Orion 120/900 EON

PostJaLe | 20 Kwi 2011, 11:42

Dzięki uprzejmości jednego z naszych forumowych kolegów mam możliwość przetestowania tego teleskopu.
Postaram się wykonać jak najwięcej testów i odpowiedzieć na ewentualne pytania.

Moje oceny będą odbywać się w skali 10 stopniowej - przy czym 10 to najwyższy stopień.

1. Pierwsze wrażenia dotyczą jak zwykle konstrukcji i jakości wykonania. Moja ocena teleskopu w tym względzie to 9, odejmuje jeden punkt za niepraktyczny kolor czarny, który może powodować nagrzewanie się teleskopu w słoneczne dni (oczywiście może Ktoś odpowiedzieć, że teleskop powinien być przez dzień odpowiednio zabezpieczony, dla mnie to jednak nie jest dobre wytłumaczenie, bo teleskop może być używany przecież w różnych warunkach).
Po za tym nie mam zastrzeżeń teleskop jest wykonany naprawdę solidnie i nie mam co do tego (przynajmniej na razie) żadnych wątpliwości.

2. Opakowanie na czas transportu stanowi aluminiowa walizka i tutaj nie ma żadnych zastrzeżeń - czyli 10.

3.Waga - nie znalazłem żadnych wartości na stronie producenta, ale montaż EQ6 radzi sobie z teleskopem bez najmniejszego problemu. Wg mojej oceny zestaw prezentowany na zdjęciu jest lżejszy od MT800 + ST2000xm. Ocena - 8


4. Obrót kadru - jest tak mocno dociśnięty, że nie potrafię go poruszyć, a nie mam zamiaru używać całej mojej siły. Ocena - 3 pkt ( bo ładnie wygląda).

5. Wyciąg wykonany estetycznie posiada mikroruchy i podziałkę, niestety nie spełnia funkcji przy obciążeniu (zresztą nie tak wielkim, bo ST 8300) - objawia się to ślizganiem w momencie, gdy wyciąg ma "pod górkę". Nie stwierdziłem ugięć czy wysuwania się wyciągu.

Będę się upierał, że tego typu teleskopy są przeznaczone do astrofotografii i tylko zupełni nowicjusze chcą je używać do obserwacji dlatego uważam, że coś tu jest nie tak. Moja ocena - 5 pkt, bo działa "połowicznie".

6. Cena (prawie 10 000,-) - uff jak dla mnie nieosiągalna, zważywszy, że mamy w perspektywie wymianę wyciągu na odpowiedni co najmniej klasy Moonlight lub TS http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ctors.html

7. Zdjęcia w wersji Luminacja - powiem krótko jestem na tak i daję 8 pkt (co do koloru to postaram się przetestować i podać ocenę.

Na ostateczna ocenę i podsumowanie proszę poczekać, bo jestem w trakcie. Na razie moje ocena całości jest pozytywna i o ile byłoby mnie stać na tego rodzaju teleskop poważnie bym się nad nim zastanawiał.


Na koniec zdjęcie testowanego zestawu i gromady M3 z łącznym czasem naświetlania 17 minut (w innym wątku - viewtopic.php?f=4&t=15547).
Załączniki
Orion 120/900 EON: Eon na EQ6.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postmaquu | 20 Kwi 2011, 20:45

JaLe, co masz na myśli pisząc w pkcie 5, że wyciąg nie spełnia swojej funkcji przy obciążeniu i "objawia się to ślizganiem"?
No i ten obrót kadru...może to taki egzemplarz nietrafiony?
Rest In Space, maquu
Kiedyś cośtam do focenia, a obecnie....lornetka i oczy :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 571
Rejestracja: 19 Sie 2010, 20:31

 

PostJaLe | 20 Kwi 2011, 21:21

maquu napisał(a):JaLe, co masz na myśli pisząc w pkcie 5, że wyciąg nie spełnia swojej funkcji przy obciążeniu i "objawia się to ślizganiem"?


Najzwyczajniej w świecie robo kręci napędem, a wyciąg nie wykonuje ruchu - klasyczny poślizg.

maquu napisał(a):No i ten obrót kadru...może to taki egzemplarz nietrafiony?


Być może, ale mam tylko ten egzemplarz i nie mogę stwierdzić czy to tylko pojedynczy przypadek czy reguła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postalek25 | 20 Kwi 2011, 23:58

Mam EONa 72/430 więc sądzę że wyciągi będą co najmniej podobne , do regulacji "poślizgu" służą śruby imbusowe , wystarczy dokręcić , do obrotu kadru śruba + imbus , wystarczy odkręcić. Jak na testera to kiepsko wypadło.
Bresser Mak 127
refraktor TS 90/500
refraktor SW 120/1000
refraktor SW 150/750
Awatar użytkownika
 
Posty: 218
Rejestracja: 03 Maj 2009, 20:47
Miejscowość: Siemianowice Śl.

 

PostJanusz_P. | 21 Kwi 2011, 07:55

Jarek dostał do grzecznościowego testu obiektyw w stanie zastanym od klienta więc nie mógł ingerować w jego naprawy czy regulacje i opisał w teście stan faktyczny dostarczonego do testu refraktora.
Tak się składa że ten refraktor wyszedł kiedyś ode mnie i wtedy był w pełni sprawny, myślę że 5 minut mojej pracy przywróciło by mu pełnię sprawności czyli odblokowanie regulacji położenia kadru i regulacja wyciągu gdyż dla nas to nie jest problem :arrow:
Jeśli użytkownik refraktora będzie chciał wieszać na nim znacznie cięższe od Canona kamerki i zmotoryzować wyciąg do Robofocusa niezbędnym prawdopodobnie okaże się wymiana wyciągu na lepszy o większym udźwigu, czy możecie zaproponować jakieś sensowne wyciągi bezluzowe za jeszcze nie kosmiczne pieniądze to refraktorka 120 ED APO pod astrofotografie z Robofocusem ?

Ps. Sprawdziłem sobie w tej chwili identyczny wyciąg z GSO jaki jest w tym refraktorze i winduje on w pionie na biurku spokojnie przeciwwagę 1,9 kg oraz na styk przeciwwagę 2,9kg w całym swoim zakresie ruchu, więcej nie pociągnie i będzie się ślizgał, czyżby ta kamera ważyła ponad 3kg :?: bo do tej wagi mogę taki wyciag spokojnie doregulować :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmaquu | 21 Kwi 2011, 09:05

JaLe, jeśli masz taką możliwość i chęć to może przy okazji jesteś w stanie dorzucić do testu takiego jak ten tego Oriona?
Rest In Space, maquu
Kiedyś cośtam do focenia, a obecnie....lornetka i oczy :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 571
Rejestracja: 19 Sie 2010, 20:31

 

PostJaLe | 21 Kwi 2011, 09:08

alek25 napisał(a):Mam EONa 72/430 więc sądzę że wyciągi będą co najmniej podobne , do regulacji "poślizgu" służą śruby imbusowe , wystarczy dokręcić , do obrotu kadru śruba + imbus , wystarczy odkręcić. Jak na testera to kiepsko wypadło.

Ponieważ sprzęt został mi powierzony do testów, traktuje go bardzo ostrożnie. Bardzo łatwo zniszczyć sprzęt i zdarza się to nawet doświadczonym serwisantom, ja dmucham na zimne.
Śruby zostały na tyle mocno dociśnięte, by nie zniszczyć wyciągu. Ponieważ nie jestem właścicielem teleskopu nie odważę się tego zrobić mocniej, by nie uszkodzić napędu. Oczywiście może to zrobić sam właściciel, bo sprawa jest bajecznie prosta.
Co do samego ostrzenia, to wyciąg przesuwa się do góry, ale jak pisałem wcześniej istnieje poślizg, czyli wyostrzając manualnie nie zwrócisz na to uwagi, po prostu kręcisz i wyciąg przesuwa się troszkę wolniej. Natomiast podczas ostrzenia za pomocą programu FocusMax sprawa wygląda inaczej, program tworzy odpowiedni wykres w oparciu o zależność przebytej drogi do wielkości gwiazdki. Jeżeli istnieje chociażby niewielki poślizg program najzwyczajniej głupieje. Dlatego manualne ostrzenie ma się nijak do zmotoryzowanego.

Mam nadzieję, że rozwiałem pewne wątpliwości, którymi podsumowałeś swoja wypowiedź ?


maquu napisał(a):JaLe, jeśli masz taką możliwość i chęć to może przy okazji jesteś w stanie dorzucić do testu takiego jak ten tego Oriona?


Bardzo chętnie przetestuje każdy dostarczony sprzęt.
Ostatnio edytowany przez JaLe, 21 Kwi 2011, 09:19, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 21 Kwi 2011, 09:13

Janusz_P. napisał(a):Ps. Sprawdziłem sobie w tej chwili identyczny wyciąg z GSO jaki jest w tym refraktorze i winduje on w pionie na biurku spokojnie przeciwwagę 1,9 kg oraz na styk przeciwwagę 2,9kg w całym swoim zakresie ruchu, więcej nie pociągnie i będzie się ślizgał, czyżby ta kamera ważyła ponad 3kg :?: bo do tej wagi mogę taki wyciag spokojnie doregulować :idea:


ST8300 z kołem filtrowym i filtrami jest znacznie lżejsza od ST2000xm.
Sama kamera waży 0.8 kg sądzę, że jej waga w mojej konfiguracji nie przekracza 1.2 kg.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 21 Kwi 2011, 10:57

8. Winietowanie.
W mojej ocenie EON (a porównuje go z tym co do tej pory przeszło moje ręce ) ma dość niewielkie winietowanie. Zdjęcia które prezentuje w związku z testami były pozbawione flatów i tylko niewielka ingerencja na poziomie obróbki była w stanie wyrównać tło. Być może jest w tym zasługa F/R. Tak czy inaczej moja ocena w tym względzie jest wysoka i daję 7 pkt.

Kolejne zdjęcie: http://forum.astropolis.pl/topic/35616-m13/
Załączniki
Orion 120/900 EON: bok Orion.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMarek_N | 24 Kwi 2011, 15:44

GSO okresla nośność swoich crayfordów na 2,7 kg, więc jest to zgodne z tym co pisze Janusz. Lecz racje ma też JaLe pisząc że przy większych obciążeniach ruch "w górę" może być już okupiony lekkim poślizgiem, który w obserwacjach wizualnych jest zwyczajnie tolerowany.

Niedawno GSO wypusciło kolejną generację crayfordów, z nowym rodzajem łożysk, o nośności zwiększonej do 4,1 kg (9 funtów):
http://agenaastro.com/gso-linear-bearin ... 112mm.html

Image
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 26 Kwi 2011, 15:14

Też dostaliśmy już te próbki handlowe i są na oko tak ze dwa razy większej nośności od klasycznych Crayfordów więc to było by w miarę dobre i tanie zarazem rozwiązanie :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat