AT10RC [RECENZJA]

PostTUR | 31 Lip 2010, 15:05

Witajcie,

W tym tygodniu dotarła do mnie nowa rurka AT10RC. Teleskop kupiony został z zamysłem zamocowania na stale w chatce, którą niedawno ukończyłem. Liczę poniekąd na uniwersalnośc tego sprzętu i zastosowanie w foceniu supernowych, galaktyk i oczywiście słabych komet.

Parametry techniczne teleskopu:
Typ teleskopu: Ritchey-Chrétien
Średnia zwierciadła głównego: 254mm, 10"
Średnica zwierciadła wtórnego: 110 mm (obstrukcja 18,75%)
Lustra wykonane są z kwarcu z powłokami o współczyniku odbicia 99%.
Ogniskowa: 2000mm (światłosiła f/8)
średnica tuby optycznej: 298 mm
Długość tuby optycznej bez wyciągu: 628 mm ( max z wyciągiem - 870mm)
Waga: 15,6kg wraz z wyciągiem
Back focus: 235mm

Pierwsze wrażenia:
1. Tuba optyczna ogólnie.
Image

Całośc na pierwszy rzut oka wydaje się być naprawdę dobrze wykonane jak na Chiński teleskop. Rura jest dość sztywna. Tuba posiada dwie listwy typu Losmandy u góry i dołu teleskopu do zamocowania teleskopu do montażu oraz drugą do montażu akcesoriów jak. np. guider, drugi mniejszy teleskop, refraktor. Listwy zamocowane są do opraw zwierciadeł, co zwiększa sztywnośc :idea: całej konstrukcji.
Z estetycznego i marketingowego punktu widzenia mam wrażenie, że lepszy dekiel byłby mocno wskazany do tego teleskopu. Tymczasem dodawany jest standardowy dekiel taki jak w popularnych teskopach Newtona - Syntach czy Celestronach. Na sam koniec dekiel nie wpływa na jakośc obrazów ;) Niestety do teleskopu w standardzie nie dołączony jest szukacz. Patrząc na typ gniazda szukacza zapewne będzie pasował standardowy popularny chiński szukacz. To dobrze w mojej ocenie, bo używa się go dośc rzadko przynajmniej w astrofoto i nie trzeba wydawać na szukacz dużych pieniędzy tak jak np. w Takahashi...

2. Teleskop od oprawy lustra głównego.
Image

Oprawa lustra głównego jest solidna i wydaje się być mądrze zaprojektowana. W oprawie znajdują się trzy wentylatory, zasilane na 12V. Producent w standardzie dołacza przewód wraz z gniazdem na 8 baterii AA. Przewód włącza się do gniazda w oprawie lustra wtórnego. Wentylatorki można powiedzieć bajer, ale byc może będą przydatne w szybszym schładzaniu optyki do temp otoczenia :idea: na sam koniec lustra wykonane są z kwarcu o niskiej rozszerzalności termicznej, dlatego zmiany temperatury nie powinny w istotny sposob rzutować na utratę ostrości :idea:
Lustro główne jest kolimowalne za pomocą trzech śrub, dsotępnych do regulacji w oprawie lustra głównego ! To dobrze :) Producent w standardzie dostarcza 3,3" wyciąg Crayforda z mikrofocuserem 1:10 oraz przejściówkami na 2 i 1,25". Do wyciągu dołaczone są 2 przejściówki o długościach 25,4mm (1")" oraz jedna przejściówka o długości 48mm, montowane miedzy wyciąg a tube optyczną. Przejściowki pozwalają uzyskać ostrośc dla różnych kamer, aparatów czy też rozwiązań wizualnych :idea:. Przejściówki niestety od wewnątrz nie są wyczernione matową farbą. Tu czeka mała poprawka. Wyciągiem można kadrować, co dla niektóreych może być istotne. Ciekawe jak będzie wyglądała kwestia winietowania dla chipu Canona :idea:

3. Teleskop od lustra wtórnego
Image

Pająk lustra wtórnego dość powiedziałbym solidny. Zastanawiam się czy nie za bardzo...Lustro wtórne, tak jak główne jest równiez kolimowalne za pomoca trzech śrób. Teleskop posiada baffle - 9 szt. bafle niestety nie są metalowe. Mam wrażenie że jest to jakiegoś rodzaju plastik. Ma to swoje plusy. Pewnie metalowe ważyłyby dużo więcej i podniosłyby ogólna wage teleskopu. Wolałbym chyba jednak metalowe... :)

Cena teleskopu jak na prawdziwe RC wydaje się byc atrakcyjna.
http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=13924
To właśnie skusiło mnie m.in. do podjęcia prób. Zobaczymy w praniu, czyli w testach na żywo :)

Warto też popatrzeć tutaj:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2422

Ps. Wszystkie :idea: będą musiały byc sprawdzone w testach praktycznych :D


Pozdrawiam
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

Postmisiekc | 31 Lip 2010, 17:47

Pawele, gratuluje zakupu. Czekam z niecierpliwoscia na pierwsze efekty. Czy planujesz odwiedzic z tym teleskopem tegoroczne Kudlacze?

Edit:
Co do tego korektora (opisywanego na cloudynights) to zostal on wycofany ze sprzedazy, gdyz okazalo sie, ze sa jakies problemy z jakoscia produkcji.
Pozdrawiam,
Michal
--------------------------------------------
Kilka moich fotek
AP Mach1 GTO, CFF 127mm f/7, WO/Lomo 80mm f/6, QSI 583, Canon 60D
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostTUR | 31 Lip 2010, 17:56

Hej Michał,

Nie wiem czy mi się uda przyjechać na Kudłate... Tymczasem nie za bardzo mam na czym powiesić tę rurkę :)


Pozdr
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

Postriklaunim | 31 Lip 2010, 19:14

teleskop-express ma też własny reduktor do RC GSO. Zarówno ten od GSO jak i ten od TS to są głównie reduktory ogniskowej, nie tyle korektory bo normalnie RC korygować za bardzo nie trzeba. Można też popatrzeć na reduktor/korektor Alan Gee sprzedawany przez Baadera (na forum.astronomie.de ktoś za pół ceny sprzedaje v.1)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postacubenes | 31 Lip 2010, 20:14

Fajnie że RCki coraz częściej przekraczają polską granicę będziemy mogli podziwiać więcej pięknych zdjęć.
Gratuluje zakupu i życzę owocnych prac z nowym nabytkiem.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

Postmisiekc | 31 Lip 2010, 22:41

riklaunim napisał(a):teleskop-express ma też własny reduktor do RC GSO. Zarówno ten od GSO jak i ten od TS to są głównie reduktory ogniskowej, nie tyle korektory bo normalnie RC korygować za bardzo nie trzeba. Można też popatrzeć na reduktor/korektor Alan Gee sprzedawany przez Baadera (na forum.astronomie.de ktoś za pół ceny sprzedaje v.1)


RC nie ma komy, ale ma wyraźną krzywiznę pola, która zmniejsza rozdzielczość na brzegach, i to właśnie się koryguje. Znasz może jakie testy korektorów/reduktorów, o których wspominasz? Generalnie planuję zakup takiego "urządzenia" do mojego AT8RC, ale nie chcę tego robić w ciemno.
Pozdrawiam,
Michal
--------------------------------------------
Kilka moich fotek
AP Mach1 GTO, CFF 127mm f/7, WO/Lomo 80mm f/6, QSI 583, Canon 60D
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

Postriklaunim | 31 Lip 2010, 22:44

O testy/opinie to na cloudynights można pytać - chyba widziałem nawet jakieś tematy o reduktorach do AT*RC. O te korektory TS to do obsługi sklepu (zazwyczaj maja jakieś materiały do własnego sprzętu). No i można spytać też Baadera czy ich telekompresor Alana Gee się do tego nadaje.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat