Astar gemini 60700 czyli teleskop z auchan

Postinsystems | 20 Mar 2011, 23:54

Na początek serdecznie pragnę wszystkich powitać,cieszę się ogromnie że istnieje takie forum :).Widzę że wielu z was kula się ze śmiechu mówiąc cicho przecież to zabawka a nie teleskop :).Do tej pory posługiwałem się tylko i wyłącznie lornetką 7x50 z serii ładna i tyle o niej wiem .Postanowiłem się skusić na świąteczną promocję i za jedyne 249zł stałem się posiadaczem "teleskopu" :lol:

Zapakowany w plastikową walizkę gdzie każdy element ma swoje miejsce.
w zestawie znajdowało się wszystko czyli
Teleskop
montaż aluminiowy
okulary h=20 h=12.5 oraz sr=4
soczewka barlow 3x
odwracacz obrazu 1,5
szukacz 5x25

złożenie teleskopu zajęło mi 15 minut po złożeniu dotarłem do instrukcji obsługi niestety okazało się że z chińskiego przekładali na polski ruskie a więc instrukcja nie użyteczna

po złożeniu już pierwszej nocy była piękna pogoda wiec postanowiłem przetestować
i tu moje zdziwienie bo nic nie zobaczyłem prócz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń na całej optyce :( Widoczny efekt zalegania na magazynie.
Teleskop przyniesiony ze sklepu nie nadawał się do użytkowania !!!!
Ale skoro już wydałem oszczędności :lol: nie podawałem się
Kupiłem w pobliskim optyku płyn pędzelek oraz ściereczkę
Rozebrałem tube okazało się że są tam dwie soczewki przełożone uszczelką i co dziwne szklane ale nie było to zwykłe szkło w przekroju krawędzie białe nie zielone.
Wyczyściłem delikatnie szczoteczką do mycia niemowląt i woda z płynem purr
okazało się że było sporo brudu tak że musiałem wymienić wodę.
Po osuszeniu użyłem płynu do optyki i szmatki złożyłem do kupy :)
okular h=20 był nie rozbieralny więc użyłem tylko pędzla i tak wszystkie elementy
Okazało się niestety że okulary 1,25 nie mają wcale 1,25 .Wszystkie okulary oraz kątówkę okleiłem aluminiową taśmą samoprzylepną używaną w budowlance do uszczelniania wentylacji w ten sposób zniknęły luzy w optyce :) montaż po mocnym dokręceniu wszystkich elementów był dość stabilny i odpowiednio dobrany do wagi lunety.
Po takich drobnych modyfikacjach przyszła pora na test w terenie
rozstawiłem teleskop za miastem poczekałem aż nabierze temperatury a moje oczy przyzwyczają się
na pierwszy ogień poszedł saturn
Kiedy wyostrzyłem obraz doznałem szoku Obraz czysty i idealny nie spodziewałem się tego.Księżyc był przepiękny zwłaszcza wczoraj :) Wielka mgławica w orionie też zaparła mi dech w piersi nie sądziłem że takim badziewiem jak to wielu określa można zobaczyć coś tak pięknego i zapierającego dech w piersi ;)
Uważam że kwota wydana na ten pozornie niepozorny sprzęt była dobrze zainwestowana.Spędziłem z nim wiele godzin przeżyłem nie jedną piekną noc.I jak pomyśle że za 250 zł można mieć tyle frajdy to z pełną świadomością mówię że to dobry sprzęt na początek przygody :)
Jutro zamieszczę zdjęcia oraz opis modyfikacji jakich dokonałem.
Teraz zamierzam kupić Synte 130/900 wiec jeśli ktoś taką posiada to jestem zainteresowany no chyba że za kwotę 600zł dostanę coś lepszego :)
Tak apropo mojego astara nie sprzedam zbyt wiele radości mi dał :)
pozdrawiam wszystkich czytających rozbawionych do łez :lol:
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

Postszuu | 21 Mar 2011, 00:26

fajnie że podzieliłeś się wrażeniami, ale trzeba było się pojawić na forum przed zakupem a nie po... teleskop tej "klasy" można kupić w normalnym sklepie astro wcale nie drożej i byłby na pewno lepszej jakości, gotowy do działania bez rozbierania, czyszczenia i dopasowywania elementów taśmą klejącą. i jako produkt bardziej markowy zachowałby więcej wartości przy odsprzedaży, gdybyś jednak decydował sie go pozbyć :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Postinsystems | 21 Mar 2011, 01:19

Tak to prawda powinienem pojawić się wcześniej :) no cóż człowiek często popełnia błędy.Teraz już wiem że cena nie idzie w parze z jakością .Wybrałem najdroższy model i największy fizycznie naiwnie ufając reklamie "Profesjonalny teleskop dla wymagających" Ale mimo wszystko nie żałuję tego zakupu.od jakiegoś czasu zamierzam kupić coś bardziej godnego mojej pasji na razie czytam opinie i mam dylemat .Wiem że chce reflektor z lustrem 130 ale nie mam pojęcia jakiej firmy wybrać .Wstępnie wybrałem Synte ale biorę również pod uwagę Celestrona i Spinor.Przypuszczam że wszystkie trzy modele różnią się minimalnie chciałbym móc je zobaczyć i porównać jakość wykonania.
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

PostPaether | 21 Mar 2011, 12:46

Za podobną kwotę jak ten Astar można od czasu do czasu Skyluxa dorwać, po prostu do złego marketu wszedłeś :lol:
Jak chcesz kupować 130mm lustro to może lepiej 150mm używane na Dobsonie. Widzę, po pierwszym poście, że możesz sobie wyjechać za miasto. Jeżeli rozmiar Cie nie ogranicza w mobilności to bierz jak największe. Jakbyś nie dał 249 za tego refraktorka miałbyś na nowe 150mm lustro :roll:
Paether
 

Postinsystems | 21 Mar 2011, 20:24

Niestety mam ograniczone miejsce wiec dobson odpada :( a w domu mam fatalne miejskie niebo. Czy może mi ktoś powiedzieć jaka jest firmowo najlepsza marka Celestron,Sky-Watcher,Spinor czy może Pentaflex wszystkie mają w ofercie newtony 130/900 .Celestron podobno jest ciężki do kolimacji.Czy może mi ktoś powiedzieć jaka firma jest minimalnie lepsza od pozostałych.Tylko proszę nie proponujcie mi synty na dobsonie :) Z różnych powodów zmuszony jestem na max 130mm.Za odpowiedź z góry serdecznie dziękuję.
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

PostJanusz_P. | 22 Mar 2011, 10:35

Jeśli ogranicza Cie rozmiar balkonu i długość tuby to na Twoim miejscu zainwestowałbym w jakościowo lepszy teleskop na dużo sztywniejszym montażu czyli Skywatchetra 150/750 na EQ-3-2 co pozwoli dokonać znaczącego przeskoku od jakości "hipermarketowej" :mrgreen: do prawdziwego teleskopu klasy średniej :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwt16 | 22 Mar 2011, 20:07

Jeżeli dołożył byś parę stówek zamiast synty 150mm na montażu EQ3-2 kupił byś tego bresserka:
http://www.astrokrak.pl/294-meadebresse ... -150-.html
ma sztywniejszy montaż i co najważniejsze pozwoli na fotografowanie,
niestety wszystko ma swoją cenę,ten teleskop jest drogi i ciężki.
Jeśli jednak zostajesz przy lustrze 130mm kup ten teleskop:
http://www.astrokrak.pl/295-meadebresse ... -130-.html
Niestety ten model nie ma już EQ-5 ,
ale ma mniejszą tube dzięki czemu jest lżejszy i będzie lepiej współpracował z EQ-3 niż teleskop z tubą 150mm
jeśli jednak chciałbyś teleskop ze sztywniejszym montażem
kup EQ-5 i dokup tubę optyczną,ale to zwiększy koszty,
samo EQ-5 kosztuje 1200zł.
Jeżeli jednak pozostajesz przy budżecie 650zł
to chyba nie ma nic lepszego niż synta 130mm
jednak pamiętaj że jeśli patrzył byś przez dwa teleskopy o tej samej średnicy
nie zauważył byś różnicy.
 
Posty: 98
Rejestracja: 20 Lut 2011, 18:17

 

Postinsystems | 22 Mar 2011, 20:53

Dziękuję serdecznie za opinie,Na dzień dzisiejszy zostaje przy lustrze 130 docelowo planuję zakup http://www.astrokrak.pl/456-teleskop-sy ... 1eq5-.html ale to za 2 lata .A co Panowie sądzą o tym viewtopic.php?f=7&t=14963 .
PS Jestem mile zaskoczony wysoką kulturą tego forum i życzliwością użytkowników .Miałem obawy że zostanę wyśmiany :lol: Ale widzę że moje obawy były bezpodstawne .
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

Postwariag | 22 Mar 2011, 21:58

insystems napisał(a):Dziękuję serdecznie za opinie,Na dzień dzisiejszy zostaje przy lustrze 130 docelowo planuję zakup http://www.astrokrak.pl/456-teleskop-sy ... 1eq5-.html ale to za 2 lata .A co Panowie sądzą o tym http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=7&t=14963 .
PS Jestem mile zaskoczony wysoką kulturą tego forum i życzliwością użytkowników .Miałem obawy że zostanę wyśmiany :lol: Ale widzę że moje obawy były bezpodstawne .



Ten teleskop z giełdy dziwnie znajomo wygląda jak mój Bresser-Messier N-130, po wizycie na stronie http://www.joctech.com znalazłem toczka w toczkę identyczny i stało się jasne że JOC produkuje sprzęt pod markę Bresser i sprzedaje swoje wyroby również bez logo, jednak tego 150mm modelu nie znam więc się nie wypowiem - poza tym że Bresser N-130 jest zacnym teleskopem, najsłabsze rozwiązanie to sposób mocowania szukacza, bo często po zdjęciu całości i ponownym założeniu trzeba robić poprawkę żeby tuba i szukacz patrzyły na to samo :).


Ostatnia noc przy okularze IV 2013

 
Posty: 184
Rejestracja: 08 Maj 2007, 21:10
Miejscowość: Łódź

Postinsystems | 24 Mar 2011, 23:56

Dziękuję wszystkim za pomoc i rady oraz oferty.Dzięki użytkownikowi Baloon posiadam już sprzęt jaki chciałem. :) i jestem bardzo zadowolony.Dziękuję Baloon za miła współpracę i expresową wysyłkę.
Synta8" Flex ,spc900nc sc2,Refraktor 60/700
Dawniej mak102 na em-12,sk130/900, Etx-70 Nikon D100
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Mar 2011, 00:41
Miejscowość: Legnica

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat