Teleskop do obserwacji Saturna

Poststonechat | 14 Gru 2020, 22:20

Hej wszystkim :),
Jestem zupełnia zielona w temacie obserwacji astronomicznych, moją działką są obserwacje ornitologiczne. Pewnie by mnie tu nie było, gdyby nie chęć spełnienia marzenia mojej Mamy o obserwacji Saturna. Nie raz już próbowała używać do tego celu mojej ptasiarskiej lornetki albo lunety, ale to się oczywiście nie nadaje. Jako że moja Mama ma za sobąciężki rok a ja wreszcie zaczęłam zarabiać jakieś pieniądze, to w tym roku chciałabym jej zrobić prezent i kupić sprzęt, przez który faktycznie można coś zobaczyć. Z tego powodu już któryś tydzień z rzędu przeglądam forum i szukam odpowiedzi na moje pytanie. Na początku szukałam po prostu dobrego stosunku jakości do ceny i tutaj już prawie kupiłam GSO Dobson 8" (i do tego koniecznie soczewkę Barlowa, z tego co się zorientowałam). Myślałam, żeby zamknąć sięw cenie 2 tyś złoty i stąd ten wybór. Nie mam już czasu wyczekiwać okazji na rynku wtónym, dodatkowo większosć ofert pochodzi z innych części Polski (ja pochodzę ze skromnej Lubelszczyzny, która jest dla mnie najpiękniejsza, chociaż dla innych to Polska C). Chyba że macie na oku jakieś sensowne używki do kupienia na już, najlpiej z wysyłką, to chętnie rozważę :)
No właśnie, miałam kupić, ale potem poczytałąm jeszcze wrażenia osób, które patrzyły przez ten teleskop na marsa i były mocno rozczarowane. Mnie chodzi o to, żeby było widać pierścienie Saturna (w sprzyjających warunkach), a planeta nie musi być na pół pola widzenia. Te tak zwane DS-y mniej mnie w tym momencie interesują*. Może więc powinnam postawić na coś innego niż GSO Dobson 8"? Jeśli chodzi o zakup lepszych okularów w przyszłości i wtedy przekroczenie budżetu, to sprawa jest otwarta i w przyszłości mogłabym dokupić coś fajnego, ale nie na ten moment, bo trzeba jeszcze kupić inne prezenty.
Będę wdzięczna za każdą opinię.

* Jak się naczytałam tych wszystkich Waszych postów, to niebo mnie nieco zaciekawiło i może też będę się rozwijać w tym kierunku, więc możliwość obserwowania innych obiektów niż planety może się przydać ;). Na ten moment nie jest jednak priorytetem
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Gru 2020, 21:33

 

Postmarak | 15 Gru 2020, 16:21

Ja polecam mak127, ale używany bo coś mocno podrożały nowe. Żeby miał w komplecie szukacz, kątówkę. Okular do tego w przedziale 8 - 11 mm. Explore scientific 8,8 mm, 82" lub 11 mm, 82" będzie dobry. Do tego potrzeba jakiś astronomiczny statyw z montażem z mikroruchami najlepiej. Saturna da się tym zobaczyć w dość dobrej jakości jak są dobre warunki.
A w przyszłości radzę kupić binookular i drugi taki sam okular. Widok jak w lornetce o wiele lepszy niż jednooczne patrzenie.
Mak 180, 2xmeade mwa 10 mm, 2xES 4,7 mm, bino WO, 2xSwan 20 mm, 2xGSO 32 mm,, 2xtmb 4 mm, Tele vue powermate x3, x2,5, x5, GSO ALT-AZ
 
Posty: 11
Rejestracja: 10 Kwi 2018, 03:09

 

PostSebastian Ś. | 15 Gru 2020, 16:28

Na widoki planet wpływa wiele czynników, nie tylko sam teleskop ale też okular, a przede wszystkim warunki w danym miejscu i czasie i poprawne wychłodzenie zestawu. Dobre warunki trafiają się dość rzadko, więc najlepszy sposób to obserwować często.

Z zestawów które widzę jako trochę bardziej planetarne ale dalej uniwersalne to właśnie albo Mak 127 + AZ4 albo Synta 6". Do tego jakieś przyzwoity okular ortho na planety i szerokokątny do DSów.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKarol | 15 Gru 2020, 16:35

A napisz może jakie te lornetki i lunetę masz. Pierścienie Saturna widać już przy 10-20x powiększania. Luneta tyle go nie ma ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostSkarthur | 15 Gru 2020, 16:42

Jeżeli miałby być nowy to chyba może być problem z Makiem 127. To bym polecał np. Refraktor 90/900 na EQ3-2. Tubę można później zawsze zamienić na Maka. A orzez ta Tubę się już zobaczy Saturna bez problemu. I do tego jakiś okular Ortho 6mm :)
Barlow nie jest konieczny wtedy
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostSebastian Ś. | 15 Gru 2020, 17:18

Jeżeli jeszcze nie widziałaś tego linka to tutaj mniej więcej pokazane jest czego się można spodziewać w wizualu.

http://www.deepskywatch.com/Articles/wh ... scope.html
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Poststonechat | 15 Gru 2020, 18:36

Karol napisał(a):A napisz może jakie te lornetki i lunetę masz. Pierścienie Saturna widać już przy 10-20x powiększania. Luneta tyle go nie ma ?


Lornetka 10x. Luneta 38 x . Kiedy próbowałam ustawić cokolwiek w lunecie to był miniaturowy jasny punkcik. Te nawet gorsze teleskopy mają chyba jednak znacznie lepsze powiększenia? Ale dziękuję za tę uwagę, nie miałam pojęcia że już przy takim powiększeniu można coś dojrzeć :)

Skarthur napisał(a):Jeżeli miałby być nowy to chyba może być problem z Makiem 127. To bym polecał np. Refraktor 90/900 na EQ3-2. Tubę można później zawsze zamienić na Maka. A orzez ta Tubę się już zobaczy Saturna bez problemu. I do tego jakiś okular Ortho 6mm :)
Barlow nie jest konieczny wtedy

Ten refraktor 90/900 na EQ3-2 brzmi fajnie. Niestety, po kilku tygodniach czajenia się i czytania wyrywkowo wątków na forum, chyba obudziłam się z ręką w nocniku, bo teraz tego nie można nigdzie kupić :( Są niedostępne w magazynach

A coś takiego?
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing

marak napisał(a):Ja polecam mak127, ale używany bo coś mocno podrożały nowe. Żeby miał w komplecie szukacz, kątówkę. Okular do tego w przedziale 8 - 11 mm. Explore scientific 8,8 mm, 82" lub 11 mm, 82" będzie dobry. Do tego potrzeba jakiś astronomiczny statyw z montażem z mikroruchami najlepiej. Saturna da się tym zobaczyć w dość dobrej jakości jak są dobre warunki.

Sebastian Ś. napisał(a):Z zestawów które widzę jako trochę bardziej planetarne ale dalej uniwersalne to właśnie albo Mak 127 + AZ4 albo Synta 6".

A EQ3-2? Dałby radę? I ten okular 10 mm z zestawu nada się na pierwsze planetarne obserwacje zanim dokupię coś lepszego?

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-127-EQ-3-2-(BKMAK127EQ3-2)-teleskopy-1795.html


Czyli generalnie mówicie, że GSO Dobson 8" nie jest dobrym wyborem w przypadku planet?
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Gru 2020, 21:33

 

PostSkarthur | 15 Gru 2020, 19:05

Jeżeli masz środki na Maka 127 na EQ3-2 to bym brał to.
Ten 90/900 na AZ3 jest moim zdaniem trochę za ciężki. W sensie da się nim obserwować ale do planet trochę nie wygodny. Do tej tuby to jest montażu tylko na jakiś czas do wymiany na lepszy.

A tym okularem 10mm na sam początek już na pewno coś zobaczysz. Ale do planet się doposażyć chociażby w jakiś BCO.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Poststonechat | 15 Gru 2020, 19:46

Skarthur napisał(a):Jeżeli masz środki na Maka 127 na EQ3-2 to bym brał to.

Z tym sprzętem optycznym jest tak, że ostatecznie zakupy wychodzą droższe niż się zakładało. Do fotografii ptaków chciałam kupić tylko obiekty za 4,5tyś do starej lustrzanki, a wyszło, że kupiłam obiektyw za 5,7 tyś i zbieram na nową lustrzankę :P

Jeśli warto brać tego maka127 i udałoby mi się kupić tę ostatnią sztukę na teleskopy.pl to jestem gotowa wziąć (ciekawe tylko w jakim stanie ta ostatnia sztuka...). Czy to się naprawdę lepiej nadaje niż GSO Dobson 8"? Tu na filmiku jest podgląd jak widać planety i pokazują widok przez Syntę Dobson 8" https://www.youtube.com/watch?v=aKhm-950ig8

A co do tego BCO to mogłabym prosić link do jakiegoś przykładowego, który warto byłoby kupić? Żeby mieć jużjakieś pojęcie
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Gru 2020, 21:33

 

PostSkarthur | 15 Gru 2020, 20:14

BCO = Baader Classic Ortho:
https://teleskopy.pl/Okular-Baader-Plan ... -3118.html

Nie miałem okazji patrzeć przez Dobsona 8" na planety więc się nie wypowiem.
Ale montaż paralaktyczny (EQ3-2) ma to do siebie że bardzo łatwo nim jest podążać za planetą jeśli sie go dobrze ustawi. I jeśli sie go przyszłościowo kiedyś doposażyć w napęd to ustawia się go na planetę i można oglądać długi czas bez dotykania teleskopu.
To rozwiązanie z pewnością jest udane do dużych powiększeń (jakich się używa do planet)
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostSmorff84 | 15 Gru 2020, 21:16

Jeśli interesują Cię również obserwacje dzienne to mak 127 ale na montażu Az4 będzie lepszym rozwiązaniem.sam nim czasem ptaki oglądam. Można też do tego maka podpiąć lustrzankę i ustrzelić parę potem choć w tym przypadku obraz w aparacie będzie do góry nogami. Gso 8 to taki bezpieczny teleskop na początek pokaże więcej detalu niż mak 127 ale słabszej jakości miej kontrastowy.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostSebastian Ś. | 15 Gru 2020, 22:01

Montaże AZ (AZ4, Dobson) są bardziej intuicyjne bo sterujesz nimi po prostu góra/dół i prawo/lewo. Nie trzeba ich w żaden sposób ustawiać jeżeli mówimy o manualnych wersjach bez goto/push to. Z drugiej strony takie manualne AZ nie będzie miało prowadzenia przez co trzeba ręcznie prowadzić za obiektem, im mniejsze pole i większe powiększenie tym robi się to bardziej uciążliwe. Problem się w pewien sposób rozwiązuje przy zmotoryzowanym AZ, ale tu dojdzie rotacja pola.

Montaże EQ nawet bez napędów i goto, wymagają podstawowego ustawienia na biegun. Do wizuala wystarczy na oko ustawić na północ i na podziałce swoją szerokość geograficzna. Jest go trudniej przenosić bo potrzebujemy przeciwwagi, głowica mniej poręczna, ale to kwestia dobrego przygotowania do transportu. Z zalet to oczywiście to że nawet bez napędu łatwiej śledzi się obiekt w dużych powiększeniach, natomiast z napędem można sobie ustawić np planetę/krater i zostanie w centrum na tyle długo na ile mamy ustawienie na biegun poprawne ;) (EDIT: I dokładne prowadzenie ale to nie na ten wątek)

Do obserwacji w większości księżycowo planetarnych zawsze polecam EQ, pomimo tego że mogą być trudności w ustawieniu dla początkujących. Co nie znaczy że AZ to zły wybór, dobry tyle że czasem mniej wygodny w przypadku tych obserwacji. Za to AZ jest bardziej przyjazny do DS.

Polecałem Synte 6" zamiast 8" bo jest minimalnie lezejsza. Do tego ma mniejszą swiatlosile więc raz że zadowoli się gorszymi okularami, a dwa że wady konstrukcji Newtona są lepiej skorygowane co nie jest bez znaczenia na planetach. Do tego łatwiej uzyskać z dłuższym okularem planetarne powiększenia. Synta 8" nie jest gorsza, pokaże więcej, w dobrych warunkach ale ja bym brał 6" jeżeli mówimy o fabrycznych Newtonach że względu na to że jest właśnie ciemniejsza.

Mak 127 też będzie dobrym wyborem chociaż już mocniej w kierunku obserwacji planetarnych. Fajna opcja jest dodanie do niego nasadki bino tak żebyś mogła oglądać Księżyc i planety obuocznie.

Jeżeli wybierzesz cokolwiek z polecanych na początek teleskopow to będziesz zadowolona ale po czasie nie da się uniknąć wymiany sprzętu, tak to działa że każdy szuka pod siebie. Samo czytanie nie da jednoznacznej odpowiedzi.
Ostatnio edytowany przez Sebastian Ś., 16 Gru 2020, 11:31, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Poststonechat | 15 Gru 2020, 23:46

Chłopaki, przyznam że mam teraz jeszcze większy mętlik w głowie, ale pewne kwestie zaczynająmi się powoli układać.
Jako że mój główny dylemat jest między GSO Dobson 8" (bardziej zachwalane niż Synta) i teraz MAK 127 na EQ2-3 (na EQ2-3, bo AZ 4 teraz niedostępny :() to spróbuję podsumować jak rozumiem ich wady i zalety:

GSO Dobson 8:
- dla początkującego łatwiejsze namierzanie obiektów
- niższa cena (o 750 zł)
- większe powiększenie, ale mniej wyraźny obraz planet
- lepszy do DS-ów

MAK 127:
- lepszy do planet, wyraźniejszy i bardziej kontrastowy obraz
- mniejszy i lżejszy
- mniejsza światłosiła, więc lepiej nadaje się do obserwacji w mieście

A czy jak mam balkon na południe to będę mogła go sobie poustawiać (bo tu była mowa o kierunku północnym)? Myślę, że fajnie, gdyby teleskop nadawał się do spontanicznych obserwacji balkonowych, chociaż znając moją Mamę, to mogłaby czasem być skłonna do nocnego wypadu za miasto (np na działkę na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim), żeby mieć lepsze warunki do obserwacji.

Ale jeszcze jeśli chodzi o to powiększenie, to dobrze rozumiem, że Synte 6" daje większe powiększenei niż Mak 127?
"powiększenie rozdzielcze teleskopu dzielimy jego aperturę [mm] przez 2,3 mm" (czyli 152 vs 127 mm?)
Czyli obraz z Synty 6" byłby bardziej powiększony, ale mniej wyraźny?

Skarthur napisał(a):BCO = Baader Classic Ortho:
https://teleskopy.pl/Okular-Baader-Plan ... -3118.html

Dziękuję :)

Smorff84 napisał(a):Jeśli interesują Cię również obserwacje dzienne to mak 127 ale na montażu Az4 będzie lepszym rozwiązaniem.sam nim czasem ptaki oglądam. Można też do tego maka podpiąć lustrzankę i ustrzelić parę potem choć w tym przypadku obraz w aparacie będzie do góry nogami. Gso 8 to taki bezpieczny teleskop na początek pokaże więcej detalu niż mak 127 ale słabszej jakości miej kontrastowy.

O to ciekawa opcja :D Czyli obserwujesz ptaki do góry nogami? Jej, to musi być wieeelkie przybliżenia. Dla mnie te 38x jest wystarczające w większości sytuacji, ale to pewnie kwestia wyrobionego oka. Myślę, że mało prawdopodobne jest, żebym stosowałą teleskop do ptasich obserwacji, ze względu na kiepską poręczność w terenie i że sama tego nie udźwignę:P
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Gru 2020, 21:33

 

Postdexter77 | 15 Gru 2020, 23:49

A może by tak za jednym razem zrobić porządny zakup:?: 8)

https://astropolis.pl/topic/75638-og%C5 ... rz%C4%99t/
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Poststonechat | 16 Gru 2020, 00:16

dexter77 napisał(a):A może by tak za jednym razem zrobić porządny zakup:?: 8)

https://astropolis.pl/topic/75638-og%C5 ... rz%C4%99t/


Oj chyba nie tym razem :( To jednak sporo ponad mój aktualny budżet. W przyszłości, jeśli nam się spodoba, to na pewno rozważę wymianę/rozbudowanie osprzętowania, ale wszystko na raz na ten moment nie wchodzi w grę
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Gru 2020, 21:33

 

Poststonechat | 16 Gru 2020, 11:25

Wiecie co, coraz wiecej rozumiem z tego astronomicznego bełkotu, więc coraz więcej informacji wyciągam z postów na forum. Już chyba rozumiem, dlaczego nie można tutaj porównywać Synty 8" z MAKiem 127. Ostatecznie stwierdziłam, że wezmęMAKa. Najwyżej dokupię sobie Syntę10" na Dobsonnie (ale wtedy już na działkę) do bardziej uniwersalnych obserwacji nieba, a MAK będzie lepszy na balkonowe obserwacje.
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Gru 2020, 21:33

 

PostSebastian Ś. | 16 Gru 2020, 11:38

Bardzo dobre wnioski, zazwyczaj nie da się pogodzić wszystkich wymagań w jednym teleskopie. Zawsze trzeba być świadomym pewnych kompromisów czy to samej apertury, konstrukcji czy też jakości.

Z balkonu Mak 127 to sama przyjemność, a na działce Newton 10" pokaże już naprawdę dużo w DSach.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Poststonechat | 16 Gru 2020, 11:49

Dziękuję wszystkim za pomoc! :D Jesteście wspaniali!
 
Posty: 8
Rejestracja: 14 Gru 2020, 21:33

 

PostSmorff84 | 16 Gru 2020, 19:32

,,O to ciekawa opcja Czyli obserwujesz ptaki do góry nogami?,,
Jak robisz fotki aparatem bezpośrednio podpiętym do teleskopu to obraz jest w wizjerze do góry nogami. Natomiast do obserwacji stosuje się nasadkę kątową co daje obraz prawidłowy góra dół ale odbity jak w lustrze.


Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 517
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

Postwojtekbmw | 04 Sty 2021, 00:26

Fajny materiał Sebastian
MAK-180 / EQ-5 + Bino SW
SW-120-600 / AZ-5
BRESSER 20X80
Okulary: BCO, Vixen NPL, Celestron X-Cell LX, Zoom SW 8-24
 
Posty: 248
Rejestracja: 22 Kwi 2020, 16:31
Miejscowość: Nowogard

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat