz dobre Plossle. Dla mnie dobry to taki okular, który daje ostry obraz, ten obraz ma być ostry jak najbliżej diafragmy i ma nie walić żadną zielenizną czy niebieskością tudzież innymi barwami wokół Wenus czy Księżyca. Porządne Ortho i Plossle spełniają te warunki.
Żadnych soczewek Barlowa nie polecam bo to dodatkowe szkliwo i zakłócenia w torze optycznym. Z dodatków polecam dobrego polara co by Wenus i Księżyc nie wypalały oka i na tym koniec.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1574
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 09 Lis 2020, 14:53

Cześć.

Seria ORTO: Antares , BGO , UO HD , Fujijama , Khokusai Khoki , czy też bardzo dobre MEADE RG Orto Japan , wymienione Orciaki to tańsze priorytety sprawdzające się bardzo dobrze jako planetarne świetne szkła.Są też lepsze okulary ORTO , ale kosztują 2X-3X tyle za sztukę , dla przykładu Orto Pentaxa.
Ponadto bardzo dobrze współpracują z np. stosunkowo nie drogą a bardzo dobrą Soczewką Barlowa 2X ED 2" GSO i można aby mieć lepszy komfort oglądania ze względu na ER , stosować je w dłuższych ogniskowych z wymienioną Soczewką Barlowa , mając przy tym bardzo dobre wyniki w praktyce.Jeszcze lepszy wynik będzie z Soczewkami Barlowa TV 1,25" 2X , 3X nie wspominając o TV Power Mate.Można też użyć bardzo dobrej Soczewki Barlowa 2X , 1,25" , DE LUX marki Vixen.Tańsze Barlowy wprowadzają niestety widocznie większą AC i inne nie wskazane defekty pogarszające nam obrazy.Dobrym wyborem będzie też Soczewka Barlowa Celestron Ultima 2X , 1,25" i jej odpowiedniki brandowane innymi markami.
Pięknego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 12 Lis 2020, 23:59, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkrzysiek.p | 12 Lis 2020, 18:54

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Seria ORTO: Antares , BGO , UO HD , Fujijama , Khokusai Khoki , czy też bardzo dobre MEADE RG Orto , wymienione Orciaki to tańsze priorytety sprawdzające się bardzo dobrze jako planetarne świetne szkła.Są też lepsze okulary ORTO , ale kosztują 2X-3X tyle za sztukę , dla przykładu Orto Pentaxa.
Ponadto bardzo dobrze współpracują z np. stosunkowo nie drogą a bardzo dobrą Soczewką Barlowa 2X ED 2" GSO i można aby mieć lepszy komfort oglądania ze względu na ER , stosować je w dłuższych ogniskowych z wymienioną Soczewką Barlowa , mając przy tym bardzo dobre wyniki w praktyce.Jeszcze lepszy wynik będzie z Soczewkami Barlowa TV 1,25" 2X , 3X nie wspominając o TV Power Mate.Można też użyć bardzo dobrej Soczewki Barlowa 2X , 1,25" , DE LUX marki Vixen.Tańsze Barlowy wprowadzają niestety widocznie większą AC i inne nie wskazane defekty pogarszające nam obrazy.Dobrym wyborem będzie też Soczewka Barlowa Celestron Ultima 2X , 1,25" i jej odpowiedniki brandowane innymi markami.
Pięknego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztof,
A TV DeLite , Takahashi Ortho lub LE również ?
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostKrzysztof_P | 12 Lis 2020, 23:57

Cześć Krzysztof.

Okulary TV DE LITE są jednak niewiele , ale są słabsze na osi od wymienionych powyżej okularów Orto.
Natomiast Orto Takahashi zależy , które? Jest seria Orto taka , która posiada identyczną optykę co Orto BGO czy UO o czym też pisano wielokrotnie na zachodnich Forach.Takahashi seria LE daje cieplejsze obrazy od Orto i deczko mniej ostre , coś podobnie jak Plossle TV.Plossle Japan Silver-Top Vixen-Celestron są od Plossli TV pod tym względem lepsze i dają mniej ciepłe obrazy , bardziej zbliżone do Orto.
Pięknego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 13 Lis 2020, 02:47

Takahashi Ortho (najlepszy obraz na planetach jaki widziałem do tej pory) jest lepsze od BGO. Sprawdzone w Takahashi FS102.
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2020, 13:31

mrjq napisał(a):Takahashi Ortho (najlepszy obraz na planetach jaki widziałem do tej pory) jest lepsze od BGO. Sprawdzone w Takahashi FS102.

Cześć.
Potwierdzam , są lepsze od BGO ORTO , itp.
Jednak cenka ich zakupu z drugiej ręki też jest odpowiednio wyższa.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 13 Lis 2020, 14:02

Wampum z własnego doświadczenia powiem że im mniej granic szkło powietrze w układzie tym lepiej dla uzyskiwanego kontrastu. A kontrast to jest czynnik który uważam za kluczowy przy obserwacjach planet. W związku z tym iż preferuje obraz, barlow do obserwacji planetarnych nie wchodzi w ogóle w rachubę. Nie zmienia to faktu że jak się przyjrzysz niektórym konstrukcjom okularów to zauważysz że mają one grupy które działają teoretycznie jak barlow. Piszesz 60 stopni więc typowe planetarne kieliszki nie wchodzą w grę, szerokokątne zawsze mają szkła na kilogramy więc szkoda dorzucać więcej ze względu na powyższe.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2020, 14:47

kk napisał(a):Wampum z własnego doświadczenia powiem że im mniej granic szkło powietrze w układzie tym lepiej dla uzyskiwanego kontrastu. A kontrast to jest czynnik który uważam za kluczowy przy obserwacjach planet. W związku z tym iż preferuje obraz, barlow do obserwacji planetarnych nie wchodzi w ogóle w rachubę. Nie zmienia to faktu że jak się przyjrzysz niektórym konstrukcjom okularów to zauważysz że mają one grupy które działają teoretycznie jak barlow. Piszesz 60 stopni więc typowe planetarne kieliszki nie wchodzą w grę, szerokokątne zawsze mają szkła na kilogramy więc szkoda dorzucać więcej ze względu na powyższe.


Cześć.
Masz dużo racji , aczkolwiek są też okulary posiadające wiele elementów , które też bardzo dobrze sprawdzają się w obserwacjach Planet czy Księżyca z ich detalem.Przykładem mogą być szkiełka Vixena: LV , NLV , SLV.Co prawda dają trochę słabsze obrazy od okularów ORTO , ale za to mamy komfortowy ER około 20mm i na osi generowane obrazy Planet czy Księżyca są naprawdę bardzo dobre.
Dużo też zależy od projektu i konstrukcji okularu , akurat ta seria ma w założeniu obrazy z dobrym kontrastem i ostre na osi z zachowaniem komfortu obserwacji ER-20mm i wszystkie te parametry w tych okularach są zachowane na wysokim poziomie.
Testowałem i porównywałem w praktyce ze sobą na Jowiszu i Saturnie swego czasu szkiełka : TV DE LITE , Vixena LV i ORTO BGO , Antaresa i UO.Różnice były , ale nie tak duże jak w przypadku innych wieloelementowych szkiełek.Tu np.dla noszących okulary i chcących oglądać Planety z bardzo dobrą jakością obrazu , okulary Vixena mogą być tym "Złotym Grallem" ze względu na wspomniany ER.Wybór i decyzję o zakupie pozostawiamy do indywidualnych decyzji każdego użytkownika.Jednak warto o nich wspomniec , gdyż to też bardzo dobre Planetarno-Księżycowe szkiełka.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 13 Lis 2020, 19:15

Witam. Takahashi ortho to jak donoszą to to samo co bgo i fuji jama. Sam miałem pentax xw 3.5mm i bgo któregoś z krótszych. Powiem tak. Pentax wygodą i użytecznością bije na głowę te krótkie ortho. Co mi tam po 5% lepszego obrazu jak zaraz po przyłożeniu oka w wilgotną lub zimną noc momentalnie szkiełko zaparowywało. To samo było z tv ploosl 8 i 11mm. Trzeba być masochistą aby obserwować na bezdechu lub latać z suszarką. Można też rozwinąć metry kabli grzejnych i po kłopocie. ALE CHWILLA. Miałem tylko luknąć przed spaniem na Oriona a już bawię się z tym wszystkim 30min zamiast obserwować. :lol:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postkurp | 13 Lis 2020, 20:34

Zwrócić trzeba uwagę, że kiedy Ortho lub jakiegoś Plossla włożymy w kątówkę 1,25" z plastikowym korpusem to na mrozie wszystko nam szybko wystygnie i okularek zacznie parować. Co innego jak włożę Ortho w kątówkę GSO 2" Quartz z korpusem metalowym a do tego też jest słusznych rozmiarów i wagi metalowa przejściówka z clamping ringiem na 1,25". To kawał żelastwa z grubym lustrem i dlatego wolno stygnie ogrzewając włożony okular, który nie paruje przez dłuższy czas.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1574
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostSebastian Ś. | 13 Lis 2020, 20:57

Planety z ortho mi najlepiej ogląda się "sprytnie" bez przykładania oka. Planeta w środku i patrzymy z większej odległości niż ER, nie trzeba przecież widzieć całego pola. Często tak oglądam w okularach korekcyjnych.
 
Posty: 2361
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2020, 21:22

Cześć.

To fakt że jedna z serii Takahashi Orto posiada dokładnie tą samą optykę co Orciaki BGO , Antaresa czy UO i płacimy w tym momencie tylko za markę , ale nie zgadzam się z tym iż Pentaxy XW są jedynie 5% lepsze na osi od dobrych ORTO.To moje zdanie.Pentaxy są dobre ale słabiej wyciągają subtelny i słaby kontrastowo detal Jowisza i łatwiej nam w Orciakach pomimo mniejszego ER wyłowić w pasach np. małe białe owale niż zobaczyć je w Pentaxie XW , gdzie ten detal bardziej zlewa się z otoczeniem.Takie porównanie Pentaxa XW 5mm z ORTO BGO 5mm i TMB Planetary II 5mm w Refraktorze 120ED robiliśmy na Jowiszu o czym już pisałem na łamach Forum , nawet niedawno w kolegi temacie zakupu Refraktora "Zenon".
Okuklar TMB Planetary II 5mm w ogóle nie pokazał tych małych białych owali na tle pociemnienia Jowisza , Pentax XW 5mm pokazał je ale mniej ewidentnie i nie tak białe jak i nie tak oczywisto widziane jako małe białe kropeczki jak było je widać w ORTO BGO 5mm , wszystkie okulary dawały 180X Pow. w Edku 120 marki ORION USA.
A jeszcze lepiej jest w Orto Pentaxa , czy MEADE RG Japan ORTO lub w ZAO , Zeiss , itp.Nie każdy zwraca na to uwagę , ja jednak widzę te różnice i są one dla mnie istotne.
Decyzja wyboru szkiełka należy do jego użytkownika , wszystko zależy od wielu czynników i predyspozycji obserwatora.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2020, 21:25

Sebastian Ś. napisał(a):Planety z ortho mi najlepiej ogląda się "sprytnie" bez przykładania oka. Planeta w środku i patrzymy z większej odległości niż ER, nie trzeba przecież widzieć całego pola. Często tak oglądam w okularach korekcyjnych.


Cześć.
Ja też stosuję ten "Patent" czasami.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 14 Lis 2020, 08:23

Niech nawet różnica wynosi 10% w porównaniu do najlepszych ortho. I co z tego? Ile razy w roku oglądasz te subtelne białe owale? Na dobre przeciętne warunki seria xw dla mnie robi robotę i nie zamierzam wracać do okularów z małą soczewką oczną. Tłuszcz z rzęs bardzo negatywnie wpływa na kontrast w takich okularach a częste czyszczenie tego nie wróży długowieczności powłokom jak i samemu okularowi. Miałem to wiem. Dla mnie było to irytujące. No ale każdy musi przejść własną drogę w poszukiwaniu docelowego sprzętu. Oby jak najkrótszą czego autorowi wątku i wszystkim życzę. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostMichał N. | 14 Lis 2020, 08:30

astrofan napisał(a):Niech nawet różnica wynosi 10% w porównaniu do najlepszych ortho. I co z tego? Ile razy w roku oglądasz te subtelne białe owale? Na dobre przeciętne warunki seria xw dla mnie robi robotę i nie zamierzam wracać do okularów z małą soczewką oczną. Tłuszcz z rzęs bardzo negatywnie wpływa na kontrast w takich okularach a częste czyszczenie tego nie wróży długowieczności powłokom jak i samemu okularowi. Miałem to wiem. Dla mnie było to irytujące. No ale każdy musi przejść własną drogę w poszukiwaniu docelowego sprzętu. Oby jak najkrótszą czego autorowi wątku i wszystkim życzę. Pozdrawiam.


Potwierdzam i zgadzam się w 100% też wolę Pentax XW niż rasowe orto. Porostu komfort i wygoda patrzenia w okular.
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

Postkurp | 14 Lis 2020, 09:59

Miałem i mam sporo okularów różnej konstrukcji optycznej poczynając od wieloszkłowców o szerokim polu a kończąc na rasowym Ortho. Jedynymi okularami , które w moim ED100 SW nie dają żadnego zafarbu na obrzeżach jasnych obiektów typu Księżyc czy Wenus są właśnie Ortho i niektóre Plossle, a obrazy kulek dawane przez Ortho Fujiyama HD 18mm rozdzielczością i krystalicznością obrazu kładą wszystko co miałem innego w podobnej ogniskowej.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1574
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 14 Lis 2020, 11:55

astrofan napisał(a):Niech nawet różnica wynosi 10% w porównaniu do najlepszych ortho. I co z tego? Ile razy w roku oglądasz te subtelne białe owale? Na dobre przeciętne warunki seria xw dla mnie robi robotę i nie zamierzam wracać do okularów z małą soczewką oczną. Tłuszcz z rzęs bardzo negatywnie wpływa na kontrast w takich okularach a częste czyszczenie tego nie wróży długowieczności powłokom jak i samemu okularowi. Miałem to wiem. Dla mnie było to irytujące. No ale każdy musi przejść własną drogę w poszukiwaniu docelowego sprzętu. Oby jak najkrótszą czego autorowi wątku i wszystkim życzę. Pozdrawiam.


Cześć.

Zacytuję co napisałem powyżej w poście:

"Decyzja wyboru szkiełka należy do jego użytkownika , wszystko zależy od wielu czynników i predyspozycji obserwatora".

Swoją drogą to posiadam zarówno: Pentaxy XW , TV Delosy , TV De LITE , TV Naglery , itp.
Jednak gdy są wyśmienite warunki Seeingowe to po oglądanku wymienionymi szkiełkami sięgam do drugiej walizki z dedykowanymi planetarnymi maleństwami.Nie tylko z Orciakami , ale z przeróżnymi okularami dedykowanymi do oglądania Planet.Między innymi kulary Orto pokazują jednak więcej.Wystarczy że raz w roku , ale zobaczę , natomiast w innych szkiełkach niestety nie lub na pograniczu dostrzeżenia.Na tym to polega i dlatego się stosuje dedykowane okulary , aby zobaczyć więcej jak są ku temu warunki.Ot tak uważam i tak praktykuję... :D "Wolność Tomku w swoim domku". :D
Przy okazji do Planet seria okularów TV DE LITE jest lepsza od Pentaxów XW i również z bardzo komfortowym ER-20mm.
W Pentaxach XW lubię ten ładny kolorek Księżyca i Planet w porównaniu do TV Delosów , gdzie obrazy nie są tak barwne.
Dobrze posiadać przeróżne szkiełka , gdyż każdy z okularów pokazuje Planety w trochę innym wydaniu , innej kolorystyce z innym kontrastem i często pewien detal wypada lepiej w danym szkiełku niż w drugim.Dlatego niektóre ogniskowe okularów u mnie się dublują.
Pięknego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 26 Lis 2020, 20:10

Hej.
Dzięki za odpowiedzi.
Mam jeszcze pytanie odnośnie jakości obrazu niezależnie od wybranego okularu.
Czy warto schodzić poniżej umownie określonej źrenicy wyjściowej 0,7mm? (od razu przypomina mi się S.P. Janusz, który jak mantrę powtarzał że zejście poniżej tej źrenicy na Planetach nic więcej nie wnosi a tylko zaczyna rozmywać tarczę).
Z mojego doświadczenia wynika że super kontrast uzyskuje się przy źrenicy około 0,9-1mm. Przy 0,7-0,6max. mamy dobry szczegółowy detal, wszystko poniżej to robi się mydło + u mnie widzę już pełno paprochów i dużą centralną przeszkodę, bo na oku w osi "cuś".
Po prostu zastanawiam się czy schodzić poniżej w.w. wartości, czy lepiej trzymać się granicy źrenicy 0,6mm max co da mi powiększenie x200 i okular 4,5mm. A co ja się naczytałem o cudownej przewadze szkieł ED i Apo nad achromatami (nie mówię o jakości detalu na obrazie), gdzie achro wyciąga max użyteczne 1,5x średnicę a ED i APO mogą i ponad x2 średnicę pociągnąć.....tylko pytanie jaki to będzie obraz przy źrenicy 0,5mm i niżej?, nie wyobrażam sobie tego....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postchondryt | 26 Lis 2020, 20:46

Witam.
Ja osobiście staram się nie schodzić poniżej 0,7 choć tu dużo zależy od obserwatora i obserwowanych obiektów. Dla mnie planety poniżej zrenicy 0,7 są już za ciemne natomiast na Księżycu światła mamy pod dostatkiem i można pociągnąć nieco dalej, podobnie przy obserwacji gwiazd podwójnych, warto czasami przesadzić z powiększeniem aby je rozdzielić.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2020, 00:18

Witajcie.
Tomaszu Edek 120mm jak dobry optycznie to na Jowiszu 200X całkowity max. potem już więcej nie dostrzeżemy i tracimy zbyt wiele na jakości obrazu.Na Saturnie wytrzyma z dobrym obrazem około 225X , Mars też podobnie jak Jowisz max. 200X , Na Księżycu można nawet dojść do 300X z ostrym obrazem , ale robi się już ciemno i mniej kontrastowo , ale jest nadal w miare ostro.To tak na podstawie z praktyki oglądania Edkami 120mm w naszym Obserwatorium , których posiadaliśmy około 5-6 sztuk różnych marek , SW , ORION USA , SW Equinox , ORION EON USA , itp.Więcej nie Polecam , sprawdzone od lat w praktyce , najlepsze obrazy Planet od 150X-180X , Księżyca do około 225X.Nawet przy MEGA Dobrych warunkach Seeingowych , więcej nie Polecam.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 27 Lis 2020, 00:22

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.
Tomaszu Edek 120mm jak dobry optycznie to na Jowiszu 200X całkowity max. potem już więcej nie dostrzeżemy i tracimy zbyt wiele na jakości obrazu.Na Saturnie wytrzyma z dobrym obrazem około 225X , Mars też podobnie jak Jowisz max. 200X , Na Księżycu można nawet dojść do 300X z ostrym obrazem , ale robi się już ciemno i mniej kontrastowo , ale jest nadal w miare ostro.To tak na podstawie z praktyki oglądania Edkami 120mm w naszym Obserwatorium , których posiadaliśmy około 5-6 sztuk różnych marek , SW , ORION USA , SW Equinox , ORION EON USA , itp.Więcej nie Polecam , sprawdzone od lat w praktyce , najlepsze obrazy Planet od 150X-180X , Księżyca do około 225X
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dzięki Krzysztof.
To by się zgadzało z moimi pierwszymi wnioskami.
Co ciekawe bardzo podobnie jest z Achromatem ZEN120mm, bardzo dobre obrazy ox185, nawet bez filrta Fringe Killer na tym powiększeniu jest bardzo dobry detal jak na achromat. Tak x200-225 już tylko z filtrem FK ale kontrast delikatnie już traci. Mowa o Jowiszu i Marsie.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2020, 01:01

Tomaszu , ja też zawsze bez względu na sprzęt jak ma dobrą optykę to 1,5XD i jest przy dobrym Seeingu OK.Ale...długo ogniskowe Refraktory AC 2XD czy ED 2XD , wysokiej jakości Maki 2XD , wysokiej jakości APO nawet 3XD :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 27 Lis 2020, 14:20

Używam z edkiem 120 ortho Zeissa O-10. Może jestem już ślepy, ale nie widzę wyraźnej różnicy jakościowej w porównaniu z chińskim szerokokątnym zwyklasem Svbony 9mm. Aberracja, precyzja rysunku, kontrast - porównywalne. Tyle że chinol ma gigantyczne pole widzenia w porównaniu z orciakiem - na Księżycu ta różnica jest powalająca.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Posttomeczz | 27 Lis 2020, 16:25

mialem 3 lub 4 rozne ed120

Bardzo dobrze mi sie tym teleskopem oglądało Saturna.

Mars i Jowisz były zbyt wymagające do egzemlarzy ed120 ktore mialem. Jowisz zażółcony i uciekał przez to kontrast. A tylko teleskop o dobrym kontrascie dobrze pokaze jowisza. Zadne lustro tego nie zrobi. Mars podobnie, zawsze nieostry. Dopiero jak obok ed120 (equinox) postawiłem fs102 to zobaczyłem co znaczy dobra soczewka na Marsie i Jowiszu. Fluoryt ma ciut chłodną barwe i na Jowiszu bardzo dobrze się ten rodzaj szkła sprawuje.
Ed120 ponadto lubi blinkowac (duszki) na bardzo jasnych obiektach. Lubie ogladac planety w niewielkich powiekszeniach 120-150x i zawsze mnie to denerwowalo.

Do czego dążę. Mnie się w ed120 dobrze oglądało okuarami lvw. Miały chłodnawą barwę, tłumiły transmisję i najlepiej likwidowały blinkowanie (duszki/otoczki w okolo Marsa i Jowisza).

Moim zdaniem do Marsa i Jowisza ed120 to słaby teleskop, znacznie lepszy jest jego mniejszy brat ed100. Wiec za duzo nie ma co cudowac z okularami bo i tak to niewiele da.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat