Pluton i Pas Kuipera - sukcesy badawcze obecne i oczekiwane

Postekolog | 02 Lut 2018, 21:57

Dzięki temu, że sondę New Horizons projektowano już w XXI wieku miała ona co najmniej o klasę bogatszy zestaw urządzeń badawczych niż wszystkie poprzednie gdziekolwiek wysyłane poza Ziemię i Księżyc. Misja nieomal cudem doszła do skutku gdyż kilka razy odwoływano jej finansowanie a nagle zdawało się że zabraknie dostawcy, nomen omen, plutonu radioaktywnego - niezbędnego do produkcji energii. Z wszystkim trzeba było zdążyć na oko startowe które istniało dokładnie w styczniu 2006 roku (taki układ planet). Udało się dzięki pracy zaangażowanych w to osób 7 dni w tygodniu, także nocami, przez 52 tygodnie w roku.

Sonda posiada: kamerę czarno-białą, kamerkę kolorową, dwa spektrometry rozdzielające światło na poszczególne długości (co pozwala oceniać chemicznie "obserwowaną" powierzchnię), detektor uderzającego w nią pyłu, dwa czujniki plazmy kosmicznej (pozwalające oceniać tempo ucieczki cząstek z atmosfery mijanego obiektu) oraz pakiet radiowy pozwalający badać temperaturę powierzchni oraz temperaturę i ciśnienie atmosfery na różnej wysokości.

Ma też duża możliwość przechowywania danych przed ewentualnym wysyłaniem.

Perfekcyjne zdjęcia robione pod różnym kątem pozwoliły zaobserwować zmiany tła na jakim widzimy poszczególne szczyty gór i ocenić ich wysokość - niebagatelną - miewają nawet cztery tysiące metrów.

Pluton okazał się bardzo urozmaicony. Lód azotowy, lód wodny i lód metanowy tworzą góry i inne struktury. Jest tam równina, na której procesy geologiczne zacierają szybko ślady ewentualnych impaktów czyli bardzo młoda geologicznie. Są jednak regiony gdzie widać kratery sprzed kilku miliardów lat czyli skorupa planety nie żyje od dawna.

Większość masy planety stanowi skaliste jądro i unoszący się nad nim lód wodny, który na pewnej głębokości nie jest już lodem lecz płynną wodą - o życiu tam trudno nawet spekulować.

Teraz, korzystając z tych samych, mocnych narzędzi sonda przebada wiele kolejnych obiektów Pasa Kuipera. 1 Stycznia 2019 będzie to 30-kilometrowa czerwona skała o nazwie 2014MU 69 a przez cały lot co jakiś czas kolejny i kolejny obiekt.

Zbada też w przestrzeni w której się znajdzie hel, wiatr słoneczny, naładowane cząstki.

Inspiracja
Świat Nauki 2/2018 (S.Alan Stern)

Pozdrawiam
Załączniki
Pluton i Pas Kuipera - sukcesy badawcze obecne i oczekiwane: new_horizons_in_pas_kuipera.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6166
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat