Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" GoTo.

Postastrokosmo | 30 Mar 2012, 01:08

Dzięki uprzejmości firmy Delta Optical miałem możliwość przetestowania Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" GoTo.

Image


Dane teleskopu :
układ optyczny: Newton / Reflektor paraboliczny
apertura: 305 mm
ogniskowa; światłosiła: 1500 mm; f/4.9
maksymane użyteczne powiększenie: 610x
zasięg magnitudo: 14.5
rozdzielczość: 0.39 arc sec
wyciąg okularowy: 2" z adapterem 1.25"
wymiary tuby: 450 mm x (920 mm - 1400 mm)
waga tuby: 21 kg
okulary: SP 10, SP 25
szukacz: 8x50
montaż: składany Dobson
pilot: AZ SynScan

Specyfikacja systemu Go-To:

zasilanie – 10 do 15V, 1A, wtyk 2.1mm
napęd – serwomotory prądu stałego
rozdzielczość enkodera silnika: 1620000 zliczeń na obrót
rozdzielczość enkodera osi: 11748 zliczeń na obrót
prędkości obrotu: 1x, 2x, 8x, 16x, 32x, 200x, 400x, 600x, 800x, 1000x
tryby śledzenia: gwiazdowy, księżycowy, słoneczny
sposób śledzenia: azymutalny, w dwóch osiach
tryby nastawiania: na najjaśniejszą gwiazdę, na 2 gwiazdy
baza obiektów: 25 zdefiniowanych przez użytkownika, katalogi Messiera, NGC, IC, część katalogu SAO, łącznie 42900 obiektów
dokładność nastawiania: do 5 minut kątowych


Nie miałem zbyt dużo czasu na testy , warunki w jakich je przeprowadzałem nie były łatwe : duże zamglenie , niska temperatura – 12* i słaby seeing , przy okazji porównywałem jego możliwości z moim SCT8” i po testach stwierdziłem że pomiędzy 8” a 12” to przepaść .
Większe lustro i rozdzielczość daje dużo jaśniejsze obrazy i ilość detalu w obserwacjach planet i DS.
Teleskop testowałem wizualnie i za pomocą kamery Lumenera b/w , oraz filtrów RGB , barlowów:
TeleVue 2x i 3x oraz w projekcji okularowej przez Orto 12mm i w ognisku głównym teleskopu.
Na początku omówię prowadzenie teleskopu bo bez niego nie mógł bym używać dużych powiększeń.
System GT wyszukiwał obiekty z niedużym błędem a prowadzenie teleskopu działało raz lepiej raz gorzej , nie wiem czy było coś za mocno skręcone czy to wpływ niskiej temperatury ale czasami szarpał ,a czasami prowadził bardzo ładnie tym niemniej udało się przeprowadzić testy nawet z dużymi powiększeniami .

Barlow 5x TeleVue Power Mate http://www.youtube.com/watch?v=H7dcx7Mcju8

RGB http://www.youtube.com/watch?v=s0iSEAye ... e=youtu.be

Do obróbki używałem programów Castrator , AutoStakkert , Registax 5 , Astra Image , PhotoFiltre.


Tubę teleskopu można obniżyć do minimum i przewozić w samochodzie bez konieczności rozkładania ale do przenoszenia potrzebne są 2 osoby bo ma już swoją wagę .
Nie obeszło się bez korzystania z suszarki , ponieważ LW często i szybko było zaszronione – przydał by się worek , natomiast LG było czyste non stop będąc głębiej w rurze spełniającej rolę odrośnika .

Obiekty DS

Obiekty DS w tym teleskopie prezentują się bardzo dobrze i mają zauważalnie większą jasność od SCT8”. Przy M42 trzeba schodzić do minimum z czasami kamery bo już się przepala .

M42

Image


Planety - Jowisz

W ognisku gł. Teleskopu prowadzenie było dokładne planeta nie uciekała z kadru 640x480 , ładnie widoczne detale na planecie , punktowe księżyce i gwiazdki w tle .

Image

Z barlowem Vixen 2x

Image

Przejście księżyca Io przez Wielką Czerwoną Plamę .

Image

W tych trudnych warunkach i dużych powiększeniach SW 12” pokazał przewagę nad ósemką SCT

Image

Gdy seeing nieco się poprawiał wzrastała też ilość szczegółów na Jowiszu , pojawiał się też detal na Ganimedesie( strzałka pokazuje symulację CalSky)

Image

Moje koło filtrowe nie było kompatybilne z wyciągiem SW 12” i trudno mi było wykonać RGB- brak możliwości ustawienia ostrości.

Image

Wizualne obserwacje , a szczególnie widok Jowisza na monitorze wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie , świetny detal po mimo słabych warunków , co zatem można zarejestrować w dobrych :shock:

Księżyc

Księżyc , to już była poezja , przy obserwacjach wizualnych nawet duże powiększenie nie pogarszało obrazów tak jak by seeing nie miał tu znaczenia na kamerze widok był również imponujący z małym powiększeniem , ale przede wszystkim z dużym , te góry i kratery-niezapomniany widok .

Księżyc w ognisku głównym SW 12”.

Image

Księżyc w projekcji okularowej przez Orto 12mm.

Image

Image

Mozaika Księżyca .

http://images39.fotosik.pl/1412/04cc3ee7875d1444.jpg

http://images50.fotosik.pl/1476/5cfbe2df6b67e233.jpg

Podsumowując , dobry teleskop do obserwacji wizualnych i astro foto planet , w bardzo trudnych warunkach wykazał dobrą optykę , żałuję że nie trafiłem na dobry seeing .

Janusz CosmoSky ;)
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postjjanusz89 | 31 Mar 2012, 21:14

Chętnie zobaczę inne fotki planet z dużych apertur :) chciałbym zobaczyć Jowisza w takiej rozdzielczości :D Posiadaczy dużych sprzętów proszę o parę słów o widoku planet z dużych newtonów. Czy po przyciemnieniu obrazu można się cieszyć zdolnością rozdzielczą dużego lustra? :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1099
Rejestracja: 05 Lut 2012, 21:25
Miejscowość: 10km na południe od Krakowa

 

PostDmitr | 31 Mar 2012, 22:13

Zdjęcia Jowisza sa w tym wątku przecież. Ciekawa alternatywa dla paralaktyka na taką aperturę, który kosztował by ze 3x tyle, co doplata za GoTo i silniczki. Ostatnio na TS pojawił się tanszy model platformy paralaktycznej (tańszy od Geoptika za 924 Oiro):

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... eskop.html

Jeśli komuś nie zależy na GoTo, a chciałby miec prowadzenie za obiektem, myślę że to świetna sprawa do DS i avikowania planet.
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

Postriklaunim | 31 Mar 2012, 23:12

Emil Kraaikamp fotografował planety 16" Dobsem na platformie ostatnio. Wychodziło to spektakularnie ;) Trzeba jedynie pamiętać że taki teleskop wymaga dużej przestrzeni.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostDmitr | 01 Kwi 2012, 14:38

I tak trzeba mieć sporo miejsca, choćby na astro kury :lol:
Ciekawe jak długie czasy da się na tym osiągnąć, przy jak najdokładniejszym ustawieniu... można by się nawet pokusić o foto DS, albo spróbować ponaświetlać Urana z filtrem metanowym, "tanim" kosztem może zarejestrowały by się jego pierścienie...?
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

Postastrokosmo | 01 Kwi 2012, 17:08

Dmitr napisał(a):I tak trzeba mieć sporo miejsca, choćby na astro kury :lol:
Ciekawe jak długie czasy da się na tym osiągnąć, przy jak najdokładniejszym ustawieniu... można by się nawet pokusić o foto DS, albo spróbować ponaświetlać Urana z filtrem metanowym, "tanim" kosztem może zarejestrowały by się jego pierścienie...?


Dobrze kombinujesz :) też o tym myślałem , prawda jest taka że począwszy od Saturna poprze Urana czy Neptuna matryca dostaje za mało światła i informacji , a przy większych aperturach 12-14-16" to już co innego.

Biorąc pod uwagę polskie warunki seeingowe może być to trudne do osiągnięcia , tym niemniej jeśli ktoś ma większą cierpliwość niż szachista (astronom ) i czeka na odpowiedni seeing może osiągnąć niezłe rezultaty.

Najważniejszą sprawą jest w tym sprzęcie prowadzenie , choć GT też nie przeszkadza ;) .

Z tego co wiem prowadzenie ma być poprawione , więc jest szansa na niezłe osiągnięcia.

Dla mnie prowadzenie w takim kolosie to już jest super sprawa a jak je dopieszczą będzie to dość fajny sprzęt do obserw i astrofoto , obojętnie w jakiej firmie będzie sprzedawany.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostGregohr | 01 Kwi 2012, 17:18

jjanusz89 napisał(a):Chętnie zobaczę inne fotki planet z dużych apertur :) chciałbym zobaczyć Jowisza w takiej rozdzielczości :D Posiadaczy dużych sprzętów proszę o parę słów o widoku planet z dużych newtonów. Czy po przyciemnieniu obrazu można się cieszyć zdolnością rozdzielczą dużego lustra? :)


to są fotki- takich szczegółowych obrazów nie uświadczysz wizualnie...
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

Postastrokosmo | 01 Kwi 2012, 17:55

jjanusz89 napisał(a):Chętnie zobaczę inne fotki planet z dużych apertur :) chciałbym zobaczyć Jowisza w takiej rozdzielczości :D Posiadaczy dużych sprzętów proszę o parę słów o widoku planet z dużych newtonów. Czy po przyciemnieniu obrazu można się cieszyć zdolnością rozdzielczą dużego lustra? :)


Nie musisz przyciemniać takiego Newtona bo ma ogniskowa ok1800 mm i wystarczy odpowiedni barlow plus okular lub nawet sam okular 8-24mm żeby zobaczyć dużą ilość detalu.

Przy tak dużej aperturze Barlow 5x to dla niego jak 2x dla mojego 8" SCT , ot taka zaleta dużego lustra.

Przyciemnienie jest konieczne do Księżyca bo daje strasznie po oczach , że o Słońcu nie wspomnę ;)
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postasterko | 12 Sie 2012, 21:28

Chce zakupić teleskop tego typu właśnie z systemem goto . Pytanie do znających temat + administrator + sprzedawcy nowego sprzętu: czy zostały usprawnione słabe strony wskazane przez kolegę astrokosmo : zacinanie się systemu goto slaba dokładność przy wskazywaniu obiektów? Czy sprzęt teraz warty jest wydania nie małych pieniędzy?
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 Maj 2012, 16:12

 

Postalek25 | 12 Sie 2012, 21:53

asterko napisał(a):Chce zakupić teleskop tego typu właśnie z systemem goto . Pytanie do znających temat + administrator + sprzedawcy nowego sprzętu: czy zostały usprawnione słabe strony wskazane przez kolegę astrokosmo : zacinanie się systemu goto slaba dokładność przy wskazywaniu obiektów? Czy sprzęt teraz warty jest wydania nie małych pieniędzy?


Według logiki takie pytanie kieruje się do sprzedawcy (w tym przypadku DO ) a nie do użytkowników :?
A znając tempo wprowadzania zmian w produktach SW to rozwiązanie będzie dostępne za dwa lata.
Bresser Mak 127
refraktor TS 90/500
refraktor SW 120/1000
refraktor SW 150/750
Awatar użytkownika
 
Posty: 218
Rejestracja: 03 Maj 2009, 20:47
Miejscowość: Siemianowice Śl.

 

Postasterko | 13 Sie 2012, 10:12

Według logiki najpierwnajpierw powinno spytać się użytkowników i ich oceny , myślisz ze gdyby nie astrokosmo to np DO przedstawiło by ten teleskop z tej strony ?
 
Posty: 14
Rejestracja: 17 Maj 2012, 16:12

 

Postastrokosmo | 13 Sie 2012, 20:32

No mimo uprzejmości sprzedawcy nigdy bym sobie nie pozwolił na samo kadzenie :)

Jeśli zostaną poprawione ekondery a co za tym idzie prowadzenie to już warto kupić np. do focenia planet.

Jeżeli Gt będzie również poprawione to możliwość z jego korzystania jest bardzo dużą wygodą i w miejskich warunkach niejednokrotnie za pomocą szukacza jest prawie niemożliwie znaleźć jakiś słaby obiekt a z pomocą GT to już bajka.

Mam warunki podmiejskie a po mimo to niektóre obiekty w moim szukaczu są kompletnie niewidoczne , po odpaleniu GT i dobrym ustawieniu montażu nie mam problemu z odszukiwaniem obiektów z 2m ogniskową.

GT i prowadzenie w CG5 GT jest jednak zdecydowanie lepsze.

Ja testowałem SW 12" GT w bardzo trudnych warunkach wiec może miało to jakiś wpływ (-12*).

Być może że to była też kwestia jakichś regulacji czy wymiany smaru ? nie wiem za krótko go testowałem.

Warto temat powałkować i mam nadzieję że inne osoby posiadające ten sprzęt też się wypowiedzą .

Z mojego skromnego punktu widzenia optyka jest ok a i prowadzenie momentami z 9m ogniskową było porównywalne z CG GT , a 9m to już nie przelewki.

Jeśli będzie poprawione to o czym mówiłem warto kupić taki teleskop , przełożenie cena jakość apertura jest bardzo dobre.

Taki teleskop można i do kopuły i w pole tylko trzeba już mieć wyższy samochód i przenosić w dwie osoby.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postdavidc | 24 Sie 2012, 20:27

Witam, tez jestem zainteresowany zakupem wie ktoś coś wiecej na ten temat ?
 
Posty: 22
Rejestracja: 11 Lip 2012, 14:42

 

Postsuper_novy | 08 Gru 2012, 00:03

astrokosmo napisał(a):Przy tak dużej aperturze Barlow 5x to dla niego jak 2x dla mojego 8" SCT , ot taka zaleta dużego lustra.


I tu się wszystko zgadza. W 2010 roku przystawiłem się SW 12" z jedna klatką do Jowisza, Canonem 40D. Żeby było ciekawiej, wpakowałem Barlowa 2" x2 i 1,25" x5, a później crop. Co z tego wyszło, oceńcie sami:
Załączniki
Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" GoTo.: Jowisz 2010_hf.jpg
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat