* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Temat postu: Teleskop RC - serwis
PostWysłany: Pią Lut 08, 2019 11:05 pm 

Miejscowość: Pawęzów
Witam forumowiczów,

Na wstępie chciałem wspomnieć Janusza. Będę go pamiętał jako specjalistę najwyższej klasy. Bardzo mi pomógł. Wiele razy. Wizyty w Astrokraku zawsze były ciekawe, owocne i uczące. Wiedział gidze tkwi problem i jak go naprawić. Będzie mi go bardzo brakowało. Jako człowieka i jako specjalisty.

Po wielu tygodniach niepogody w końcu niebo w moim rejonie pokazało się w pełnej krasie. Nie mogłem sobie odpuścić. Nawet żona mnie trochę zachęciła do wyniesienia klamotów. Wybór padł an M42 w SHO. Jest w dość dogodnej lokalizacji dla mojego piera. Fociłem tym co zawsze. RC 8" ASI1600 mmc na OAGu. W pierwszą noc nie założyłem odrośnika i się wszystko posypało jak wtórne zaparowało. Stak z wodoru był tragiczny. Nawet go nie będę pokazywał. W kolejną noc założyłem odrośnik i opaskę grzewczą na tubę. Tak aby mieć pewność że LW nie zaparowało. Po wykonaniu staka z wodoru znów wszystko rozmyte. Surowy stak poniżej (30x120s+darki+biasy). Najpierw myślałem że to problem z ostrością ale po sesji sprawdziłem ponownie maską i krzyżyki siadały idealnie. Więc to nie kwestia ostrości. Po wielu poszukiwaniach wpadłem na pomysł zajrzenia do tuby na LG. Tragedia. LG trzeba umyć. Mnóstwo małych kropeczek kurzu. Podobnie miałem na Newtonie i kąpiel LG w wodzie destylowanej z odrobiną Ludwika pomogła całkowicie.
No i stanąłem przed rozterką. Jak wyciągnę LG z teleskopu RC do kąpieli to bez powtórnej kolimacji się nie obejdzie. Z Newtonem nie było problemu. Kolimacja jest prosta i bezproblemowa. Ale z RC...

Moje pytanie. Czy znacie jakąś prostą metodę kolimacji takiego teleskopu? Jakieś tutki? Ma LW mam kropkę tak że wyosiowanie z wyciągiem nie będzie problemem. Zresztą mam też kołnierz uchylny w torze optycznym. Tylko co później... Proszę o pomoc użytkowników tego teleskopu. Jak sobie z tym radzicie?

Załączniki:

Ostatnio edytowany przez azoizo, Pią Lut 08, 2019 11:53 pm, edytowano w sumie 1 raz
 Profil E-mail  

Temat postu: Re: Teleskop RC - serwis
PostWysłany: Pią Lut 08, 2019 11:21 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Jeśli gadasz w języku lengłydż...
http://www.deepskyinstruments.com/truer ... er_1.0.pdf

Z tego co piszą np. na Cloudy Nights, ta metoda sprawdza się bardzo dobrze.

PostWysłany: Pią Lut 08, 2019 11:40 pm 

Krzysztof z Bagien napisał(a):
Jeśli gadasz w języku lengłydż...
http://www.deepskyinstruments.com/truer ... er_1.0.pdf

Z tego co piszą np. na Cloudy Nights, ta metoda sprawdza się bardzo dobrze.

Dziękuję. I will try... Spodziewałem się działań iteracyjnych. To może być długa kolimacja... no i trzeba mieć kolimator...

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 09, 2019 12:10 am 

Miejscowość: Nowy Sącz
Ty no ... a ja miałem kupić RC ... :D :D :D :D :D :D :D :D Ta kolimacja to jakieś jaja chyba ....

komprez_ns@o2.pl
------------------------------------

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 09, 2019 12:12 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Własnie nie! Używając tej metody nie potrzebujesz kolimatora ani znacznika na lustrze, potrzebna Ci jest tylko kamera podpięta do teleskopu.
Na początku jest opis "tradycyjnej" metody kolimacji RCT i wymienione jej wady, dopiero potem rozpisana jest procedura "metody DSI" razem z podstawami teoretycznymi. W skrócie chodzi o to, że źle ustawione lustro główne wprowadza przede wszystkim komę, a wtórne - astygmatyzm. Tak więc najpierw pozbywasz się komy (dzięki czemu masz pewność, że lustro główne jest w osi), a potem pozbywasz się astygmatyzmu (co zapewnia prawidłowe położenie lustra wtórnego). Oczywiście proces jest iteracyjny i zapewne potrzeba na niego trochę czasu, szczególnie za pierwszym razem.

komprez napisał(a):
Ty no ... a ja miałem kupić RC ... :D :D :D :D :D :D :D :D Ta kolimacja to jakieś jaja chyba ....

A ja się właśnie coraz poważniej zastanawiam nad takim teleskopem. A kolimacja - no cóż, musi być bardziej skomplikowana niż w Newtonach, bo mamy dwa elementy asferyczne i geometria jest nieubłagana. Coś za coś.

PostWysłany: Sob Lut 09, 2019 1:55 pm 

Ja z RC jestem bardzo zadowolony. Co prawda trzeba dokupić kołnierz uchylny i pobawić się z wyważeniem bo ma środek ciężkości w tył sporo przesunięty. Ale jak się to dopracuje to nie widzę lepszego teleskopu do astrofoto DS. Tylko trzeba się nauczyć go kolimować... :D :D :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Lut 10, 2019 7:51 pm 

Miejscowość: Nowy Sącz
No dobra .. a jak z jakością tego ? ponoć tuba ma nie parować (a czytałem na AP że jednak paruje) no i jeszcze ta waga samej tuby....
Btw co sądzicie o marce GSO ? w szczególności ten biały 8 calowy?

komprez_ns@o2.pl
------------------------------------

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Franz, Jagho, kurp, Martita oraz 33 gości