Uzupełnienie reflektora GSO 10"

PostRyszard6669 | 13 Gru 2020, 00:49

Witam wszystkich, jako, że to mój pierwszy post na forum, to skorzystam z okazji i - witam wszystkich serdecznie. :) Zakupiłem Reflektor - od GSO 10" na dobsonie - właściwie to będzie mój pierwszy kontakt z astronomią - kiedyś, jeszcze jako dzieciak miałem jakiś zabawkowy refraktor, ale no to się ograniczało, do obserwacji księżyca. Astronomią i fizyką interesuję się w sumie od dziecka. Po miesięcznych poszukiwaniach zdecydowałem się na reflektor, a że wszyscy polecali 8", to wziąłem 'na zaś' a jakże.
Zaraz po zamówieniu zacząłem się rozglądać nad dodatkowymi akcesoriami, no więc przeczesując fora, spotkałem się z opinią, że podstawowe okulary są 'kitowe', chociaż 30mm jest znośna, ale do sedna - wiem, że to już spory sprzęt i wymaga dobrych okularów, ale nie chcę się zagalopować. 9mm jest ponoć beznadziejna, a na samym początku chcę się skupić na obserwacji planet, tym bardziej, że zbliża się koniunkcja, chociaż pogoda nie zapowiada się dobrze. Dodam, że noszę okulary wada wzroku około -2, i lekki astygmatyzm na prawym oku.

Przeglądałem oferty okularów, znalazłem Celestrony SW 66' pełną gamę - tj. 6" 9" 15" 20" dosyć tanio, czy te okulary są w ogóle czegoś warte? Czy nadadzą się do teleskopu o takiej światlosile? Chciałbym mieć różne rozmiary okularów, żeby wiedzieć, co mi tak naprawdę odpowiada i na czym mam się docelowo skupić, a nie chce wyrzucić pieniędzy w błoto, mimo, że to niewiele, czy 'kitowe' okulary powinny mnie póki co zaspokoić? Drugie pytanie, w jaki filtr planetarny i czy w ogóle się zaopatrzyć na początek?

Pozdrawiam serdecznie.

@edit. Zakupiłem używkę TS HR Planetary 6mm 58 stopni 1,25", tak więc rezygnuję z tych SW, By się przydało jeszcze coś 15mm, czy może lepiej kupić barlowa 2" i korzystać póki nie dozbieram na coś lepszego z powiększonej 30mm?
 
Posty: 1
Rejestracja: 13 Gru 2020, 00:27

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat