Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]

Postjutomi | 05 Sie 2009, 11:33

Uwaga początkowa: byłem zmuszony "poszatkować" moją recenzję na kilka postów. Ograniczał mnie limit 5 załączników.

WSTĘP:
W życiu każdego miłośnika astronomii przychodzi chęć posiadania teleskopu z jak największym lustrem. Tak było też w moim wypadku. Ciągle pamiętałem niesamowite widoki DS-ów z Newtonów 10”-16” pod jodłowskim niebem. Wybór ograniczały dwa czynniki. Musiał to być teleskop mobilny – taki, który bez problemu zmieści się w typowym samochodzie osobowym, da się przenieść na znaczną odległość oraz mieszczący się w moim budżecie. Mam już C8N, więc koniecznie chciałem przeskoczyć na rurkę powyżej 10” z drugiej strony wiedziałem jakie gabaryty (i cenę) ma Taurus czy LB 16”. W grę wchodził więc jakiś 12-calowiec.
Po przeanalizowaniu oferty różnych producentów mój wybór padł na bardzo interesującą konstrukcję naszego forumowego kolegi – JaLego. Kilka tygodni od złożenia zamówienia mogłem osobiście odebrać moje „maleństwo” – 13” Columbusa.

DANE TECHNICZNE:
System optyczny: Newton na konstrukcji kratownicowej
Typ montażu: Dobson
Średnica lustra: 330mm
Ogniskowa: 1565mm
Światłosiła: f/4,75
Dokładność lustra: mniej niż 1/16lambda
Wymiary po rozłożeniu: wys. 1620mm, szer. 500mm, głębokość: 600mm
Wyciąg: niskoprofilowy GSO
Powłoki: lakierowanie akrylowe min. 5 razy – elementy drewniane, malowanie proszkowe – rurki aluminiowe
Waga: 21kg z przeciwwagą (dla porównania LB 12” waży 36kg a Sky Watcher suwany 33,5kg
Cena: tyle co LB 12” DELUXE lub 1/3 ceny LB 16”
Zasięg teoretyczny: 15,1mag.
Rozdzielczość teoretyczna: 0,43”

WYGLĄD, ROZWIĄZANIA TECHNICZNE I PRZYGOTOWANIE DO OBSERWACJI:
Złożony Columbus to w zasadzie jedna większa paczka o wymiarach 60x60x50cm, która swobodnie mieści się na siedzeniu samochodowym + tuba fi15cm x 105cm długości – mieszcząca się praktycznie wszędzie. Waga całości pozwala nazwać Columbusa mobilnym teleskopem – bez problemu można przenieść go na odległość 50m (złożonego) i na kilka metrów rozłożonego – oczywiście przez jedną rosłą osobę.
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1207.JPG


Po rozłożeniu zestawu na trzy główne elementy otrzymujemy:
- Podstawę z celą lustra na płozach + 6śrubek montażowych (cela lustra przykryta kontrastującą, dopasowaną pokrywą mocowaną na magnesiki)
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1209.jpg


- Element górny z LW i wyciągiem przykryty elastycznym dekielkiem – berecikiem
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1217.jpg


- Jednoczęściową kratownicę o konstrukcji „harmonijkowej” (genialne rozwiązanie) mocowaną na trzy śrubki do montażu i trzy do elementu górnego
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1221.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Postjutomi | 05 Sie 2009, 11:36

c.d.

Składanie Columbusa w polu ogranicza się do:
- Przykręcenia kratownicy do podstawy (3śrubki – około 2minut)
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1223.jpg


- Przykręcenia elementu górnego do kratownicy (kolejne 3śrubki – około 2minut)
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1224.jpg


- Nałożenia czarnego spandeksowego sweterka (chociaż lepiej zrobić to po wystudzeniu lustra – około 1minuty)
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1225.jpg


- Skolimowania teleskopu „metodą hamalową” (około 1minuty).
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1226.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Postjutomi | 05 Sie 2009, 11:40

c.d.

Kolimację znacznie przyspiesza zaznaczenie jednej nogi kratownicy i każdorazowy montaż w identyczny sposób. Kilkakrotnie miałem taką sytuację, że po skręceniu kratownicy teleskopu nie trzeba było w ogóle kolimować lub wystarczyło 1/3 obrotu jedną ze śrub kolimacyjnych.
Jeśli już jesteśmy przy kolimacji, to warto wspomnieć, że Columbus jest wyposażony w praktyczną i wygodną kolimację od góry.
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1210.JPG


Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1212.JPG


Dodatkowo lustro z całą celą można podnosić w obudowie na śrubach kolimacyjnych o około 40mm – dzięki temu mamy większe pole manewru z ogniskowaniem różnych okularów w wyciągu (niestety nie dotyczy to nasadek bino, ale o tym później).
Sama podstawa montażu składa się z dwu części: obudowanej celi lustra na płozach i podstawy montażu.
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1214.jpg


Obrót w pionie na płozach zapewniają podkładki teflonowe. Do obrotu w poziomie wystarczą teflonowe wykończenia trzech nóżek ślizgające się po pomalowanej sklejce. Poniższe zdjęcie przedstawia podstawę obróconą do góry nogami.
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1216.jpg


Do wyważenia teleskopu używam ciężarka z hantelka. Pojedyncze okulary przy obserwacjach w pobliżu horyzontu równoważy ciężarek 1,25kg. Do bino z barlowem 2” i parką okularów używam ciężarka 2kg. Odpowiedni uchwyt w montażu został przewidziany „fabrycznie”.
Zdj. 1213.
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1213.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Postjutomi | 05 Sie 2009, 11:44

c.d.

Wygodną regulację przy kolimacji zapewnia też praktyczne mocowanie lustra wtórnego. Dodatkowo pałąkowo wygięty pająk zapewnia bezspajkowe, prawie refraktorowe obrazy gwiazd.
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1218.jpg


Columbus standardowo jest wyposażony w dwie podstawy do szukacza. Wykorzystuję to w ten sposób, że do jednej podstawy montuję sobie oprawę szukacza 30mm w laserkiem zielonym a do drugiej szukacz 8x50. Oczywiście rozwiązań tych używam zamiennie, ale jest możliwość zamontowania ich tak:
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1236.jpg


Gotowy do akcji Columbus wygląda od przodu tak:
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1231.jpg


WIDOKI PRZEZ COLUMBUSA:
Nie obserwowałem jeszcze przez Colubmusa pod bieszczadzkim ani jodłowskim niebem, ale to co zobaczyłem na mojej podpoznańskiej miejscówce (z niebem 5,5-6mag) niejednokrotnie przyprawiło mnie o opad szczęki.
M13 – wielka, rozbita na gwiazdki do centrum – lepszą widziałem tylko przez 16” Taurusa.
Veile – pięknie widoczne z filtrem UB (niestety przy tej ogniskowej już nie w jednym polu widzenia ale osobno) – wspaniale widoczny detal „dymków”
M57 – wypalający oczy obwarzanek z majaczącą gwiazdką centralną
Pelikan – wyraźnie widoczny z filtrem LB, podobnie jak Zatoka Meksykańska w NGC 7000
Epsilony – bez problemu rozdzielone przy 68x przy przeciętnym seeningu
Księżyc z powalającym detalem, w nasadce bino – fenomenalny efekt 3D (konieczny filtr ściemniający – np. polaryzacyjny Oriona)
Saturn – niezapomniany widok z bino z majaczącą już w kwietniu przerwą Cassiniego
Jowisz – mimo niskiego położenia nad horyzontem w momentach stabilizacji atmosfery pięknie widoczne pasy i WPC. Wyraźnie widoczna różnica w powiększeniu między obrazem w okularze 10mm a bino z barlowem 2x i okularami 20mm – czy ktoś potrafi to wytłumaczyć?

PARAMETRY Z UŻYWANYMI OKULARKAMI / POWIĘKSZENIE / POLE WIDZENIA / ŹRENICA WYJŚCIOWA:
Baader Hyperion 5mm / 313x / 13’ / 1,1mm
Baader Ortho 6mm / 261x / 9’ / 1,3mm
WO UWAN 7mm / 224x / 23’ / 1,5mm
Pentax XW 10mm / 157x / 27’ / 2,1mm
Wide Scan Typ III 16mm / 98x / 51’ / 3,4mm
Astrokrak Lantan SWA 23mm / 68x / 1* / 4,9mm
Kokusai Khoki Widescan II 30mm / 52x / 1*37’ / 6,3mm
WO SWAN 40mm / 39x / 1*51’ / 8,5mm – trochę duża, ale obrazy akceptowalne

PIERWSZE ATM – WALKA O OGNISKOWANIE Z NASADKĄ BINO I LUSTRZANKĄ:
Od początku moim celem było używanie Columbusa z nasadką bino WO bez barlowa oraz robienie zdjęć lustrzanką. Bino z barlowem 2” bez problemu ostrzy z różnymi okularami – niestety powiększenie jest znaczące. Żeby ostrzył bez barlowa:
- wymieniłem wyciąg GSO typowy na niskoprofilowy (~30mm zbliżenia do LW),
- sfrezowałem półokrągłą podstawę wyciągu na płasko (7mm zysku)
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_1270.jpg

- wymieniłem typową redukcję 2”/1,25” o wysokości 12mm na redukcję z kołnierzem o wysokości 3mm (9mm zysku)
Po tych wszystkich przeróbkach udało mi się uzyskać ostrość na nieskończoność z lustrzanką – rozpocząłem nawet pierwsze fotoeksperymenty:
Columbus – kratownicowy Newton na Dobsonie [RECENZJA]: IMG_6186_1.jpg


Niestety do zogniskowania obrazu z nasadką bino bez barlowa ciągle brakuje około 1cm. Nie chciałbym skracać rurek – ciągle szukam jakiegoś rozwiązania.

O kolejnych obserwacjach i usprawnieniach postaram się informować Was na bieżąco.
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

PostSebastian_wawa | 05 Sie 2009, 12:26

GRATULUJĘ zakupu :) Recenzja bardzo fajnie napisana i obfotografowana :)

Ps. Focisz lustrzanką przez redukcję 2/1,25 :?: :?: :?:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postjutomi | 05 Sie 2009, 12:42

Sebastian_wawa napisał(a):Ps. Focisz lustrzanką przez redukcję 2/1,25 :?: :?: :?:


Nie, mam specjalną złączkę Astrokrakową 2"/M42 + złączka M42/bagnet EOS.
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

PostSebastian_wawa | 05 Sie 2009, 13:09

NO :D źle zrozumiałem ;)
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostTerrorek | 17 Sie 2009, 07:48

Napisz jeszcze prosze ile zaplaciles za ten sprzecik :)

Pozdrawiam !!!
 
Posty: 1
Rejestracja: 04 Cze 2009, 21:32

 

PostAlien7101 | 17 Sie 2009, 08:14

jutomi napisał(a):Cena: tyle co LB 12” DELUXE lub 1/3 ceny LB 16”

Tu masz porównanie http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_40&products_id=367

:D :D :D hm.. ci młodzi adepci forum :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Postjutomi | 17 Sie 2009, 14:41

Alien7101 napisał(a):
jutomi napisał(a):Cena: tyle co LB 12” DELUXE lub 1/3 ceny LB 16”

Tu masz porównanie http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_40&products_id=367


Żeby być pecyzyjniejszym:
Oczywiście Columbus jest droższy o cenę dwu okularów szerokokątnych, szukacza projekcyjnego i system chłodzenia, które kupujący LB 12" DELUXE otrzymuje w komplecie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat