Minkowski 92 - Mgławica Footprint

PostIgnisdei | 01 Sie 2013, 08:05

Jest taka mgławiczka blisko Albireo zwana w wolnym tłumaczeniu "Odcisk stopy"
To Minkowski 92 Footprint– jest mgławicą bipolarną i protoplanetarna. Obiekt oddalony jest od nas o 8000 lat świetlnych. Odkrył ją Niemiec Rudolph Minkowski.
Gwiazda pulsuje całą powierzchnią wyrzucając intensywnie wiatr gazowy, naładowanych cząstek w dwóch przeciwległych kierunkach (jak wskazówki kompasu) tworząc takie rozciągnięte, eliptyczne bąble.

W środku układu bąbli znajduje się gwiazda, która niedługo przekształci się w białego karła.

BTW .Możecie sobie obejrzeć jak mgławica wygląda na zdjęciach w Google..Poniższy szkic obrazuje jak widać to w lustrze 41cm przy zasięgu prawie 6 mag!

Wracając jeszcze do opisu: Mgławica Minkowski 92 odbija światło swojej gwiazdy więc jest mgławicą refleksyjną! Gaz zacznie świecić samoistnie za kilka tysięcy lat, gdy centralna gwiazda stanie się gorętsza i pobudzi mgławice promieniowaniem ultrafioletowym do świecenia, wtedy będzie emisyjną mgławicą planetarną.

Co do samej obserwacji, najpierw we wskazanym przez NSOGa miejscu widziałem dwie małe gwizdki z pomocą ES 14mm, następnie założyłem filtr UB i jedna z nich dostała jakby otoczkę. Wtedy użyłem okularu 8mm ED i w powerze 225x lustro rozdzieliło ta gwiazdkę na jakby dwie zlane plamki jedna była odrobinę jaśniejsza. Ale to już była alchemia patrzenia ;)
Obiekt zaznaczyłem na szkicu :)
Załączniki
Minkowski 92 - Mgławica Footprint: minkowski.jpg
Ignisdei
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat