Czy gwiazdy wirujące blisko super masywnych czarnych dziur..

PostAdelajna | 10 Sie 2014, 18:56

Czy gwiazdy wirujące blisko super masywnych czarnych dziur przekraczają prędkość światła?


Mamy super masywną czarną dziurę np. w środku galaktyki. Jaką prędkość mają gwiazdy, bądź też inne obiekty, które wirują najbliżej super masywnej czarnej dziury? Czy mogą przekroczyć prędkość światła?
 
Posty: 1
Rejestracja: 10 Sie 2014, 18:37

 

PostCisza | 11 Sie 2014, 13:42

Hmmm, z tego co wiem to nic nie może przekroczyć prędkości światła,
a przynajmniej nic takiego co posiada masę. Im obiekt jest bliższy prędkości
światła tym jego masa jest większa, osiągając prędkość światła masa obiektu wyniesie
nieskończoność, a więc do rozpędzenia go do tej prędkości potrzebowali byśmy
nieskończenie wiele energii, z tego względu jest to teoretycznie niemożliwe :wink:

Co do tego jakie prędkości osiągają obiekty krążące tuż przy czarnej dziurze
to akurat oglądałem program na Discovery i tam próbowali dojrzeć CD w centrum
naszej galaktyki, nie udało się zrobić tego bezpośrednio ale udało im się zobaczyć
kilkanaście gwiazd krążących najbliżej centrum naszej galaktyki.
I tu cytuję co znalazłem (to jest prawie słowo w słowo tak jak było mówione w TV) :

"Gdy po kilku latach udało się przedrzeć przez grube warstwy pyłu gwiezdnego, dojrzano grupę kilkunastu gwiazd poruszających się najbliżej centrum Drogi Mlecznej. Dzięki pomiarom kształtu orbit i prędkości poruszania się po nich, obliczono jaką masę musi posiadać ciało wokół którego krążą. Szczególnie interesująca zdawała się gwiazda S2, która krążąc po mocno eliptycznej orbicie potrafiła nagle przyśpieszyć do 5 tys. km/s; ciało większe od Słońca posuwało się z szybkością 15% prędkości światła! Rachunki dawały zatrważający wynik – gwiazdy środka galaktyki tańczą wokół jakiegoś małego obiektu o masie co najmniej 2,2 miliona Słońc. Nauka nie znajduje lepszej hipotezy, niż uznanie Sagittariusa A* za supermasywną czarną dziurę."

(nie wiem czy to nie błąd, albo ja coś źle rozumie, ale 5tys km/s to 1,6% prędkości światła a nie 15%)

Załączę fotę nawet:
Image
A tutaj masz ten program i animację ruchu tych gwiazd ( dwunasta minuta filmu- dokładnie od 12:18)
https://www.youtube.com/watch?v=r9T5vcJ ... age#t=737s
(tutaj mówią, że obiekt ma masę 4mln Słońc, cytowałem inny program w którym podawali liczbę 2,2mln)

Mam nadzieję, że pomogłem, Pozdrówka ;)
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat