Obserwatoria astronomiczne udostępniane do zwiedzania

Postekolog | 23 Lis 2023, 13:13

Zacznijmy od Lick oraz słonecznego na Teneryfie.

Gdy je zbudowano było najlepszym obserwatorium na świecie i nie miało jeszcze nad sobą nieba zanieczyszczonego sztucznym światłem.

Przy okazji omawiania tego, starego obserwatorium, otwartego do zwiedzania ale też (w ograniczonym zakresie) wykorzystywanego do badań, poskarżono się na rosnące zanieczyszczenie sztucznym światłem nocnego nieba.

'Na szczycie Mount Hamilton, niedaleko San Jose w Kalifornii, obserwatorium Lick spogląda na gęsty obszar Zatoki San Francisco.
...
Pomimo naszej świadomości szkodliwości światła, zanieczyszczenie światłem postępuje w zastraszającym tempie.
Przełomowe badanie przeprowadzone w 2016 r., w którym wykorzystano dane satelitarne do oceny jasności sztucznego nocnego nieba na całym świecie, wykazało, że 80 procent światowej populacji żyje pod niebem zanieczyszczonym światłem.
W nowszym badaniu dane zebrane przez naukowców-obywateli zostały wykorzystane do ustalenia, że ​​w latach 2011–2022 nocne niebo rozjaśniało się średnio o 9,6% rocznie.
Autorzy badania wyjaśniają, że w sposób możliwy do zaobserwowania oznacza to, że gdybyś mógł policzyć 250 gwiazd na zewnątrz dziś wieczorem, za zaledwie 18 lat będzie ich tylko 100 w tym samym miejscu.
Doktor Barentine powiedziała mi, że rozwiązania techniczne pozwalające na walkę ze skażeniem świetlnym są znane i sprawdzone.
Brakuje nam jedynie woli.'

https://www.nytimes.com/2023/11/07/trav ... ories.html
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Obserwatoria astronomiczne udostępniane do zwiedzania: obs_L.jpg
Obserwatoria astronomiczne udostępniane do zwiedzania: obsteide.jpg
Obserwatoria astronomiczne udostępniane do zwiedzania: Teide.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: ekolog oraz 24 gości

AstroChat

Wejdź na chat