Mój pierwszy teleskop - Orion 80ED

PostMarekR | 03 Cze 2007, 16:37

Dwa tygodnie temu kupiłem mój pierwszy teleskop. Po licznych przemyśleniach wybrałem właśnie Oriona 80ED. Zastanawiałem się także nad Syntą 8", ale ponieważ chciałem obserwować również obiekty naziemne wybór padł na refraktor. W Astrokraku razem z nim dokupiłem 2 plossle, kątówkę, szukacz i przedłużkę 2" x 2" ,obejmy i dovetail.
Teleskop z wyposażeniem
Image

Teleskop postawiłem na własnoręcznie wykonanym montażu azymutalnym, który wygląda tak:
Image
Wyznacznikiem budowy montażu nie była mobilność ze względu na to, że mieszkam na wsi co nie zmusza mnie do wyjazdów razem z teleskopem . Budując ten montaż chciałem wykonać mocną i dokładną konstrukcję ,dlatego niestety nie jest on zbyt lekki. Teraz planuję wyposażyć go w składane nogi co pozwoliło by mi przywieść go na jakiś zlot.

Image

Zbliżenie na sposób docisku
Image

I uniwersalna półeczka :wink:
Image
Z wyboru tego teleskopu jestem bardzo zadowolony. Z powodu tego że nie posiadam okularu bardzo krótko ogniskowego (krótszy plossl ma 10mm :( ) Nie mogłem podziwiać planet w pełnej okazałości.
Okulary 10mm i 25mm
Image

Księżyc- obraz Księżyca był bardzo ładny i ostry (podług mojej lornetki, ponieważ nigdy nie patrzyłem przez inny teleskop) . Obserwowałem go od samego nowiu i codziennie na linii przesuwającego się terminatora było widać nowe kratery, góry i płaskie morza.

Saturn- piękny widok. Nie udało ni się dostrzec przerwy Cassiniego, ale to na pewno sprawa powiększenia. Na pewno wypada wspomnieć o jego zakryciu przez Księżyc. Piękne zjawisko. Pogoda nie była najlepsza ( mgła, dość dużo chmur wysokich ), ale to nie przeszkodziło mi w obserwacjach.

Wenus- wiadomo, że nie można dostrzec na nim jakiś szczegółów, ale sierp był bardzo dobrze widoczny. Niestety z powodu mojego okularu Wenus po zachodzie Słońca świeciła za mocno i trudno było dostrzec nawet jej sierp (myślę ,że z powodu wad okularu) .

Jowisz- obserwowałem go już kilka razy. Niestety jego położenie nie pozwala na w pełni udane obserwacje (najbardziej jestem zadowolony z widoku 2 pasów które były ledwo dostrzegalne)

Gromady kuliste które już widziałem (M13, M3 ,M 53) też mi się podobały. Jednej nocy ok. godziny 1.00 udało mi się kątem oka dostrzec M13 jako taką kulę śniegu miałem wrażenie że zaraz zobaczę pojedyncze gwiazdy ( to była zresztą najlepsza noc obserwacyjna jaką dotąd miałem )

Z mgławic planetarnych widziałem tylko M57 i M27. M57 kątem oka przy większym powiększeniu rzeczywiście stawała się obrączką, a M27 był widoczny jeszcze lepiej. Patrząc prosto na mgiełkę było widać ogryzek, a zerkaniem pojawiała się reszta mgławicy.

Z galaktyk dostrzegłem M 31( bardzo nisko nad horyzontem ) ,M 64 ,M 51 i NGC 5195 ,M 81 i M 82,oraz kilka galaktyk z gromady w pannie. Szczególnie pięknie wyglądała M 51 ze swoją karłowatą towarzyszką, chociaż szczegółów budowy nie zaobserwowałem.

Na razie nie mam jeszcze jakiś lepszych okularów, ale kiedy będę miał jeszcze rozwinę moją recenzję .
8)
Pozdrawiam
LB 12", Orion 80ED, LVW13 , LV4, P25mm, P10mm, lornetka tento 12x40, Canon EOS 40D, EF 24-105mm f/4 L IS USM
Awatar użytkownika
 
Posty: 135
Rejestracja: 22 Lut 2007, 18:29
Miejscowość: pow. Kalisz

Postwaldixs | 03 Cze 2007, 18:21

Fajny mont kolego..życzę pogody i udanej zabawy..
Pozdrawiam
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21, Chase 10x50 ED,
Canon 15x50, APM MS 20x100, APM MS 28x110
 
Posty: 808
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat