Skomputeryzowany astrograf - czyli jak dokonać niemożliwego

Postleszekjed | 26 Kwi 2007, 10:30

Potwierdzam, że dla nowej metody korekcji dla osi Ra parametr backlash dla osi Ra powinien wynosić 0. Dla osi De backlash należy utrzymac choć jego wartośc można dobrać eksperymentalnie w graniczach 100-600 (msek)
Próbowałem wyczytać jak autor oprogramowania GD definiuje poszczególne parametry i mam następujące uwagi:

- podstawowym elementem na bazie którego dokonywane są następne wyliczenia i regulacje jest focal lenght lunety prowadzącej z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych elementów w tym torze (np. soczewek barlow-a, lub reduktorów). Należy więc zadbać aby to ustawienie odpowiadało możliwie rzetelnie warunkom pomiaru
- najbardziej istotne parametry to guide rate dla obu osi. Parametr ten autor definiuje jako wartość prędkości montazu ponad prędkość śledzenia (czyli ok. 15 arcsec/sec). Oznacza to, że wartość 15 dla tego parametru oznacza korektę z prędkościa 30 arcsec/sec. Z tego punktu widzenia dla nowszej wersji oprogramowania PS proponuję wartość guide rate 6 arcsec/sec dla obu osi co oznacza, że korekcje wynoszą 1.4/0.6 raza.
- minimum error definiuje próg dolnej wrażliwości systemu co jest związane głównie z seeing-iem i raczej nie wymaga częstej modyfikacji.
- maximum error określa maksymalną korektę dopuszczalną dla jednego pomiaru więc dla montaży gorszej klasy ten parametr może być większy niż 5arcsec/sec ale na razie proponuję zachować ustawienie 5 a dla montazy o nieznanej jeszcze charakterystyce nawet 10
- parametr radius nie ma większego wpływu na działanie guide i definiuje jedynie pole obserwacji dostępne na ekranie programu GD.

Oprócz pokazanych wyżej parametrów dość istotny jest jeszcze parametr opisany na głównym ekranie GD jako aggressivness. W środkowym położeniu oznacza on ustawienie mnożnika guide rate na wartość 1 a w skrajnych położeniach oznacza dwukrotne zwiększenie lub dwukrotne zmniejszenie wartości guide rate. Proponuję zatem wykonanie dodatkowego testu po korekcji ustawień guide rate na 6arcsec polegającego na wykonaniu pomiaru dla trzech ustawień aggressivness (minimalnej, nominalnej i maksymalnej wartości)w porównywalnych warunkach (ustawienie montażu, obiekt obserwacji, czas wykonania testu).Sądzę, że czasy rzędu 5 minut będą wystarczające aby ocenić działanie guide a jednoczesnie warunki nie zmienią się istotnie aby porównanie było uprawnione.

Wracając do pokazanych przeze mnie wcześniej wykresów dla starszej i nowszej wersji oprogramowania PS widać wyraźnie, że wykres kumulacyjny dla osi Ra znacznie zbliżył się do osi X co oznacza jak pisałem, że prędkośc śledzenia była bliska prędkości obiektu i w tym kontekście znacznie wyraźniej można powiedzieć o dokładności ustawienia montażu na podstawie wykresu kumulacyjnego dla osi De. Oczywiście ideałem byłoby gdyby oba wykresy kumulacyjne leżały blisko osi poziomej.
Na koniec mam uwagę metodologiczną. Aby wyniki testów mogły wnieść coś nowego to powinny po pierwsze mieć dobry opis (zapis parametrów dla każdego testu) a po drugie każdy kolejny test powinien odbywać sie po zmianie tylko jednego parametru. Jeśli zmianie podlega jednocześnie więcej parametrów to nie będziemy być może w stanie ustalić wpływu każdego z nich na wynik końcowy testu :-(

L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostMax | 26 Kwi 2007, 12:21

Ok , wykonam zatem Leszku serię testów tak jak to opisałeś

wykonując dotychczasowe testy obu wersji procesora nie zmieniałem jakichkolwiek opcji guidedoga tak wiec wyniki porównania sa miarodajne
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 26 Kwi 2007, 13:03

Nie mam zbyt bogatych doświadczeń w ustawianiu Guid Doga, ale również zauważyłem, że agresywność działania jak i czas korekty jest bardzo istotny dla kształtu wykresu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 27 Kwi 2007, 00:55

Leszku, biorąc pod uwagę wprowadzoną do oprogramowania procesora sygnału modyfikację, jakie wynikają obecnie różnice w dokładności działania takiego zestawienia: procesor sygnału z wbudowaną procedurą guide w stosunku do procesora sygnału działającego w połączeniu z zewnętrznym relayboxem i astropilotem? Czy możesz w skrócie opisać różnice wynikające z zastosowania obydwu rozwiązań? Zewnętrzny relaybox z astropilotem pracuje w pewnym sensie "analogowo" Sam procesor sygnału realizuje tutaj np. GOTO. Natomiast procesor z wbudowaną funkcją Guide realizuje prowadzenie zegarowe, GOTO jak też korekty Guide i całość odbywa się tutaj wyłącznie programowo (programowe zliczanie impulsów). Które z tych rozwiązań powinno dawać w tym momencie korzystniejsze rezultaty? Chodzi o dokładność prowadzenia gwiazdowego i dokładność wprowadzanych podczas guidingu korekt?

Innymi jeszcze słowami, czy wprowadzona zmiana w wersji oprogramowania 5.1 ma swoje przełożenie jeżeli weźmiemy pod uwagę wykorzystanie zewnętrznego relayboxa z astropilotem, czy po prostu błąd ten nie występuje w przypadku wersji niezintegrowanej?

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postleszekjed | 27 Kwi 2007, 08:35

Grzegorzu !
Do tej pory oba systemy guide, ten oparty na PS i ten oparty na AstroPilocie działały podobnie. Pod wpływem sygnałów sterujących z GD następowało przyśpieszenie w kierunku ruchu lub zmiana kierunku ruchu jeśli sygnał błędu był dodatni. Guide oparty na AstroPilocie ma dodatkowo tą zaletę, że prędkość śledzenia można bardzo precyzyjnie ustalić (i w tym sensie ta funkcjonalność jest niemal liniowa) natomiast w PS prędkość śledzenia w trybie guide dobierana jest automatycznie ale o skończonej dokładności i w tym sensie występuje pewna ziarnistość tego doboru. Niewątpliwie jednak PS jest wygodniejszy w użyciu bo realizuje funkcę goto ułatwiającą wyszukiwanie i pozycjonowanie w kamerze słabych obiektów. Okazuje się, że lepsze efekty w działaniu guide uzyskuje się dla osi Ra nie przez zmianę kierunku ruchu ale przez obniżenie prędkości poniżej prędkości śledzenia. Przygotowuję właśnie odpowiednią wersje oprogramowania dla chip-u AstroPilota i jeśli pozwolisz i masz chęć kontynuować testy to wyślę Ci oba układy z nową wersją oprogramowania (dla PS i AstroPilota) z prośbą o potwierdzenie testów dla PS i sprawdzenie nowego algorytmu guide dla AstroPilota.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostGregory | 27 Kwi 2007, 10:14

leszekjed napisał(a):Okazuje się, że lepsze efekty w działaniu guide uzyskuje się dla osi Ra nie przez zmianę kierunku ruchu ale przez obniżenie prędkości poniżej prędkości śledzenia. Przygotowuję właśnie odpowiednią wersje oprogramowania dla chip-u AstroPilota i jeśli pozwolisz i masz chęć kontynuować testy to wyślę Ci oba układy z nową wersją oprogramowania (dla PS i AstroPilota) z prośbą o potwierdzenie testów dla PS i sprawdzenie nowego algorytmu guide dla AstroPilota.
L.J.


Leszku, z wielką przyjemnością będę uczestniczył w dalszych testach. Jak nie jak tak! :D Skontaktuję się z Tobą. Prześlę też do Ciebie posiadaną obecnie wersję Procesora Sygnału oraz Astropilota w celu zmodyfikowania oprogramowania a potem wykonam dokładne porównanie działania obydwu konfiguracji. Opisany sposób wprowadzania korekt wydaje się być o wiele bardziej słuszny, a co za tym idzie o wiele dokładniejszy i precyzyjniejszy. Cały czas zresztą myślałem, że właśnie tak to działa. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostMax | 01 Maj 2007, 01:56

Oto pierwsza porcja testów dla osi RA
test przeprowadziłem na gwiazdce dec 0st w okolicy M5

1 test ma na celu dobranie optymalnego parametru GUIDERATE
opcje :
Radius 30
RAguiderate 15
DEguiderate 15
Maximum Error 15
Minimum Error 1.5
Aggressivness 100%
RAbacklash 300
DEbacklash 300
Image

zmieniamy Guiderate obu osi na 11
Image

zmieniamy Guiderate obu osi na 6
Image

jak wynika z wykresów najlepiej dla SVP spisuje sie GUIDERATE 6 arcse/sek , w czasie 5 minut tylko 1 raz pojawiła sie wartość powyżej 4arcsek , podczas gdy dla GUIDERATE 15 i 11 takich wartości mamy az 8 !

2 test ma na celu ustalenie wpływu parametru BACKLASH
opcje :
Radius 30
RAguiderate 15
DEguiderate 15
Maximum Error 15
Minimum Error 1.5
Aggressivness 100%
RAbacklash 300
DEbacklash 300
Image

zmieniamy RA Backlash na 0
Image

tu juz nie widać jakiś radykalnych zmian , ale w czasie testu tylko 4 razy pojawiła sie wartość powyżej 4arcsek , czyli 2x rzadziej niż dla parametru 300
sensowne byłoby wykonanie jeszcze jednego testu dla osi RA z GuideRate 6 i Backlash 0 , sam jestem ciekaw efektów

w piatek zamieszczę analogiczne testy dla osi DEC
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostGregory | 02 Maj 2007, 01:02

...
Ostatnio edytowany przez Gregory, 01 Cze 2007, 15:02, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostJanusz_P. | 02 Maj 2007, 08:06

Max, przede wszystkim zmniejsz o połowę czyli 50% a nawet jeszcze więcej do 25% agresywność korekt a powinno być od razu dużo lepiej :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postleszekjed | 02 Maj 2007, 22:30

Załączam wykonane przeze mnie wykresy do pokazanych wyżej prób. Każda z prób ma w tytule wykresu cechy próby a więc np. g06b300 oznacza próbę z guide rate równym 6arcsec/sek a b300 oznacza backlash 300 ms

Image

Image

Image

Wyraźnie widać, że najlepszy wynik uzyskany został dla parametru guide 6 arcsec/sec. Proponuję więc kontynuować próby właśnie dla tej wartości z różnymi parametrami agressivness oraz backlash
Wyraźnie widać z wykresów, że znacząco poprawiło się prowadzenie montażu. Również ustawienie montażu też istotnie uległo poprawie. Wykresy kumulacyjne dla błędu Ra mają bardzo małą wartość maksymalną a w dodatku oscylującą w pobliżu osi poziomej co oznacza, że prędkość prowadzenia była dość bliska prędkości obiektu. Podobnie, błąd kumulacyjny dla osi De ma niewielką amplitudę i również oscyluje w pobliżu zera. W przeciwieństwie do poprzednich wykresów gdzie wyraźnie widać było silny trend narastający dla obu osi wskazujący na systematyczne odchyłki teraz błędy oscylują w pobliżu zera z niewielkimi amplitudami wskazując teraz bardziej związek z parametrami montażu. Inaczej mówiąc poprzednio błędy ustawienia i prowadzenia niezbędne do korekcji montażu dominowały nad błędami przekładni montażu a teraz wydaje się, że co najmniej stały się porównywalne.
Dla ustawienia g06b300 skuteczne pole naświetlania punktu ma wartość około 2x2 arcsec co przy założonej strefie nieczułości w programie GD na poziomie 1.5arcsec jest dość dobrym wynikiem.

Pokazane wykresy uzyskałem dzięki nieco zmodyfikowanemu programowi do analizylogów GD:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=2373
Teraz łatwiej jest otwierać kolejne logi, poprawiłem też nieco wyświetlanie danych i mam następne plany w stosunku do tego programu ;-)
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostMax | 03 Maj 2007, 16:08

Janusz_P. napisał(a):Max, przede wszystkim zmniejsz o połowę czyli 50% a nawet jeszcze więcej do 25% agresywność korekt a powinno być od razu dużo lepiej :idea:


prawdę mówiąc nie sadzę aby to radykalnie coś zmieniło
twierdzę tak po przeanalizowaniu logu GuideDoga
w opcjach ustawiłem aby program nie ingerował w pracę montazu jeśli błędy będą w zakresie +-1.5 arcsek

i w logu mamy coś takiego:

2007-04-30 , 00:07:53 , -0.244, 0.373
2007-04-30 , 00:07:55 , -0.929, 0.280
2007-04-30 , 00:07:57 , 0.643, -0.305
2007-04-30 , 00:07:59 , -0.823, -0.032
2007-04-30 , 00:08:01 , -0.828, 0.687
2007-04-30 , 00:08:02 , -4.810, 1.805
2007-04-30 , 00:08:06 , -0.881, 0.266

z czego jasno wynika że od 0:07:53 do 0:08:02 czyli przez 9 sekund montaz prowadził sam bez ingerencji programu i nagle mamy skok do wartości -4.8 która szybko zostaje zmniejszona do -0.88

w tym przypadku ustawienia agresywnosci nie dadzą znaczącej poprawy , lecz ten konkretny przykład bynajmniej nie zmienia naszych planów z przetestowaniem różnych parametrów agresywności guidowania
załozyłem ze przetestuję 70% 100% 130% (zakres regulacji GuideDoga to 50-150%) zrezygnowałem z testowania watrości skrajnych gdyz jest mało prawdopodobne iż będziemy ich używać

dodam tylko że w czasie wykonywania testów nieco dmuchało i nie były to idealne warunki dla pracy lekkiego montazu o nie za dużej nosności :wink:
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostMax | 03 Maj 2007, 22:18

Kolejna porcja testów dla osi DEC
test przeprowadziłem na gwiazdce dec 0st w okolicy M5

1 test tak jak poprzednio ma na celu dobranie optymalnego parametru GUIDERATE
opcje :
Radius 30
RAguiderate 15
DEguiderate 15
Maximum Error 15
Minimum Error 1.5
Aggressivness 100%
RAbacklash 300
DEbacklash 300
Image

zmieniamy Guiderate obu osi na 11
Image

zmieniamy Guiderate obu osi na 6
Image

z wykresów wynika że najlepiej dla SVP spisuje sie GUIDERATE 6 arcse/sek , maxPE zmalało do wartości +2.09 -2.05 , podczas gdy dla GUIDERATE 15 wartości były prawie 2x większe

2 test ma na celu ustalenie wpływu parametru BACKLASH dla osi DE
opcje :
Radius 30
RAguiderate 15
DEguiderate 15
Maximum Error 15
Minimum Error 1.5
Aggressivness 100%
RAbacklash 300
DEbacklash 300
Image

zmieniamy DE Backlash na 100
Image

tu niestety trudno mi okreslić czy jest lepiej czy nie
liczę że na waszą pomoc w interpretacji wykresów

PS
niebawem zakończę pracę nad rozszerzeniem bazy obiektów NGC , dopisałem między innymi Veila , Koński łeb , Chi Psi , Kwintet Stefana oraz sporo słabych galaktyk , wpisuję alfabetycznie gwiazdozbiorami i zakończyłem aktualizację na Wadze
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJaLe | 04 Maj 2007, 09:06

Czyli to Ty Max działasz z nową bazą :)
I bardzo dobrze, ja starałem się dodawać na bieżąco obiekty które chciałem złapać. Ale skoro podjąłeś się takiego zadania to może dołożysz jeszcze jeden obiekt, który będzie w bazie OWN - NGC 4236.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMax | 04 Maj 2007, 11:20

ten obiekt już był w mojej bazie
do niedzieli zakończę aktualizację i będzie ona ogólnodostępna , mam juz miejsce na serwerze
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostJanusz_P. | 04 Maj 2007, 12:06

Czy guide rate to czas pomiędzy korektami jak sądzę i czy też zakres korekty w sekundach kątowych co jest mniej prawdopodobne :?:
Sugeruje guidować co 1 do 5s i znacznie zmniejszyć agresywność korekt czego nie zrobiłeś w żadnej z dotychczasowych prób :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postleszekjed | 04 Maj 2007, 12:07

Mam wątpliwość czy ma sens badania PE w osi Dec bo dla tej osi korekty odbywają się w miarę potrzeb a w dodatku mogą być dodatnie jak i ujemne. Sądzę, że znacznie więcej da informacja z wykresu kumulacyjnego. Chętnie zajrzałbym do tych logów więc proszę o przesłanie ich do mnie. Ale już teraz widać po wartościach maksymalnych, że wartości kumulacyjne będą dość małe i oscylujące w pobliżu zera co dobrze świadczy o ustawieniu montażu i jego działaniu.
Poczekam też na komplet danych dla nowych obiektów i włączę je do nowej wersji programujacej pamięci. Później będzie można taką pełną listę zassać z gotowego pliku :-)
Przy okazji Janusz jak coś radzisz to może zapoznaj się o czym mówisz ;-) Co to jest guide rate możesz przeczytać kilka postów wyżej a na pewno w dokumentacji GD. Na wszelki wypadek jednak powtórzę, że guide rate to współczynnik korekty definiowany w arcsec/sec czyli jest to prędkość montażu liczona jako kąt przypadający na sekundę ruchu a dodatkowo według autora programu GD dla guide rate = 0 prędkość ruchu montażu wynosi ok. 15arcsec/sec. W naszym przypadku wartość 6 arcsec/sec oznacza więc, że montaż działa z prędkością ok. 21 arcsec/sec dla korekty dodatniej oraz 9 arcsec dla korekty ujemnej.
L.J.
Ostatnio edytowany przez leszekjed, 04 Maj 2007, 12:16, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 04 Maj 2007, 12:13

Janusz_P. napisał(a):Czy guide rate to czas pomiędzy korektami jak sądzę i czy też zakres korekty w sekundach kątowych co jest mniej prawdopodobne :?:
Sugeruje guidować co 1 do 5s i znacznie zmniejszyć agresywność korekt czego nie zrobiłeś w żadnej z dotychczasowych prób :roll:


Ja staram się guidować zawsze z czasem 1". Natomiast co do agresywności to przyjmowałem wartości powyżej 120%, w przypadku mniejszych było znacznie gorzej. W tej chwili zaczynam działać z nowym chipem od Leszka i czeka mnie sporo prób, na pewno więc w ustawienia będę przyjmował różne wartości by sprawdzić wszystkie możliwości korekty.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 04 Maj 2007, 12:26

Jale, proponuję korzystać z doświadczenia Max-a i skupić się na testach dla guide rate = 6. Proponuję wykonać takie próby dla osi Ra dla trzech ustawień agressivness: minimalnej, nominalnej i maksymalnej co oznaczać będzie zmianę guide rate od 18 przez 21 do 24 arcsec/sec.
Oddzielną sprawą jest zmiana odstępu czasu pomiędzy korektami, która dla ustawień nominalnych wynosi 1 lub dwie sekundy. Wartość tą ustawia się na głównym pulpicie programu GD i służy ona przede wszystkim do prowadzenia za słabszymi obiektami z wykorzystaniem trybu LX przerobionej kamery prowadzącej. Ponieważ ostatnio notowane średnie zmienności dla obu osi były mniejsze niż 1 arcsec/sec to sądzę, że można te testy przeprowadzić dla czasów próbkowania rzędu 3, 5 i 10 sek z wartością guide rate rzędu 6 arcsec/sec.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postzbyszek | 04 Maj 2007, 13:37

Moze ktos by napisal co trzeba na kompie zainstalowac itp. aby po zaistalowaniu na laptopa moc zaczac bawic sie w foto z Guide Leszka ?
Wiem, ze wszystko juz bylo napisane, ale jest w duzej liczbie postow ukryte. Do tego byly pozniejsze korekty . Mam czystego laptopa z win xp home . Na zlocie kilka piw postawie.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 04 Maj 2007, 13:55

zbyszek napisał(a):Moze ktos by napisal co trzeba na kompie zainstalowac itp. aby po zaistalowaniu na laptopa moc zaczac bawic sie w foto z Guide Leszka ?
Wiem, ze wszystko juz bylo napisane, ale jest w duzej liczbie postow ukryte. Do tego byly pozniejsze korekty . Mam czystego laptopa z win xp home . Na zlocie kilka piw postawie.


Zbyszku wszystko zależy od konfiguracji komputera i może być kilka opcji takich ustawień. W miarę możliwości będę starał się uzupełnić i poprawić to co napisałem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 04 Maj 2007, 14:03

Skoro parametr Guiderate trzyma prędkość guidowania wyrażoną w arscec/sec to jaki parametr trzyma odstep czasu pomiędzy korektami :?:
Jak długo jest wykonywana operacja korekcji prędkości powiedzmy w sekundach :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 04 Maj 2007, 14:20

Janusz_P. napisał(a):Skoro parametr Guiderate trzyma prędkość guidowania wyrażoną w arscec/sec to jaki parametr trzyma odstep czasu pomiędzy korektami :?:
Jak długo jest wykonywana operacja korekcji prędkości powiedzmy w sekundach :?:


Jest to wartość wyrażona w [mS] w okienku pomiędzy przyciskami kierunku N,S,W,E.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 04 Maj 2007, 14:24

Zbyszku, oprogramowanie do GD możesz zainstalować korzystając z tego link-u:
http://www.barkosoftware.com/GuideDog/Download.html
Musisz zainstalować zestaw oprogramowania ASCOM oraz sam program GD. Ważne jest aby ustawić separator dziesiętny liczb w systemie Windows na "." (kropka). Program powienien ruszyć bez kłopotu.
Janusz, to właśnie program GD decyduje o długości trwania impulsów korygujących na podstawie błędu jaki został stwierdzony dla każdej z osi. Czas pomiędzy kolejnymi testami błędu opisuje parametr Exposure, który ma początkową wartość ustawioną na 1 (w praktyce to 1-2 sek). Dla zmodyfikowanych kamer exposure załacza dodatkowo LX i oczywiście rosną odstępy pomiędzy pomiarami błędu a co za tym idzie czasy korekt mogą się także wydłużać. . O tym jednak decyduje nieznany szerzej algorytm zastosowany przez autora programu GD. Autor pisze, że exposure o wartości 3 (sek) daje możliwość prowadzenia na gwiazdach 8-9 wielkości
Jale, według mojej wiedzy wartość ustwiana pomiędzy klawiszami kierunkowymi oznacza czas impulsu sterującego (w ms) jaki wykona system w wybraną stronę po naciśnięciu klawisza kierunku. Powinno się używać tej możliwości jedynie do testowania prawidłowości ustawienia kamery w lunecie lub do ręcznego wycentrowania obiektu prowadzenia przed rozpoczęciem automatycznej procedury guide. Po uruchomieniu guide system sam decyduje o długości impulsów sterujących co można zauważyć po zmianie koloru przycisków z zielonego na czerwony.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostMax | 04 Maj 2007, 15:41

Janusz_P. napisał(a):Skoro parametr Guiderate trzyma prędkość guidowania wyrażoną w arscec/sec to jaki parametr trzyma odstep czasu pomiędzy korektami :?:
Jak długo jest wykonywana operacja korekcji prędkości powiedzmy w sekundach :?:


częstotliwość wprowadzania korekt regulujemy parametrem EXPOSURE mamy mozliwość ustawienia 1 - 20 sekund , oczywiście im dłuższy jest ten czas tym mniejszy ustawiamy parametr GAIN w menu kamerki

Guiderate okresla prędkość działania naszego montazu , w początkowych testach wartość ta wynosiła 15 arcsec/sec czyli guidedog myslał że montaz jest dość "szybki" i tym samym czas działania silnika był za krótki , oczywiście mozna to skompensować wyższym parametrem AGGRESSIVNESS , dlatego na przykład Jale osiągał lepsze efekty guidowania z parametrem ok.130%

testy bezsprzecznie pokazały że najlepiej dla SVP spisuje sie zaproponowana przez Leszka warość Guiderate=6arcsec/sec dlatego w nastepnej serii testów będę juz używał tylko tej wartości jako bazowej , sprawdzać bedę różne parametry Aggressivness 70% 100% 130%

kolejny etap to test mający na celu ustalenie najbardziej optymalnej częstotliwości wprowadzania korekt 1-5 sek

jak widac czeka mnie jeszcze sporo pracy , jak tak dalej pójdzie to nie wiem czy w tym roku zrobię jakiekolwiek zdjęcie :?

zatem pokażę coś ze starych zapasów , jeszcze bez korektora
M3
Image
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

PostMax | 05 Maj 2007, 20:27

pomimo zmiennej pogody przeprowadziłem kolejna serię testów

3.
porównanie różnych wartości parametru AGGRESSIVNESS
pomiar bazowy został wykonany przy nastepujacych parametrach:
opcje :
Radius 30
RAguiderate 6
DEguiderate 6
Maximum Error 15
Minimum Error 1.5
Aggressivness 100%
RAbacklash 0
DEbacklash 300
korekta co 1sek
Image

zmniejszamy Aggressivness do 70%
Image

zwiększamy Aggressivness do 130%
Image
o ile wartosci 70% - 100% dają w miarę zblizone rezultaty , używanie watrości 130% jest porazką , widoczne jest to zwłaszcza na dolnym wykresie w postaci bardzo poszarpanej linii FFT

4.
porównanie wpływu częstotliwości wprowadzania korekt na skuteczność guidowania
pomiar bazowy został wykonany przy nastepujacych parametrach:
opcje :
Radius 30
RAguiderate 6
DEguiderate 6
Maximum Error 15
Minimum Error 1.5
Aggressivness 100%
RAbacklash 0
DEbacklash 300
korekta co 1sek
Image

korekta co 2 sekundy
Image

korekta co 4 sekundy
Image

jak widac czas 4 sek daje najgorsze rezultaty , pojawia się coraz więcej wartości grubo przekraczających +- 4 arcsek , SVP wymaga jednak częstszego wprowadzania korekt , najlepszy efekt osiągamy przy czasach 1-2 sek

zapraszam do dyskusji :wink:
FS60 , St2000 , Taurus 12" , Nagler31 Nagler26 , Ethos13 , Delos 8
Awatar użytkownika
 
Posty: 930
Rejestracja: 15 Lis 2005, 02:25
Miejscowość: Jaworzno

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat