Astronomiczny początek roku

PostMatik | 17 Wrz 2017, 17:41

Dzień dobry wszystkim.

Zajmuje mnie ostatnio temat orbity Ziemi. Szukam danych na temat momentu przejścia Ziemi przez oś wielką orbity dla kolejnych kilku lat. Byłby to punkt wyjściowy do określenia położenia Ziemi na orbicie w każdym następnym momencie jej ruchu. Podobnym parametrem byłoby położenie Ziemi na orbicie w dniu 1-go stycznia o godz. 0:00 UT. Niestety nie udaje mi się tego nigdzie znaleźć.
Kiedyś wyobrażałem sobie, że początek roku to moment przejścia przez Peryhelium. Gdy wpadła mi w ręce tabela danych dot. absyd Ziemi (peryheliów i apheliów), to szczęka mi opadła ze zdziwienia. Gdyby rok trwał miedzy kolejnymi peryheliami Ziemi, to jego długość oscylowałaby między 363 a 368 dni. Jest to skutkiem obecności Księżyca. Ziemia biegnie po orbicie nie swoim środkiem, tylko środkiem masy układu Ziemia - Księżyc - barycentrum, które jest usytuowane w odległości ok. 4700 km od jej środka. Ponieważ absydy są zdefiniowane jako odległość między centrami gwiazdy i planety, to przejście Ziemi przez półoś wielką orbity nie zgadza się z momentem osiągnięcia przez nią ekstremalnej odległości - peryhelium i aphelium, bo centrum Ziemi może się w tym momencie znajdować albo wewnątrz orbity albo poza nią. Prawie nigdy nie znajduje się najbliżej Słońca w momencie przekraczania osi orbity.
Ten właśnie moment - przejście Ziemi przez półoś wielką orbity od strony ogniska, w którym usytuowane jest Słońce, to początek roku zwanego anomalistycznym.
Jest w necie masa danych na temat początku pór roku ale na temat początku roku nie znalazłem nic.
Może ktoś ma jakieś dane na ten temat ?
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Gru 2014, 19:23

 

PostMatik | 17 Lis 2017, 16:50

Dla tych, których ewentualnie zainteresował temat, podaję wyniki obliczeń wykonanych w czasie od napisania pierwszego postu.
Na początku próbowałem dowiedzieć się coś od profesjonalistów w zakresie mechaniki nieba. Kontaktowałem się z jednym z profesorów ale zasłaniał się brakiem czasu.
Musiałem zdać się na siebie - przeprowadziłem obliczenia wg elementów keplerowskich orbit planet układu słonecznego. Dane te są opublikowana na stronie JPL Caltech. Wyniki obliczeń wykazały:
1. W roku 2017 początek roku (01.01.2017.- godz. 0:00) wyprzedzał oś wielką orbity o ok. 2,47 stopnia, t.zn ok. 58 godz. Stąd umiejscowienie peryheliów Ziemi w naszych czasach - w okresie między 2-gim a 5-tym stycznia.
2. Początek roku z biegiem lat coraz bardziej wyprzedza oś orbity.
3. Ok. roku 1850 był on zgodny z peryhelium, t.zn. pokrywał się z osią wielką orbity.
4. Funkcjonują dwa pojęcia peryhelium Ziemi - jedno, jako maksymalne zbliżenie do Słońca a drugie jako moment w którym anomalia prawdziwa wynosi zero stopni - środek Ziemi przekracza oś wielką orbity.
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Gru 2014, 19:23

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat