SCT 9.25 lub 11 - pytanie o montaż

PostFurioMan | 16 Gru 2020, 15:35

Cześć,
Powoli świta mi gdzieś pod kopułką zakup czegoś większego, co oprócz wizuala będzie też nadawało się do astrofoto. Skłaniam się ku SCT 9.25 lub SCT 11. Natomiast zastanawiam się nad samym montażem.
Czy montaż widłowy CPC w połączeniu z klinem paralaktycznym będzie tak samo dobry do astrofoto jak po prostu któryś z tych teleskopów na montażu Advanced VX, z jakimi także są sprzedawane.
Zastanawiam się które rozwiązanie będzie wygodniejsze. Zarówno pod względem obsługi samego teleskopu, łatwości aligmentu, jak i składania, przenoszenia sprzętu np. z domu na taras, czy podczas przewożenia samochodem.
Jeżeli ktoś z szanownego grona ma jakieś praktycznie wskazówki dotyczące tematu, będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

M
SCT 6 XLT, EQ3-2 stal 1,75, PLOSSL 25 mm", Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm, Vixen 6 mm, Baader Hyperion Zoom 8-24 MKIV
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 03 Paź 2015, 18:05
Miejscowość: Olsztyn

 

Posttiger | 25 Gru 2020, 22:28

Polecam w ,,tej wadze" SW EQ6-R PRO. Użytkowałem wcześniej kilka montaży z goto o ,,potrzebnej" i ,,mniejszej " nośności pod SCT 9.25 (choć na youtubie widziałem powieszoną na SWEQ6-R ,,12" newtona). Ale muszę powiedzieć, że w końcu ,,trafiłem" (choć zastanawiałem się jeszcze nad CEM-60, ,,odstraszyły"mnie te ,,flipy" po przejściu przez południk 0), i nie żałuję wyboru. Co prawda w dosyć krótkim czasie wymieniłem EQ6-R na EQ6-R PRO (dzięki uprzejmości DO, a mont z zewnątrz różni się tylko dodatkowym gniazdem USB, choć b. potrzebnym w sterowaniu np, ASIA AIR), ale o tym drugim, po 1,5 roku użytkowania, mogę się jakoś ustosunkować. W moim przypadku oba te monty ,,dżwigały" teleskopy o wadze ok. 14kg brutto i 8kg brutto, oraz dł. tuby ok. 1m. Pozwalały robić jakieś tam fotki (w miarę ,,nieporuszone") z czasem 90-120s. bez guide. Tylko ten drugi (PRO), miał tak ,,skopane"(po wyjęciu z ,,pudełka") ustawienie LB z osią RA, że masakra. Na szczęście jest to zabieg bardzo łatwy do poprawy (justacji LB) w przypadku tych montów, że zajęło mi to 1/2 godziny (raz), i jest perfekt. Prawie we wszystkich moich sesjach (bez guide) stosuję ustawienie na Biegun tylko i wyłącznie porzez LB, i umożliwia mi to fotki ok. 120s, a wizual praktycznie przez całą noc.
Załączniki
SCT 9.25 lub 11 - pytanie o montaż: IMG_20191026_234915 (Kopiowanie).jpg
SCT 9.25 lub 11 - pytanie o montaż: IMG_20200208_174336 (Kopiowanie).jpg
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat