Miesięcznik Astronomia poszukuje nowego wydawcy

PostPiotr Brych | 02 Sie 2017, 11:14

Postanowiłem przekazać moje dzieło, którym zajmuję się od ponad 5 lat w nowe ręce, które tchną w niego nowego ducha. Pod moim zarządem miesięcznik już nie będzie się rozwijał tak jakbym tego chciał a ponadto są zajęcia i plany które uniemożliwiają mi rozwój czasopisma. Zapraszam osoby zainteresowane przejęciem miesięcznika Astronomia do kontaktu na redakcja@astronomia.media.pl. Niezależnie od podjętych ustaleń i działań, gwarantuję całkowitą ochronę interesów aktualnych prenumeratorów.

PS. Numer sierpniowy jest jeszcze w drukarni, powinien w tym tygodniu wyjść do prenumeratorów i sklepów.
 
Posty: 63
Rejestracja: 01 Gru 2009, 22:24

 

PostDominik Woś | 02 Sie 2017, 16:00

Piotr Brych napisał(a):Postanowiłem przekazać moje dzieło, którym zajmuję się od ponad 5 lat w nowe ręce, które tchną w niego nowego ducha. Pod moim zarządem miesięcznik już nie będzie się rozwijał tak jakbym tego chciał a ponadto są zajęcia i plany które uniemożliwiają mi rozwój czasopisma. Zapraszam osoby zainteresowane przejęciem miesięcznika Astronomia do kontaktu na redakcja@astronomia.media.pl. Niezależnie od podjętych ustaleń i działań, gwarantuję całkowitą ochronę interesów aktualnych prenumeratorów.

PS. Numer sierpniowy jest jeszcze w drukarni, powinien w tym tygodniu wyjść do prenumeratorów i sklepów.


Smutno, że tak kończy się projekt który startował z dużym entuzjazmem, jednak sam entuzjazm jak widać nie wyżywi miesięcznika z targetem na mocno niszową branżę astronomii w Polsce. :( Rozumiem, że wyczerpałeś już wszelkie opcje związane z pozyskaniem renomowanego wydawcy, który widziałby sens w dołączeniu miesięcznika do swojego portfolio tytułów? Przynajmniej takie można odnieść wrażenie po zobaczeniu informacji o poszukiwaniu wydawcy poprzez fora astronomiczne. :shock: Trudno więc taką informację traktować inaczej niż zapowiedź rezygnacji z kontynuowania projektu w przyszłości i delikatnego ostrzeżenia dla prenumeratorów i innych czytelników. Pewnie nie wpływa to też motywująco na zespół redakcyjny. :(

Swoją drogą to już od kilku lat krążyły pogłoski, że projekt miesięcznika Astronomia "przepala" dość spore fundusze i rozumiem, że nie udało się uzyskać efektu odpowiedniej skali. Można to zrozumieć, jeśli zdecydowałeś się konkurować z krajowymi czasopismami z dodatkowym finansowaniem. Dla przykładu nawet Urania osiąga nakład tylko 4 tys. egz. i to z mocnym wsparciem finansowym z zewnątrz. :shock: :( Również fora astronomiczne przechodzą w ostatnich latach dość spory kryzys, a ich właściciele zamiast zadbać o napływ tzw. "świeżej krwi" skupiają się na szafowaniu coraz to nowymi "skórkami" forum, przy okazji nieźle wnerwiając użytkowników ze sporym dorobkiem na forum, przyzwyczajonymi do dotychczasowej szaty graficznej. Mocno komercjalizujące się fora astronomiczne, kiszące się przecież od lat w gronie kilkuset aktywnych użytkowników, bez odpowiednio zbudowanych i systematycznie publikowanych ciekawych treści, powinny być znakomitym klientem reklamowym dla miesięcznika Astronomii, ale jak zauważyłem raczej szło to w odwrotną stronę. :wink: Dodatkowo pewnie sam projekt wydania papierowego na dłuższą metę byłby ciężki do obrony w dobie zdjęć, plików wideo, itp. a strona internetowa Astronomii wygląda jak z lat 90-tych ubiegłego stulecia. Dodam tylko jeszcze od siebie, że publikowanie na kilku stronach mapek z układami księżyców planet wygląda naprawdę źle, żeby nie powiedzieć humorystycznie jako nadmuchiwanie objętości czasopisma. :wink:

Ale do rzeczy - czy przeanalizowałeś może co poszło nie tak w stosunku do pierwotnych założeń i jakie były tego przyczyny oprócz tych wskazanych ewentualnie powyżej? Jeśli na poważnie szukałeś nowego wydawcy to powinieneś mieć jakiś wstępny pakiet informacji o miesięczniku, który mógłbyś udostępnić (rozumiem, że dane finansowe mogą być trudne do udostępnienia ale przykładowo informacje o realnym nakładzie, % sprzedaży reklam, inne dane statystyczne).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat