Usuwanie silnych gradientów - Fitswork

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Post_Spirit_ | 17 Lis 2014, 21:31

Cześć.
Krótko i na temat.

Z LP czy innymi zaświetleniami radzę sobie za pomocą dwóch narzędzi. Fitswork oraz Photoshop. Ten drugi może być zastąpiony jakimkolwiek innym programem graficznym obsługującym 16 bitów. PixInside itp ...

W krokach.
1. Stack otwieramy w Fitswork. Histogram umieszczamy w całym zakresie suwaków. Prawy dolny suwak przesuwamy mocno w prawo tak aby najjaśniejsze partie materiału kończyły się trochę wcześniej przez suwakiem. Nie będziemy się musieli martwić o przepalenie materiału. W trakcie rozciągania histogramu ustawienie znaczników możemy skorygować.
2. Rozciągamy histogramu ale bez przesady żeby nie wyszedł szum. Lepiej ciemniej niż za dużo.
3. Balans tła poprzez zaznaczenie prostokątem fragmentu ciemnego nieba i zastosowania z menu kontekstowego (PPM) Area (15x15) as blacklevel. Tutaj warto wcześniej sprawdzić materiał poprzez mocne rozciągnięcie histogramu a nawet przepalenie materiału żeby sprawdzić które miejsca zdjęcia są najciemniejsze. Zdarzyło mi się zaznaczyć tło gdzie jeszcze nie uwydatniła się struktura delikatnych mgławic np. w M45 i efekt był marny.
Sztuczny flat 1.
4. Gradient - w momencie kiedy uznamy za stosowne zaraz po balansie tła korzystamy z narzędzia : Processing > Background Flatten > Automatic Flatten for Nebulas.
5. Zapisujemy plik do TIF 16 bit.
6. Dalszy proces wyciągania materiału odbywa się w Photoshopie na maskach. W momencie kiedy zaczynają wychodzić zbyt mocne gradienty proces przerywam i zapisuję plik.
7. Ponownie otwieramy plik w Fitswork.
Sztuczny flat 2.
8. Nie dotykamy histogramu. Wykonujemy jedynie jedną opcję którą wywołujemy kombinacją klawiszy Ctrl+H. I tu tkwi klucz do sukcesu. Pierwszy suwak Flatten Radius ustawiamy w pozycji maksymalnie w prawo - czyli wartość 50. Drugi suwak jest do naszej dyspozycji. Służy on do zamaskowania interesujących nas obszarów zdjęcia. Ważne jest aby we wcześniejszym kroku (PS) przygotować w miarę dobry materiał z widocznymi strukturami mgławic.
Niestety nie ma tutaj stałej wartości. Każde zdjęcie jest inne, inne zaświetlenie. Samemu trzeba eksperymentować ale mniej więcej mogę powiedzieć, że zwykle dolny suwak znajduje się w granicach 3/4 zakresu skali. Suwak łatwo skorygować o minimalne wartości kółkiem myszki. Klikamy Calculate.
9.Zapis do pliku TIF i do PS.
10. Koniec

Uwaga. Zamieszczony film pomija rozciąganie histogramu w PS (krok tuż po wykonaniu pierwszej opcji w Fitswork czyli Processing > Background Flatten > Automatic Flatten for Nebulas.)
Dla skrócenia filmu zrobiłem to w Fitswork bez masek aby uwydatnić brzydki gradient.

Mam nadzieję że się połapiecie.

link do video:
Kod: Zaznacz wszystko
https://www.youtube.com/watch?v=_UTmo3eNaJ4&feature=youtu.be
 
Posty: 282
Rejestracja: 22 Kwi 2011, 16:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat