Jestem NOWY / poszukuje dobrego teleskopu

PostWario | 03 Kwi 2009, 15:12

Witajcie!
Jestem świerzo upieczonym użytkownikiem tego jakże interesującego forum! :) Troche zdążyłem poczytać o teleskopach (refraktory a reflektory już wiem czym sie różnią , oczywiście w jakimś małym tego słowa znaczeniu , bo jestem nowicjiuszem w tej dziedzinie, ale od dziecka interesowało mnie niebo)
Do rzeczy! Mam na oku 4 telespoky :
Reflekroty :
http://www.uniwersal.beep.pl/?p=product ... -sk1309eq2
lub
http://www.uniwersal.beep.pl/?p=product ... -sk1141eq1

Refraktory :
http://www.uniwersal.beep.pl/?p=product ... r-sk909az3
lub
http://www.uniwersal.beep.pl/?p=product ... r-sk909eq2

Co o nich sądzicie??? Prosiłbym o pomoc w tej sprawie za którą z góry dziekuje

P.S sugeruje się średnica obiektywu jak i długością ogniskowej...
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

Postkaladann | 03 Kwi 2009, 16:17

Zdecydowanie ten z 114 lustrem newtona odradzi ci chyba każdy w tym i ja :D reszta ujdzie w tłoku.
Przede wszystkim ile kasy chcesz przeznaczyc max. na telep ? Jakie masz warunki obserwacyjne ?
kaladann
 

PostWario | 03 Kwi 2009, 16:47

kaladann napisał(a):Zdecydowanie ten z 114 lustrem newtona odradzi ci chyba każdy w tym i ja :D reszta ujdzie w tłoku.
Przede wszystkim ile kasy chcesz przeznaczyc max. na telep ? Jakie masz warunki obserwacyjne ?


Mieszka w małym miasteczku (ok 45tyś mieszkańców) 5km od CENTRUM na spokojnym osiedlu domków jednorodzinnych.
Czytałem, że SW Synta 10" na Dobsonie są dobre http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d735.html ale przeraziła mnie jego cena obecna :( jak by kosztował 1500zł pewnie bym się skusił bo na tyle max. moge sobie pozwolić. Odrazu mówie, że NIE WCHODZI W GRĘ TOWAR UŻYWANY , CHCE POPROSTU MIEĆ SWOJE CUDO OD NOWOŚCI...
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

PostMarioo162 | 03 Kwi 2009, 17:17

Witam
Znajdziesz sporo informacji w podobnych tematach. Wybierać jest naprawdę w czym. Dobra zasada - im większa średnica sprzętu tym lepiej. Jedak początkujący nie musi potrzebować cudów. Sądzę, że sporo osób właczy się do dyskusji - poczytaj, pomyśl i wybierz. To trudne zadanie a wybór należy tylko do Ciebie.
Parę często polecanych teleskopów:
Reflektory - łapią dużo światła, tańsze od refraktorów, wymagają więcej dbałości (np. kolimacja) ale za mniejsze pieniądze więcej zobaczysz, np:
Synta 6" lub 8" na Dob. - świetny początek
SK1575EQ3-2 bardzo dobry
SK1309EQ2 - całkiem OK ale montaż chwiejny
SK1306EQ2 - krótszy, stabilniejszy od powyższego

Refraktory - bardziej kontrastowy obraz, sprzęt trwalszy ale droższy w porównywalnych do ww średnicach, np:
SK909AZ3 - na początek
lub większa średnica (nie pamiętam dokładnie oznaczeń): SK1025AZ3, SK1206AZ3

To tylko przykłady.

Pomyśl nad montażem - wygodniejszy dla początkujących jest AZ (azymutalny) lub Dob. ale z EQ (paralaktycznym) też sobie poradzisz

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 636
Rejestracja: 14 Sty 2009, 16:42
Miejscowość: Rydułtowy

 

Postkaladann | 03 Kwi 2009, 17:34

słuchaj jesli ty masz ciemne niebo (małe miasteczko) i 1500 do wydania to moze synte 8'' albo coś podobnego ?
Czemu zaraz 10'' ?

Z tego co mi wiadomo róznica miedzy tymi dwoma nie jest jakas drastyczna .
A te 8'' to zupelnie co innego niz lustro 130 . uwierz mi :D
kaladann
 

PostWario | 03 Kwi 2009, 22:38

Chciałbym jeszcze porównać 2 teleskopy:
- Sky-Watcher (Synta) MAK127EQ3-2 http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watch ... q3-2,8758s
- Sky-Watcher (Synta) SKDOB 10" PYREX http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watch ... yrex,5643s

Który doradzacie lub odradzacie ?? i czy akurat ten sklep jest dobry, sprawdzony ???
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

PostWario | 04 Kwi 2009, 11:18

Acha jak jest z ich (tych dwóch podanych wyżej) CHŁODZENIEM ??
Czytam sporo o nich i wiem że SYNTA 10" sporo trzeba chłodzić , a jak jest w przypadku MAK127EQ3-2 ??????
A może wybrać LB 8" bo ma wbudowane chłodzenie zwierciadła gł. ???? http://www.uniwersal.beep.pl/?p=product ... e-8-deluxe
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

PostSebastian_wawa | 04 Kwi 2009, 13:45

Miotasz się, miotasz...

Po pierwsze musisz się zdecydować co głównie chcesz oglądać. Jeśli interesują Cię obiekty DS Mak127 nie będzie optymalnym wyborem - tu musisz celować w duże lustro. Jeśli interesuje Cię podziwianie zakamarków Księżyca, podglądanie planet - wtedy Mak będzie odpowiedniejszy.

Różnice pomiędzy Syntą a LB - przede wszystkim precyzja wykonania (wyciąg z microfocuserem), dodatkowe akcesoria dostępne z teleskopem (w przypadku LB 2 okulary, osłona na teleskop). Jeśli mówimy o Syncie "normalnej" to również mobilność przemawia za LB który jest składany. Jednak w cenie LB 8" masz Syntę 10" (tak mniej więcej). No cóż - za jakość się tu płaci i nie ma co gadać.

A dlaczego tak kategorycznie wykluczasz możliwość zakupu czegoś z giełdy? Sprzęt jest często w idealnym stanie za 60% wartości nowego albo i lepiej. Jeśli kupujesz od sprawdzonego forumowicza nie powinno być problemów. Twój wybór, ale ja bym się nad tym zastanowił przy tak niedużym budżecie jak 1500 PLN (właśnie, jaki jest ten budżet, bo piszesz raz że 1500 max a dajesz linka do Maka za 2000)

Pozdrawiam
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostWario | 04 Kwi 2009, 17:55

Nie dziw się że sie miotam w tym wszytskim, jestem poczatkujacy i dopiero sie ucze, czytam... mowa była o 1500 max. ale po wiekszych przemyśleniach dochodze do wniosku, że te 500zł dam rade dołożyć na lepszy sprzęt. Wracając do pytania... co chce oglądać... sam niewiem co będze mnie potrafiło bardziej zafascynować , czy planety czy DSy , dlatego chciałbym coś UNIWERSALNEGO i z tego co wyczytałem to najlepszym rozwiazaniem dla mnie będzie SYNTA lub LB. Ale w takim wypadku kieruje zapytanie o CHŁODZENIE... Jak to wygląda w rzeczywistości ? Po jakim czasie exploatacji Synta sie przegrzewa i traci na jakości oglądania nieba ? A jak w przypadku LB, u której piszą,że posiada swój układ chłodzący.
Z góry dzięki za odpowiedz
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

PostBokonon | 04 Kwi 2009, 19:05

Wario napisał(a):Po jakim czasie exploatacji Synta sie przegrzewa i traci na jakości oglądania nieba ? A jak w przypadku LB, u której piszą,że posiada swój układ chłodzący.
Z góry dzięki za odpowiedz

Teleskop się nie przegrzewa tylko potrzebuje czas na schłodzenie do temperatury otoczenia ;)
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

PostWario | 04 Kwi 2009, 19:18

OK, tak czy inaczej jak sie sprawa miewa w tej kwestii tych 2 telespoków ?? jaki czas exploatacji jednego i drugiego itd... Przypominam że chodzi o chlodzenie
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

Posttomek_0603 | 04 Kwi 2009, 20:17

Uniwersalnego teleskopu nie ma - no chyba że 30" apo :shock: - choć ten
też nie jest uniwersalny bo nie jest mobilny 8)
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

PostWario | 04 Kwi 2009, 20:25

Odnosze wrażenie , ze wcale nie chcecie mi pomoc , tylko sie nawzajem licytujecie wiedzą :roll: Ja chce pomocy TYLKO/dobrych rad na początek, a nie NIEWIEM JAKIEJ NA POCZATEK wiedzy(KTÓRA POSIADACIE) :roll:
Ostatnio edytowany przez Wario, 24 Mar 2012, 00:52, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

Postkaladann | 04 Kwi 2009, 21:44

wario to chlodzenie nie ma samo w sobie nic do rzeczy jesli chodzi o długość użytkowania lustra.
Chlodzenie jest głównie po to by szybciej moc schłodzić lustro do obserwacji (np zimą ). Może z tą jakością cos źle zrozumiałeś. Jeśli lustro nie jest schłodzone to będziesz miec niewyraźne obrazy i o to tu chodzi. Do synty też możesz sobie własnoręcznie zmajstrować takie chłodzenie (są opisy na forach jak to zrobić)

Jesli stać Ciebie na LB 8'' to bierz go zamiast SW 8''. Dobrze by było gdybys także mógl zobaczyć kilka telepów w akcji lub chociażby w sklepie.
kaladann
 

Postwanderer | 04 Kwi 2009, 22:00

Wario sprawa chłodzenia wymuszonego to nie jest aż tak bardzo istotna sprawa jak często ludzie pisują na forach astro,to bardziej efekt dopieszczania swoich teleskopów przez zaawansowanych astromaniaków.Ja swoją syntę 8" wystawiam na godzinę przed lukankami na balkon i po tym czasie potrzebnym do wyrównania temperatur teleskopu z temp. otoczenia cieszę się pięknymi,ostrymi obrazami np. Saturna.
Z reszta według mnie im mniej przeszkadzajek i kabelków przy teleskopie tym lepiej.
wanderer
 

PostWario | 04 Kwi 2009, 22:23

Dzieki WIELKIE! Czyli już praktycznie ZDECYDOWAŁEM! Synta 10" Tylko teraz tak... soczewki bRLOW x2 ktore jak wyczytalem i widzialem w symulacji odbioru planet daja CZADU ... Ale tez czytalem ze rozne firmy sa, wyczytalem ze ORTHO sa dobre , tylko teraz o co chodzi z mm bo sa 5 , 7 itd ?? Ktora do Syunty 10" by pasowala najbardziej ( odrazu pisze ze jestem nowicjuszem , ale oczekuje odrazu pieknych wrazen nieba :) )
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

PostMarioo162 | 04 Kwi 2009, 22:38

Synta 10" to świetny sprzęt. Mam nadzieję, że wiesz jakie ma rozmiary. Ja gdy zobaczyłem 8" od razu zdecydowałem się na refraktor.
Nie chcę mącić - dokonałeś b. dobrego wyboru.
Na okulary i inne akcesoria nie musisz decydować się już teraz. Praktyka czyni mistrza -mój kolega metodą prób i błędów przekonał się, że do Synty najlepsze są okulary LV (lantanowe), Ortho - niezłe, Barlow - niekoniecznie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 636
Rejestracja: 14 Sty 2009, 16:42
Miejscowość: Rydułtowy

 

PostWario | 04 Kwi 2009, 22:50

wiem jakie ma ... mam 180cm wzrostu takze mysle ze bede wyższy od tego tele :lol:
P.S Właśnie lornetka stara ruska 20x60 daje piekny ksierzyc! widać go w 80%
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

PostBokonon | 04 Kwi 2009, 22:55

Wario napisał(a):tylko teraz o co chodzi z mm bo sa 5 , 7 itd ??

Przeczytaj dokładnie ten wątek, to się rozjaśni trochę:
viewtopic.php?f=3&t=1036
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Posttomek_0603 | 05 Kwi 2009, 10:49

Z okularami sprawa jest bardzo prosta.
Aby dobrać odpowiedni należy znać: średnicę lustra (obiektywu) i jego ogniskową.
Teraz okular. W zależności od jego ogniskowej (5 , 7, itd. ) masz różną średnicę
źrenicy wyjściowej i różne powiększenie. Pamiętaj aby źrenica nie była mniejsza
niż 0,5 mm i większa niż jakieś 7 mm. Dla przykładu - telp 400 mm i ogniskowa 1800 mm.
1800 / 400 = 4,5, czyli telpik f/4,5.
Załóżmy że okular 31 mm :D
Wówczas 31 / 4,5 = 6,89 - to źrenica (jest ok. bo jest większa niż 0,5 mm i mniejsza niż 7 mm)
Powiększenie: 1800 / 31 = 58
-------------------
Załóżmy że okular 13 mm :D
Wówczas 13 / 4,5 = 2,89 (też ok)
Powiększenie: 1800 / 13 = 138
-------------------
Załóżmy że okular 5 mm :D
Wówczas 5 / 4,5 = 1,11 (też ok)
Powiększenie: 1800 / 5 = 360 (rzadko używane ze względu na atmosferę)
---------------------
Teraz poczytaj o źrenicy wyjściowej i będzie wszystko jasne.
Pamiętaj, że powiększenie x300 to już przesada - najczęściej używane - do x150-x200
------------------------------
Pamiętaj jeszcze o jednym.
źrenica wyjsciowa nie powinna być większa od średnicy źrenicy obserwatora, a 7 mm źrenicę
to człowiek może mieć, ale w absolutnych ciemnościach, więc jeśli będziesz obserwował
z balkonu, działki a obok będą latarnie to źrenica będzie nieco mniejsza - bedzie miała ok 5-6 mm.
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

PostWario | 08 Kwi 2009, 00:28

Witam!
Po kilku dniach czytania itd decyduje sie na REFRAKTOR!
- http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d704.html
- http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d705.html
lub mak
- http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d818.html (jezeli jest DUŻO LEPSZY OD tych wyżej refraktorów i nie ma przy nim roboty jak np z reflektorami , przegrzewaniem się itd... ) Do dzisiejszego dnia decywodałem sie na 1 Ma dobra ognisową , GDYZ CHCE POWIEKSZAĆ PLANETY I MIEĆ JE JAK NAJWIEKSZE NP. sATURN.... Jestem POCZATKUJACYM I NIEWIEM CO I JAK... może np byc to samo powiekszenie dzieki soczewce barlowa 2x a prZY TYM LEPSZY WIDOK PRZEZ OSWIETLENIE PLANETY JESLI TAK TO WOLE 2. A jesli chodzi o maka... TO odrazu bym go brał ( ma super parametry srednicy zwieciadla i dlugosci ogniskoewej) gdyby nie fakt ,że przeczytałem gdzieś że potrzebuje jak reflektory jakiegoś czasu na temperature ?? tak ???
Powiem wporst... jezeli przy maku niepotrzeba zadnej roboty itd jak przy refraktorach to wybieram MAKA zdecydoowanie, jezeli jest z nim jak z reflektorami to wybieram cos dobrego w refraktorach do max 1500zl ...
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi od tych najdlużej siedzących w amatorskiej astronomii i nietylko ,CHCIALBYM JESZCZE PRZED SWIETAMI COS ZAKUPIC , TAKZE ZAPRASZAM CHETNYCH DO WYPOWIEDZI
P.S Chciałbym JESZCZE SOBIE SPRAWIC PREZENT NA ŚWIĘTA, ALE JEŚLI BEDZIE POTRZEBA CZYTANIA I WNIOSAKOWANIA RAD... TO POCZEKAM...
Chcę kupic dobry REFRAKTOR BADZ MAKa (ALE JESLI JEST POZBAWIONY PRAC, jak refraktoR, no chyba że mniej ewidentnie niz reflektor )
Pozdrawiam i czekam na odp.
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

PostBokonon | 08 Kwi 2009, 01:05

Po pierwsze popracuj nad ujednoliceniem wielkości liter w tekście bo koszmarnie się to czyta ;)

Po drugie ktoś gdzieś musiał strasznie namieszać z tym "przegrzewaniem". Teleskop nie ma w zwyczaju się przegrzewać - nie zależnie od konstrukcji. Chodzi o to, że teleskop powinien mieć mniej osiągnąć temperaturę otoczenia, żeby wyeliminować ruchy powietrza które negatywnie odbiją się na obrazie. Na ogół na zewnątrz jest chłodniej niż w pomieszczeniu w którym trzymamy teleskop przed obserwacjami, dlatego teleskop należy trochę wcześniej wynieść na pole/dwór aby osiągnął temp. otoczenia. Dotyczy to wszystkich teleskopów, nie tylko reflektorów ;) Jeżeli masz np. balkon to wystarczy jak godzinkę wcześniej wyniesiesz tubę na balkon i problem z głowy (potem i tak chwilę Ci zajmie jeszcze rozkładanie sprzętu i akomodacja oka więc tuba się "dochłodzi").

Poza tym, rzy wyborze teleskopu nie kierowałbym się wyłącznie planetami, ponieważ tak na prawdę nie ma ich wiele do oglądania, zwłaszcza w porównaniu z DS'ami. Pozwolę sobie zacytować forumowy kalendarzyk Roberta:
Merkury (ok. -1,4 mag. - Baran) - bardzo słabe warunki widoczności, ale ulegają szybkiej poprawie; planeta widoczna po zachodzie Słońca bardzo nisko nad płn.-zach. horyzontem;
Wenus (-4,3 mag. - Ryby) - przebywa niedaleko Słońca, ale ze względu na bardzo korzystne położenie w stosunku do ekliptyki można podejmować próby odszukania planety o świcie przed wschodem Słońcem); duża średnica tarczy, bardzo mała faza;
Mars (1,1 mag. - Wodnik) - planeta w niekorzystnym położeniu w stosunku do Słońca i ekliptyki, co w praktyce uniemożliwia jej obserwacje;
Jowisz (-2,1 mag. - Koziorożec) - bardzo słabe warunki widoczności; planeta widoczna o świcie nisko nad płd.-wsch. horyzontem;
Saturn (0,6 mag. - Lew) - dobre warunki widoczności; planeta widoczna przez całą noc, początkowo nad płd.-wsch., a później nad południowym i płd.-zach. horyzontem; ciekawe ustawienie pierścieni planety - pierścienie niemal niewidoczne;
Uran (5,9 mag. - Wodnik/Ryby) - przebywa w pobliżu Słońca i jest praktycznie niewidoczny;
Neptun (8,0 mag. - Koziorożec) - planeta w niekorzystnym położeniu w stosunku do Słońca i ekliptyki, co w praktyce uniemożliwia jej obserwacje;

Ale oczywiście zrobisz jak uważasz ;)
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

PostWario | 08 Kwi 2009, 01:17

Wiem , sorki za moja polszczyznę ale jakos nie trawiłem POLSKIEGO... Wracajac... Chciałbym sie dowiedzieć wiecej o tych MAkach, w porównainu do tych 2 wyżej refraktorów... Potrzebują jakiejś konserwacji /pracy jak przy reflektorach ??
 
Posty: 273
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 14:52
Miejscowość: Śląsk

 

Postszuu | 08 Kwi 2009, 01:50

maki to owszem dobry wybór do "powiększania" planet, zwłaszcza w porównaniu do tanich refraktorów nie-APO, ale problem w tym, że mak za taką cenę będzie raczej mały jak na poważne planetowanie. w reflektorze (którego nie lubisz) za podobą cenę obraz byłby jasniejszy i dałby się bardziej powiększać. no ale coś za coś, mak jest mały, zgrabny i prosty w obsłudze jak luneta, nie ma dziury do której mogłoby coś wpaść, lusterka wiszącego na drucie które mogłoby się przypadkowo skrzywić i nie trzeba go kolimować po kupieniu.
ale uwaga: wymaga jeszcze dłuższego czasu chłodzenia niż reflektory!
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostMarioo162 | 08 Kwi 2009, 10:45

Z tych o których piszesz najbardziej podoba mi się
http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d705.html
daje piękne obrazy nieba. Na drugim miejsu postawiłbym Maka127 - ten z kolei jest ciemniejszy ale da większy power do planet i księżyca.
Oba bardzo dobre.
Osobiście preferuję montaż azymutalny nad paralaktycznym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 636
Rejestracja: 14 Sty 2009, 16:42
Miejscowość: Rydułtowy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat