Zobaczyć ISS przez amatorski teleskop.

Postpogrzex | 19 Kwi 2013, 14:14

@astrodb właśnie tego próbuję się dowiedzieć. Niestety mapy dalej nie działają. Nikt nie wie co się dzieje?
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostAarox | 31 Lip 2017, 22:09

Mi dzisiaj udało się zaliczyć przelot ISS (od 21:15) i jej obserwację wizualną w teleskopie ... na montażu paralaktycznym, bez drugiej osoby i bez systemów Go-To :) I to w powiększeniu 150x :) Było już wyraźnie widać, że panele słoneczne dzielą się na pary, są czerwone i widać było dwa jasne punkty ("oczy" - btw może ktoś wie, skąd taki efekt?) w centrum, na modułach.
Jeżeli obserwuje się Stację od samego początku jej widoczności na zachodzie, to wtedy dość łatwo ją złapać i na bieżąco oglądać, gdyż na horyzoncie Stacja wydaje się poruszać wolniej, do tego nie świeci tak mocno i obraz jest kontrastowo lepszy. Na początku trzeba ją oczywiście znaleźć w szukaczu, potem nieco wyprzedzić i szybko przenieść wzrok na okular. Gdy Stacja jest wciąż na horyzoncie, to można wręcz korygować jej ustawienie na bieżąco w okularze, tak jak przy obserwacjach samolotu. No i oczywiście potrzeba okularu o szerokim polu widzenia, jak było wspominane wcześniej, ja użyłem ESa 6,7mm :)
Bresser 203/1000, montaż EQ-5, szukacz 8x50
Okulary: 26mm, 8,8 mm, kitowiec 6mm + Barlow 2x
Filtry: UHC 1,25", filtr księżycowy 25%, żółty, zielony, słoneczny ND5 na tubę i szukacz
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Maj 2017, 15:59

 

PostOrzech | 03 Sie 2017, 09:11

Nieźle, śledzić ją w powiększeniu 150. Mnie ostatnio udało się ją śledzić przy powiększeniu 120 moim Taurusem ale to już nie łatwa sprawa i dużo wygodniej jest mi ją śledzić przy 68 krotnym powiększeniu.
Kto jeszcze nie widział to spieszyć się, bo w połowie miesiąca zdaje się zniknie z naszego nieba.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostAarox | 04 Sie 2017, 14:11

Stacja kosmiczna, z tego co pamiętam, w powiększeniu ok. 70x już przypomina kształt litery "H" , na pewno dobrze obserwować ją w takim zoomie w okolicach zenitu, gdzie ma już pozornie największą prędkość na niebie - nie pamiętam, czy już można wyszczególnić kolor paneli słonecznych :)
Swoją drogą, próbowałem ostatnio wrzucić ISS na powiększenie 224x, jednak na zachodnim horyzoncie były chmury i Stacja wyłoniła się zza nich na dość dużej wysokości (myślę, że ok. 25, 30 stopni nad horyzontem), gdzie już miała większą prędkość (oczywiście pozornie) - możliwe było utrzymanie jej w okularze, ale nie było chwili, żeby przyjrzeć się jej choćby przez ułamek sekundy, bo teleskop delikatnie mi się chwiał przy ciągłej korekcji - a wiadomo, jaki to ma wpływ na obiekt w okularze przy takich powerach.
Sądzę, że obserwacja przy 224x może się udać, ale tylko i wyłącznie, gdy Stacja jest dość nisko nad horyzontem - może jeszcze będzie to możliwe w tym miesiącu, bo ostatnio jak na złość, chmury pojawiają się akurat nad zachodnim (dla mnie najlepiej dostępnym obserwacyjnie) horyzontem :)
Bresser 203/1000, montaż EQ-5, szukacz 8x50
Okulary: 26mm, 8,8 mm, kitowiec 6mm + Barlow 2x
Filtry: UHC 1,25", filtr księżycowy 25%, żółty, zielony, słoneczny ND5 na tubę i szukacz
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Maj 2017, 15:59

 

PostAarox | 11 Sie 2017, 01:14

Potwierdzam (w miarę) udane obserwacje wizualne w powiększeniu 227x w oparciu o wskazówki, jakie opisałem wyżej (pisałem tam o 224x, pomyliłem się, mój okular z barlowem daje 227x) :) Przelot z 9 sierpnia o 21:27 - można było zauważyć wyraźny kształt litery "H", czerwony kolor paneli, jednak tym razem nie udało mi się rozdzielić ich poszczególnych elementów solarnych - zapewne dlatego, że Stacja leciała pod niekorzystnym kątem, 16 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, była więc ustawiona niemal bokiem, ponadto, w tym powiększeniu nie można jej już utrzymywać w okularze, trzeba ją lekko wyprzedzić i "na czuja" ustawiać także oś deklinacji, by była cały czas mniej więcej w centrum okularu. W porównaniu z powerem 150x, nie dostrzegłem wyraźnie większych rozmiarów Stacji - co mnie trochę dziwi, ale być może zabrakło spokoju w obserwacji i przyjrzenia się jej (np. planetom można się spokojnie przyjrzeć i różnica rozmiarów jest wyraźnie zauważalna) i/lub była to wina dwóch obserwacji ISS pod innymi kątami (przy 150x ustawiona niemal na wprost obserwatora, a przy 227x ustawiona bokiem), albo jakiś inny czynnik. W każdym razie, myślę, że powiększenie 150x jest chyba najrozsądniejszym kompromisem między komfortem obserwowania Stacji, a jej rozmiarem w okularze i szczegółowością widoku :)
Bresser 203/1000, montaż EQ-5, szukacz 8x50
Okulary: 26mm, 8,8 mm, kitowiec 6mm + Barlow 2x
Filtry: UHC 1,25", filtr księżycowy 25%, żółty, zielony, słoneczny ND5 na tubę i szukacz
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Maj 2017, 15:59

 

Użytkownicy przeglądający to forum: endrju24 oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat