Teleskop astronomiczny - MTO 11-CA

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

PostGregory | 02 Paź 2005, 22:59

Idac za ciosem pojawiajacych sie w tym miejscu recenzji sprzetu, rowniez zdecydowalem sie dodac cos od siebie. Niniejszy opis bedzie dotyczyl teleskopu, wykonanego w oparciu o radziecki teleobiektyw - MTO 11CA. (Cz. 1)

Od czego sie to wszystko zaczelo?
W pewnym okresie mojej wielkiej astronomicznej pasji zdalem sobie sprawe z tego, jak bardzo potrzebny jest mi nowy i niewielki zarazem teleskop. Teleskop, ktory cechowalby sie niemalze kompaktowa budowa, a co za tym idzie bylby tez mobilny, z jednoczesnym zachowaniem przyzwoitych parametrow optycznych. Zalozenia byly proste. Obrazy uzyskiwane za pomoca takiego instrumentu powinny byc mozliwie jak najostrzejsze, kontrastowe, pozbawione abberacji. Instrument ten powinien tez pozwalac na stosowanie przyzwoitego powiekszenia katowego, w celu obserwacji np. obiektow planetarnych.

Drazylem temat w poszukiwaniu swojego upragnionego teleskopu az trafilem na pierwsze slady w firmie z Zywca. Tutaj dowiedzialem sie tez o nowym, innowacyjnym refraktorze dostepnym za posrednictwem tejze firmy. Zaryzykowalem, i niedlugo po tym stalem sie posiadaczem oklejonego zywieckim logo refraktora w kolorze szarym, posadzonego na zeliwnym, ciezkim i chybotliwym palaku ze sprezynowymi "mikroruchami". Cos mi jednak wtedy nie pasowalo. Drazylem wiec dalej w sieci Internet w celu pozyskania informacji o nowym nabytku i jego dalszej identyfikacji. Jak sie szybko okazalo byl to Yukon 100x100. Pomyslalem - dobrze, zobaczymy co to cacko potrafi i skierowalem refraktor na pierwszy cel - planete Saturn. W zasadzie nie zobaczylem tutaj zadnej rewelacji, nie widac bylo niestety szczeliny Cassiniego co mozna by wytlumaczyc sobie kiepskim seeingiem gdyby nie fakt, iz na "podstawowy" obraz planety nakladaly sie jeszcze dodatkowe dwa, przesuniete obrazy! Z marszu wiedzialem juz, ze tak nie powino to wszystko dzialac i po pewnym czasie udalo sie calosc zwrocic z powrotem do Zywca.

Nadszedl czas na dalszy, piekny tym razem etap poszukiwan. Dysponujac odzyskanymi srodkami wiedzialem juz dobrze na co powinienem skierowac swoja uwage - byl to MTO 11-CA i zarazem pierwszy bardzo zyczliwy kontakt z firma Astrokrak. Po zlozeniu zamowienia, w niedlugim czasie stalem sie posiadaczem takiego prawdziwie astronomicznego zestawu:

Image

Bylo dla mnie jasne, ze tego wlasnie szukalem. Niewielkie gabaryty (dlugosc 238 mm, srednica 126 mm, waga 1.95 kg), solidna i trwala, niemalze militarna jak na rosyjska technologie przystalo konstrukcja, w polaczeniu z prawdziwie wyszukanym wzornictwem i funkcjonalnoscia. Calosc zamontowana za pomoca znajdujacego sie na korpusie MTO jednego z dostepnych dwoch gniazd statywowych, do stabilnego drewnianego statywu produkcji PZO z dolaczonymi przez firme Astrokrak przeciwwagami.

Image

Z czasem moje MTO zamontowalem rowniez do montazu paralaktycznego SkyView PRO klasy EQ-5, firmy Orion. Wraz z dalszym rozwojem zestaw ten znacznie bardziej rozbudowalem i skomputeryzowalem, a calosc dokladniej zostala opisana w tej recenzji:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=841&start=0

Zanim tak sie stalo, calosc obslugiwana byla manualnie:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=19&start=0

Ale... nie wyprzedzajac za bardzo faktow, warto najsampierw zapoznac sie z podstawami MTO i dowiedziec sie...

Jak to wszystko dziala?
Obiektyw MTO 11-CA wykonany zostal w oparciu o wynaleziony w 1941 roku klasyczny uklad Maksutowa - Cassegraina. Sferyczne lustro glowne o srednicy 100 mm w polaczeniu z opracowana specjalna plyta korekcyjna do ktorej zamontowano niewielkie lustro wtorne. Ponadto jak na dobry lustrzany obiektyw fotograficzny przystalo calosc zakonczona dodatkowym korektorem plaskiego pola wraz z ukladem soczewek pozwalajacych na uzyskanie wymaganej ostrosci za pomoca pierscienia umieszczonego na korpusie. Wszystkie niezwierciadlane elementy optyczne pokryte zostaly warstwami przeciwodblaskowymi, co w znaczacy sposob zwiekszylo efektywnosc ukladu. Ogniskowa zas wynosi w tym przypadku 1000 mm co daje w podstawowej wersji swiatlosile 1/10. Do obiektywu mozna zamontowac dowolny aparat fotograficzny z gwintem M42x1. Caly zas uklad mozna w prosty sposob przeogniskowac, poprzez usuniecie niewielkiej sruby - blokady i z marszu po zastosowaniu odpowiednich redukcji przygotowac do pracy jako pelnowartosciowy teleskop astronomiczny. W zaleznosci od rodzaju stosowanej redukcji, MTO daje sie przeogniskowywac do wartosci 1450 mm.

MTO "od srodka", czyli - "przez menisk"

Image

Poza elementami optycznymi warto zwrocic uwage na wyczernienie srodka tubusu. Takze specjalnie spreparowana chropowata powierzchnie. Wszystko to skutecznie niweluje wszelkie odblaski, i gwarantuje brak pojawiajacych sie tzw. duszkow pochodzacych od jasnych obiektow w polu widzenia teleskopu.

Dodatki
Korpus MTO fabrycznie wyposazony zostal w wysuwany odrosnik. Czolo tubusu natomiast zakonczone zostalo gwintem filtrowym M116x1. W to miejsce mozna przykrecac dowolne filtry fotograficzne lub tez filtry sluzace do obserwacji i fotografowania powierzchni Slonca. Podczas prowadzenia obserwacji, niezbednym dodatkiem staje sie tez szukacz. Ja wykorzystuje niewielki szukacz achromatyczny, o srednicy przedniej soczewki 30 mm, montowany do drugiego wolnego gniazda umieszczonego na korpusie MTO. Srednica wykorzystywanego przezemnie szukacza wydaje sie w tym przypadku byc w pelni wystarczajaca, z latwoscia mozna bowiem odszukac i naprowadzic teleskop na wiekszosc podstawowych obiekow na niebie.
Azeby MTO mogl dzialac tak samo jak teleskop, niezbedny jest przy jego peku zbieznym okular. Do montazu okularow wykorzystuje sie tzw. zlaczke prosta, badz tez nasadke katowa. Asortyment rodzaju zlaczek czy tez nasadek katowych jest w tym przypadku dosc szeroki. Dostepne sa wersje 1,25" oraz wersje 2". Tak samo nasadka katowa moze wystepowac w wersji 45 lub tez 90 stopni. Wykorzystanie tej ostatniej w znaczny sposob zwieksza komfort prowadzenia obserwacji, w przypadku obiektow polozonych wysoko na niebie, np. w poblizu zenitu.
Warto tez pokusic sie o zakup kompletu okularow. Odpowiednio dobrane powiekszenie katowe pozwoli bowiem w pelni wykorzystac silny potencjal, jaki drzemie w MTO. Ja stosuje okulary o ogniskowych 40, 28, 15 oraz 6 mm. Podczas przeprowadzanych w sprzyjajacych warunkach wizualualnych obserwacji, doskonalym rozwiazaniem i uzupelnieniem do okularow jest uzycie dodatkowej soczewki Barlowa 2 lub tez 3-krotnej. Nie raz bowiem udawalo mi sie i to z zaskakujaco dobrym rezultatem przekraczac bariery uzytecznych dla tego sprzetu powiekszen - wynoszacych 220x
Oczywiscie na tym lista dostepnych akcesoriow do MTO sie nie konczy, natomiast jest w zupelnosci wystarczajaca azeby zaczac ogladac niebo juz na przyzwoitym poziomie.

Ponizej kilka rozwiazan funkcjonalnych:

Metoda projekcji
Image

Metoda ogniskowa
Image

Filtr Baader Planetarium
Image

Co mozna ujrzec?
Mozliwosci MTO zaprzegnietego do teleskopowej pracy sa ogromne. Sam uzytkuje ten sprzet juz od przeszlo 2 lat i wciaz "odkrywam' przy jego pomocy coraz to piekniejsze obiekty na niebie oraz obrazy. Na poczatku kazdej sesji obserwacyjnej nalezy zadbac bezwzglednie o odpowiednie wystudzenie sie teleskopu. W przypadku MTO godzina okazuje sie wystarczajaca i juz mozna zaczac podgladac niebo. Do fotografii warto poczekac kolejna godzine, kiedy to caly uklad staje sie znacznie bardziej stabilniejszy. Ponadto przed rozpoczeciem jakichkolwiek obserwacji warto pokusic sie o dodatkowa kolimacje i konserwacje obiektywu w firmie Astrokrak. Dzieki dobrej kolimacji uzyskiwane obrazy beda wyjatkowo ostre i kontrastowe, zas konserwacja, np. smarowanie, pozwoli w konsekwencji lagodnie obracac pierscieniem ostrosci co ma tu kluczowe znaczenie. Ale zaczynajac od poczatku, kilka przykladow:

Gwiazdy - idealne punkty, z widocznymi pieknymi krazkami dyfrakcyjnymi. Czasami widac, jeden, dwa, niekiedy tez trzy z takich krazkow.
Slonce - z wykorzystaniem Baadera lub tez filtru szklanego. Doskonale widoczne plamy, ich struktura oraz pochodnie. Niekiedy w zaleznosci od panujacych warunkow – pokazuje sie granulacja.
Ksiezyc - ogromna szczegolowosc topograficzna. Doskonala plastyka kraterow oraz lancuchow gorskich, rozpadlin. Widok sam w sobie zapierajacy dech w piersiach. Nie raz stosowalem powiekszenie katowe rzedu 400 razy! Z doskonalym skutkiem.
Wenus - jej fazy jak na dloni. Uklad optyczny MTO nie wykazywal uciazliwych na brzegach planety kolorkow. Obraz jak zyleta.
Mars - doskonale widoczna czapa polarna, ciemniejsze i jasniejsze rejony na powierzchni planety (np. kontynenty). Ostatnio przeprowadzone obserwacje ukazaly tez zmiany w warstwie atmosfery! Doskonale widoczne chmury powstale z krysztalkow lodu.
Jowisz - doskonale widoczny. Dwa pasy rownikowe, takze biegunowe. Bez problemu dostrzegalna WCP oraz, w sprzyjajacych warunkach struktura atmosferyczna. Ponadto z latwoscia widoczne cztery satelity galileuszowskie.
Saturn - uklad pierscieni z wyraznie oddzielona szczelina Cassiniego. Bez problemu widoczny Tytan, niekiedy slabsze satelity!
M13 - bardzo ladnie widoczna. Przewaznie jako mgielka z rozjasnionym centrum, niemniej fotografie wykonane przez MTO dokladnie rozlozyly ja juz na lopatki – ukazujac poszczegolne gwiazdki.
M31 - mglisty obiekt, z wyraznym pojasnieniem w centrum. Widoczne takze dwie towarzyszki.
M45 - to astronomiczny majstersztyk z udzialem MTO. Trapez rozdzielony bez najmniejszego problemu. Sama mglawica ukazujaca swoja strukture i bogadztwo ksztaltu.
M57 - elipsa z wyraznym zaciemnieniem w srodku. Doskonale widoczna. Musze przyznac ze jest to jeden z moich ulubionych obiektow na niebie.
Epsiliony w Lutni - rozdzielone, praktycznie zawsze. Pomiedzy poszczegolnymi skladnikami wyraznie widoczna ciemna przerwa.
Droga mleczna - szczegolnie przy zastosowaniu zlaczki prostej i okularu 40 mm, co daje powiekszenie katowe 25x – widoczne mrowie gwiazd, ostrych eleganckich punkcikow. Doskonaly i urzekajacy widok.

Na zakonczenie jeszcze kilka fotografii wykonanych z udzialem MTO:

Ksiezyc z projekcji okularowej
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiezyc_prv.jpg

Ksiezyc z metody ogniskowej
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiez_sk.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiezyc/ksiezyc_normal_50.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/ksiezyc_030406.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiezyc/01.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiezyc/02.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiezyc/03.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiezyc/04.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiezyc/05.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiezyc/06.jpg

Popielate swiatlo Ksiezyca
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/ksiezyc/popielate.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/m27/popielate.jpg

Slonce z projekcji okularowej
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/mto_c4000_sun.jpg

Slonce z metody ogniskowej
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/sun1.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/slonce_080406.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/slonce_010506.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/slonce_020406_1258_large.jpg

Wenus
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/wenus_new.jpg

Mars
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/mars_081005_0025.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/mars_301005_1222.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/mars_101205_0017.jpg

Jowisz
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/jowiszek.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/jowisz.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/nowosci/rec_01/fot_11.jpg

Saturn
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tytan.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/saturn/saturn_final_js.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/saturn/saturn_mto.jpg

Messier 13
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/m13.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/nowosci/wyniki/m13_obr4_75.jpg

Messier 27
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/m27_2_66.jpg

Messier 31 i 32
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/m31_m32.jpg

Messier 42
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/tymczasowe/m42_final_40.jpg

Epsiliony w Lutni (pojedyncza klatka)
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/eps.jpg

Podsumowujac...
Oczywiscie w tej krotkiej recenzji nie sposob przedstawic wszystkich mozliwosci, jakie niesie ze soba wykorzystanie teleskopu wykonanego w oparciu o obiektyw MTO 11-CA. Mam jednak nadzieje iz choc troche ten sprzet przyblizylem i stanie sie dla niektorych forumowiczow mniej obcy. Z czasem recenzje ta zamierzam rozszerzac gdyz MTO to doskonala alternatywa jakosci do ceny, i idealny instrument zarowno dla poczatkujacego milosnika astronomii, jak tez czlowieka, ktory chce pojsc nieco dalej. Nic przeciez nie stoi na przeszkodzie, aby MTO wzbogacic np. w takie zestawienie:

http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/mto_eq5_2.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/mto_eq5_1.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/mto_eq5_3.jpg

lub tez w cos takiego:
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/sprzet/astrograf1.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/sprzet/astrograf2.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/sprzet/astrograf3.jpg
http://strony.aster.pl/astrofoto/astrofoto/sprzet/astrograf4.jpg

Mozliwosci sprzetu ogranicza bowiem tylko ludzka wyobraznia :wink:

CDN.

Pozdrawiam
Gregory/Meteor
Ostatnio edytowany przez Gregory 30 Gru 2006, 04:23, edytowano w sumie 55 razy
Gregory
 

PostJasiu | 08 Paź 2005, 16:30

Dobra robota Gregory. Poprzez zamieszczanie zdjęć wykonanych przy pomocy recenzowanego spęrzętu wyznaczasz nowa jakość w dziedzinie recenzji. Tego zwykle w recenzjach brakuje - opisy sa niestety subiektywne.

Pozdrawiam
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

PostJanusz_P. | 08 Paź 2005, 17:11

To fakt, każda recenzja powinna zawierać fotki sprzętu i zrobione danym sprzętem jeśli oczywiście sprzęt na to pozwala i do tego służy oraz recenzent opanował już trudną sztukę astrofotografii :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 16 Paź 2005, 02:23

Teleskop astronomiczny niezaleznie od tego jakimi cechowalby sie parametrami, niekoniecznie spelni swoja role jesli nie zostanie wyposazony w szereg niezbednych, dodatkowych akcesoriow. W dalszej czesci tej recenzji zamierzam przyblizyc wazniejsze elementy, ktore z powodzeniem stosuje w praktyce podczas uzytkowania MTO 11-CA. (Cz. 2)

Pierwsza modyfikacja
Aby moc podziwiac badz tez fotografowac niebo, do peku zbieznego MTO nalezy zamontowac uprzednio odpowiednia zlaczke badz tez nasadke katowa. Ja wykorzystuje dwie z takich zlaczek, tzw. prostych, oraz jedna nasadke katowa. Ponizsza fotografia ukazuje jak te czesci wygladaja.

Image

Spogladajac od lewej, pierwsza to zlaczka okularowa prosta na gwint M42x1, obslugujaca standard 2 cale. W element ten warto sie zaopatrzyc w momencie gdy zaistnieje potrzeba stosowania okularow wyzszej klasy, przeznaczonych glownie do wizualnych obserwacji obiektow mglawicowych, badz tez po prostu, rozleglejszych obszarow nieba z zachowaniem jak najlepszej jakosci obrazu.
Druga zlaczka okularowa (po srodku), pozwala na stosowanie okularow i innych redukcji wykonanych w standardzie 1,25". Montowana na gwint M42x1, takze tym gwintem zakonczona, co czyni z niej doskonala zlaczke projekcyjna. Dzieki temu, bez problemu mozna zamontowac do niej np. mieszek makrofotograficzny, a na jego drugim koncu, wykorzystujac tuleje filtrowa i kolejny pierscien redukcyjny - kompaktowy aparat cyfrowy. Za pomoca tejze zlaczki i odpowiedniej dodatkowej redukcji mozna podlaczac do MTO takze WEB kamere.
Prawa strona zdjecia ukazuje z kolei 90-stopniowa nasadke katowa M42x1/1.25". To przy jej pomocy w wygodny sposob mozliwa jest obserwacja obiektow znajdujacych sie w okolicach zenitu. Stosujac ta nasadke, MTO zostaje przeogniskowany do wartosci 1450 mm.

Okulary i soczewki Barlowa
Kolejnymi bardzo waznymi elementami powinny stac sie okulary. Im beda one lepsze a "gama" szersza, tym optymalniej bedzie mozna dostosowac parametry obrazu niezbedne do obserwacji zadanego obiektu. Ja stosuje 6 z takich okularow, i rozszerzam ich mozliwosci dodatkowo za pomoca 2-krotnej soczewki Barlowa. Cztery z nich pokazuje ponizsza fotografia.

Image

Od lewej:
- okular Erfle 32 mm 2" - ze wzgledu na doskonaly kontrast i szerokie pole widzenia, a takze wspaniala jakosc otrzymywanych obrazow, idealny do obserwacji otwartych gromad gwiazd, rozciaglych obiektow mglawicowych, drogi mlecznej itp. Uzyskiwane przy jego pomocy powiekszenie katowe wynosi 31 razy. Okular ten pozwala wniknac "bardzo gleboko" w strukture takich obiektow jak np. mglawica M42 w Orionie, galaktyka M31 w Andromedzie.
- okular Plossl 40 mm 1.25" - tym okularem rowniez lubie spogladac na dosc rozlegle obszary nieba. Niesamowitego smaczku dodaja super ostre obrazy planet czy gwiazd, ktore przy powiekszeniu zaledwie 25x wygladaja po prostu bajecznie :)
- okular Plossl 15 mm 1.25" - doskonale obrazy obiektow planetarnych, a takze "ciasnych" obiektow mglawicowych. Bardzo dobry okular do obserwacji ukladow podwojnych i wielokrotnych gwiazd. Uzyskiwane powiekszenia to, przy zlaczce prostej 66x, zas przy nasadce katowej - 96x.
- okular Plossl 6 mm 1.25" - musze przyznac ze trafilem na bardzo dobry egzemplarz tego okularu. Poki co zastepuje mi on dosc dobrze znacznie drozsza odmiane okularu ortoskopowego o podobnej ogniskowej. Kiedy tylko nadarzaja sie sprzyjajace warunki (dobry seeing), z powodzeniem wykorzystuje ten okular "zylujac" MTO pod katem powiekszenia katowego do gornych granic. Z wykorzystaniem nasadki katowej powiekszenie wynosi tutaj bowiem 241x, dzieki czemu takie detale jak np. szczelina Cassiniego w pierscieniach Saturna, widoczna jest od reki.
- Barlow x2 - wspaniale uzupelnienie do powyzszych okularow, dwukrotnie zwieksza ich moc. Takze chetnie stosuje ta soczewke podczas fotografowania planet i Ksiezyca z wykorzystaniem kamery Vesta.

Rozwiazania funkcjonalne:

a). Erfl 32 mm i zlaczka 2 cale zamontowane do MTO; b). Plossl 40 mm i zlaczka 1.25 cala
Image Image

c). Plossl 15 mm, Barlow x2 i zlaczka prosta 1.25 cala; d). Plossl 28 mm z nasadka katowa 90 stopni.
Image Image

W jaki sposob podlaczyc kamere?
Jak napisalem wczesniej, do MTO mozna zamontowac kamere cyfrowa dzieki ktorej z wykorzystaniem metody ogniskowej mozliwe jest przeprowadzanie ciekawych rejestracji np. planet, powierzchni Ksiezyca itp. Ja wykorzystuje kamere marki Philips, oznaczona symbolem PCVC 675K. Jest to bardzo dobry i sprawdzony sprzet, ceniony przez wielu milosnikow astronomii. Obecnie moja kamera jest przystosowana tez do przeprowadzania przedluzonych ekspozycji (modyfikacja SC1). Po wykreceniu z kamery fabrycznego obiektywu, nalezy w to miejsce przykrecic odpowiednia redukcje. Doskonale sprawdza sie tu redukcja dostepna w firmie Astrokrak, opracowana na standard 1,25", zakonczona gwintem typowym dla WEB kamery - M12 x 0,5 mm. Element ten wyposazono takze w gwint filtrowy. Po tym zabiegu kamerka jest juz praktycznie gotowa do pracy, wystarczy ja tylko umiescic przykladowo w zlaczce prostej 1,25" przykreconej do MTO i po podlaczeniu do komputera, mozna przystepowac do dzialania.

a). kamera z redukcja (wykrecony fabryczny obiektyw); b). kamera gotowa do uzycia, tutaj widoczny jest tez radziecki, dwukrotny telekonwerter.
Image Image

Filtry sloneczne
Dysponuje obecnie dwoma takimi filtrami.

Image

Pierwszy z nich, zamkniety w sklejkowej obudowie wykonalem samodzielnie, na bazie folii Baadera. Ten filtr montuje bezposrednio na odrosnik MTO. Filtr idealnie sprawdza sie podczas wizualnych obserwacji powierzchni Slonca, jak tez fotografii za pomoca metody pozaogniskowej (aparat C-4000z).

Image

Drugi szklany filtr, w kolorze szarym, przykrecany na gwint M116x1, tak samo doskonale dziala podczas obserwacji bezposrednich. Ponadto podczas fotografii z wykorzystaniem metody ogniskowej (kamera Vesta).

Jeszcze jeden filtr
Jezeli zamierzasz fotografowac przez MTO, badz tez przez kazdy inny teleskop, z wykorzystaniem kamery Vesta, bedziesz musial zaopatrzyc sie w dodatkowy filtr - IR/UV Cut. Filtr ten ma za zadanie w znaczny sposob ograniczyc pewien zakres widma podczerwieni, jak tez ultrafioletu. Wszystkie fotografie przez kamere Vesta prezentowane w tej recenzji wykonane zostaly bez tego filtra, czego nastepstwem byla znacznie utrudniona obrobka, i co sie z tym scisle wiaze, uzyskanie wlasciwych, nieprzeklamanych barw obiektow.

Nastepne zaplanowane fotografie zostana wykonane z uzyciem w/w filtra, montowanego bezposrednio do zlaczki, a wygladajacego tak:

Image

Namierzanie gwiazd
Jak powszechnie wiadomo, w przypadku gdy wymagana jest szybka i precyzyjna lokalizacja obserwowanego obiektu na niebie, niezbedna moze okazac sie dodatkowa lunetka, zespolona z glownym teleskopem. W przypadku MTO szukacz, bo o nim teraz jest mowa, osadzony zostal w specjalnej oprawie regulacyjnej, dzieki czemu mozliwe jest dokladne zestrojenie z osia optyczna teleskopu. Szukacz przykrecany jest do MTO z wykorzystaniem drugiego wolnego gniazda statywowego. Samo mocowanie szukacza do korpusu MTO, wykonane zostalo bardzo solidnie, zapewniajajac tym samym pelna dokladnosc i wygode podczas montazu czy tez demontazu lunetki.

Image

Srednica obiektywu szukacza wynosi 30 mm, co w praktyce okazalo sie w pelni wystarczajace. Szukacz mozna zaopatrzyc niemalze w dowolny okular w standardzie 1,25", dzieki czemu stosowanie klilku, dowolnie wybranych przez siebie powiekszen, nie stanowi najmniejszego problemu.

Zyczac Wszystkim gwiezdzistych nocy i slonecznych dni,

Pozdrawiam
Gregory/Meteor
Ostatnio edytowany przez Gregory 02 Lip 2006, 04:00, edytowano w sumie 14 razy
Gregory
 

PostBogdan J. | 27 Paź 2005, 19:30

To dopiero recezja sprzętu!!! Niech no ktoś mówi ,że się Grzesiek nie postarał. Też zaczynałem kiedyś od MTO! Wspaniały mobilny maksutovik.
Zauroczyły mnie obserwowane przez niego obrazy Księżyca,Wenus,Jowisza i Saturna.
Oczywiście pewnie prowadziłbym dalej obserwacje przez MTO gdyby nie zakup Alamaka czyli także Maksutowa o średnicy menisku 150mm.
Muszę kiedyś pokusić się o zamieszczenie takiej recenzji mojego sprzętu jak w wykonaniu Gregorego.
MTO kupiłem nie dawno po raz drugi tyle ,że z przeznaczeniem do guidowania. Istotnie gwiazdy obserwowane przez MTO to wspaniałe szpileczki aż miło popatrzeć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 29 Paź 2005, 02:06

Poki co uwazam ta recenzje za zamknieta. Przyblizylem podstawy. Celem bylo tutaj wskazanie kilku kierunkow, podpowiedzi, jakimi moze podazyc kazdy, kto dysponuje "nieuzbrojonym" jeszcze MTO. Goraco do tego zreszta zachecam. MTO 11-CA w tak niewielkich gabarytach, skrywa bowiem ogromny potencjal, ktory trzeba tylko uwolnic.

Radziecki teleobiektyw, przystosowany do wizualnej pracy teleskopowej. MTO 11-CA zamontowany do montazu paralaktycznego firmy Orion - SkyView PRO (klasa EQ-5). Teleskop uzbrojony ponadto w wysokiej jakosci nasade katowa 2" i bardzo dobry okular Erfle 32 mm. Dlugotrwale noce to tez wilgoc, ktora gromadzi sie na menisku. Skutecznie zapobiega temu odpowiednio przygotowana grzalka z rezystorow (srebrna tasma na odrosniku).

Image

Kiedy chcemy popatrzeć przez MTO na ciała niebieskie prawie tak samo, jak przez bardzo silną lornetkę, można skorzystać z dwuocznej nasadki. Planety dają wówczas wrażenie trójwymiarowości, a dzięki możliwości stosowania dużego powiększenia łatwo dają się zauważać chociażby subtelne detale na ich powierzchni.

Image

Pozdrawiam
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory 12 Lis 2006, 22:33, edytowano w sumie 5 razy
Gregory
 

PostBenedykt | 08 Gru 2005, 22:39

Gregory!

W sumie fajna recenzja, ale przypomina mi nieco zachwalanie na allegro refrakrorów o aperturze 60 mm i maksymalnym powiększeniem 525 razy.

Ale do rzeczy:
1. Co jest pięknego w krążkach dyfrakcyjnych? Bo mnie się wydawało, że krążki dyfrakcyjne są zjawiskiem niepożądanym, z Twojej recenzji wynika, że są czymś miłym i przyjemnym. Cóż, kwestia gustu.

2. Piszesz, że osiągnąłeś z MTO powiększenie 400x ? :shock: Jakich okularów użyłeś do takiego powiększenia? 2,5 mm?

Tak naprawdę to sam zastanawiam się nad zakupem w przyszłości MTO, ale informacja o krążkach dyfrakcyjnych i powiększeniu 400x stawia pod znakiem zapytania moje zamiary.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJanusz_P. | 08 Gru 2005, 23:49

To że danym sprzętem widać krążki dyfrakcyjne to zdrowy objaw świadczący o braku innych wad optycznych jak aberracja sferyczna czy koma i świadczy o dyfrakcyjności jego optyki.
Przy dobrym seingu i dużym powerze każdy dobry sprzęt ukaże gwiazdy z krążkiem dyfrakcyjnym, to wynika z falowej natury światła i jest praktycznie nie do ominięcia w naszych warunkach.

Ps. Z ED APO 100mm na próbę wyciskałem ponad 500x tylko dla eksperymentu ale że o tym piszę to nie znaczy że sprzęt jest do bani, tylko tester z ułańską fantazją i bez sztampowych ograniczeń :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 09 Gru 2005, 00:31

Krazki dyfrakcyjne to radosc w oczach astronoma amatora, gdy ten zdaje sobie sprawe z pewnych barier zwiazanych scisle z apertura teleskopu i mozliwa tym samym do uzyskania graniczna rozdzielczoscia. Ale krazki dyfrakcyjne to tez oznaka prawidlowej kolimacji, i stad jest wtedy ten usmiech jak sie je widzi :) 400x - czasami mozna sie skusic i popatrzec przy takim powiekszeniu np. na kratery ksiezycowe. To tak jakby "spacerowalo sie" po jego powierzchni, albo popatrzec przez chwile na olbrzymiego doslownie Saturna. Oczywiscie taka zabawa wiaze sie ze znacznym spadkiem kontrastu, choc czasami moze dostarczyc pewnych wrazen wizualnych. Generalnie na codzien takim wiekszym i przyjemnym powiekszeniem jest 142x (okular 7 mm), zas maksymalnym jakie tez stosuje to 200x (barlow x2 i okular 10 mm). Wyliczone zas maksymalne uzyteczne powiekszenie dla MTO to wlasnie ok. 220x Ta granice nieraz przekraczalem, z czystej ciekawosci uzywajac 285x (barlow x2 i okular 7 mm). Lekko ponad 400x uzyskalem zas z barlowem x3 i okularem 7 mm. Wbrew pozorom uzyskany obraz byl nie tylko ciekawy, ale nawet mily dla oczu :) Inna sprawa ze ilosc detali zazwyczaj przy takim "zylowaniu" sprzetu jesli wzrastala, to dosc nieznacznie. Czasami mozna sie w to pobawic, poeksperymentowac.

Zdecydowanie wole i polecam powiekszenia z zakresu od 30 do 200x
Te sprawdzaja sie tutaj bardzo dobrze :)

ps. a propo ulanskiej fantazji :D Niedawno powiekszyly sie zasoby, pojawil sie okular lantanowy. Skoro juz jest, to co szkodzi przetestowac go z MTO na Ksiezycu i planetach? Ogniskowa MTO 1000/3,8 mm - powiekszenie 263x bez dodatkowej optyki (pominiety barlow), i jeszcze wygodnie wysunieta zrenica. :shock:
Gregory
 

PostJaLe | 09 Gru 2005, 10:35

Gregory, dziękuję za kolejną recenzję. Dzięki niej można prześledzić nie tylko możliwości jakie drzemią w MTO, ale i jak Ty sam się rozwijasz :)

Powodzenia i kolejnych sukcesów na drodze w odkrywaniu piękna nieba 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 27 Gru 2005, 03:24

Jest mi bardzo milo. :) Caly czas staram sie cos tam robic. Ewentualnymi zas osiagnieciami, zdobyta wiedza lubie sie dzielic wlasnie tutaj, na tym Forum.

Zapraszam do przeczytania nastepnej recenzji, tym razem dotyczacej cyfrowego aparatu fotograficznego Olympus C-4000z.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=386

Pozdrawiam.
Gregory
Gregory
 

Postdanielo_88 | 29 Gru 2005, 13:53

cześć mam pytanie ile Cię to wszystko kosztowało takie cacko bo ja też bym chciał takie cacko mieć postaram się mieć a dla Ciebie wielkie brawa za taki zestaw z MTO-11CA
Daniel Jaskółka
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:31
Miejscowość: Siemianowice

PostGregory | 30 Gru 2005, 15:56

Generalnie wiekszosc dostepna jest w firmie Astrokrak.

MTO dostaniesz np. w tym miejscu:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=183

Montaze mozna znalezc tutaj:
http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=39

Okulary w zaleznosci od potrzeb dobierzesz tutaj:
http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=28

Zlaczki, redukcje itp.
http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=69

Gdy czegos nie znajdziesz, na zamowienie wykona to dla Ciebie Firma Astrokrak.
http://www.astrokrak.pl/

Pozdrawiam.
Gregory
Gregory
 

Postbromba | 19 Paź 2006, 10:13

Ostatnio napotkałem w sieci na obiektyw MTO 10/1000 Makro. Zauważyłem, że ma większą zdolność rozdzielczą od MTO 11CA. Czy to jakaś nowa zmodyfikowana wersja? Jaka jest jego przydatność do astro? Czy da się go bez problemu uzywać z 20D? Miał ktoś może z nim kontakt?
Pozdrawiam
Krzysztof

Tento 20x60, MTO 11CA, Plossl 9mm i 32mm, na razie na statywie foto.
 
Posty: 12
Rejestracja: 22 Lip 2006, 13:34
Miejscowość: Sopot

PostJanusz_P. | 19 Paź 2006, 12:38

To Makro to zapewne wersja Rubinr 1000/10 i omijaj ją szerokium łukiem bo jest kiepskiej jakości optycznej z odblaskami w płaszczyźnie obrazowej i ma fatalną, luźną mechanikę co czyni ją nieprzydatną do astrozastosowań :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 11 Sty 2007, 21:45

Podsumuję zebrane w tej recenzji ale też nie tylko - informacje. MTO to sprzęt kompaktowy, doskonały optycznie, idealnie sprawdzający się w roli astrografu (uniwersalna światłosiła i bardzo dobra rozdzielczość fotografowanych obiektów). :) Wkrótce napiszę o nim znacznie więcej. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postmaciej.blum | 02 Lip 2008, 15:51

Witam,
trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, jednak może mi pomożecie, albo udzielicie uwag na temat.
JAkiś czas temu kupiłem obiektyw MTO 1000 AM. Jest wiekszy od 11 CA, jego średnica filtra wynosi 125 mm, a ogniskowa 1100 przy f/10,5 (waży jakieś 3,6 kg - ciężki w porównaniu do 11 CA). Czy ktoś miał z takim czymś doczynienia i co może mi o tym powiedzieć? Czy nadaje się do obserwacji astronomicznych po dokupieniu kątówki i okularu, czy jakością obrazu mocno ustępuje 11 CA? Co powinienem dołożyć, aby obserwować i focić na przykład Saturna czy mgławice, to pogrzebałem i się dowiedziałem szperając na forum, jednak mam pytanie, czy należy jeszcze coś zrobić z obiektywem? (przeogniskować, wyjąć szkła z tyłu.... nie wiem, nie znam się)...
Z góry dziękuję i pozdrawiam
EOS 350d, trochę szklarni, a w tym MTO 1000AM (1100mm, f/10,5) i Rubinar 1000mm, f/10 :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 Lip 2008, 15:44
Miejscowość: Wrocław

 

PostJanusz_P. | 02 Lip 2008, 17:06

To starszy, pancerny model MTO ale nadający się po dobrym zjustowaniu jak najbardziej do pracy na polu astronomii, aczkolwiek z pewnymi ograniczeniami bo nie każdy egzemplarz udaje się tu przeogniskować do współpracy z nasadką kątową.
Możemy się tego oczywiście podjąć, jak się nie uda bez żadnych kosztów czyli bez ryzyka 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post1507 | 16 Sty 2009, 22:28

wcieło wszystkie foty :(
EOS40D MTO-11 CA, montaż SVP, okular Antares 10mm 1,25",EF 70-200 2.8L,EF 24-105 4L IS, EF 300/2.8 LIS
 
Posty: 151
Rejestracja: 19 Mar 2006, 21:18
Miejscowość: zduńska wola

Postspider9991 | 28 Lis 2010, 15:04

WITAM kupiłem od Pana Leszka całe urządzenie GOTO PL I STEROWNIK mam wielka prośbę bo zdjęcia sie chyba przedawniły i nie moge zobaczyc ! może mnie ktoś przekierować na stronę lub wysłać mi foty na meil ?
Dzięki z góry :)
MEADE LX200 10", LX 10 EMC 8", SW 150/750, SW 120/600 , ASI 178MC , Advanced VX, HEQ5
Canon


Mirekspider@wp.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 255
Rejestracja: 27 Lip 2010, 21:57
Miejscowość: ZDUŃSKA WOLA

 

Postmarco_polo | 29 Sie 2011, 12:38

Witam , czy jest mozliwosc naprawienia tych usunietych zdjec? tj. zaktualizowania postu? bardzo ciekawy tylko traci duzo bez fotografii. pozdrawiam
Meade ETX 125PE; ETX 70 AT; MTO 11CA 100/1000 mm, konvertery 8X , 5DMK2 ,
 
Posty: 53
Rejestracja: 29 Sie 2011, 01:06

 

PostJanusz_P. | 29 Sie 2011, 13:04

To są skutki umieszczania zdjęć na zewnętrznych, często darmowych serwerach gdzie po jakimś czasie są usuwane i to bez wiedzy i zgody zamieszczającego :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmarco_polo | 29 Sie 2011, 18:00

tak, to problem i szkoda , ze tak sie stalo. Czy wie Pan moze, jak mozna sie skontaktowac z autorem tych artykolow? Bo w jego profilu jest napisane nieaktywny ? Interesuje mnie ten temat bo przesiadam sie wlasnie z Meade 70 na MTO 1000 i chcialbym go jak najlepiej wykorzystac.. i ten temat jak strzelil mi pasuje.
Meade ETX 125PE; ETX 70 AT; MTO 11CA 100/1000 mm, konvertery 8X , 5DMK2 ,
 
Posty: 53
Rejestracja: 29 Sie 2011, 01:06

 

Postendriu624 | 29 Sie 2011, 18:29

Image

Image

Image

Image

Image
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat