Białe dziury i inne zaskakujące wnioski z teorii względności

Postekolog | 14 Sie 2023, 14:47

Zacznijmy od białych dziur.

Tytułem wstępu:
Ludzie, trzymajcie mnie! Nawet w ścisłych dziedzinach wspomina się o duchach. :D

Zacznę cytaty od konkluzji ze środka artykułu:

Jako przykład, powiedzmy, że wrzucasz pianino do rębaka. Wychodzi kupa sproszkowanych gruzów. Nieporządek w systemie wzrósł, a druga zasada termodynamiki została spełniona. Ale jeśli wrzucisz kilka przypadkowych kawałków do tego samego rębaka, nie uzyskasz z niego w pełni uformowanego pianina, ponieważ zmniejszyłoby to nieład. (Wysoce uporządkowane układy, takie jak życie, mogą powstać na Ziemi – ale dzieje się to kosztem zwiększonej entropii w Słońcu . Wciąż nie da się wydobyć pianin z rębaków, bez względu na to, jak zbudujesz swój system).

Nie możemy po prostu odwrócić procesu powstawania czarnej dziury i otrzymać białej dziury, ponieważ spowodowałoby to spadek entropii — gwiazdy nie pojawiają się w cudowny sposób w gigantycznych kosmicznych eksplozjach. Tak więc, podczas gdy ogólna teoria względności jest agnostyczna w kwestii rzeczywistości białych dziur, termodynamika zdecydowanie odrzuca tę koncepcję.

Jedynym sposobem na utworzenie białej dziury byłby jakiś egzotyczny proces działający we wczesnym wszechświecie, który wypalił istnienie białej dziury w samej tkaninie czasoprzestrzeni. W ten sposób proces powstawania białej dziury ominąłby problem zmniejszania entropii — biała dziura po prostu istniałaby od zarania dziejów.

Tu zaś opis istoty:

Gdybyśmy więc nakręcili film przedstawiający formowanie się czarnej dziury i obejrzeli go w odwrotnej kolejności, znaleźlibyśmy obiekt emitujący promieniowanie i cząstki. W końcu eksploduje, pozostawiając po sobie masywną gwiazdę. To jest biała dziura i zgodnie z ogólną teorią względności ten scenariusz jest jak najbardziej w porządku.

Białe dziury byłyby jeszcze dziwniejsze niż czarne dziury. Nadal miałyby osobliwości w swoich centrach i horyzonty zdarzeń na swoich granicach. Nadal byłyby to masywne, grawitujące obiekty. Ale każdy materiał, który dostałby się do białej dziury, natychmiast zostałby wyrzucony z prędkością większą niż prędkość światła, powodując gwałtowne świecenie białej poświaty. Wszystko, co znajduje się na zewnątrz białej dziury, nigdy nie mogłoby się do niej dostać, ponieważ musiałoby podróżować szybciej niż prędkość światła , aby przedostać się do środka przez horyzont zdarzeń.

Ale jeśli matematyka ogólnej teorii względności dopuszcza białe dziury, to dlaczego nie podejrzewamy, że istnieją one w prawdziwym wszechświecie? Odpowiedź jest taka, że ​​ogólna teoria względności nie jest jedynym słowem na temat kosmosu. Istnieją inne gałęzie fizyki, które mówią nam o wewnętrznym funkcjonowaniu wszechświata , takie jak nasze teorie elektromagnetyzmu i termodynamiki.

W termodynamice istnieje pojęcie entropii, która jest, mówiąc bardzo z grubsza, miarą nieuporządkowania w systemie. Druga zasada termodynamiki mówi nam, że entropia układów zamkniętych może tylko rosnąć. Innymi słowy, nieporządek zawsze wzrasta.

Konkluzja autora:

Gdy tylko cokolwiek, nawet pojedynczy foton (cząsteczka światła) zbliży się do białej dziury, będzie skazane na zagładę. Gdyby cząstka zbliżyła się do horyzontu zdarzeń, nie byłaby w stanie go przekroczyć, wysyłając energię systemu w zawrotnym tempie. Ostatecznie cząstka miałaby tyle energii, że spowodowałaby zapadnięcie się białej dziury w czarną dziurę, kończąc jej istnienie.

Tak więc, jest zabawne i zaskakujące, jak białe dziury wydają się być, a potem nie wydają się być cechami prawdziwego wszechświata - tylko duchami nawiedzającymi matematykę ogólnej teorii względności. :)

https://www.space.com/could-white-holes ... -mysteries
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Białe dziury i inne zaskakujące wnioski z teorii względności: bialedziury.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 6166
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 02 Paź 2023, 00:17

Tytułem wstępu:
Pod koniec grudnia 2019 r. grupa fotografów udała się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Rub al-Khali, największej ciągłej pustyni piaszczystej na świecie, aby uchwycić wyraźne obrazy niezwykłego zaćmienia.
Zaćmienie obrączkowe to zaćmienie pierścieniowe, które występuje, gdy Księżyc znajduje się wystarczająco daleko na swojej eliptycznej orbicie wokół Ziemi, by kątowo okazał się zbyt mały, aby zakryć całe Słońce.
Księżyc wydaje się być czarną plamą, która zakrywa większość - ale nie całe - białe Słońce. (APOD)

To przypomina mi czarne i białe dziury. Biała dziura jest zapewne większa niż czarna dziura, która z niej powstanie. Wiem to od Dragana. :)
'Geometria Schwarzschilda nie opisuje, wbrew powszechnej opinii, jedynie czarnej dziury, ale kombinację czarnej i białej dziury, bo tylko takie połączenie gwarantuje symetrię odbicia w czasie.
A jako, że jest to jedyne sferycznie symetryczne rozwiązanie równań Einsteina, to nie istnieje żadna inna metryka wyłącznie czarnej, albo wyłącznie białej dziury.
Tymczasem w centrach galaktyk mamy zapadającą się materię, która czarną dziurą staje się dopiero w asymptotycznej przyszłości, a obecnie jest nią tylko nieomal.
To tak, dla wyklarowania.' (profesor Andrzej Dragan - Twitter).

Niemniej w dyskusji Dragan ujawnił że te "białe dziury" to obiekt teoretyczny,
rozpatrywany podczas rozpatrywania zdarzeń w odwróconym czasie, ale poniekąd istniejący,
bo czarna dziura nie jest nigdy dobrze ukończona (jest prawie czarną dziurą).
https://twitter.com/andrzejdragan/statu ... 8619559101
Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Załączniki
Białe dziury i inne zaskakujące wnioski z teorii względności: eclipu.jpg
Ostatnio edytowany przez ekolog 02 Paź 2023, 09:01, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6166
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostFranz | 02 Paź 2023, 01:02

Ja przestrzegam praw fizyki. Druga zasada termodynamiki działa, szczególnie w mojej piwnicy. Stopień nieuporządkowania stale rośnie :|
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 02 Paź 2023, 01:13

Dla ścisłości jeszcze dodam, że jest to układ zamknięty na kłódkę.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 03 Paź 2023, 23:53

Przykłady działania drugiej zasady termodynamiki. Entropia w tych układach stale rośnie :|
Załączniki
Białe dziury i inne zaskakujące wnioski z teorii względności: 2.jpg
Białe dziury i inne zaskakujące wnioski z teorii względności: 1.jpg
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 04 Paź 2023, 00:03

Wszelkie próby uporządkowania są daremne ponieważ entropia wzrośnie i będzie jeszcze gorzej niż było :shock:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postekolog | 04 Paź 2023, 00:24

Franz napisał(a):Wszelkie próby uporządkowania są daremne ponieważ entropia wzrośnie i będzie jeszcze gorzej niż było :shock:


Prawie mnie przekonałeś.
Ale wzrośnie w sumie dla całego lokalnego kosmosu więc można tak pokombinować by w mieszkaniu zmalała kosztem wzrostu poza nim.
Konkretnie to ktoś musi dobrze pojeść i posprzątać i poukładać wszystko. Entropia poleci ze zjedzonym pokarmem (pomińmy detale :D )
i z ciepłem z pracujących mięśni - przez otwarte okno.

Też mam bałagan jak wyjeżdżam na wycieczkę i po powrocie tym samym nadal. ;)

Siema
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Awatar użytkownika
 
Posty: 6166
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostFranz | 04 Paź 2023, 01:19

Teraz zrozumiałem dlaczego u mnie rośnie bajzel. Mam sąsiada, który stale sprząta (tak przynajmniej mówi i nie rozumie co mówi).
On po prostu przekłada rzeczy z miejsca na miejsce i nie przestrzega praw fizyki! W jego lokalnym kosmosie rośnie entropia i przenosi się do mojego równoległego kosmosu zwiększając stan nieuporządkowania. Od dawna podejrzewałem, że to jego sprawka. :evil:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat