Przewóz okularów z USA do Polski

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postbartoszd | 16 Kwi 2021, 18:42

Cześć.
Chciałbym zapytać czy ktoś z Was, bądź znajomych, ma takie doswiadczenia i jak to wygląda. Jestem w USA i chciałbym zrobić tu zakupy - 4 okulary i filtr - i przewieźć je ze sobą do Polski. Czego mogę spodziewać się na lotnisku? Oczywiście, najlepiej by było przewieźć to bez dodatkowy opłat - czy to możliwe, czy taka ilość to już za dużo? Jeśli za dużo, to czy powinienem się zgłosić na miejscu do oclenia sprzętu, i jakich opłat się spodziewać? Jeszcze inna opcja - prawdopodobnie będzie nas podróżować więcej, więc teoretycznie mógłbym rozdzielić po jednym/dwa na osobę. Czy w takim wypadku to by przeszło, czy cztery osoby w kolejce do bramki z okularem w bagażu wzbudza jakieś podejrzenia? I ostatnie - czy można zabrać, w trosce, okular do bagażu podręcznego? Zależy mi na tym, bo jestem na strasznym odludziu na Alasce i co roku czyjś bagaż po drodze ginie. Mi się to jeszcze nie przytrafiło, odpukać, ale wolałbym nie ryzykować.
Pozdrawiam serdecznie,
Bartosz
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 Kwi 2021, 16:52

 

Postzp53 | 19 Kwi 2021, 06:31

Hej :)
Nie obawiaj się! Spokojnie możesz to wszystko przewieźć samemu w bagażu podręcznym, albo - jak chcesz - rozłożyć na 2 - 3 osoby. Piszę to z doświadczeń z wielu samolotowych podróży.
Pozdrawiam,
Zbyszek :)
P S. Na wszelki wypadek powyjmuj rachunki, faktury lub tp.dokumenty zakupu i pootwieraj opakowania.
Sorki, za dużo sprzętu by pisać... Obserwatorium roll-off w Luborzycy k. Krakowa. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
 
Posty: 380
Rejestracja: 17 Mar 2011, 21:22
Miejscowość: Kraków

 

PostMateuszW | 21 Kwi 2021, 13:53

Sprzętu kupionego w USA nie przewoziłem, ale leciałem tam i z powrotem z kolegą, mając ze sobą łącznie 5 lustrzanek i nikt nie zwracał na taką ilość uwagi. 4 małe okularki to raczej nikogo nie zainteresuje.
bartoszd napisał(a):I ostatnie - czy można zabrać, w trosce, okular do bagażu podręcznego?

Nie że można, tylko należy. Raz że główny bagaż mogą zgubić, a dwa że walą nim o beton z 5 metrów z całej siły tak, żeby rozwalić wszystko, co tylko da się rozwalić. Z tego powodu, dla własnego dobra wszelkie delikatne rzeczy powinno się mieć przy sobie.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostMeade;) | 23 Kwi 2021, 12:57

Najlepiej jak byś miał kogos z rodziny w stanach jeśli by ci wysłali okulary jak chcesz z tamtad ściągnąć jako prezent wtedy z tego co wiem opłaty celne odpadają.
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

Postzp53 | 23 Kwi 2021, 13:07

Sorki, Meade;):
Prezenty też podpadaja pod import towarów, więc:
towary do 22 EUR* są zwolnione z opłat – w tym z cła i podatku VAT (wyjątek od tej reguły stanowią towary objęte akcyzą); towary od 22 EUR do 150 EUR – za takie przesyłki trzeba zapłacić podatek VAT i opłaty celne; towary od 150 EUR wzwyż – tego typu paczki wymagają uiszczenia opłat celnych, cła oraz podatku VAT.
Najlepsza, wierzcie mi jest moja rada, ale nie będę już się wtrącał.
Pozdrawiam,
Zbyszek :)
Sorki, za dużo sprzętu by pisać... Obserwatorium roll-off w Luborzycy k. Krakowa. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
 
Posty: 380
Rejestracja: 17 Mar 2011, 21:22
Miejscowość: Kraków

 

PostMeade;) | 23 Kwi 2021, 14:09

To ja jak napisałem wyżej i z autopsji wiem że przyszło jako prezent i żadnej opłaty celnej nie było. Nie wiem jak jest teraz cos na pewno sie zmieniło ale 2-3 lata temu tak własnie paczkę można było dostać. Warunek musiało iść jako prezent. I żeby nie było niedomówień czy spekulacji nie chodzi tutaj o mnie.
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

PostDzikDobson | 23 Kwi 2021, 22:00

Nie ma znaczenia czy to prezent czy też nie.
Czasem polska służba celna puści z WERu taką paczkę dalej ale czasem to ona zrobi Tobie prezent.
A jak przypie*doli podatek i cło to aż się chce płakać....
Złamałem niedawno prawo w tej materii prosząc sprzedającego Jankesa aby zadeklarował niższą wartość niż właściwą i absolutnie nie żałuję. Ba nawet nie mam wyrzutów sumienia :D Zapłaciłem ponad 150 zł vatu z zadeklarowanej wartości co i tak uważam za złodziejstwo zwłaszcza, że rzecz, którą kupiłem można absolutnie kupić tylko w jednym, jedynym miejscu na świecie w Karolinie Południowej.
Jak chcesz mieć pewność to bagaż podręczny, a jak chcesz ryzykować to wysyłka i deklarujesz <22 euro ale bywa, że i tak celnik zatrzymuje taką paczkę. Dostajesz w takim wypadku maila, list, telefon o przedstawienie dowodu zakupu no i masz...
Nie raz nie dwa latałem i wiem że 100% pewności to "towar" w plecaku.
W kwestii nadanego bagażu sprawa jest prosta - nabicie cła i podatku to najmniejszy problem jeśli nie zawiną całej walizki czy sprzętu z wewnątrz. Chociaż możliwe, że nie zrobią nic. Mi jedynie kilka razy ukradli część zawartości, a raz nadana walizka dziwnym trafem wyparowała ot co jak to walizki.
Oczywiście na normalnej trasie US - Europa i pomiędzy innymi cywilizowanymi miejscami wszystkie z tych przypadłości to raczej rzadkość ale nigdy nie wiadomo...
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

Postjupil | 28 Kwi 2021, 08:07

z tego co wiem to w bagażu podręcnym możesz to przewozić ale jak jedziesz z 2 osobami to rozłóż sprzęt na 2 osoby :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 26 Kwi 2021, 12:17

PostMikeMoen | 05 Maj 2021, 11:56

To świetny pomysł na biznes, chciałbym uczestniczyć w takim biznesie, tylko nie mam dość pieniędzy, aby zamówić cały produkt. może ktoś jest nudny z asystentem?
 
Posty: 1
Rejestracja: 05 Maj 2021, 11:54

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat