okularki (bino) planetarne do dobsona 10"

PostHeng | 14 Lis 2020, 12:04

Witam
Chciałbym zakupić szkiełko do planet, jakie polecacie do dobsona 10"?
lvw są zwykle polecane jako docelowe ale już ich nie produkują (za stare?) czy może wypuścili nowsze lepsze i lżejsze ?
Maja zostać przy dobsonie 10"
czy np Okular Explore Scientific 15mm (52 stopnie) bedze odpowiedni ?
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Heng, 22 Lis 2020, 21:17, edytowano w sumie 1 raz
:(
 
Posty: 45
Rejestracja: 19 Paź 2010, 18:41
Miejscowość: Bielsko-Biala

 

PostSebastian Ś. | 21 Lis 2020, 19:13

Jeżeli zależy Ci tylko na jakości obrazu to zdecydowanie jakieś dobre japońskie ortho. Sporo jest na rynku wtórnym za granica. Z dostępnych w sklepach to Fujijama HD Ortho albo Takahashi Abbe. Wybór BCO też nie jest zły ;) są trochę cieplejsze.

Wygodniejsza opcja ze względu na pole i ER są np. Pentaxy XW. Bez prowadzenia będzie pewnie wygodniej.
 
Posty: 2361
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postoptyk | 22 Lis 2020, 00:30

Mnie jakoś te krótkie LVW wogóle nie przypadły do gustu, ale możliwe, że to wina jakości obiektywu telepa i warunków.
Długie i średnie LVW bez zarzutu były jednak w tym samym czasie (obraz bardzo klarowny).

A kolega nie ma chrapki na pozostałe obiekty na niebie?
Czyli pola bliższe 82 stopniom? Zapewniam, że raz zasmakowane w dobrym sprzęcie, nie pozwolą na długo o sobie zapomnieć i śnią się po nocach. :wink:
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

PostHeng | 22 Lis 2020, 21:07

Zasadniczo chciałbym coś fajnego do planety. pentaxy odpadają ze względu na cene/zastosowanie
Nie dopisałem że chodzi o okularki do Bino
i tu mam problem.Aktualnie mam wkręcony barlow x2 w bino aby ostrzył i działa.
Mam 18 orto przydały by się 32 i cos koło 12 ale nie wiem czy tedy droga
Może lepiej było by podnieść lustro pozbyć się barlowa a do oglądania "na pirata" dorobić przedłużka 1,25/2" 100mm
ale czy to jest wyjście ? nie zrodzi to nowych problemów np wyciąg ?

optyk napisał(a):A kolega nie ma chrapki na pozostałe obiekty na niebie?
Czyli pola bliższe 82 stopniom? Zapewniam, że raz zasmakowane w dobrym sprzęcie, nie pozwolą na długo o sobie zapomnieć i śnią się po nocach. :wink:


okazuje się ze wzrok już nie ten :(
:(
 
Posty: 45
Rejestracja: 19 Paź 2010, 18:41
Miejscowość: Bielsko-Biala

 

PostPiotrek K. | 22 Lis 2020, 22:13

Nie wiem jak się 12 mm sprawdzi w bino w niutku, miałem okazję przez chwilę potestować tylko w mono, i było całkiem przyzwoicie z Celestronem X-cell LX. Natomiast w bino w Maku te okulary są barszo dobre. Można je dostać na Ali w całkiem rozsądnych pieniądzach, niecałe 6 stów za parkę. Mi one bardzo podeszły, są zdecydowanie lepsze niż TS HR czy BST, mają lepszą transmisję, i mniejsze odblaski. Może warto takich spróbować?
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 23 Lis 2020, 09:11

Heng napisał(a):Zasadniczo chciałbym coś fajnego do planety. pentaxy odpadają ze względu na cene/zastosowanie
Nie dopisałem że chodzi o okularki do Bino
i tu mam problem.Aktualnie mam wkręcony barlow x2 w bino aby ostrzył i działa.
Mam 18 orto przydały by się 32 i cos koło 12 ale nie wiem czy tedy droga
Może lepiej było by podnieść lustro pozbyć się barlowa a do oglądania "na pirata" dorobić przedłużka 1,25/2" 100mm
ale czy to jest wyjście ? nie zrodzi to nowych problemów np wyciąg ?

optyk napisał(a):A kolega nie ma chrapki na pozostałe obiekty na niebie?
Czyli pola bliższe 82 stopniom? Zapewniam, że raz zasmakowane w dobrym sprzęcie, nie pozwolą na długo o sobie zapomnieć i śnią się po nocach. :wink:


okazuje się ze wzrok już nie ten :(


Cześć.
Lustro można zawsze podnieść na dłuższych śrubach , ale tracimy na czynnej Aperturze i powinniśmy wtedy LW wymienić na większe.To tak przy okazji.Są bowiem plusy i minusy takiego rozwiązania.Polecane okulary przez Kolegę Piotra serii Celestron X-cell LX to dobre szkiełka , optyka MEADE HD S5000 w opakowaniu i w wersji Celestrona.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSetaarius | 30 Lis 2020, 22:14

Rozważ też serię TV Plössl no i może serie Vixen LV, NLV lub SV, SLV, ale musisz o nich poczytać jak będą się sprawować w Twoim przypadku...
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 28 Mar 2010, 11:31
Miejscowość: Bielsko-Biała

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat