APEL - filmy instruktażowe dla początkujących

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

Postskymacho2 | 08 Sie 2010, 12:58

w związku z coraz licznejszym "wysypem" początkujących astroamatorów chciałbym zaapelować do doświadczonych obserwatorów głównych polskich astroforów o przygotowywanie i udostepnianie na astroforach filmików instruktażowych ułatwiających wykonanie pierwszych kroków. W szczególności filmików dotyczących montowania i użytkowania różnego typów teleskopów na różnych montażach, także konserwacji sprzętu. Kiedyś Deryl udostępnił tego typu materiał na youtube.com, więc mamy prekursora" takiej akcji w Polsce. :D :D :D

p.s. filmiki Deryla:
http://www.youtube.com/watch?v=Ce4TN1EzUMQ
http://www.youtube.com/watch?v=YqOCb6XOHGY
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostMury | 08 Sie 2010, 13:08

Przecież wszystko jest opisane w instrukcjach lub na forach wiec jaki jest sens robienia filmików. Artykułów o montażach są w internecie tysiące praktycznie w każdym języku. Poza tym jest tez literatura w której ''pierwsze kroki'' są opisane aż nazbyt dobrze językiem zrozumiałym dla każdego nawet dla początkujących, co na forach nie często się zdarza. A ze kogoś nie stać lub nie chce wydawać pieniędzy na książki to trzeba zadać pytanie czy jest sens pchania się w astronomia amatorską gdzie kupno teleskopu to dopiero początek wieeelkich wydatków.


Poza tym te filmiki z linku to nie jest filmik instruktażowy a recenzja (przynajmniej na mój gust) zrobiona co trzeba przyznać fajnie. Ale jak juz pisałem to to samo można wyczytać na forach, a ze komuś cie nie chce czytać...
Synta 8" Skymaster 15x70 i jakaś 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 08 Maj 2010, 12:36
Miejscowość: Warszawa

 

Postskymacho2 | 08 Sie 2010, 13:18

lektura postów pokazuje, że dla wielu początkujących instrukcje są nie dość zrozumiałe, a dostęp do literatury jest ograniczony - zresztą niełatwo w Polsce znaleźć publikacje zajmujące się różnymi aspektami użytkowania sprzętu. Poza tym najszybciej i najprzyjemniej człowiek uczy się przez oglądanie jak robią to inni. Nie przypadkiem są dostępne w księgarnaich liczne, o przeróżnej tematyce, kursy w formie wideo.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postwanderer | 08 Sie 2010, 13:20

Sam bym chętnie pooglądał takie filmiki :)
wanderer
 

PostMury | 08 Sie 2010, 14:00

lektura postów pokazuje, że dla wielu początkujących instrukcje są nie dość zrozumiałe, a dostęp do literatury jest ograniczony - zresztą niełatwo w Polsce znaleźć publikacje zajmujące się różnymi aspektami użytkowania sprzętu.


Fakt to ze na forach nie zawsze jest jasno opisane to prawda sam to napisałem w poście wczesniejszym.
Ale ze dostęp do literatury jest ograniczony? Są Empiki Merlin.pl Allegro itp. itd. gdzie jest sporo książek o astronomii fakt typowo o sprzęcie astronomicznym nie ma pozycji, ale najważniejsze porady dot. sprzętu można znaleźć nawet w atlasach. Dodatkowo istnieją tez książki anglojęzyczne niestety nie każdy angielski zna.

A co do filmików jeżeli będzie ktoś chętny i mający czas aby takie coś robić to w porządku idea bardzo fajna. Tylko niech wezmą się za to ludzie którzy opiszą wszystko fajnie przyjemnie i zrozumiale.
Synta 8" Skymaster 15x70 i jakaś 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 29
Rejestracja: 08 Maj 2010, 12:36
Miejscowość: Warszawa

 

PostTOM> | 08 Sie 2010, 17:41

wanderer napisał(a):Sam bym chętnie pooglądał takie filmiki :)



Ja też to popieram,przeczytać to nie to sam co zobaczyć na własne oczy. :wink:
TOM>
 

Postkaladann | 08 Sie 2010, 21:59

skymacho znasz dobrze angielski ? Widzialem kilka dobrych zachodnich filmików astro dla początkujących (na nasze środowisko nie ma za bardzo co liczyć). Wystarczy tylko że znajdzie się ktoś kto to przetłumaczy. Mogę zmontować tekst z filmem, lub nawet dubbing jesli znajdzie sie odważny. Tak w ogóle jesteś jedyna znaną mi osobą która się przejmuje w ogóle nobami :wink:
kaladann
 

Postskymacho2 | 08 Sie 2010, 22:09

sorry, w najbliższych tygodniach jestem zawalony robotą. Jednak myślę, że mniej zachodu wymaga nakręcenie cyfrówką nowych filmików inspirowanych zachodnimi, niż przerabianie zachodnich.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postwariag | 13 Wrz 2010, 19:24

Problem "wysypu początkujących" będzie niestety narastał, bo młodzi ludzie zaczynają mieć poważne problemy z czytaniem czegoś dłuższego niż napisy w filmach i SMS-y (czytanie ze rozumieniem to już inna sprawa). Dochodzi do sytuacji jak takie opisane przez mojego kumpla - człowiek znalazł towar w sklepie internetowym gdzie miał pełny opis i wyciąg z instrukcji obsługi po czym zadzwonił do tego sklepu żeby pracownik mu to wszystko poczytał bo dla niego to zbyt męczące.
To smutne, bo co do literatury to naprawdę jej obecnie nie brak, instrukcje rodem z USA tłumaczą że kota nie suszymy raczej w mikrofalówce, na forach zadano już chyba wszystkie możliwe pytania i każde doczekało się nie jednej odpowiedzi, a ludzie i tak zaczynają swój temat od zera bo choć w internecie są wyszukiwarki to oni nie tracą czasu na samodzielne zbieranie informacji tylko zakładają nowy temat na forum i czekają aż ktoś odrobi za nich to co pracochłonne i poda wyniki tam gdzie szukać nie muszą.
Oczywiście sam chętnie bym obejrzał film np. o samodzielnym tuningu montażu HEQ-5 ale uważam że kręcenie filmów o tym że aby zobaczyć kratery na Księżycu to nie należy patrzeć w taką lupę sterczącą na wierzchu tej dużej rury ale należy wsadzić taką soczewkę w dziurkę takiego "bocznika" i pokręcać kółkiem tu i tam aż coś będzie widać to trochę nieedukacyjne, bo umiejętność samodzielnego czytania ze zrozumieniem jest naprawdę przydatna w życiu, no ale żeby znaleźć jakieś "cuś" na niebie to umiejętność czytania nie jest niezbędna.
Pomijam fakt że jeżeli taka nagląca potrzeba jest na rynku to filmy instruktażowe powinni zapewnić nie użytkownicy ale producenci sprzętu.


Ostatnia noc przy okularze IV 2013

 
Posty: 184
Rejestracja: 08 Maj 2007, 21:10
Miejscowość: Łódź

PostIndrelle | 14 Wrz 2010, 16:38

Tylko że często dla takie "newbie" nie jest łatwe np. szybkie obeznanie się w firmach, dla wielu nie jest wiadome że taki przykładowy teleskop firmy "no-name" jest lepszy od jakiegoś innego, jak już odróżnia parametry sprzętu i ma jako taką wiedzę na temat optyki to może dalej nie widzieć różnicy i kupić jakichś chłam i dalej ludzie będą pytać. Napisanie w ładnym artykule firm w słupku jakościowym też wiele nie da bo w życiu bym nie uwierzył jak na jakimś forum by napisali np. że Matiz jest lepszy od Corvette c4 bo mniej pali, jest nowszy i bardziej wszechstronny, sprzęty bardzo się różnią w zależności od wymagań i wątpliwości nadal będą bo nikt nie zrobi tutorialu na wszystkie sprzęty różnych firm bo i tak będzie jakieś "ale" bo akurat tego modelu nie pokazali i pyta. Jak taki tutorial miał mieć jakąś wartość to powinien zawierać wiedzę np. że refraktor nie ma straty światła, jest lepszy kontrastowo a newton za to jest tańszy, tylko że taka wiedza będzie jak na forum albo pomijana (gdy ludzie pytają o pierwszy teleskop i da w linkach dwa teleskopy, refraktor i reflektor to trzy/czwarte forum chórem krzyknie że newton lepszy bo tańszy a aberracja chromatyczna z refraktora wychodzi na nóżkach i odgryza ręce obserwatorowi) albo będzie bardzo techniczna co takich "newbie" najczęściej odpycha. Sam kiedyś nie potrafiłem pojąć jak można kręcić osią R.A i będzie śledzić gwiazdy aż do czasu kiedy sam w łapach tego nie wyczaiłem, niektórych rzeczy nie da sie wytłumaczyć (czeo jestem idealnym przykładem :mrgreen: ).
SW 80/400, Baader Solar Continuum 1.25", parę okularków, ale nadal chętny do kupna nowych :).
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 26 Kwi 2010, 22:56
Miejscowość: Kluczbork

 

Postwariag | 14 Wrz 2010, 17:08

No ale dywagacje nad wyższością jednego teleskopu nad drugim to już nie instrukcja obsługi a recenzja sprzętu.
A tego w sieci również nie brakuje. Wystarczy poszukać. ;)
Problem polega na tym, że w internecie są wręcz obrzydliwe ilości informacji w w/w tematach.
Tylko że wielu "newbie" najchętniej by chciało otrzymać darmowy film szkoleniowy dostosowany do ich konkretnego teleskopu bezpośrednio na komórkę żeby nie trzeba było szukać.

Najwięcej problemów początkujący ma z montażem paralaktycznym - powiedzmy że w instrukcji jakiegoś "newbie" jest to zbyt lakonicznie opisane.
No to jedziemy z google'a - trochę wyników z zapytania "ustawić montaż paralaktyczny"
http://www.teleskopy.pl/ustawienie_tele ... cznym.html
http://forum.teleskopy.net/index.php?topic=92.0
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=2
http://roboczy.wat.edu.pl/Astro/index_2 ... mont=wynik
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... 31&start=0
http://www.astronomia.pl/teleskopy/index.php?id=945
http://www.teleskopy.net/index.php?idg= ... &id=montaz
http://astropolis.pl/story/ustawienie-m ... aktycznego
http://www.astrofotografia.net.pl/index.php?id=cf
http://orion.pta.edu.pl/zapytaj/instrum ... alaktyczny

itd.
Czy to jest zbyt mało informacji?

Rozumiem, jak ktoś czuje powołanie, ma czas i ochotę to niech sobie kręci filmy instruktażowe, niech jego będą "Cześć i Chwała", ale moim zdaniem nie należy z tego robić jakiejś naglącej potrzeby i apelować w tym celu :mrgreen:
Ostatnio edytowany przez wariag 14 Wrz 2010, 17:58, edytowano w sumie 4 razy


Ostatnia noc przy okularze IV 2013

 
Posty: 184
Rejestracja: 08 Maj 2007, 21:10
Miejscowość: Łódź

PostIndrelle | 14 Wrz 2010, 17:17

No tak, tylko że trudno jest zrobić instruktaż obsługi teleskopu co już jest zawarte w instrukcji z obrazkami (czy najpierw okular czy kątówka i takie tam). Filmiki Deryla oglądałem i nie wiem czy jest potrzeba robienia więcej bo nie wiem co jeszcze można pokazywać ludziom żeby wiedzieli jak się obsługiwać sprzętem, o konserwacji chyba też jest napisane w instrukcji, ale jeżeli nie ma to nie ma różnicy czy będziemy ściereczką delikatnie oscylować czy robić zygzaki więc na temat konserwacji dużo też nie ma co pisać. Najpierw dbamy o sprzęt potem żonę/dziewczynę i wszystko wiadomo :lol: . Ustawienie montażu też jest w instrukcji, i chyba nawet gdzieś była pokazana taka ładna animacja zrobiona w Blender'rze jak się ustawia montaż paralaktyczny. Ale sądzę że większość rzeczy można się dowiedzieć po błędach, a o takie poważniejsze rzeczy jak nieostrzenie z jakimś okularem to już lepiej jest się spytać bo nie wiadomo od razu na 100% czego to wina.

A! I zapomniałem, przecież bardzo dużo początkowych informacji mamy na celestii, może lepiej by wyszła modernizacja jej artykułów? Jest tam dość sporo ciekawych informacji, i myślę że w formie takiej przejrzystej "wikipedii" byłoby lepszym rozwiązaniem.
SW 80/400, Baader Solar Continuum 1.25", parę okularków, ale nadal chętny do kupna nowych :).
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 26 Kwi 2010, 22:56
Miejscowość: Kluczbork

 

Postkaladann | 06 Paź 2010, 00:06

a znacie takie powiedzenie ze obraz zastępuje tysiąc słów a video tysiąc obrazków ?

Przed zakupem widzac np jak ktoś rozkłada z pudeł synte 8 cali i to składa blabla,,jak to sie kreci na dobsie..gdzie widać stosunek wymiarów/gabarytów/balkon/ pokój/wynoszenie tego trochę minut poświęcić na mocowanie sie z telepem w aucie itd. postawić przy dziecku..itp...itd.. ..duzo łatwiej wyrobić sobie ocenę na temat teleskopu. To samo..z urzadzeniami np. GoTo.

Może takie filmiki z kazdego rodzaju sprzętu nie sa jakies b. potrzebne ale na pewno miłoby było gdyby były. Szczególnie gdyby ktoś to nakręcił sensownie.

To czego brakuje na polskim necie to ogólnego podejscia do telepów = rodzaje , typy, czym sie różnią, gdzie sie wkłada okular :) Co mozna nimi zobaczyć, jak ustawiać montaż, typy montażów itd itp..etc...

Po angielsku tego troche jest (np robia to zapaleni szefowie firm/sklepów astro i jest to zrobione profi) ale po polsku...nie ma (a przynajmiej ja nie spotkałem czegos sensownego )
Zresztą co mówić o kręceniu filmu..skoro nie ma nawet chętnych na zwykłe przetłumaczenie tych z ang.
kaladann
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat