Rozczarowanie Syntą 8?

PostWyrwał | 15 Sie 2007, 10:57

Witam! Wczoraj dokonywałem pierwszej w swoim życiu obserwacji nową Syntą 8 200/1200. Wprawdzie księżyc był w nowiu, więc nie wiem, jak w niej wygląda, ale inne szczegóły rozczarowały mnie. Obserwowana okularem 10mm (również z Barlowem) wielka mgławica M31 w Andromedzie była ledwie maleńką (może 1-2 cm średnicy), słabo widoczną mgiełką. Mgławica pierścień M57 w Lutni wyglądała jak maleńki (może 1 cm), również słabo widoczny precelek, bez kolorów. Mars - migoczący punkcik. Obserwację prowadziłem w podwarszawskim Głoskowie, więc niebo było nieco zanieczyszczone światłem, ale to przecież nie wpływa na powiększenie. Czy to wszystko, na co mogę liczyć korzystając z tego teleskopu?
 
Posty: 22
Rejestracja: 11 Sie 2007, 23:09
Miejscowość: Piaseczno

PostPerla | 15 Sie 2007, 11:08

Wyrwał napisał(a):Mars - migoczący punkcik.


Jeśli twój mars migotał to nie był mars :lol: Jak może wiesz planety nie migoczą. Może (a raczej na pewno) przez przypadek oglądałeś jakąś gwiazdę :lol:
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

Postzbyszek | 15 Sie 2007, 12:02

Przed kupnem warto popatrzec przez dany sprzet aby nie rozczarowal.
Pewnie za duzo zdjec ogladales.
Zima jest ciemniejsze niebo i seeng lepszy = wiecej zobaczysz .
Jak masz mozliwosc to poobserwuj pod ciemniejszym niebem.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJarek76 | 15 Sie 2007, 12:44

Zgodze sie w 100% ze słowami mojego poprzednika.
Moim zdaniem troche inaczej nalezy podejsc do sprawy jak wygladaja obiekty głebokiego nieba (DS) oraz planety przez teleskop.Ja rowniez miałem z czyms takim do czynienia,a dokładnie z sytuacja kiedy wraz ze znajomymi umowiłem sie na wspolne lukanko(dodam ,ze znajomi nigdy wczesniej nie obserwoali przez teleskop).Oni chcac"zabłysnac" przed obserwacjami w domu dorwali atlas nieba a ,w nim fantastyczne fotki galaktyk itp.Jakież było ich zdziwienia i pomruki półgłosem ,kiedy po raz 1-wszy "wsadzili oko" w okular :shock: Ze w ksiazkach sa kolorowe fotki ,a tu jest bez koloru,ze takie małe,ze inaczej to sobie wyobrazali.Szybko zareagowałem i zaczałem tłumaczyc jak to jest naprawde i jak daleko leża te obserwowane obiekty na niebie.
I w koncu oznajmili AHA :oops:
Więc sam rozumiesz :wink:
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

PostPrzemysław93 | 15 Sie 2007, 13:51

Także kiedyś oglądałem niebo ze znajomym <he> i miałem podobną przygode. Przed obserwacją otworzyliśmy atlas planując obserwacje
wybraliśmy kilka galaktyczek <słabszych> i ruszyliśmy gdy spojrzał w okular stwierdził że nie widzi prawie nic żadnych kolorów tylko rozmazaną plamkę - powiedziałem że to normalne ale on stwierdził że w atlasie było zdjęcie tego obiektu który powalał na kolana 8)
He tak to jest gdy przed obserwacją naoglada się zdjęć z teleskopu hubble ;)
Ale jedyne co mu się wtedy podobało to mgławica w Orionie M 42 wtedy widział kolorki :lol:

Ps. Co do M 31 to nie stosuj tak dużego powiększenia do tego rozlowegłego obiektu stosuj jak najmniejsze powiększenie
Np. okular 25 mm

Pozdrawiam

Przemek
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostCharon X | 15 Sie 2007, 13:58

Wyrwał napisał(a):Witam! Wczoraj dokonywałem pierwszej w swoim życiu obserwacji nową Syntą 8 200/1200. Wprawdzie księżyc był w nowiu, więc nie wiem, jak w niej wygląda, ale inne szczegóły rozczarowały mnie. Obserwowana okularem 10mm (również z Barlowem) wielka mgławica M31 w Andromedzie była ledwie maleńką (może 1-2 cm średnicy), słabo widoczną mgiełką. Mgławica pierścień M57 w Lutni wyglądała jak maleńki (może 1 cm), również słabo widoczny precelek, bez kolorów. Mars - migoczący punkcik. Obserwację prowadziłem w podwarszawskim Głoskowie, więc niebo było nieco zanieczyszczone światłem, ale to przecież nie wpływa na powiększenie. Czy to wszystko, na co mogę liczyć korzystając z tego teleskopu?


A wilgoć była ? Bo u mnie była spora wilgoć wczoraj. Pamiętaj jednak, że ten okular 10 mm jest kiepski, a ten barlow mógł pogorszyć obraz. A zamiast Marsa to pewnie namierzyłeś Aldebarana który jest blisko Marsa teraz. A zanieczyszczenie światłem ma kluczowy wpływ na obserwacje galaktyk - tu trzeba ciemnego nieba. I M31 potrzebuje dużego szerokątnego okularu o małym powiększeniu. Kolorów jednak nie zobaczysz na większości obiektów DS. Z M31 pewnie widziałeś tylko samo jądro, a nie całą galaktykę.
Z planet masz Jowisza jeszcze wieczorem, ale nisko nad horyzontem.
No i masz jeszcze sporo gromad otwartych i kulistych. Gromady w wizualu bardziej przypominają zdjęcia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostJontek | 18 Sie 2007, 15:53

ten mars to chyba był aldebaran. Co do mgławic i do andromedy to przesadziłeś z powiększeniem, około 30x-40x dla M31, podobnie wystarczy dla M27 troszkę więcej około 100x dla M57.Kolorów nie będzie. A nieba ma wpływ na oglądane obiekty a nie na powiększenie. Dlatego twoja andromeda miała tylko 1 cm długości a nie zajmowała całego pola widzenia. U mnie przy powiększeniu 30-40x nie mieści się w polu widzenia okularu.Odjedź dalej od miasta, albo obserwuj o późniejszych porach, nie o 21-22 tylko od 23. Wcześniej to możesz sobie pooglądać M13 i inne gromady.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostWlamo | 18 Sie 2007, 16:45

Tak samo było ze mną.
Gdy z wujkiem i rodziną oglądaliśmy M51 przy dość słabych warunkach, Mówili, że prawie nic nie widać, a na zdjęciach jest kolorowo i dużo większe.
Potym już ani razu nie spojrzeli w okular :D
Messier 130/1000 na eq-3
Kilka okularków: Plossl 10mm,15mm, 25mm.
3 mikroskopowe
TELE VUE RADIAN 5mm, ERFL 32mm
Lornetka Bresser 10-70x 50mm
Canon 350d
Obiektywy: 18-55 i 75-300mm
3 filtry: Księżycowy,niebieski, mgławicowy
Napęd w 1osi
Awatar użytkownika
 
Posty: 243
Rejestracja: 02 Maj 2007, 23:47
Miejscowość: Malbork

PostSebastian_wawa | 18 Sie 2007, 18:56

Ehh - te zdjęcia... tylko mieszają w głowach :lol:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 18 Sie 2007, 23:16

Mam takie pytanie: kto jeszcze potwierdzi, że planety od gwiazd odróżnia się po tym, że ich obraz w telepie, przy powerze 120 nie migoce? :D
Perla- po prostu jesteś wielki :D

Wyrwał- do DS wywal tego Barlowa! Do wielu obiektów potrzeba mniejszego, a innych- większego powiększenia, niż masz, ale pod zaświetlonym niebem nie masz żadnych szans na zobaczenie czegokolwiek sensownego z Barlowem!

Znajdź lepiej Jowisza- i obserwuj co noc taniec jego księżyców, poczekaj na Księżyc, a na obserwacje DS wybierz się pod ciemne niebo. A jeśli nie możesz- szukaj jasnych gromad.
saywiehu
 

Posttryiton | 19 Sie 2007, 01:55

saywiehu - zgodzę się a propo Jowisza. Sam pokazując go, wywołałem lepszy efekt niż chociażby najbardziej wymyślne DS-y. Zdecydowanie nie podsuwam teraz książek z licznymi fotografiami, bo sytuacja była bardzo podobna jak u promila16 ;). Spore zaskoczenie wzbudziła właśnie odległość obserwowanych obiektów 8).
Try it on.
Awatar użytkownika
 
Posty: 14
Rejestracja: 20 Sie 2006, 12:31
Miejscowość: Bydgoszcz

PostMarek_B | 19 Sie 2007, 13:44

He he :D

Mnie nie zawiódł chyba tylko Saturn... Jowisza nie było jeszcze na niebie jak kupiłem teleskop. Kiedy zobaczyłem M31 po raz pierwszy (z balkonu, w zimie) to faktycznie też nie byłem zachwycony... Ale 8) . . .
Mgławica w Orionie to już co innego :shock: Trzeba na nią teraz poczekać, jednak nie zawiedzie :!:

Myślę, że po jakimś czasie, poobserwowaniu większej ilości obiektów i opanowaniu sposobów obserwacji słabych DS, człowiek nabiera umiejętności smakowania tych subtelności, które nie są widoczne "na pierwszy rzut oka". Ciemne niebo i dobra adaptacja oka do ciemności, są najważniejsze przy DS. Poza tym krzesełko i trochę cierpliwości :idea: Takich obiektów jak M31 nie da się zobaczyć od razu w pełnej krasie - trzeba się trochę wpatrzyć w okular (szerokokątny...) przez przynajmniej kilka minut. Oczywiście dobry filtr (jeszcze nie mam) pewno poprawia wrażenia.

Nie ma się co zniechęcać! Ja na przykład bardzo lubię Plejadki - emanuje od nich taki spokój, że mogę na nie patrzeć i patrzeć... Poza tym dobrze jest obserwować mając w świadomości choćby część faktów dotyczących obiektu - to często BARDZO zmienia podejście do tego co się widzi!

Pozdrawiam!
Meade LB 8" Dobs
Erfle 40mm; Super Plossl 26mm; Plossl 8mm; Orto 6mm
Barlow 2x/2"
Filtry: Orion UB 2"; Polaryzacyjny Orion 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Paź 2006, 22:15
Miejscowość: Brzeszcze

PostPrzemysław93 | 19 Sie 2007, 18:28

Nie ma filtru do galaktyk :) Napjelszym filtrem do tych obiektów jest poprostu CIEMNE niebo adaptacja wzrosku do ciemności i cierpliwość :roll:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostWyrwał | 20 Sie 2007, 14:01

Wielkie dzięki za wszystkie rady. Z migoczącą planetą faktycznie się wygłupiłem, ale jestem początkujący. Od dwóch tygodni tylko czytam książki i fora internetowe. W najbliższy piątek ruszam z moim teleskopem na Podlasie, gdzie niebo jest znacznie lepsze niż pod Wawą. Popatrzę na księżyc, Jowisza i parę innych rzeczy. Spodziewam się, że po weekendzie będę w lepszym humorze.
Inna sprawa, że mam kiepskie okulary, takie podstawowe Plossle z zestawu z Syntą. No ale na nowe będę musiał jeszcze poczekać. Poza tym po przeczytaniu paru dyskusji na forach dotyczących wymarzonych okularów mam niezły mętlik w głowie. Praktycznie nie znalazłem dwóch osób, które by zgadzały się z sobą. Co dla jednego jest "rewelacją", inny ma za najgorszy rzęch.
 
Posty: 22
Rejestracja: 11 Sie 2007, 23:09
Miejscowość: Piaseczno

PostIgnisdei | 05 Wrz 2007, 09:14

Moja rada jest taka: zaraz sprzedaj okular 10mm bo to syf jakich mało,
kup UWA 15 mm SW, oraz UW11mm SW. razem jakieś 350 zeta.
I spójrz w niebo..
Okulary dodawane standardowo w kicie do synty sa tylko tzw. "zapchaj dziury", okulary które Ci poleciłem mimo, że w jeśniejszych telpach z pewnością obdarzone będa wadami w syncie f6 spiszą się znakomicie,
Odczujesz różnicę jak spojrzysz na Andromedę w powiększeniu 80x przy polu 66 czyli większym od twojej 25 -tki .powinieneś wyciągnąć ramionka.W 11-tce synta pokaże co potrafi jeśli chodzi o M57 i gromady kuliste i małe otwarte. Zobaczysz też z lekka zauważalne kolory w planetarnych, 25mm na razie z braku długiego okularu zostaw sobie , ale przy najbliżej okazji, sprzedawaj.
Ignisdei
 

Postdaniel | 27 Lis 2009, 15:04

Hmm też mam problem z marsem bo widze jego faze a nie widać czapy a w dodatku obraz marsa był troche rozmyty ale nic dziwnego przecież obserwuję go ok. godz. 23:00 kiedy to jest bardzo nisko nad horyzontem,teleskop był schłodzony dodam jeszcze że mój teleskop to newton 150/1400 & 750

JOWISZ PREZENTOWAŁ SIĘ BARDZO ŁADNIE

POWIĘKSZENIA JAKIE UZYSKIWAŁEM (w obserwacji marsa)Z OKULAREM PL.25MM to 56x,z barlowem x2-112x i z dwoma barlowami 224x
okularem PL. 6.5mm-215x
Znajomy dostrzegł czape na marsie teleskopem 114/900 w pow. ok 170x okularami Huyangesa

mieszkam na wsi i warunki mam bardzo dobre do obserwacji,kolimację też mam dobrą więc jeśli nie wysokość nad horyzontem to nie wiem co może być przyczyną tego że nie dostrzegam czapy polarnej na marsie-może doradzicie
POZDRAWIAM;)
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 27 Lis 2009, 15:05

Hmm też mam problem z marsem bo widze jego faze a nie widać czapy a w dodatku obraz marsa był troche rozmyty ale nic dziwnego przecież obserwuję go ok. godz. 23:00 kiedy to jest bardzo nisko nad horyzontem,teleskop był schłodzony dodam jeszcze że mój teleskop to newton 150/1400 & 750

JOWISZ PREZENTOWAŁ SIĘ BARDZO ŁADNIE

POWIĘKSZENIA JAKIE UZYSKIWAŁEM (w obserwacji marsa)Z OKULAREM PL.25MM to 56x,z barlowem x2-112x i z dwoma barlowami 224x
okularem PL. 6.5mm-215x
Znajomy dostrzegł czape na marsie teleskopem 114/900 w pow. ok 170x okularami Huyangesa

mieszkam na wsi i warunki mam bardzo dobre do obserwacji,kolimację też mam dobrą więc jeśli nie wysokość nad horyzontem to nie wiem co może być przyczyną tego że nie dostrzegam czapy polarnej na marsie-może doradzicie
POZDRAWIAM;)
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postriklaunim | 27 Lis 2009, 15:56

Plossle i barlow mogą nie dawać najlepszego możliwego obrazu. Także stan atmosfery ma duże znaczenie (+ gdy obiekt jest nisko nad horyzontem).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 27 Lis 2009, 16:41

riklaunim napisał(a):Plossle i barlow mogą nie dawać najlepszego możliwego obrazu. Także stan atmosfery ma duże znaczenie (+ gdy obiekt jest nisko nad horyzontem).

Także, zarówno, a może i NADE WSZYSTKO ten badziewny Barlow w wyciągu i fatalna reszta optyki tego (tak myslę) Sebena...
Daniel, sorry że tak z grubej rury, ale 150/1400, przynajmniej z tych sprzedawanych tu w Polsce to badziewia!


P.S. Czyli obserwowaleś nawet z TRZEMA BARLOWAMI? MASAKRA :shock: :roll:
saywiehu
 

PostGregohr | 27 Lis 2009, 16:47

daniel napisał(a):Znajomy dostrzegł czape na marsie teleskopem 114/900 w pow. ok 170x okularami Huyangesa



KIEDY?????????
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

Postrodom | 27 Lis 2009, 17:50

Gregohr napisał(a):
daniel napisał(a):Znajomy dostrzegł czape na marsie teleskopem 114/900 w pow. ok 170x okularami Huyangesa



KIEDY?????????

Jak go kopnął i wyleciał ponad atmosferę :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 178
Rejestracja: 05 Sty 2008, 11:54
Miejscowość: Koszalin

Postdaniel | 27 Lis 2009, 21:39

Heh,kumpel obserwował marsa jakoś na początku listopada ok. godz. 5:00

wiem te barlowy w wyciągu to żadna sztuka,ale da się naprawde sporo zobaczyć;widziałem szczegóły w atmosferze jowisza,ledwo ale dostrzegłem też delikatne "pociemnienia" na Saturnie-przynajmniej miałem takie wrażenie,wenus piękna i wyraźna no i czekam na opozycje marsa.
DSy ROBIĄ NIEZŁE WRAŻENIE-(M57,M42,M45,M31,M13,NGC884 i NGC869 itp.) niemal powaliły mnie na kolana :wink:
OGÓŁEM JESTEM BARDZO ZADOWOLONY.
Musiałbym przekonać się jakie są widoki w teleskopie o tej samej aperturze ale bez barlowa w wyciągu tzn. czy różnica byłaby wielka.

da sie wykręcić barlowa i mieć ogniskową 750mm

PS. ktoś zapytał czy to seben. Nie,ten teleskop jest sprowadzony z angli
pozdrawiam
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postsaywiehu | 27 Lis 2009, 22:00

daniel napisał(a):ktoś zapytał czy to seben. Nie,ten teleskop jest sprowadzony z angli

Czyli co konkretnie? Opticon?
saywiehu
 

Postdaniel | 27 Lis 2009, 23:02

kurcze musze poszukać w instrukcji jaka to firma, instrukcja jest po angielsku.
Ale jak sie nie myle to nie jest nic podane tylko pisało "telescope 150/1400&750"

kiedyś planowałem kupić synte 6" za ok. 990zł. ale nie wiedziałem co robić bo ten wyniusł mnie 340zł. oba teleskopy były wystawione na allegro.
Powiedzmy że kupiłbym teleskop synte 6" a różnica w obrazach nie byłaby aż tak wielka.A tu mam o połowe tańszy a w dodatku mam dwie ogniskowe a za reszte mógłbym kupić sobie jakieś okulary :wink:

NIE WIEM SAM CO O TYM MYŚLEĆ CZY TO BYŁ DOBRY WYBÓR ALE JAK NARAZIE NIE ŻAŁUJĘ WYBORU
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJontek | 27 Lis 2009, 23:23

hmm dwie ogniskowe w jednym. Nie przejmuj sie na poczatek dobry, pozniej poznasz sie troche na rurkach i bedziesz mial troszke kasy to kupisz sobie lepszy, nawet na SW nie bedziesz patrzyl. Choc ostatnio wypuscili pare ciekawych modeli. Zaczynaja stawiac w koncu na jakosc i gonic konkurecje pod tym wzgledem.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat