Prędkość światła a dylatacja czasu

PostAltruista | 06 Wrz 2014, 12:15

Witam

Od kilku dni męczy mnie pewna "zagadka" ,która mam nadzieję ,że rozwiążecie.

Chodzi o (dziwnie to zabrzmi) czas prędkości światła.

Kiedyś czytałem o dylatacji czasu (chyba tak to się nazywało).
Jeśli ktoś poruszałby się przez 4lata z prędkością światła to dla niego minęło by 4lata ale dla ludzi na ziemi 50lat.
(Nie chodzi mi o dokładnie wyliczenia tylko o ogólne rozwiązanie tego problemu).

Skoro promień od słońca do ziemi leci w 8 minut (zaokrąglijmy) ale ile leci promień światła według promienia światła uwzględniając dylatację czasu? Nasze 8minut promień "odczuje" jako 4minuty?
Powiedzmy ,że do najbliższej gwiazdy mamy 1rok świetlny.
To światło od niej do nas według naszego układu odniesienia leci równo 1rok a jak to "odczuwa" światło? Leci np 8 miesięcy?

Hmm
Jeśli dla promienia światła ze słońca czas lotu na ziemię trwa np: 6minut a my to widzimy jako 8minut to oznacza ,że promień światła ze swojego punktu odniesienia przekroczył prędkość światła?
Czy podając prędkość światła w przybliżeniu 300000000 m/s nie powinna być uwzględniona dylatacja czasu dzięki ,której prędkość światła byłaby większa?
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 Maj 2011, 22:10

 

Postzbyszek | 06 Wrz 2014, 12:33

W/g mnie cale te teorie o predkosci swiatla sa mniej prawdziwe niz bajka o czerwonym kapturku . Obie w jakims zakresie z lekka opisuja rzeczywistosc. jest wilk, babcia, wnuczka, tu swiatlo co raz czastka, raz fala, a calosc jako promien opisuja . Jak jakas sprzecznosc to odsuwaja bo ta bajka co lansuja ma byc prawdziwa.
Co do czasu to lokalna sprawa, W/g mnie w wyniku jakis zaburzen wspolczesnie bywa widac w oddali jakies stare zdarzenai bitwy . Takie zdarzenia mialy miejsce . Nie sadze aby byly to fantomy. przypuszczam ze sa czy jest miejsce gdzie czas nei plynie , nie koniecznei w materialnym swiecie, ale to tez bajka ...:)
Nawet nasze mysli czasowi nei podlegaja czy posiadaja nieskonczona predkosc, albo co bardziej prawdopodobne w innym czyms co bezczasowe rozchodza sie.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostCisza | 06 Wrz 2014, 15:34

Czytam blogi popularno naukowe i tutaj chyba jest odpowiedź na twoje pytanie:


----------------------------------------------------------------------------------------

"Nokaut

Pora na eksplozję mózgu, kolejną ;) Powiedzieliśmy, że przy zbliżaniu się obiektu do prędkości światła, jego czas płynie coraz wolniej a skrócenie Lorentza rośnie, czyli odległość maleje. Skoro tak, to gdzieś przecież musi być granica tego spowolnienia czasu i skracania odległości. I rzeczywiście tak jest. Tą granicą jest prędkość światła. Obiekt poruszający się z prędkością światła, staje się bardzo egzotycznym bytem.




Czas i odległość maleją do zera.


O ile obiekt o masie dodatniej nie może osiągnąć prędkości światła, więc trudno odpowiedzialnie mówić o statku kosmicznym, o tyle istnieją obiekty które poruszają się wyłącznie z taką prędkością. Co porusza się z prędkością światła ? Np. światło :) Spróbujmy wejść w skórę fotonu. Jak foton odbiera świat ? Jaka jest jego rzeczywistość ? Ponieważ porusza się z prędkością światła, dylatacja czasu w jego przypadku jest całkowita, to znaczy, że dowolną odległość pokonuje w czasie wynoszącym 0 sekund. Poprzez skrócenie Lorentz'a odległość także maleje do 0.

Weźmy jako przykład odległą gwiazdę, znajdującą się miliard lat świetlnych od Ziemi. Według nas musi minąć miliard lat, zanim foton od tej gwiazdy trafi na Ziemię. Jednak dla fotonu czas ten wynosi 0. Co oznacza, że foton wyemitowany jest jednocześnie fotonem odebranym ! Natomiast "minięcie" miliarda lat, jest wyłącznie naszym własnym odczuciem, ten czas minął tylko dla nas, nie dla fotonu. Dlaczego niby nasza perspektywa ma być właściwsza niż perspektywa fotonu ? Co więcej, według fotonu, nie ma żadnej odległości pomiędzy nami. Świat według fotonu jest zupełnie płaski - jest płaszczyzną spłaszczoną do zera, prostopadłą do kierunku "ruchu" fotonu (ruchu którego wg. fotonu nie ma...). Jest płaski nie tylko od jakiejś gwiazdy do nas. Jest również płaski we wszystkich innych kierunkach biegu fotonów. Każdy foton, ma swoją własną płaszczyznę Wszechświata, na której istnieje a wszystkie te płaszczyzny my odbieramy jako jedną przestrzeń zanurzoną w czasie, który dla fotonu nie ma żadnego zastosowania."

źródło:http://nietuzinkowyblognaukowy.blogspot.com/2012/05/relatywistyczny-zawrot-gowy.html


PS:
Altruista napisał(a):Hmm
Jeśli dla promienia światła ze słońca czas lotu na ziemię trwa np: 6minut a my to widzimy jako 8minut to oznacza ,że promień światła ze swojego punktu odniesienia przekroczył prędkość światła?
Czy podając prędkość światła w przybliżeniu 300000000 m/s nie powinna być uwzględniona dylatacja czasu dzięki ,której prędkość światła byłaby większa?


Nie, prędkość światła wynosi 300 000 km/s i nic jej nie przekracza.
To, że teoretycznie lecąc z prędkością np. 99% prędkości światła pokonujemy trasę
10 lat świetlnych w 6 lat nie oznacza, że przekroczyliśmy prędkość c.
Jest to wynik tylko i wyłącznie dylatacji czasu i skrócenia Lorentza.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Cisza 06 Wrz 2014, 16:17, edytowano w sumie 2 razy
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

PostScaiter | 06 Wrz 2014, 15:40

Ciekawe,podobnie jak astronauci którzy są na orbicie dłuższy czas,podczas orbitowania wokół naszej planety z dużą prędkością, są młodsi ( o setne sekundy) niż ludzie na ziemi żyjący w tym samym czasie.
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Postpiotrekguzik | 06 Wrz 2014, 16:57

Zbyszku,

zbyszek napisał(a):W/g mnie cale te teorie o predkosci swiatla sa mniej prawdziwe niz bajka o czerwonym kapturku . Obie w jakims zakresie z lekka opisuja rzeczywistosc. jest wilk, babcia, wnuczka, tu swiatlo co raz czastka, raz fala, a calosc jako promien opisuja . Jak jakas sprzecznosc to odsuwaja bo ta bajka co lansuja ma byc prawdziwa.
Co do czasu to lokalna sprawa, W/g mnie w wyniku jakis zaburzen wspolczesnie bywa widac w oddali jakies stare zdarzenai bitwy . Takie zdarzenia mialy miejsce . Nie sadze aby byly to fantomy. przypuszczam ze sa czy jest miejsce gdzie czas nei plynie , nie koniecznei w materialnym swiecie, ale to tez bajka ...:)
Nawet nasze mysli czasowi nei podlegaja czy posiadaja nieskonczona predkosc, albo co bardziej prawdopodobne w innym czyms co bezczasowe rozchodza sie.


Dawno nie widziałem większych bzdur. Gdyby było tak jak napisałeś, to GPS działałby chyba przez przypadek, podobnie zresztą telefony komórkowe i wiele innych urządzeń, z których zapewne i Ty korzystasz.
Zanim zaczniesz pisać takie głupoty, najpierw nadrób zaległości z fizyki i z matematyki ze szkoły średniej, a później douczyć się rzeczy trudniejszych. Jeśli okażą się zbyt trudne, to przyjmij to z pokorą. Jeśli je zrozumiesz i będziesz w stanie wskazać co jest z nimi nie tak, możemy podyskutować.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postastropalik | 06 Wrz 2014, 22:24

Warto zerknąć do książki pt. "Ile lat ma Wszechświat" Davida A. Weintrauba.

Pozdrawiam,
Piotr
 
Posty: 169
Rejestracja: 06 Paź 2013, 17:14

 

Postfr33 | 07 Wrz 2014, 14:04

warto uczyć sie fizyki a nie pytać głupio na forum, mozna cos tu wytłumaczyć ale jak widać, ze podstawy sa w lesie to nie ma sensu marnować czasu :)

książki popularno naukowe trzeba wybierać bardzo ostrożnie, zeby nie czytać glupot... ludzie pozniej piszą o superstrunach nie mając pojecia co to jest a co gorsze jak piszą to ludzie co nigdy nie mieli stycznosci z mechanika kwantowa...
Synta 8, Scopos 30 mm, ES N2 14 mm, WO UWAN 7 mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 345
Rejestracja: 30 Paź 2006, 18:56
Miejscowość: Częstochowa

PostCygnus_X1 | 11 Wrz 2014, 01:06

Ech... czytać hadko.
Ale żeby powiększyć zamieszanie pozwolę sobie zauważyć, że prękość światła wynosi czasem 290 000 km/s, a czasem 280 000 km/s. Zależy to od.... współczynnika załamania ośrodka.

Niezmiennikiem fizycznym jest PRĘDKOŚĆ ŚWIATŁĄ W PRÓŻNI!

:)
Newton 114/900, SkyMaster 15x70, Meade 10x50; Nikon Action 8x40 CF
Nikon D600, Nikkor 80-200 1:2.8, Sigma 170-500 APO, Rubinar 500/5.6, MTO11CA, kilka innych zacnych szkiełek
 
Posty: 799
Rejestracja: 24 Lis 2008, 01:04
Miejscowość: Bognor Regis, Anglia

PostBenedykt | 11 Wrz 2014, 09:23

Scaiter napisał(a):Ciekawe,podobnie jak astronauci którzy są na orbicie dłuższy czas,podczas orbitowania wokół naszej planety z dużą prędkością, są młodsi ( o setne sekundy) niż ludzie na ziemi żyjący w tym samym czasie.


Nie do końca tak jest. Jednym z założeń teorii względności jest to, że odnosi się ona do układów inercyjnych. To znaczy takich, w których nie działają żadne siły. Lot rakiety wiąże się z działaniem sił wywołanych przyspieszeniem i opóźnieniem, a także poruszaniem się po torze nie będącym linia prostą (siła odśrodkowa). Paradoks bliźniąt też jest niemożliwy do sprawdzenia z dwu powodów: niemożności rozpędzenia bytu posiadającego masę do prędkości światła /lub prędkości bliskiej prędkości światła/ i zachowania dwu układów inercyjnych (bliźniak lecący rakietą by powrócić na ziemię musiałby wyhamować lub przez jakiś czas lecieć po łuku).
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postmadlung | 12 Wrz 2014, 14:08

Podłącze się pod temat. Czytam, że niezmiennikiem fizycznym jest prędkość światła w próżni. Może analogicznie odniosę się do prędkości dźwięku. Jak wiadomo prędkość dźwięku w powietrzu wynosi 340 m/s, a w diamencie 18000 m/s, wiadomo zależy do od wielu czynników np. ciśnienia, gęstości itd. Nośnikiem dźwięku są cząsteczki, które przekazują sobie drgania. A co jest nośnikiem fotonów w próżni? na jakiej zasadzie foton się przemieszcza? skąd wiadomo, że próżnia jest tym środowiskiem, w którym światło rozchodzi się najszybciej?
madlung
 

Postmkowalik | 12 Wrz 2014, 15:14

Co do dylatacji czasu to pokazano, ze zegary atomowe wsadzone do samolotow odrzutowych lub wystrzelone na orbie zaczynaja spozniac sie w stosunku do swoich kolegow na Ziemi.

Co do swiatla, to nie nalezy zapominac, ze swiatlo mozemy opisywac jako rozchodzaca sie fale lub jako lecaca czastke - patrz dualizm korpuskularno-falowy swiatla. W zaleznosci od okolicznosci swiatlo moze wykazywac cechy korpuskularne (czastki) lub falowe.

Dlaczego swiatlo rozchodzi sie najszybciej w prozni?
Przypadek korpuskularny (latwiejszy do wytlumaczenia):
Zalozenia: Swiatlo opisujemy jako czasteczke zwana fotonem, ktora ma taka wlasciwosc ze zawsze porusza sie z pewna stala predkoscia "c" zwana predkoscia swiatla.

Rozwazmy foton lecacy z punktu A do B. W przypadku odcinka AB umieszczonego w prozni mamy gwarancje, ze foton nie napotka zadnej przeszkody na drodze swojego ruchu, wiec ten odcinek pokona w czasie zaleznym tylko od swojej predkosci. W osrodku materialnym poruszajacy sie z predkoscia "c" foton po jakims czasie trafi na przeszkode np. atom czy czasteczke, od ktorej sie odbije zmienajac pierwotny kierunek swojego ruchu. Zanim foton doleci do punktu B wielokrotnie doswiadczy „spotkan” z czasteczkami osrodka. W (dostatecznie grubym) osrodku materialnym kazdy foton, ktory pokonal odcinek AB, nie poruszal sie po linii prostej, ale po krzywej lamanej i pokonal dluzsza droge, niz jego kolega z prozni. Pokonanie dluzszej drogi zajmuje wiecej czasu.

W przypadku falowego opisu swiatla rowniez jest podobnie. Fala, ktora opisujemy swiatlo, oddziaływuje z atomami/czasteczkami osrodka i to spowalania jej ruch do przodu. Jesli kogos ciekawi dokladniejsze wytlumaczenie to polecam ogladniecie dwoch filmikow o wspolczynniku zalamania swiatla (oznacza sie go literka „n”) ze strony http://www.sixtysymbols.com/
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmadlung | 12 Wrz 2014, 17:00

Dzięki za wyjaśnienie, zmyliło mnie to że w takim diamencie (którego cząsteczki są super gęsto upakowane) prędkość dźwięku jest większa, niż przy przy o wiele rzadszym powietrzu.
madlung
 

Postmkowalik | 12 Wrz 2014, 19:36

W powietrzu i diamencie rozchodza sie fale mechaniczne, ktore sa drganiami samego osrodka tj. atomow wegla w diamencie i czasteczek gazow w powietrzu. Wlasiwosci fali mechanicznej np. jej predkosc zalezy od wlasciwosci osrodka w jakim fala mechaniczna sie rozchodzi. Swiatlo (fala elektromagnetyczna) nie jest fala mechaniczna tzn. nie potrzebuje zadnego osrodka do rozchodzenia sie, dlatego wyciaganie wniosku dot. wplywu predkosci swiatla w zaleznosci od osrodka przez jaki swiatlo przechodzi na podstawie wlasciwosci fal mechanicznych nie jest poprawne. Zachecam zerknac tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Fala_mechaniczna i tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Eter_(fizyka) najlepiej w wersji angielskiej.

Swiatlo (fotony) "czuja" kiedy przechodza przez osrodek, tzn. mocniej lub slabiej oddzialywuja z osrodkiem, skutkiem oddzialywan jest zmniejszenie predkosci rozchodzenia sie swiatla w osrodkach w porownaniu do predkosci w prozni. Jesli swiatlo potraktuje sie jako lecace czastki fotony to zmniejszenie predkosci mozna w pierwszym przyblizeniu tlumaczyc tak jak napisalem w poprzednim poscie W przypadku traktowania swiatla jako fali elektromagnetycznej wytlumaczenie spowolnienia jest troszke inne i troszke trudniejsze do zrozumienia, ale tylko troszke :-).
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat