Jaka lornetka na początek?

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

PostSosnaa | 07 Kwi 2021, 22:54

Cześć, dopiero zaczynam zabawę oraz przygodę z astronomią. Z opinii innych, wynika, że na początek lepiej sprawić sobie lornete niż teleskop. Mniej, więcej wiem co widzę niebie oraz potrafię wyjaśnić sporo zjawisk, nie mniej jednak mam problem z doborem odpowiedniego sprzętu na początek, Jakie "wymiary" lornetki polecacie na start? Może macie jakieś propozycje odnośnie konkretnej lornety? Dodam, że byłbym miło zaskoczony jak lornetka umożliwiła by mi głębsze spojrzenie niż tylko na obiekty "powierzchowne".

Z góry dzięki za odpowiedź :)
 
Posty: 33
Rejestracja: 07 Kwi 2021, 22:51

 

PostRudi | 18 Wrz 2021, 23:32

Znalazłem sklep, w którym można jeszcze kupić poszukiwaną przez koneserów lornetkę :
https://military-zone.sklep.pl/p309,lor ... 10x50.html
Nie ma jej nawet na stanie Delta Optical.
 
Posty: 13
Rejestracja: 09 Kwi 2020, 17:53

 

PostPawelS | 19 Wrz 2021, 09:56

Sosnaa napisał(a):.. Z opinii innych, wynika, że na początek lepiej sprawić sobie lornete niż teleskop.


Witam,

będę trochę adwokatem diabła i jeśli to jest off-top to przepraszam z góry. Nie będę wytaczał wszystkich za i przeciw, podzielę się tylko doświadczeniem.

Moja mama i ja "wchodziliśmy" w astronomię przez lornetkę a dopiero dość długo potem był teleskop. Po kilku latach obserwacji przez różne teleskopy mamy zgodną opinię, że jakbyśmy się mogli cofnąć w czasie to od razu bralibyśmy teleskop. Większa lornetka potrzebuje statywu, przez mniejszą nie da się zobaczyć zbyt wielu obiektów dających frajdę. Cena dobrej lornetki vs satysfakcja z widoków jest nie proporcjonalna (wg mnie).

Jak chcesz się uczyć nieba, studiować je na małych powiększeniach i "mieć coś pod ręką" - bierze lornetkę.
Jednak jeśli szukasz wizualnej przyjemności z obserwacji i chcesz złapać bakcyla - polecam teleskop, nawet mniejszy i używany.

A już najlepiej, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, popatrzeć u kogoś przez jedno i drugie, żeby zobaczyć różnice - żałuję, że sam tak nie zrobiłem kilka lat temu.

Czystego nieba!
ED80, ED120 Equinox na EXOS2
 
Posty: 35
Rejestracja: 14 Sie 2020, 10:08
Miejscowość: okolice Krakowa

PostPaweł Baran | 20 Wrz 2021, 10:19

Jeśli chodzi o lornetkę to ja nabyłem ostatnią taką Lornetka Bresser 20x80 Astro (SPEZIAL-ASTRO, BaK-4, z pokrowcem)

Miałem możliwość mieć ją na obserwacji nieba jest super, jedynie, co trzeba do niej to statyw fotograficzny nadaje się do oglądania krajobrazów, przyrody, samolotów no i to, co kocham to Astronomia, jeśli chcesz poznawać nocne piękne niebo innej lepszej lornetki od tej nie widzę, ja jak zaczynam obserwacje astronomiczne lubię najpierw zaplanować, dlatego kupiłem lornetkę, przeszukuję nią niebo, aby na spokojnie wynieść teleskop i podziwiać to, co mnie najbardziej ciekawi, co do obserwacji widziałem nią już M13, M31, Plejady, Saturna. Jowisza, Księżyc daje super wyraźny obraz miałem kilka lornetek 15x50, USSR, wysłużyła się, 6x30, ale też nie za bardzo, chociaż od niej zaczynałem przygodę z Astronomią, teraz mam tą, jest duża ma być duża, bo ja lubię jak sprzęt służy do wszystkiego szczególnie lornetka. Nie celuj mniejsze lornetki chyba, że te z górnej półki i za konkretną cenę to tak, bo dużo jest podróbek i łatwo się nabrać, a potem będziesz żałował, że wolałem dodać i kupić coś większego a dobrego. :wink:

Tu taj masz linka i opis lornetki:

https://teleskopy.pl/Lornetka-Bresser-2 ... -pokrowcem)-teleskopy-899.html
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostMeade;) | 20 Wrz 2021, 12:36

Ostatnio nawet myslałem o takim zakupie ale sie rozmysliłem aberacja podobno wieksza jak celestronie 25 x 70 a znów o celestronie ktos napisał że to szit. ja jako że juz nie jestem poczatkujacy to postanowiłem cos mobilniejszego vortexa 8 x 42 w wersji ze szkłami HD. Ale to się nazywa wybrzydzanie juz :D Jak mam kolejna kupowac która bedzie taka sobie to wole z mniejszym powiekszeniem a z dobra optyka.
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

PostSylwek89 | 22 Wrz 2021, 11:35

Przy wyborze lornetki są dwa podstawowe pytania.
Jaki budżet?
Jaki rodzaj obserwacji? (z ręki czy ze statywu)
 
Posty: 42
Rejestracja: 23 Lip 2019, 20:40
Miejscowość: Gdynia

 

Postszary | 26 Wrz 2021, 13:23

Meade;) napisał(a):Ostatnio nawet myslałem o takim zakupie ale sie rozmysliłem aberacja podobno wieksza jak celestronie 25 x 70 a znów o celestronie ktos napisał że to szit. ja jako że juz nie jestem poczatkujacy to postanowiłem cos mobilniejszego vortexa 8 x 42 w wersji ze szkłami HD. Ale to się nazywa wybrzydzanie juz :D Jak mam kolejna kupowac która bedzie taka sobie to wole z mniejszym powiekszeniem a z dobra optyka.

Według mnie słuszne podejście. Być może się mylę, ponieważ jeszcze nie miałem okazji patrzeć przez tego Bressera 20x80, ale cena 599 zł raczej nie wskazuje na wysoką jakość wykonania i optyki tej lornetki. Wygląda ona identycznie jak Celestron SkyMaster 20x80 z tego samego sklepu, również ich cena jest taka sama. Różnią sie jedynie napisem na obudowie, więc zapewne pochodzą z jednej chińskiej fabryki, która robi ten model dla różnych odbiorców. SkyMastera 20x80 miałem kiedyś w rękach podczas nocnych obserwacji i niestety nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia. Pamiętam, że miała słabą transmisję światła i dawała ciemnawe obrazy, dodatkowo wpadające w żółtawy zafarb, co jest typowe dla budżetowych lornetek z tej serii. W mojej ocenie SM 20x80 nie jest warty wydania 599 zł i osobiście wolałbym nieco dołożyć do używanej DO SkyGuide 15x70 z giełdy, albo kupić nową DO 10x50 Silver, które optycznie stoją od niego dwie klasy wyżej i wyznaczają minimum jakościowe, jeśli chodzi o obserwacje astronomiczne. Ale to tylko moje zdanie.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

AstroChat

Wejdź na chat