SKY WATCHER 114/900 Opinia

PostJoker7 | 05 Kwi 2014, 00:27

SKY –WATCHER 114/900

Generalnie ten teleskop jest dobrą opcją do obserwacji balkonowych gdzie zazwyczaj jest dość silne oświetlenie z pobliskich latarni co uniemożliwia zastosowanie większego lustra. Testowałem go na Jowiszu wiec przy powiększeniu 36x z kompletowego kitowca bardzo ładnie czysto i wyraźnie można zobaczyć tę planetę i wyróżnić już 2 pasy na niej i 4 księżyce są bardzo wyraźnie widoczne. Saturna obserwowałem dość wyraźnie odznaczał się jego pierścień i udawało się zobaczyć satelitarne maleńkie księżyce. Obraz generowany przez teleskop potrafi być ostry i wyraźny nadający się nawet do robienia fotografii. Udawało mi się tez zaobserwować gromady kuliste dość ładnie to wyglądało, trzeba się nieco wpatrywać żeby je dobrze zobaczyć i przyzwyczaić oko do ciemności. M42 widoczna dość ładnie niestety z powodu bardzo złego oświetlenia przy którym dokonywałem obserwacji bo na balkonie mogę czytać w nocy książki nie udawało mi się zaobserwować obiektów DS jedynie co widziałem to galaktykę andromedy w postaci mgiełki duszka w okularze. Szczegółów na tarczy Marsa jeszcze nie zaobserwowałem , obserwacji będę dokonywał gdy odwróci się kontynentami i wtedy zobaczymy.

Szukacz jest bardzo kiepski ,zdemontowałem go wyciągnąłem szkło z środka i celuje bez. Szkła kompletowe SW 10mm i 25mm + barlow to generalnie szkło bardzo niskiej jakośći które trzeba by wymienić na coś sensowniejszego. Generalnie aby uzyskać powiększenie 180x (10mm+barlow kitowce) trzeba mieć bardzo dobry seeing. W mojej opinii ten teleskop byłby w stanie pracować max z powiększeniem 200x ale najlepiej ze szkłem nie z kompletu. Montaż EQ1 nie pozwala na komfortowe balkonowe obserwacje jednakże jest to montaż o niskiej jakości i przy obserwacjach przy większych powiększeniach najlepiej nie dotykać teleskopu bo będzie się po prostu ruszać ,ustawić teleskop przyłożyć oko i nie pukać. Aczkolwiek przy testowaniu mojego ostatniego sw 130/900 różnice miedzy montażem EQ2 nie są znaczące generalnie oba montaże sie trzęsą i można je traktować jako minimum nie zbędne do obserwacji. Generalnie roznica miedzy wersja teleskopu 130/900 a 114/900 jest dość znikoma taka jest moja opinia. Teleskop 114/900 jest teleskopem dosc dobrym dla osoby początkującej obserwującej z balkonu cena teleskopu w większości przypadków mieści sie w 400 zł za nówkę generalnie jestem zadowolonym jego użytkownikiem, teleskop pozwala mi poznać niebo ,zobaczyć gromady kuliste ,planety i najwyraźniejsze DS, księżyc wygląda tez bardzo ładnie . Trzeba tez wspomnieć ze mógłbym z tego teleskopu wydusić wyraznie więcej pod ciemnym wiejski niebem z daleka od dużego miasta w którym obserwuje a różnica ponoć jest bardzo wyraźna. Wiec oceniam ten teleskop bardzo dobrze jako pewna opcja „balkonowa” gdzie większe lustra na nic się nie zdadzą. Jeszcze dużym plusem jest to ze dość łatwo ustawić teleskop pod różnorakimi kątami i śmiało można obserwować, montaż jest dość lekki porównując z innymi wiec można ewentualnie użyć określania „mobilny”. Generalnie uważam ze krytyczne opinie na temat małego lustra tego teleskopu 114mm i montażu są w mojej opinii lekko przesadzone wiadomo ze to nie synata 12” z jej potencjałem ale jako teleskop za niecałe 400 to jest na prawdę co z nim robić i mozna już śmiało wdrażać się w astronomię a potem rozwijać się i w miarę warunków obserwacyjnych kupować większe lustro. Dużo osób rezygnuje z zakupu teleskopu bo nie ma środków na sprzęt z wyższej półki i nic nie kupuje ja uważam to za duży błąd i zabijanie w sobie pasji a to takie moje skromne zdanie.

Image

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Postbolid25 | 15 Paź 2014, 22:48

Potwierdzam teleskop ma spore możliwości i bardzo dobrą optyke.Bez problemu widoczna WCP na jowiszu,świetnie prezentuje się również księżyc.Sprzęt mimo długiego tubusu lekki dobrze nadający się na szybkie wypady.Warto zaznaczyć uniwersalność teleskopu pod kątem obserwacji,dobrze prezentują się obiekty głebokiego nieba w lusterku prawie 12 cm.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostDale | 16 Paź 2014, 10:41

Ja mając do wydania 400 zł na ten setup - nowy - licząc jeszcze dodatkowy wydatem w postaci 100 zł na dwa okulary plossla - kitowce do jakiejkolwiek sensownej obserwacji, wolał bym dołożyć 200 zł i za 600 zł kupić na giełdzie używkę eq3-2 - za 300 - 350 zł i za 250 zł (ja za tyle kupiłem nowego) optisana 150/750. Obecnie mam w nim wyciąg 2''. Zestaw stabilny, bardzo niwielkim kosztem można dołożyc mikrofokuser. Owszem, może być odrobinę bardziej wymagający co do okularów, ale to nie ten poziom sprzętu / kasy żeby oczekiwać 100 stopni skorygowanego pola.
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 945
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

Postbolid25 | 16 Paź 2014, 13:33

I znowu te kalkulacje,a ja chciałem po prostu napisać o walorach obserwacyjnych tego niedocenianego teleskopu.Wielokrotnie zamiast niego poleca się lornetke 10x50 jako pierwszy instrument obserwacyjny co jest dla mnie rzeczą nie do pomyślenia,pod kątem obserwacyjnym każdy teleskop minimum 10cm pozostawi taką lornetke w tyle.Lornetka to lornetka,a teleskop to teleskop i tego się trzymajmy.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJoker7 | 25 Lis 2014, 00:03

bolid25 napisał(a):I znowu te kalkulacje,a ja chciałem po prostu napisać o walorach obserwacyjnych tego niedocenianego teleskopu.Wielokrotnie zamiast niego poleca się lornetke 10x50 jako pierwszy instrument obserwacyjny co jest dla mnie rzeczą nie do pomyślenia,pod kątem obserwacyjnym każdy teleskop minimum 10cm pozostawi taką lornetke w tyle.Lornetka to lornetka,a teleskop to teleskop i tego się trzymajmy.


Mam lornetkę 10x50 i powiem że SW 114/900 przy tej lornetce to jest po prostu nieziemskie sprzęcicho, Ten teleskop kosztował 365 zł w teleskopy.pl a spędziłem obserwując nim kilkadziesiąt godzin, niema nawet co
porównywać go do zwykłej lornetki 10x50. Ten teleskop to dość potężne urządzenie obserwacyjne dla nowicjusza, pokarze kratery na księżycu w bardzo dobrej jakośći i zbiżeniu na ksieżycu to ( by pod 200x wydusił) czego nie ma nawet szansy zrobić lornetka jesli chodzi o samą obserwacje , saturna z max 3 maleńkimi księżycami też nim zobaczy lornetką 10x50 nie, Jowisza i 4 ksieżyce tez zobaczy. Powiem szczerze bez ogródek co myśle dla mnie lornetka 10x50 to strata czasu jakieś zwierzęta w lesie można poobserwowac to ok ale na niebo to musi byc teleskop. Co innego jak chłopaki mają lornetki 28x110 to inna sprawa i inna cena z 2500 zł. A tak jak ktoś mówi że lornetka normalna 10x50 jest lepsza do obserwacji nieba niż ten telepskop nie wie co mówi naprawdę. Dużo ludzi porównuję sprzęt ale trzeba sobie jasno powiedzieć ze dla zaawansowanego i przy odserwacjach Ds to wymogi sprzętowe są inne a na takie obserwacje planet,ksieżyca,gwiazdki gromady otwarte - dla początkującego rewelacja i pokarze najwyrażniejsze obiekty DS zarysuje, ten teleskop jakośc cena to uważam nie miesci się w skali 15/10.Obserwowałem nim samoloty na wysokośći przelotowej i w nocy przy sprzyjających warunkach udawało mi się zobaczyć nawet smugi dymu z silników bardzo fajny widok. Te teleskop to znacznie ale to znacznie potężniejsze narzędzie obserwacyjne niż lornetka 10x50. Jak powiedziałem wcześniej dla nowicjusza jak na pierwszy teleskop bajer, fajna sprawa a lornetka 10x50 to zostawić do obserwacji zwierząt.

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat