Artykuł o astronomii w szkole

Postandrozol | 30 Lip 2014, 05:34

Załączam artykuł, który wysłałem do jednego z polskich periodyków metodycznych. Może zainteresować astroamatorów, którzy:

1. są uczniami teraz
2. mają dzieci chodzące teraz do szkoły

Jestem ciekawy Waszych opinii i przemyśleń w tym temacie.
Załączniki
wszkole.pdf
(62.76 KiB) Ściągnięto 525 razy
 
Posty: 62
Rejestracja: 18 Lip 2014, 03:13

 

Postmajesty | 30 Lip 2014, 09:14

Moim zdaniem te przemyślenia niepotrzebnie opatrzone są "astro-wstawkami", ponieważ problem opisywany dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin nauki mniej popularnych w szkolnictwie. Astronomia to raczej jeden z przykładów dziedzin nauki, które można popularyzować w szkołach, a nie doceniany przez rządzących państwem. Faktycznie dużo prawdy jest w tym tekście i całkowicie go popieram, jednak jest trochę chaotycznie napisany, szczególnie na początku. Ale mimo wszystko popieram i osobiście chciałbym, żeby popularyzowanie astronomii wśród dzieci i młodzieży nawet w małym stopniu postępowało. Dużo osób w dzisiejszych czasach nie widziało "ciemnego nieba" - nie mam tu na myśli najciemniejszych miejsc w Polsce, ale chociaż na tyle ciemnego, żeby zobaczyć zarys Drogi Mlecznej i dużą ilość gwiazd na niebie. Sam osobiście nie oglądałem nieba z popularnego Zatomia, Roztok czy w Kudłaczach, ale już wyjazd za miasto nawet 50 km daje dużo satysfakcji.
Sky-Watcher Dobson 8", standardowe okulary, GSO barlow 2,5x APO
 
Posty: 71
Rejestracja: 18 Lut 2013, 08:24
Miejscowość: Warszawa

 

Postmidimariusz | 30 Lip 2014, 21:25

Dokładnie mam takie samo odczucie.
O astronomii są dwa ogólne zdania na początku i jedno na końcu. Prawie całość tekstu - dwie i pół strony to tekst ogólny nie mający nic wspólnego z astronomią. Proponowałbym zmienić tytuł "Artykuł o astronomii w szkole" na jakiś bardziej ogólny - o problemach nauczania w szkole, czy coś w tym stylu.

Astronomii bym do tego ściśle nie przypisywał.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat