ALMA

Postekolog | 29 Kwi 2018, 11:43

ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) to zespół około 65-ciu radioteleskopów - anten - prowadzących "scalane" obserwacje fal elektromagnetycznych w zakresie od 31,3 GHz do 950 GHz.

Radiowe rejestracje (w przeciwieństwie do optycznych) można łatwiej scalać na duże odległości (nawet z opóźnieniem) i uzyskać znakomitą zdolność rozdzielczą wynikającą (jakby) ze średnicy całego obszaru Ziemi rozpostartego na wszystkich współpracujących radioteleskopach.
Niejako taka duża apertura - nie nasze skromne, amatorskie 16 cali. :)

ALMA wykorzystuje wyrafinowane modele atmosferyczne, stacje monitorowania klimatu i radiometry do mierzenia ilości pary wodnej obecnej w linii widzenia każdej anteny, aby skorygować te niepożądane efekty atmosferyczne.

Niektóre z najtrudniejszych pytań w astronomii dotyczą pochodzenia galaktyk, gwiazd, planet i molekuł, które przydały się powstającemu życiu.
ALMA obserwuje światło emitowane przez obiekty o niskiej temperaturze, co pozwala nam rozszyfrować tajemnice dotyczące formowania się planet lub "odciski palców" złożonych, nawet organicznych cząsteczek, o których do tej pory niewiele mogliśmy się dowiedzieć.

Pamiętajmy też, że światło widzialne jest bardziej zatrzymywane przez najdrobniejsze pyły niż podczerwień i jeszcze dłuższe fale co pozwala widzieć zasłonięte w świetle widzialnym dalsze obiekty.

Pozdrawiam
Załączniki
ALMA: alma.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 17 Maj 2018, 15:18

Wielki Wybuch wyprodukował kosmos wypełniony wodorem, helem i niewielką ilością litu.
Wszystkie cięższe od tych pierwiastki musiały powstać w gwiazdach w procesie syntezy jądrowej - jak chociażby wapń, fosfor, żelazo - albo z masywnych gwiazd, które doszły do końca swojego istnienia w postaci eksplozji supernowej.

Dzięki wykorzystaniu zarówno VLT jak i ALMA wykryto tlen w gwiazdach istniejących zaledwie 500 milionów lat po początku wielkiego wybuchu.
Oznacza to że już gdy obecny etap w historii naszego wszechświata miał zaledwie 200 - 250 milionów lat istniały gwiazdy.

http://www.bbc.com/news/science-environment-44129714

Pozdrawiam
Załączniki
ALMA: tlen.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 27 Maj 2018, 11:48

ALMA przydała się i naukowo i estetyczno-astrofotograficznie. :idea:
Pozdrawiam
Załączniki
ALMA: alma03.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat