Okular Planetarny do ED120

Postkk | 27 Lis 2020, 16:55

Lulu wspomniał że nie widział różnicy między ortoskopem a okularem szerokokątnym.
Używałem przez długi czas monocentryków tmb do małych źrenic - 0.8-1.3mm. W przeciętnych warunkach różnica faktycznie mikra albo wręcz żadna z dowolnym porównywanym okularem. Niemniej jednak czasem jak seeing i pogoda pozwalały to różnice były widoczne na pierwszy rzut oka. Dość szokujące wrażenie muszę przyznać. Zazwyczaj w takich porównaniach różnice są niewielkie, a tutaj po prostu kłuły w oczy. Niemniej jednak monocentryk to bardzo specjalistyczny okular o bardzo wąskim zastosowaniu. W przypadku ortoskopów mam takie same doświadczenia - warunki atmosferyczne znacznie wpływają na obraz i mogą zafałszować potencjał.
Wampum kiedyś miałem petzvala 150mm bressera. Teoretycznie miał wyeliminowaną aberrację sferyczną także krok do przodu w jakości obrazu w stosunku do zwykłych dubletów achromatycznych ale „Przypadkiem” się złożyło pewnego dnia że pojawiły się chmury zakrywające Jowisza. Przygasł co najmniej 50% w jasności. Obserwowałem sobie wtedy tranzyt jednego z księżyców. Powiem tak: zero widocznej aberracji chromatycznej i rewelacyjny widok przez taki „naturalny filtr nd”. Spróbuj ze swoim zenkiem jak będziesz miał okazję.
ED120 to dla mnie dziwna tuba, ani to planetarne ani DS-owe, taki uniwersalny kompromis? A może baza do rozbudowy pod określone zastosowanie?
Ostatnio edytowany przez kk, 27 Lis 2020, 17:23, edytowano w sumie 1 raz
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostSebastian Ś. | 27 Lis 2020, 17:20

Potwierdzam, porównywałem kilka razy Zooma Baadera do ortho circle-v i fujiyamy hd. Przy przeciętnych warunkach praktycznie zero różnicy, Zoom mi wystarcza. Przy dobrych widać od razu różnicę.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlulu | 27 Lis 2020, 18:31

kk napisał(a):(...) ale „Przypadkiem” się złożyło pewnego dnia że pojawiły się chmury zakrywające Jowisza. Przygasł co najmniej 50% w jasności. Obserwowałem sobie wtedy tranzyt jednego z księżyców. Powiem tak: zero widocznej aberracji chromatycznej i rewelacyjny widok przez taki „naturalny filtr nd”. Spróbuj ze swoim zenkiem jak będziesz miał okazję.


Bardzo trafna obserwacja. Przy 120 mm Mars tak potrafi jarzyć, że tarcza po prostu razi wzrok.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2020, 19:44

Witajcie.
Polecam Orciaka 5mm np. BGO , Antares , UO.Pamiętam Jowisza w 120ED , 180X , białe owale w pociemnieniu , trzy maleńkie kropeczki , widziane ekstra tylko w tym Orciaku 5mm BGO , Pentax XW 5mm słabiej jak i w TS HR Planetary w ogóle nie było ich widać.Zlały się z otoczeniem , zdecydowanie najsłabszy okular.
120ED jest słabszy od 100ED co jest normalną sprawą przy tym "F" i "D" , ale pokazuje pomimo swoich większych wad jednak więcej na Księżycu i Planetach od 100ED.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 27 Lis 2020, 19:55

Popatrzcie na Słońce przez taki naturalny filtr mgłowy. Widoki bardzo dobre bez żadnych dodatkowych przyciemnień. Trzeba tylko co chwila zerkać na niebo aby mgła nie zanikła bo można uszkodzić wzrok.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 27 Lis 2020, 20:10

Podczas tej mgiełki na niebie Planetki są faktycznie fantastyczne , wielokrotnie też tego doświadczyłem podczas oglądania. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 28 Lis 2020, 00:16

To było też wielokrotnie stwierdzone podczas fotografowania - jeżeli powietrze jest stosunkowo spokojne, takie wysokie delikatne chmury potrafią bardzo poprawić jakość detalu. No - w każdym razie od momentu gdy ktoś tak kiedyś powiedział, to można się tego dopatrywać tłumacząc sobie w ten sposób lepsze efekty uzyskiwane od czasu do czasu ;-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 28 Lis 2020, 02:14

Cześć Łukaszu.
Nie jestem meteorologiem , ale myślę że taki stan atmosfery sprzyja korzystnym warunkom Seeingowym , myślę że spokój w atmosferze jaki panuje podczas takich warunków oprócz tego "naturalnego filltra" też sprzyja obserwacjom wizualnym???Myślę że występowanie takich chmurek "mgiełki" jest z warunkami Seeingowymi jakoś powiązany???
Musze dopytać Kolegi Zbyszka ZP53.Kolega Zbyszek jest mgr Astronomii i bardzo dobrym meteorologiem.Jak pamiętam wykład w Planetarium w Chorzowie ile to mamy rodzai i rodzin samych tylko chmur , to Hah... szczerze , zawrót głowy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 28 Lis 2020, 22:24

Hej! Ja myślę że gdyby tu istniała tak prosta zależność między występowaniem konkretnych rodzajów chmur a seeingiem i jakością detalu, to już dawno byłaby ona wychwycona i oswojona do formy jakiegoś narzędzia pozwalającego wyławiać takie warunki z prognoz pogody i wyszukiwać z wyprzedzeniem warunki sprzyjające obserwacjom. Ale może się mylę i narzędzie takie czeka na wymyślenie? :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 29 Lis 2020, 00:55

Cześć.
Ta mgiełka czy chmurki , dziwnym trafem jak występują to sprzyjają im bardzo często dobre też warunki Seeingowe ,stabilność w atmosferze.Stąd mój taki powiedzmy domysł , że może to się ze sobą jakoś da połączyć. :)
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER1 | 02 Gru 2020, 18:58

Abbe ortho Takahashi to okulary klasy ZAOI ,panowie wiem co mówię..
Jest duża jesnijszym ortho.od innych markowychy ortho., posiada lepszą optyke i transmisje od BGO co sprawdzal Marcin ale nie jest wygodnym okularem od 6mm w dół.

Takahashi robi swoje 1.25' katowki w plastykowych obudowach i z pewnością nie ma to wpływu na szybsze lub wolniejsze mrożenie sie okularu.
Do refractorow dobrej klasy potrzebne sa pryzmaty a nie lustra gdyż właśnie pryzmat daje bardzej kontrastowe,punktowe obrazy.
Żadne dielektryki nic tu nie zminia a wrecz przeciwnie...tzn.jesli warstwy nie sa prawidlowo nałożone to ich sumaryczne błędy stawiają je za zwyklymi lustrami ...

Aby moc docenić walory okularu musisz miec :

-Wysokiej klasy APO, najlepiej fluoryt
-B.dobre warunki obserwacyjne
-miarowy wzrok .

Jesli spełnisz 2 punkty z 3 to masz szansę dotrzeć różnice miedzy kiepski i wybitnym okularem, jesli tylko jeden to zapomnij...
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 02 Gru 2020, 20:15

Cześć.
Jak wpadną mi w łapki to chętnie je porównam z posiadanymi okularami Orto.
Pięknego Nieba. :)
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostEternal84 | 07 Sty 2021, 22:48

W CN dużo dobrego piszą o Takahashi TOE. Ponoć ostrzejsze i wygodniejsze z umiejscowieniem oczu od TV DeLite pomimo, że ER wynosi raptem 10 mm. Ciekawe czy ktoś z forum może to potwierdzić.
Lornetki: Kowa 6.5x32 BD II XD
Fujinon 10x50 FMT-SX2
 
Posty: 169
Rejestracja: 19 Mar 2017, 15:38

 

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2021, 02:57

JOKER1 napisał(a):Abbe ortho Takahashi to okulary klasy ZAOI ,panowie wiem co mówię..
Jest duża jesnijszym ortho.od innych markowychy ortho., posiada lepszą optyke i transmisje od BGO co sprawdzal Marcin ale nie jest wygodnym okularem od 6mm w dół.

Takahashi robi swoje 1.25' katowki w plastykowych obudowach i z pewnością nie ma to wpływu na szybsze lub wolniejsze mrożenie sie okularu.
Do refractorow dobrej klasy potrzebne sa pryzmaty a nie lustra gdyż właśnie pryzmat daje bardzej kontrastowe,punktowe obrazy.
Żadne dielektryki nic tu nie zminia a wrecz przeciwnie...tzn.jesli warstwy nie sa prawidlowo nałożone to ich sumaryczne błędy stawiają je za zwyklymi lustrami ...

Aby moc docenić walory okularu musisz miec :

-Wysokiej klasy APO, najlepiej fluoryt
-B.dobre warunki obserwacyjne
-miarowy wzrok .

Jesli spełnisz 2 punkty z 3 to masz szansę dotrzeć różnice miedzy kiepski i wybitnym okularem, jesli tylko jeden to zapomnij...


Cześć Jacku.
Podlinkuj konkretnie które te szkiełka Taka.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 12 Sty 2021, 04:13

Ostatnio edytowany przez Lukacz, 12 Sty 2021, 04:19, edytowano w sumie 1 raz
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2021, 04:18

Cześć.
Jeżeli te to czytałem swego czasu o nich na CN iż optyka jak w BGO Orto z tej samej fabryki.
Ludzie na zachodzie testowali i porównywali , stwierdzali że w praktyce dają takie same obrazy jak ORTO BGO i płacimy raczej za Markę i optykę w innej obudowie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 12 Sty 2021, 04:23

Krzysztof, dorzuciłem link, też z CN. Przeczytaj co o nich pisze Bill Paolini.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2021, 06:18

Przeczytałem przed chwilą , zatem myślę najlepsze będzie jednak porównanie w praktyce.Jak nie tak duże różnice to nie wiem czy gra jest warta świeczki.Kiedyś jak pisałem wcześniej czytałem o nich że są właśnie jak Orto: UO , Antares i BGO.Dlatego wstrzymałem się z ich zakupem.Są też inne lepsze Orto dostępne z drugiej ręki , które widuję w USA na giełdach Astromart i CN.Co prawda są droższe , ale opinie mają raczej sprawdzone i pewne.
Zakupy w U.K. teraz już obarczone dodatkowymi opłatami i nie opłaca się chyba raczej kupować w sklepach U.K.
Może ktoś będzie posiadał takowe Orto Taka na Zlocie Kudłacze 2021r. , wtedy chętnie je porównam z moją mieszanką Orto: Antares , BGO , UO , Zeiss i Parks Japan.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 12 Sty 2021, 06:47

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Jeżeli te to czytałem swego czasu o nich na CN iż optyka jak w BGO Orto z tej samej fabryki.
Ludzie na zachodzie testowali i porównywali , stwierdzali że w praktyce dają takie same obrazy jak ORTO BGO i płacimy raczej za Markę i optykę w innej obudowie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Myślę że warto jednak sprawdzić naocznie i wtedy wyciągnąć wnioski. W mojej ocenie BGO to co najmniej półka niżej. Tak, fabryka ta sama (OHI) ale to nie jest ten sam okular.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2021, 06:56

W takim układzie jak piszesz , koniecznie muszę je porównać.Teraz to dałeś mi "strzał w kolano". :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 31 Sty 2021, 15:32

Z mojego doświadczenia. Obserwacje w Fs102, za każdym razem w ortho Takahashi względem BGO jest ostrzej, kolory żywsze, bez zafarbu, znikoma dystorsja na samym brzegu, granicy szkła z oprawą. W BGO w zakrzywienie lini pionie było praktycznie 15%.
Jeśli ktoś lubi szczegóły, to Takahashi jest okularem dla niego.
Był wygodniejszy od TMB i na jego poziomie ostrości. W Abbe ortho Takahashi lepsze są biele to na pewno.
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 31 Sty 2021, 16:33

Cześć.
Dobrze wiedzieć , Refraktor Takahashi jest tak dobrym sprzętem że wykaże dość istotnie różnice pomiędzy tymi okularami.
Najważniejsze są dla mnie obrazy na osi , mniej tu przykładam wagę do obrazów brzegowych pola widzenia.
Dzięki za wiadomość , zatem myślę jak trafi się okazja to nabędę jakiś Taka-Takiś Abbe Orto. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2021, 20:47

Witajcie.
Orciaki Takahashi sprawdzone i porównane z moimi Orto Antares i BGO.
Wynik taki iż sprzedałem wszystkie moje Orto i zakupiłem Orto Takahashi Abbe MC: 25mm , 18mm , 12,5mm , 9mm , 7mm , 6mm , 5mm.
Orto Takahashi Abbe MC 5mm i 7mm we wcześniejszym wydaniu w tulejkach 0,965" z red. na 1,25" , gdyż nie ma takich ogniskowych w nowej serii a reszta to nówki z nowej serii.Oglądałem tymi Orciakami m.in. i porównywałem na naszym tegorocznym Zlocie Kudłacze Sierpień 2021r. z moimi już byłymi okularami Orto w wysokiej jakości Refraktorze Kolegi Łukasza Luk99 Takahashi TOA 130 oraz Marcina Refraktorze Takahashi FS102
Okularki są świetne , niebawem dokupię jeszcze ogniskowe 4mm i może 32mm , tak aby seryjka była cała Takahashi.
Dziękuje kolegom za dobre sugestie , dzięki temu zmieniłem bardzo dobre Orciaki Antares i BGO na jeszcze lepsze Orciaki Takahashi.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat