GSO 16"

Postacubenes | 13 Cze 2011, 20:31

Od kilku miesięcy mam przyjemność dosiadać naprawdę fajny sprzęcik :) moje pozostałe teleskopy też niczego sobie ale ten jest wyjątkowy dlaczego? oczywiście wielkość wraz z nią idące w parze piękne widoki gromad zwłaszcza kulistych ,galaktyk i innych mgławic.
To typowy wymiatacz Deesów pod ciemnym niebem wprawionemu obserwatorowi pokaże wiele tysięcy obiektów a messiery w tym teleskopie poprostu świecą można upajać się ramionami galaktyk granulacją gromad kulistych bądz strukturą rozległych mgławic.
Kilka danych technicznych
- System optyczny: reflektor Newtona
- Średnica zwierciadła: 406mm
- Ogniskowa zwierciadła: 1800mm
- Wentylator
- Światłosiła: 1:4 ,5!
- Użyteczne powiększenia: 40 - 800x
- Waga ok.60kg
- Wyciąg okularowy:Typu Crayford 2" z mikrofokuserem 1/10
- Szukacz: 8x50mm z krzyżem na brackecie
- Okular: Plössl 30mm / 9mm
Teleskop kupiłem w astro-partner http://www.sklep.astro-partner.pl/teles ... p-206.html dają upust :wink:

Dodam jeszcze że wysokość okularu w zenicie wynosi 174 istnieje możliwość regulacji w zakresie 5cm.
Cały teleskop to kawał byka jego transport wymaga wysiłku.
Dobson ma średnicę około 80cm jest wielki ciężki i nieporęczny w zamian dostajemy niezwykle stabilny teleskop o niebo lepiej wypada w porównaniu z lekkimi konstukcjami , oczywiście czodzi bardzo płynnie na łożysku
Garniec z lustrem i hamulcami jest poręczniejszy od dobsa ale też swoje waży lustro jest przykryte miękką plastikową klapą od śmietnika ( standart meade LB)
Cela wyposażona w wentylator przyspieszający chłodzenie sprawdzony działa świetnie , sprężyny podtrzymujące lustro mogły by być mocniejsze .
Trzy patyki łączące teleskop w całość są wystarczająco sztywne można bez utraty kolimacji stosować kilowe okulary.
Kolejnym mocnym elementem teleskopu jest wyciąg Crayford 2" z mikrofokusierem całość wieńczy dobrej klasy szukacz 8x50.
Bardzo spodobał mi się patent hamulca na łożysku igiełkowym jest mały i świetnie się sprawdza można solidnie dokręcić a teleskop nadal chodzi płynnie , dokręcamy tylko raz na całe obserwacje nie ma czegoś takiego jak w LB po ustawieniu dokręcamy żeby teleskop nie poleciał a przed ponownym ruchem w pionie trzeba poluzować blokadę
Image
Realne możliwości teleskopu w wizualu opisałem w tym wątku viewtopic.php?f=3&t=16344
Generalnie jestem zadowolony z teleskopu wiem że spędzimy razem wiele nocy :)
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

Postzwierzak_grubas | 14 Cze 2011, 12:41

Bardzo fajna recenzja ,zresztą o możliwościach tego telepa już pisałeś w tematach obserwacyjnych
Jako że także miałem kontakt z tym "monstrum" to potwierdzam jego możliwości i czekam na sierpień kiedy to skończą sie białe noce i bedzie można zrobić porównanie
GSO 16" vs Karlik :D
ps.
takie hamulce można kupić także osobno
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

PostJanusz_P. | 20 Cze 2011, 09:21

Ze swojej strony dodam że w tym GSO 16" jest lepiej od Meade LB-16" rozwiązana sprawa czopów bo są z regulacją środka ciężkości teleskopu i Dobson GSO jest sztywniejszy przy obserwacjach :idea:
Co do optyki to nie zauważyłem różnic w obserwacji ale nie obserwowałem nimi jednocześnie i w jednym miejscu więc jakieś niewielkie mogą być czego nie wykluczam choć lustra pochodzą z tej samej fabryki GSO na Tajwanie więc pewnie te różnice będą pomijalne i nie widoczne gołym okiem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat