Pierwszy sprzęt do astrofotografii,

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostCoremeil | 04 Gru 2020, 12:38

Witam,
jakiś czas temu kupiłem Synte 8" na Dobsonie. Dokupiłem trochę przejściówek, Barlowa, okular planetarny. Próbowałem bawić się w astrofotografie na Dobsonie ale nic ciekawego z tego nie wyszło. Jak dla mnie platforma paralaktyczna również odpada. Myślę że po zakupie montażu, w przyszłości, będę chciał dodatkowo dołożyć jeszcze kamere do guidingu by prowadzenie było jeszcze lepsze.
Drugi problem to taki że mieszkam w mieście. Są dni że nic po za jaśniejszymi gwiazdami nie widać ale są też dni gdzie patrząc w niebo widać zarys drogi mlecznej.
1.Czy takie miejskie zaświetlenie nieba mocno utrudnia astrofotografie?.
2. Przeglądając fora astronomiczne i tematy gdzie ktoś pyta czy jest sens kupować montaż EQ2-3 polecają mu EQ5, potem HEQ5 a jeśli już ktoś jest zdecydowany na HEQ5 to niech lepiej dołoży i kupi EQ6. :lol: Nie chciałbym rezygnować z wizuala i obniżać średnicy teleskopu. Czy taką tubę z Synty 8" można powiesić np na EQ6?
Czy na prawdę warto kupić EQ6 zamiast HEQ5? Różnica w cenie jest spora ale z drugiej strony pewnie jak kupię HEQ5 to po jakimś czasie będę żałował że nie wziąłęm EQ6. Chociaż teraz z chęcią chciałbym mieć pod ręką nawet i EQ2-3 byleby jakieś prowadzenie było. :)
3. Jak wygląda sprawa z trwałością takich montaży? Od zawsze chciałem mieć porządny montaż paralaktyczny. Jest to dla mnie kupa kasy i nie chciałbym by np po 2 latach i upłynięciu gwarancji pojawiły się jakieś luzy. Czy ewentualne zużyte części można dostać i wymienić na nowe?
4. W sklepach są dostępne różne wersje tego samego montażu np HEQ5 albo HEQ5 Pro, również z pilotem SynScan. Czy jest jakaś wersja którą warto się zainteresować?
Myślę że na początek mógłbym kupić sam montaż i pobawić się w astrofotografię z wykorzystaniem aparatu i zwykłego obiektywu.
Jest w stanie ktoś mi doradzić?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 15 Gru 2007, 18:30
Miejscowość: Rumia 54.58°N 18.40°E

Postlulu | 06 Gru 2020, 16:41

Kolego, po pierwsze przeanalizuj swój schemat postępowania z teleskopem - jaką drogę musisz pokonać aby go wynieść, schody, drzwi itp. Potem proponuję abyś spróbował swoich sił w dźwiganiu montażu EQ6 na statywie i ocenił na ile realne jest przemieszczanie się z czymś takim w Twoich warunkach. Montaż z przeciwwagami i statywem, jeszcze bez założonego na niego sprzętu, może ważyć i 35kg. W wypadku HEQ5 może to być ok. 27kg. Worek cementu waży dla porównania 25 kg. Dasz radę to taszczyć tak aby nie narazić na uszkodzenie? Moim zdaniem od takich pytań warto zacząć analizę, a nie wszyscy zadają je sobie na czas... Oczywiście ludzie radzą sobie nawet ze sprzętem ważącym 150 kg (wózki itp.), ale nie każdy jest gotowy na taki hardcorowy sport...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat